Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Nigde osim u tipa Belorusiji.
Rusi su narod sa posebnim mentalitetom.
NAvešću države gde ih puno i gde se totalno razlikuju od drugih. Estonija, Kipar, Turska...
Čak i sa Ukrajincima se razlikuju. Ukrajinci su otvoreniji i druželjubiviji.
 
To je to!
Što svi ovi što vole ruse i misle kako smo isti, a ustvari totalno različiti. Osim što smo iste vere apsolutno nemamo ništa zajedničko. Naravno sličniji mentalitet imamo nego recimo sa amerikancima
Pre bi rekao suprotno. Slicniji smo sa amerikancima nego rusima. Vecina bi radije izvrsila harakiri ovde nego priznala to ali tako je. Sa rusima nemamo nista zajednicko mnogo cudan i paranoican narod-negostoljubiv takodje i svakog gleda s neke visine veoma bizarno, Ukrajinci su slicni nama mozes da pricas s njima normalno vec sam pisao da sam radio s jednima i drugima i trecima
 
Šta mislite u kojoj državi bi se mogli najlakše uklopiti u društvo ako ne računamo Balkan?

Nakon Balkana, verovatno su Slovačka i Ukrajina sledeće, pa Mađarska.

Poljska mnogo manje, ali ipak više od Češke, jer su Poljaci dosta konzervativni kao mi, a Česi su dosta liberalni. Ono gde bismo se žešće sukobili kulturološki sa ove dve zemlje je koga podržavaju u geopolitičkom smislu. I jedna i druga država obožavaju Ameriku.

Baltičke države su veoma slične Rusiji, sa njima se jako teško uklapamo.

Ljudi ovde često pominju kako smo kulturološki bliski sa ostalim južnoevropskim zemljama, ali to važi samo u nekim stvarima: druželjubivost i spontanost. U drugim stvarima se puno razlikujemo. Npr. Portugal i Španija su izrazito liberalne zemlje što se tiče homoseksualnosti, ženskih prava, itd - postali su jako "woke" poslednjih godina, a isto važi za većinu južnoameričkih država. Tu bi se ovi koje zovemo "drugosrbijancima" dobro uklopili, ali drugi teško.

Nisam nikada bio na Kavkazu ali mogu da zamislim da bismo se dobro uklopili u Gruziji i Jermeniji.
 
Dok mi volimo da se častimo i ispod časti nam je da delimo račune po kafićima u poslednji dinar, njima je to najnormalnija stvar.

Al ovo je stvarno zabluda. Ja škrtije ljude od Srba u životu nisam sreo. Hrvati su me uvek više čašćavali, ali uvek. Samo mi je sa njima saldo u plusu. 😊 Sa Srbima sam u debelom minusu, kad saberemo sve od fakulteta i kafa u bonafidesu i okolnim kafićima na ovamo...

Cigare tek.. Joj... Pa to sam kupovao paklu za sebe i sledeću za druge... Odmah bih znao da je polovina cigara za druge.

Al ja Srbima ne zameram jer smo siromašni i to je glavni razlog zašto sam preuzimao plaćanje na sebe a i zbog mahom ženskog društva na fakultetu, a i u gimnaziji, izigravao sam džentlmena...

U HR sećam se jednom na glavnom kolodvoru lik prodavao kafu na mobilnom štandu. Ušli u razgovor. I ja kupio manju kafu, tipa 0.2dl on mi napravio veću 0.3. 🙂
Prvi put ga video. Kontrolor u tramvaju nije hteo da mi piše kaznu. Lik koga sam tek upoznao napravio manji parti za mane u svom stanu... Hrvati su mi najbolji narod sa kojim sam imao iskustvo do sada. Izuzetno mi je žao što od dolaska naprednjaka na vlast kvarimo odnose na državnom nivou sa njima, a to se ipak reflektuje na društvo. Ne zavisi sasvim od političara, ali se oseti.

Dakle ne zameram nam škrtost jer smo inače siromašni. Na dnu u Evropi po standardu. Možda volimo više prema strancima da se otvorimo i pokažemo. Možda gastarbajteri čašćavaju. Ovde je tuga, stvara se privid imanja para, a svi debelo gledaju svaki dinar.

Naravno sličniji mentalitet imamo nego recimo sa amerikancima

Koliko smo odrasli na američkoj kulturi, nisam siguran da su nam Rusi sličniji. Verovatno je podjednaka udaljenost po mentalitetu.

Rusi su nam svakako bliži od Kineza po mentalitetu, ishrani itd. A van balkanskih naroda, najbliži su nam po mom mišljenju Italijani i Mađari.
 
У данашње доба на менталитет више утичу сама географија (стране света, топографија) и масовни медији него језик, религија, раса, писмо.
 
Upoznao sam baš mnogo Rusa po inostranstvu iz raznih životnih sfera i po meni je najveća razlika između njih i nas upravo gostoprimstvo.

Dok mi volimo da se častimo i ispod časti nam je da delimo račune po kafićima u poslednji dinar, njima je to najnormalnija stvar.

Po nivou škrtosti su među top narodima iz mog iskustva, tu negde sa Nemcima.

Poznavao sam jedan ruski par, gde su muž i žena odvojeno prali svoj veš jer nijedan od njih dvoje nije hteo da pere veš drugog. A troškove za hranu su delili na mesečnom nivou i svako je imao svoje pare (da dodam da je ona zarađivala više od njega).

To mi je kod nas jednostavno nezamislivo, ali ko zna, možda grešim.

Nama su najsličniji narodi iz okruženja i tu nema dalje rasprave. Čak su nam i Mađari mnogo sličniji od Rusa, nebitno što ne delimo istu veru i jezičku grupu. Imamo sličniji smisao za humor, a i volimo da plaćamo piće jedni drugima.

Ali teško je to objasniti ljudima kod nas koji sa njima nisu imali iskustva.
Извините, что не на Сербском.. Везде есть и хорошие и плохие люди)) Гостеприимство и скупость не зависят от нации. Мы с женой полтора года прожили в Сербии. В первый же день нашего пребывания в городе в центре Белграда на мою, беременную на тот момент, жену напала цыганка. ударила ее сумкой и кинула железной банкой за то, что мы прошли мимо и не дали ей денег (у нас с собой не было вообще ничего кроме ключа от номера в отеле). Мы были удивлены от такого гостеприимства и первого знакомства с Сербией :) Но вот, скоро приедем еще раз, очень соскучились по своим дружелюбным соседям)) Везём им вкусные гостинцы и сувениры !
 
Ne perete veš odvojeno od vašeg supruga? 😊

Većinski vole Ruse u Srbiji, ne opterećujte se... 🙂 individualna iskustva variraju, moje je iskustvo kako u Ukrajini tako i u Rusiji bilo pozitivno...
 
Извините, что не на Сербском.. Везде есть и хорошие и плохие люди)) Гостеприимство и скупость не зависят от нации. Мы с женой полтора года прожили в Сербии. В первый же день нашего пребывания в городе в центре Белграда на мою, беременную на тот момент, жену напала цыганка. ударила ее сумкой и кинула железной банкой за то, что мы прошли мимо и не дали ей денег (у нас с собой не было вообще ничего кроме ключа от номера в отеле). Мы были удивлены от такого гостеприимства и первого знакомства с Сербией :) Но вот, скоро приедем еще раз, очень соскучились по своим дружелюбным соседям)) Везём им вкусные гостинцы и сувениры !
в России на тебя могут напасть на улице пьяные люди. Вот в чем разница, здесь у нас цыгане, а у вас полуобгоревшие люди возле станций метро. :)
 
Извините, что не на Сербском.. Везде есть и хорошие и плохие люди)) Гостеприимство и скупость не зависят от нации. Мы с женой полтора года прожили в Сербии. В первый же день нашего пребывания в городе в центре Белграда на мою, беременную на тот момент, жену напала цыганка. ударила ее сумкой и кинула железной банкой за то, что мы прошли мимо и не дали ей денег (у нас с собой не было вообще ничего кроме ключа от номера в отеле). Мы были удивлены от такого гостеприимства и первого знакомства с Сербией :) Но вот, скоро приедем еще раз, очень соскучились по своим дружелюбным соседям)) Везём им вкусные гостинцы и сувениры !
Nemam ništa protiv vas, niti bilo kojeg drugog Rusa. Samo sam istaknuo razlike u mentalitetu i kulturi iz mog ugla.

Izuzetaka uvek ima svugde. Jedan od najdarežljivijih ljudi koje sam upoznao, koji je najviše voleo da časti i uživa u životu je bio Skandinavac, tako da ima svega na ovom svetu.

Ali uopšteno, stojim iza razlika koje sam naveo.

Nadam se da će vaš sledeći boravak u Srbiji proći bez incidenta.
 
A jeste baš u Rusiji u velikim gradovima je vazduh kao na planini. Lupetanje, osim ako nije došla iz neke nedođije u Sibiru ili gde već. Ti što kukaju su "sidi di si si ni za di si nisi".
Jedan forumas kaze da je posle Beograda Mosk0ovski vazduh bas kao na planini.
 
Ma kakav trajni ostanak Rusa ovde. Cim se zavrsi rat (kad god, za godinu, pet, deset) idu oni nazad. Ja verujem da vecina onih koji su dosli ovde kao na usputnu stanicu dok ne srede papire za zapadnu evropu ili drugde..........to kosta ali mogu da srede. Ne vole oni ovde bez obzira sta vam rekli, ali verujem da im je bolje nego u Rusiji. Al mi je smesno da neko (osim ako nije iz ratom urnisane siromasne zemlje) dozivljava Srbiju kao trajni dom misim lol niko nije tolko lud
nadajmo se da ce Rusi otici sto pre.
 
Извините, что не на Сербском.. Везде есть и хорошие и плохие люди)) Гостеприимство и скупость не зависят от нации. Мы с женой полтора года прожили в Сербии. В первый же день нашего пребывания в городе в центре Белграда на мою, беременную на тот момент, жену напала цыганка. ударила ее сумкой и кинула железной банкой за то, что мы прошли мимо и не дали ей денег (у нас с собой не было вообще ничего кроме ключа от номера в отеле). Мы были удивлены от такого гостеприимства и первого знакомства с Сербией :) Но вот, скоро приедем еще раз, очень соскучились по своим дружелюбным соседям)) Везём им вкусные гостинцы и сувениры !
Сербия имеет много проблем, но мы сами справимся с этими проблемами, нам не нужно, чтобы кто-то посторонний нас учил. Вы и ваш супруг, конечно, дорогие гости, но если что-то вас беспокоит, вы всегда можете вернуться в Россию и рисковать мобилизацией. Всего хорошего!
 
Арогантни су Руси, изрека каже да су као Енглези само без смисла за хумор.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Nakon Balkana, verovatno su Slovačka i Ukrajina sledeće, pa Mađarska.

Poljska mnogo manje, ali ipak više od Češke, jer su Poljaci dosta konzervativni kao mi, a Česi su dosta liberalni. Ono gde bismo se žešće sukobili kulturološki sa ove dve zemlje je koga podržavaju u geopolitičkom smislu. I jedna i druga država obožavaju Ameriku.

Baltičke države su veoma slične Rusiji, sa njima se jako teško uklapamo.

Ljudi ovde često pominju kako smo kulturološki bliski sa ostalim južnoevropskim zemljama, ali to važi samo u nekim stvarima: druželjubivost i spontanost. U drugim stvarima se puno razlikujemo. Npr. Portugal i Španija su izrazito liberalne zemlje što se tiče homoseksualnosti, ženskih prava, itd - postali su jako "woke" poslednjih godina, a isto važi za većinu južnoameričkih država. Tu bi se ovi koje zovemo "drugosrbijancima" dobro uklopili, ali drugi teško.

Nisam nikada bio na Kavkazu ali mogu da zamislim da bismo se dobro uklopili u Gruziji i Jermeniji.

Ја гласам за Шпанију и Грчку будући да су по менталитету јако блиске културе нашој. Пољска, Русија и све те западнословенске/источнословенске културе су јако различите од наше и наши људи би се "уклопили" онако како би се "уклопили" у Немачку. Просто раде за паре и ћуте али не деле исте интересе или вредности.

При чему бих тврдио да је конзервативизам Пољске, Мађарске и сл. заправо јако различит од српског, код њих је то израз моралних убеђења и вољног инсистирања на одређеним, ограничавајућим вредностима. Код нас је конзервативизам само израз Мртвог мора како га је Радоје Домановић назвао, обичног малограђанског опирања било каквим променама, креативности или иновацијама. Наши људи мрзе било каква ограничавања понашања и не деле ту ускогруду мизантропију која је неопходна за стварање хладне, самодисциплинујуће културе.

Можеш да покажеш просечној српској баби са села неки Алмодоваров филм попут Волвера и биће јој ближи него било који Пољски, Украјински или чак Мађарски филм
 
Ili Todo sobre mi madre ili lolitu... :) Mada, davno rekoh, blizi mi italijan katolik iz Salerna ili Positana... nego rus pravoslavac iz Krasnojarska. Vera kod mene ne igra nikakvu ulogu. Samo juznjacki mentalitet. :)
 
Mislim da grešite vezano za Španiju i Italiju, poznajem ih jako dobro, ali nema smisla da vas ubedjujem.

Zapadni Južnjaci, ne računam Grčku ovde, su mnogo drugačiji od nas. Mi smo dosta otvoreno agresivni i volimo da se herojišemo dok je kod njih sve to mnogo suptilnije, da ne kažem kulturnije. Oni beže od bilo kakvog junačenja i nije im problem da se obrukaju ako će iz toga izvući korist.

Da ne pričam o tome koliko Italijani vrednuju lepotu u arhitekturi i dizajnu, a mi smo od toga operisani.
 
При чему бих тврдио да је конзервативизам Пољске, Мађарске и сл. заправо јако различит од српског, код њих је то израз моралних убеђења и вољног инсистирања на одређеним, ограничавајућим вредностима. Код нас је конзервативизам само израз Мртвог мора како га је Радоје Домановић назвао, обичног малограђанског опирања било каквим променама, креативности или иновацијама. Наши људи мрзе било каква ограничавања понашања и не деле ту ускогруду мизантропију која је неопходна за стварање хладне, самодисциплинујуће културе.

Можеш да покажеш просечној српској баби са села неки Алмодоваров филм попут Волвера и биће јој ближи него било који Пољски, Украјински или чак Мађарски филм
Ne bih se složio ni malo. Zamisli da sprovedeš istraživanje nad stanovništvom sa pitanjima tipa “Da li muškarac treba da kuva i pegla?”, “Da li gejevima treba dati pravo da usvajaju decu?”, šta misliš da li bi rezultati u Srbiji bili sličniji sa onima u Poljskoj ili onima u Španiji?

Mogu ti odmah reći da bi bili daleko od tih u Španiji.

A što se tiče Almodovara, on predstavlja Španiju koliko “Dom za vešanje” predstavlja Srbiju.
 
Ја гласам за Шпанију и Грчку будући да су по менталитету јако блиске културе нашој. Пољска, Русија и све те западнословенске/источнословенске културе су јако различите од наше и наши људи би се "уклопили" онако како би се "уклопили" у Немачку. Просто раде за паре и ћуте али не деле исте интересе или вредности.

При чему бих тврдио да је конзервативизам Пољске, Мађарске и сл. заправо јако различит од српског, код њих је то израз моралних убеђења и вољног инсистирања на одређеним, ограничавајућим вредностима. Код нас је конзервативизам само израз Мртвог мора како га је Радоје Домановић назвао, обичног малограђанског опирања било каквим променама, креативности или иновацијама. Наши људи мрзе било каква ограничавања понашања и не деле ту ускогруду мизантропију која је неопходна за стварање хладне, самодисциплинујуће културе.

Можеш да покажеш просечној српској баби са села неки Алмодоваров филм попут Волвера и биће јој ближи него било који Пољски, Украјински или чак Мађарски филм
ovo je jedan od najboljih komentara. izuzetno dobro napisan.

tu samodisciplinu nemamo. nemamo ni bilo kakvih moralnih principa.
 
Мешаш културу и специфичне политичке ставове. Мелос, вредности, однос према јавном простору, животни приоритети, међуљудски односи итд. све је то много сличније Шпанији него било којој средњоевропској земљи са којом делимо само архитектуру. Просечан Србин и просечан Шпанац ће се много боље разумети и спријатељити да оду заједно на пиво него просечан Србин и просечан Пољак.

Опет, конзервативизам у Пољској је јак међу младима који га следе из реакционарних и идеолошких разлога, следећи исту струју која је створила модерну Пољску и њен национални мит (слично Хрватској). Конзервативизам у Србији је одјек превазиђених идеја међу старијом и слабије образованом популацијом из мањих места. То не значи да ће неко из села у околини Крагујевца да има исте ставове као неко из Барселоне али неће имати исте ставове ни као неко из Новог Сада. И ти ставови, баш зато што немају никакву јаку идеолошку потпору су често за качење мачку о реп; упознао сам милион домаћих "хомофоба" који би одговорили негативно на неко питање о "лгбт популацији" а у стварности су потпуно другачији када сазнају да је неко кога познају и воле геј. Или су ти ставови чисто перформативни па је већина против 'трансродне агенде' а онда кришом масивно траже транс девојке за забаву по разним геј апликацијма и сајтовима.
 
Ne perete veš odvojeno od vašeg supruga? 😊

Većinski vole Ruse u Srbiji, ne opterećujte se... 🙂 individualna iskustva variraju, moje je iskustvo kako u Ukrajini tako i u Rusiji bilo pozitivno...

Жена меня убьет, если я попробую так сделать :)
Спасибо, мы очень много путешествуем, побывали примерно в 40 странах. По-моему личному опыту - Сербы это очень доброжелательные, гостеприимные, открытые, душевные, хорошо воспитанные и отзывчивые люди. Еще раз извините, что вмешался в дискуссию, пишу здесь не на сербском языке. Я на этом форуме случайный гость, зашел прочитать другую тему.

в России на тебя могут напасть на улице пьяные люди. Вот в чем разница, здесь у нас цыгане, а у вас полуобгоревшие люди возле станций метро. :)
Я видел как ссут в метро в Париже, вырывают телефоны из рук в Берлине. Сейчас везде хватает таких дикарей. Не хочу выступать адвокатом за всех Русских, скажу только за себя: я бы был рад встретить Сербов в своем родном городе. Даже DzonTravolta :) С удовольствием бы подсказал куда можно сходить, на что посмотреть, и, разумеется, где вкусно покушать ! :)
 
Mislim da grešite vezano za Španiju i Italiju, poznajem ih jako dobro, ali nema smisla da vas ubedjujem.

Zapadni Južnjaci, ne računam Grčku ovde, su mnogo drugačiji od nas. Mi smo dosta otvoreno agresivni i volimo da se herojišemo dok je kod njih sve to mnogo suptilnije, da ne kažem kulturnije. Oni beže od bilo kakvog junačenja i nije im problem da se obrukaju ako će iz toga izvući korist.

Da ne pričam o tome koliko Italijani vrednuju lepotu u arhitekturi i dizajnu, a mi smo od toga operisani.

али су генерално колективистичка друштва, као и ми. пријатељскији су, топлији, гостољубиви, све као и ми
 
Šta je sad ovo, zar ovo nije forum na srpskom jeziku?
 
Vrh