Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Zavisi, svakako je nepotrebno toliko matematike ali mora da je ima, pogotovo verovatnoća i statistika. Brat mi je završio saobraćajni i zaposlio se u struci. Često je honorarno radio sudska veštačenja kod saobraćanih nezgoda i tu bogami treba preciznost i detaljisanje. Nikada nije polagao na bubicu niti neko umesto njega ali je zato imao problem sa gubitkom kose na jednom delu glave (nije počeo da ćelavi) tokom faksa, predpostavljamo od stresa i silnog učenja. Srećnom nakon faksa i nekih terapija to se vratilo u normalu. Slažem se da je jednostavno previše gradiva u stručnim smerovima od koji su neka nepotrebna.
 
Naravno, zavisi od usmerenja i aspiracija posle. Ali bilo da neko sa istog smera (recimo, Drumski, koji god odsek) želi da radi kao veštak ili u špediciji, postavlja se pitanje ima li poente da neko, nakon što nauči i primenjuje formulu za diferencijalne jednačine, da je potom i matematički dokazuje. Ne govorim dakle o formuli za izračunavanje traga kočenja (nešto što je praktično i što sam i sam koristio kad smo vežbali reviziju veštačenja stvarnog udesa). Nego govorim evo recimo o Beta i Gama funkciji. Koje su neizostavni element svakog studenta SF, jer svi su oduvek imali obavezne M1 i M2, a od nedavno svi imaju i M3.

Gde će neko u realnom životu i realnoj karijeri - a da nije vezana za matematiku odnosno PMF - primenjivati ovo, i imati potrebu da istu dokazuje i izvodi... ja stvarno ne znam. A predmeti su im puni toga. Svaki usmeni se vrti oko ovako nekih dokazivanja. Kao da to nije dovoljno zlo samo po sebi, na tih 5 obaveznih mat. predmeta, i ostali imaju svoje usmene sa dokazivanjima. Studiraš da radiš u špediciji a dokazuješ Prelazne procese iz Elektrotehnike. Studiraš da radiš regulisanje saobraćajnica a dokazuješ Koriolisov efekat. Jer eto kao, ajde evo vam svima sve isto, od viška glava na boli. Ma da...

Naravno, to je samo primer s jednog faksa i premda znam situacije sa još nekih, ne znam ih tako provereno. Ali iako stoji to da studenti - generalno - dolaze sa sve mlitavijim znanjem (ja sam svestan da se sa svakom generacijom sve malo sroza, i da je moja bila gora naspram 5 godina pre moje)... definitivno se uočava ta neka bolesna opsesija da se pokriju sve moguće i nemoguće nauke u 4 godine i 44/46 predmeta. I od tih 46, svaki profesor bi za svoju katedru bar 15...


Lično mislim da je koren problema s našim faksevima u tome što na faksu koji se bavi naučnom disciplinom A imaš katedre koje potiču i predaju discipline B, C, D... i onda svaka hoće da bude faca nad facama i svaka misli da je jedina bitna. I u tom nadmetanju ko će da bude jača faca i Ajnštajn, sve se prelomi na studentu. Koji, kod nekih predmeta, u 99% slučajeva, uči stvari koje nikad nigde neće primenjivati i počeće čak da ih briše iz memorije onog dana kad uzme diplomu i raskrsti sa svim tim.
 
Poslednja izmena:
A ima i puno taborenja i poglavičarenja.

Nedavno sam slušao iz prve ruke kakvo je stanje na Poljoprivrednom. Master studije, znači već mnogo bliži i dublji uvid u stanje fakulteta i profesora. Saradnja između radnih grupa i osoblja u okviru fakulteta nula. Koordinacija nula. Kolegijalnost nula (sem minimalnog ''dobar dan - dobar dan''). Praktično znanje nula. Istraživanja i radovi za fakultet se svode na to kako reći istu stvar po 20. put na drugačiji način. Eeee ali rad za svoju firmu ili neki sporedni poslić... eeee tu se itekako iscimaju i posvete. :D Drže asistente u večitim doktorskim pripremama, kad puste korenje na faksu ne puštaju ga do 70. godine, jedni drugima zavlače... To sve ne samo da pravi toksično i disfunkcionalno radno okruženje, nego se preliva i na studente. Koji odlaze odande ogorčeni (opet, iz prve ruke) ili ih prosto u startu zaobilaze.

A tu su naravno i ovakve boleštine, svaki fakultet ima minimum jednog ovakvog:
Primer sa Poljoprivrednog
Primer sa Geografskog

I onda posle čuđenja po medijima ''jao, pa što 2/3 državnim faksevima opadaju brojke...'' Pa opadaju. Što neće klinci da bacaju godine, zdravlje i živce da bi posle završili na Birou. Dok ovi iskompleksirani nelečeni fosili svoje katedre, kabinete i podređene samo što ne odnesu sa sobom i pod zemlju... :rolleyes::LOL:
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Znam šta pričaš, imam i lični primer u kući :) Žena nikako nije mogla da završi Filološki zbog neke nabedjene profesorke koja je non stop obara iz nekog njenog razloga. Na kraju je morala da promeni grad da bi ga završila. Na žalost mnogo vremena je prošlo, dete došlo :) a završetak će čekati neko drugo vreme.
 
Najveci olos u Srbiji radi na fakultetima i u naucnim institutima.
To zna svako ko je radio na takvim mestima.
 
Ne znam da li bih tako sročio, i ne znam mnogo za institute, ali da, ima ih dosta na fakultetima. Ne svi naravno, ali ima ih dosta.

Ima i onih koji se prodaju (kao npr ekipa Rio Tinto pudlica sa Rudarskog ili recimo neki sa Saobraćajnog za potrebe Vučićevog metroa ili Vesićeve vizije javnog prevoza sa što manje vozila i stajališta), ima i onih koji se ne prodaju ali su skotovi prema ljudima iz ovog ili onog razloga, kao ove dve kokoške sa Poljoprivrednog i Geografskog. A mislim da je i jednoj i drugoj grupi zajednički neverovatan nivo sujete. I količina frustracija koje nose u sebi pa onda to iskaljuju na podređenima, studentima, pa čak i kolegama.

Nekoliko puta mi je jedna osoba koja je profesor na fakultetu isticala da skot od profesora često stvara skotove i od svojih asistenata. Ne uvek ali često. To se prenosi, jer kao što je npr ovu Pavlovićku sa Geo maltretirao neko kad je ona bila asistent, tako ona maltretira svoje asistente, i tako će sutra njeni asisteni kad budu profesori da maltretiraju svoje asistente. To je ta neka bolesna ideja ''ako sam se ja za života najeo g...na, e vala ima i vi''. ''Ako su mene maltretirali, e sad ću i ja vas''. Umesto da se raskusura sa pravim krivcem i suoči sa svojim strahovima i kompleksima, ali avaj, to zahteva petlje i hrabrosti, a lakše je i slađe vežbati silu i strah nad podređenima.

A ima i ok ljudi naravno. Samo, često u manjem broju nego ovih ludaka i nelečenih.
 
У овој земљи је већ неколико квалитетних професора са различитих факултета добило отказ јер су тамо формирани паразитски чопори каријериста, нерадника и дилетаната. Само заслугом појединца нешто кад кад успе, а овако већина само гледа каријеру и новац.
 
Danas:

Pahomije primio orden na Dan državnosti - "neumesno i nedolično"​


Nedolično je i neumesno to što je vladika Pahomija primio orden, a Vučićeva vlast, baš kao i prethodne Borisa Tadića i Vojislava Koštunice, nastavlja sa zaštitom pedofila unutar SPC.
 
Postaje sve jasnije kako je Vodja dobio kineske kredite i sta je bio zalog za iste.


Кинеска компанија Зиђин која тренутно послује у Бору, обавља истраживања на подручју села Рожанци у општини Барајево, ради експлоатације олова, цинка, бакра, злата, у шта се Нова.рс уверила на терену. На ово су раније упозорили испред Еко Иницијативе Барајево, наводећи да је неколико мештана претходних дана приметило возила компаније Зиђин, а први пут су примећени 12. фебруара ове године.
 
Власник Детла Холдинга Мирослав Мишкових и његов син Марко правоснажно су ослобођени од оптужни да су утајили порез.


Овом одлуком Апелационог суд у Београду преиначена је првостепена пресуда Специјалног суда којом је Марко Мшковић био осуђен на годину дана кућног затвора и новчану казну због пореске утаје, а Мирослав Мишковић на две и по године затвора и новачнау казну јер му је у томе помогао.
Овом одликом Мишковићи су ослобођени свих сумњи због којих су били ухапшени 2011. године и имаће право да траже одштету од државе због неоснованог боравка у притвору и вишегодишње блокаде имовине.


Раније су ослобођени оптужби за оштећење путарских предузећа.


(Танјуг)
 
Ivan Ivanović se ispišao po novinarskim gluperdama :ROFLMAO:

''Šta ti jedan sad nama kažeš da smo debili, a nisi ni novinar...
Pa nisam novinar, zato vam i kažem da ste debili. Mogu smireno da vam kažem da ste degeni.''

Ahahahaha :ROFLMAO:
 
Саво Манојловић: Рио Тинто није ништа отказао у Србији, нити отпустио запослене. Очигледно је да овде остају и чекају шта ће се дешавати у наредном периоду
 
На вестима Јуроњуза трагедија у руднику Соко - последња вест!

Постајемо сатанско место, ако нисмо већ ту. Одвратна смо земља. И добар део људи је такав.
 
На вестима Јуроњуза трагедија у руднику Соко - последња вест!

Постајемо сатанско место, ако нисмо већ ту. Одвратна смо земља. И добар део људи је такав.
Просто невероватно да се и истом руднику догодила иста несрећа из истих разлога пре 24 године...
 
Uzasno. Ti ljudi su strajkovali zbog uslova. Niko ih nije cuo. Sada je 12oro dece ostalo bez oca.
 
Ko ima malu decu, ili ih planira uskoro- neka dobro pročita ovo:
 
Pre neki dan kad sam bio na Avali, u momentu dok sam sa lepšom polovinom sedeo pored Mauzoleja Neznanom junaku, imao sam priliku da vidim bahatost nad bahatostima - mladi degenerik koji je provozao cross motor tu do mauzoleja da bi mogao da se slika za iiiinsta.

Dakle da budem još jasniji, degenerik je ovde, po ovom platou provozao motorčinu:
76f027f1d156193ff893bf3f62f72574.jpg


Bio sam na ivici da mu se suprostavim dok se slikao i pitam ga da li je normalan. Pogotovu što sam video da ga i jedan drugi momak, koji je u tišini čitao knjigu tu, prekorno gledao i verovatno psovao u sebi. Ali sam na kraju prešao preko toga, jer sam bio sa lepšom polovinom pa nisam hteo da kvarim lep trenutak i dižem tenziju. Mrzelo me čak i da ga uslikam, samo sam želeo da od**be što pre, da ne napravim incident. Na kraju je bolidčina ponovo upalila motor i na njemu se spustila niz stepenice kompleksa dole do staze.

Poređenja radi, evo kako se u Americi čuva spomenik tj. grobnica Neznanom junaku i šta biva kada tamo neko ne poštuje pravila ili pak slučajno prekrši neki protokol (ali zato svi i dobijaju unapred uputstva i letke sa pravilima ponašanja, da ne bude posle ''nisam znao''):

A u Srbistanu se vozikaju motorčine po spomenicima i grobnicama...
 
Poslednja izmena:
У Србији је култура сећања и неговање праве традиције веома слабо.
 
I baba Vanga se opet oglasila

 
Deca nemaju nikakve sanse u Zapadnom svetu ciji je Srbija integralni deo.
 
Lik prebio coveka pred punim Pionirom i nekoliko stotina novinara i pustili ga jer nema dokaza 😂😂😂😂 Ne da su ga pustili jer ne znam, samoodbrana ili nesto, ne, nema dokaza hahahahahahabahahahahahaha

 
129998_kalinic_ff.jpg

Ko je mogao ranih 2000ih da pomisli da će ovaj NN šmokljan iz nekadašnjeg Letećeg starta jednog dana nekažnjeno pesničiti ljude pred kamerama, bivšim ministrima i punim arenama. Ruku na srce, svaka čast čoveku za rad na sebi i svojoj kondiciji. Mada je oduvek bilo vidljiv da se spucao raznim hemijama pa se zato toliko i nagruvao za tako kratko vreme. A i iza svih ekstremnih promena kod ljudi obično stoji neki fijuk. Uostalom, da je fijuk, to je bilo jasno i pre ove tuče na utakmici. Čovek je za lečenje.

A sudijama i celokupnom srpskom krivosuđu želim da jednog dana i sami nalete na ovako nekog Kalinića u nekom fizičkom obračunu pa da oberu plodove svog (ne)rada.
Talog korumpirani.
 
NIN: Холдинг корпорација Крушик, због чијег пословања је Тужилаштво за организовани криминал покренуло преткривични поступак пре две и по године, наставила је да обара неславне рекорде и прошлу годину завршила је са нето губитком већим од две милијарде динара или 17,5 милиона евра, пише недељник НИН у данашњем броју.
Како се наводи, у Годишњем финансијском извештају за 2021, који још није доступан на сајту Агенције за привредне регистре (АПР), али се може наћи на званичној интернет страници Крушика, јасно се види и да су краткорочна задужења фабрике достигла астрономских 9,98 милијарди динара или око 85 милиона евра.


Da se podsetimo, Krusik je ona firma koje je pored ostalih opljackao i otac dr. N. Stefanovica, jednog okupatoru milog i dobrog coveka.
Posto nismo ni minimalno suverena drzava, cak ni Vodjina frakcija, koja mrzi dr Stefanovica iz sasvim drugih razloga, ne moze da procesira tog lopova.
Okupator smatra da je pomenuti Nebojsa iz Beograda dostojan da bude novi predsednik parlamenta.

Ovoje lep primer koji pokazuje koliko je nesuverenost skupa.
 
Vrh