Šta je novo?

Stranci u (o) Beogradu

Inače prva dva top komentara sa V92 su je poklopili dobrano:

Ljudi moraju da shvate da su Rusi koji su došli u Srbiju i sami ruski autošovinisti i da su to ljudi koji su poslom vezani za zapad.Oni su u Srbiji jer su tu jedino mogli da dođu.Mrze Rusiju,mrze Srbiju i jedini cilj im je da nekako dobiju vize i zbrišu.Inače su to snobovi koji priznaju samo zapadnu kulturu gde je novac sve,karijeristi,samo zadovoljni ego manijaci!Čast izuzecima ali je uglavnom tako.

- - -

A inače ruska čuvena kuhinja opšte dobro poznata, Boršč, klot palenta i vodka. Ma krem kulinarstva
 
Наравно, као што постоји и у Бг-у слој људи који живе у споственом мехуру и трипују да су уберменш, тако је део њиховог еклвивалента те феле завршио овде (не генерализујем, али има и таквих), ипак, треба гледати обичне, нормалне добронамерне људе који су већина у свим земљама у и принципу исти, уз разлике у менталитетима и специфичностима културе..
Уосталом и народ у Србији је мешавина, амалгам Словена, староседелачког становништва, народа који су се дуже или краће насељавали овде и сви они имају различите црте, тако да се не може генерализовати..
 
Kapiram šta hoćeš da kažeš ali to lažno osmehivanje i glumljenje ljubaznosti i iskrene zainteresovanosti doprinose i ubrzavaju tzv. burnout odnosno stresu na poslu ili od posla.

Znam jer poznajem ljude koji su radili poslove gde moraju da glume lažnu ljubaznost čak i u konfliktnim situacijama i takvi poslovi ubijaju psihu. Malo je gorih poslova od onih na kojima neko ima pravo da te vređa ili ponižava, bilo direktno bilo indirektno, a dokle god ne povisuje ton ti mu ništa ne možeš nego moraš da glumiš da si presrećan što si tu i što te je on pozvao ili ti ušao u radnju i da mu se maltene zahvaljuješ što te maltretira.

A ta boleština je od Amera potekla. Sve te bolesne opičene folirantske prakse.

Ja sam za to da zaposlen se obraća jasno, korektno i uslužno. Ali ne da se ide toliko daleko da postaje sluga mušteriji i da mora da lažira svoje emocije, odnosno da glumi da je srećan. Meni kao mušteriji u radnji, kol centru, firmi... ne treba radnik koji će da mi glumi da mi je najbolji prijatelj. Em me briga za to, em će samo da ispadne nelagodno i meni i njemu. Ko dva idiota, da se cerimo na silu a da nijedno ne zna zašto. Dovoljno mi je i da radnik kaže "dobar dan, izvolte" i da jasno i smireno priča, i ja ću biti zadovoljan i ispratiti ga u tome, a na kraju pozdraviti sa "hvala Vam, doviđenja".

Ipak je to samo posao. Nema potrebe da se ljudi foliraju.
 
A mene niste slusali kad sam rekao da smo za njih usputna stanica ka evropi i da ne zele ovde da ostanu a neki se ponadali da ce 350.000 njih ostati i lepo se uklopiti s nama i da cemo kao drustvo napredovati zbog njih jer to su sve pametni iT sTrUcNJaCi :ROFLMAO:
Da li su nam potrebni toliki programeri?
Koliko vidim ti Rusi su uglavnom arogantni likovi opsednuti potrosnjom, novcem i statusnim simbolima. To nisu belogardejci iz 1920. Isti su kao vecina ljudi ovde. Potrosaci.
Nisu nam potrebni. Radi se o slugama kapitala.
Da se razumemo, i ja sam sluga kapitala, ali se barem ne divim potrosackom kapitalizmu. To su ljudi koji cekaju US vize. Nadajmo se da ce sto pre nestati odavde sto zelim i ostalim strancima.
 
A propo poslovnih osmeha. Poznavao sam coveka koji je bio Phd i koji je verovao da se razne korporativne sluzbenice, kelnerice i stjuardese njemu osmehuju jer ih je sarmirao svojon pojavom.
Mnogo ima takvih likova.
 
A propo poslovnih osmeha. Poznavao sam coveka koji je bio Phd i koji je verovao da se razne korporativne sluzbenice, kelnerice i stjuardese njemu osmehuju jer ih je sarmirao svojon pojavom.
Mnogo ima takvih likova.
Mozda je zgodan, privlacan i sarmantan kao Ricard Gir / Dzordz Kluni :) Zene vole iskustvo i hladnokrvnu facu
 
A propo poslovnih osmeha. Poznavao sam coveka koji je bio Phd i koji je verovao da se razne korporativne sluzbenice, kelnerice i stjuardese njemu osmehuju jer ih je sarmirao svojon pojavom.
Mnogo ima takvih likova.
Daaaa uveren sam da se loze na njega i njegov sarm koji je siguran sam nenadmasan 😂
 
Овај форум је заиста занимљив! У већини постова има истине, поготово по питању актуелне теме Руса у Београду и Србији. Да су Руси у већини хладнији од нас Срба то је опште познато и наравно да су нам по менталитету Грци много ближи од Руса. Такође знамо да је велики број тих наших нових комшија анти-путиновског става или једноставно из економских разлога (програмери који не могу из Русије да се баве својим послом као у Србији) дошли за Београд. Један део Руса ће се вратити за Русију а један део отићи на Запад, међутим добар део ће и остати у Србији. Сведоци смо феномена да је прво дошла виша средња класа (млади брачни парови углавном) која је могла себи да приушти долазак у Београд, па је онда уследила стагнација. Сада се дешава следеће: Руси који су до сада живели у Турској, Грузији, Казахстану сада масовно долазе у Србију пошто у другим државама имају проблеме по питању језика, вере и анти-руских ставова (Грузија) али и пораста животних трошкова (Истанбул) у већој мери него код нас. Не знам колико сте пратили али сви који сада долазе траже станове и куће по унутрашњости. Сада је Суботица ново откриће за Русе и тамо се екстремно шире. Такође су све више присутни у Врњачкој Бањи и у Нишу као и на Златибору, Тари...ево неколико примера:



Такође се у Србији већ и рађају руска деца и руски ђаци иду у наше школе. Ипак неће остати више од 100.000-200.000 Руса код нас али је то опет боље него да нам се празни држава. Верујем да ће добар део њих узети и наше држављанство а генерално сматрам да су они добри за нашу привреду. По саопштењу МУПа Србије у 2023. години је готово 500.000 руских држављана ушло у Србију и 450.000 напустило нашу територију. Дакле види се и пораст миграција али и њихових туриста. Ако рачунамо да је месечно константно 100.000 Руса у нашој земљи а они троше између 1000 и 2000 евра то је месечно 100-200 милиона евра а годишње 1,2-2,4 милијарди евра...паметноме доста...
 

Ruskinja zgrožena životom u Srbiji: "Srbi vole zatvorsku kulturu i hrana im je užasna"​


Храна код нас ужасна? ХАХАХАХАХАХА Па баш то сви странци хвале, ова мора да је веганка...
 

Ruskinja zgrožena životom u Srbiji: "Srbi vole zatvorsku kulturu i hrana im je užasna". d​


Ruskinja zgrožena životom u Srbiji: "Srbi vole zatvorsku kulturu i hrana im je užasna"​


kakav je vazduh devojkom ??ne spominjes ..to si zaboravila ..pa jes,ko ce se svega setiti😀
 
Lažni osmesi po meni imaju smisla samo u ugostiteljskim delatnostima i moooožda kad neko pazari nešto što je baš baš skupo. Pa ko veli kad imaš para da daš na nešto u Swarovski prodavnici, red je da te dočekaju a posebno da te isprate sa kezom od uveta do uveta, kad im već ostavljaš brdo novca i kad imaju 50 posetilaca dnevno. Uzeo sam Swarovski kao simbol skupoće i nešto što svi znamo, radi lakše ilustracije.

Ali ovako u prodavnici hrane, na biletarnici, na šalteru, prodavnici alata, tehnike... u komunikaciji između firmi, u komunikaciji između kolega... mnogo mi više znači lepa i iskrena namera i profesionalizam, nego lažni osmeh.

A lepe i iskrene namere se grade, između ostalog, i iskrenošću. Neki radnik koji je sumoran i iscrpljen može meni da uskrati osmeh ali ako ja vidim da se on trudi da odradi šta je do njega, i on vidi da ja njega razumem i poštujem, mi ćemo se rastati u nešto toplijem odnosu nego da smo samo bili lažno nasmejani jer moramo da budemo.

Uvek je lepo kad čovek bude i dočekan i ispraćen kezom od uveta do uveta, ali ne možemo da očekujemo od ljudi da non stop budu roboti i sluge koji će nam se smešiti čim nas vide, kad god, gde god.
 
Poslednja izmena:
Ja vise volim surovu realnost nego glumu. Ljubitelj sam ciste situacije :)

Pa može al ne možeš onda da se žališ što su nam domaće humorističke serije u kojima pizdaramo jedni druge ujedno i realnost...

Kao jel mogu da podnesem zahtev... a šalteuša sebi u bradu: marš u picku m.... ili u najboljem slučaju PAUZA!

Tako da @Bender Rodriguez izaberi ili americki osmeh ili realno. Ne znam tačno šta si zamislio. 🙂
 
Uvek je lepo kad čovek bude i dočekan i ispraćen kezom od uveta do uveta, ali ne možemo da očekujemo od ljudi da non stop budu roboti i sluge koji će nam se smešiti čim nas vide, kad god, gde god.

Naravno najbolja je zlatna sredina i pristojnost i profesionalnost uz ljubaznost. Fali nam više osmeha, nadrndana smo nacija.

Ali ako već ekstremišeš ili - ili. Onda biram osmeh od uva do uva i maksimalnu predusretljivost pre nego nadrndanost i nabeđenost.

I mislim da preteruješ da je u Americi svaki takav osmeh fejk. Mislim da su naučeni da budu pristojni i da nisu baš svi 😀 ima i neke normale... Iskreno ćutolozi i maksimalni mudraci, smoreni da usluže i nisu za uslužnu delatnost pa nek se sklone odatle... ima milion drugih profesija gde nema kotakta s javnošću...

Ja sam radio u HR i vrlo dobro znam koga bih u prve redove i kontakt s strankama a koga iza. Ne zameram ovima iza, takav su tip ličnosti al simptomatično je kad je bezmalo cela nacija takva.

Inače u Rusiji je slično. Generalno Sloveni imaju toplinu koja dolazi iz očiju, a ne iz osmeha...
 
Што се тиче менталитета грађана РФ и ЗНД и код њих се он разликује у различитим деловима, из онога што сам имао прилике да приметим, упознајући их, наравно да су Руси и Рускиње нпр. са Крима понашањем генерално ближи нама него неко ини из нпр. Петербурга, плус одгој, култура, степен образовања итд.
А опет и између њих има варијација..
 
Americki osmeh jeste lazan i ja nisam fan toga, ali funkcionise kao autosugestija zato to i rade. Ako si namrgodjen kako mislis da ti dobro prodje dan?
Nas su pitali tamo na work & travel (bilo nas 7-8 srbadije) sto ste vi ne smejete nikad? Vremenom smo i mi poceli posle 2-3 nedelje i mogu reci da nije bilo lazno ali je bio potreban period adaptacije kad sam od sebe krenes tako jer si zadovoljan. I verujte, kolko god zaradjivali tamo amerikanci mahom zadovoljni ljudi
 
Odgledajte malo snimke kad rade prankove na drive in-u u restoranima brze hrane.

Normalni su do prijatni. Upšte nije lažno. Par vas uopštava jer ih je 10% usiljeno i fejk da su svi fejk...

Većina je samo ljubazna čak i ne preterano na tim mestima... stvar kulture i naučeno je... nešto poput IKEE kod nas, ništa ekstremno 😃...
 
@Noki

Pitaš me da rečima, putem tastature i foruma, kvantifikujem nešto što je teško kvantifikovati i opisati rečima. Poenta je da ne volim nikakve ekstreme, i da postoji zdrava priča između lažnog robotskog osmeha i nadrndane smorene ili arogantne face.

Bio sam u Americi i video kako to izgleda iz prve ruke. Da, ima ljudi koji su prirodno, ili naviknuto nasmejani stalno, ali ima i dosta onih koji to rade jer moraju ili su se istrenirali, ne zato što zaista to žele. Kao Srbin, kada me u Americi neko koga ne znam pita "heeeey, I'm Mike, how are you?" ili " -ll- , I'm good, how ' you doin' ?" znam da me ne pita to zato što ga zaista zanima.

A poenta je da kod jednog broja ljudi, to dresiranje da se svi stalno smeju, dovodi i do burnout-a a i do potiskivanja emocija, što posle vodi u druge probleme i incidente, kojih je Amerika fala bogu puna. U Srbiji jesmo nadrndani i skotovi jedni prema drugima i ne podržavam ni to. Ali nekad je u nekim situacijama bolje kada čovek ima slobodu i pravo da kaže još nešto osim "hvala lepo, prijatan dan i bog vas blagoslovio što ste me upravo na'ranili g..nima na radnom mestu" (karikiram malo). Nego da ceo dan svaki dan glumi nešto što nije i ceri se i onda kad ne želi.

U svakom slučaju, ne želim ovakva lica i ovakve situacije:
original.png

Ovo je inače neka slika-skica koju je neko na netu napravio baš u okviru teme Američkog lažnog osmeha. Ne znam detalje, nisam ulazio u izvorni sajt, samo sam pozajmio sliku.

To isto ne volim kod Amerikanaca, što od malih nogu vežbaju izveštačene Holivudske osmehe za fotografije i postere. Pritom sam svestan da danas i naši mladi i klinci poziraju u 100 poza za društvene mreže. Ali kad prerastu to, sve to prođe. Drugo, naši vežbaju poze lica, ali ne do tog detalja da vežbaju čak i grčeve usta da bi osmeh bio "Holivudski" i da se vidi sve od levog do desnog kutnjaka od keza. A Ameri uvek, svih generacija i klasa, uvek imaju tu gore prikazanu uvežbanu tipsku facu sa kezom koju aktiviraju za svaku fotografiju. Umesto da dopuste da to nekad bude spontano i iskreno, i da svet vidi još neku dimenziju njihove ličnosti. Zato im sve te slike za godišnjake, porodične okupe, stupanja na dužnost, novine... uvek izgledaju isto.

Ta praksa sama po sebi nije strašna ako se radi sporadično. Ali Amerika je postala nacija u kojoj su svi ukalupljeni u te osmehe i ponašanja od malih nogu.

Ako nešto znači, ja ne volim kalupe ni kod drugih naroda. Recimo, ne volim kako Kineska država i društvo (njihova "kokos kultura") kalupe ljude tamo, da i oni glume i potiskuju emocije, samo na drugi način. Isti problem, samo drugi kraj na spektru i drugačija manifestacija. Samo što je to sad druga tema, ovde govorimo o osmehu u komunikaciji, pa se dotakosmo Amera kao primera i ilustracije.
 
Poslednja izmena:
To mi je ok. Nego fora je što njih još u osnovnoj fotografi počnu da dresiraju da izbace bradu, stegnu vilicu, gledaju preko kamere, pokažu kez da se vide svi zubi, zatim kako da okrenu telo, kako glavu, koji visinski ugao u odnosu na kameru...
Prosto, prođe granicu razuma i pređe u opsesiju i izveštačenost.

I to se onda posle nastavlja kroz život. Isti kalup za high school, isti za maturu, isti za CV, regrutaciju, mandat, posao... Hoću da kažem svi oni, iz raznih profesija i raznih klasa, na fotkama počnu da izgledaju isto. I opet, ne kažem ni to da mi treba nekome da držimo lekcije glede tih tema. Samo kažem da nisam oduševljen tom njihovom navikom i da vidim i drugu stranu medalje.
 
Ne zaboravi da imaju "Say cheese" koji ako probaš videčeš da stvarno radi posao sa osmehom sem kod osoba u depresiji :)
Mislim da ne. POznavao sam neke ocajne domacice na Zapadu..... NJima je bilo receno da rade tako.
Nije im bas pomoglo.
 
Vrh