Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vau ili ne...
@mariks povrsan si kao i vecina u Srbiji. Pravis se pametan, a ne znas ni sta je ograda, a sta je zastitna (odbojna) ograda.
Ovo levo sto si zaokruzio nije na mostu nego pre samog mosta.
Ovo drugo sto si zaokruzio je obicna ograda, a ne zastitna ograda (odbojna ograda) koja sprecava da vozilo zavrsi u reci.
Ova ograda moze da zastiti da pesak ne padne ili neka divljac. Automobil sigurno ne moze da zadrzi.
Ovde je trebala biti postavljena elastoodbojna ograda ili armirano-betonska odbojna ograda.

Screenshot 2022-02-04 at 18.05.04.png

Screenshot 2022-02-04 at 18.05.48.png


Ovako je trebalo biti

Screenshot 2022-02-04 at 18.16.51.png

Screenshot 2022-02-04 at 18.17.57.png
 
(Komentarisem na osnovu dostupnih informacija i slika, naravno da ne znam mesto nesrece iz prve ruke)

Realno, na mostu preko takve provalije,
naravno da je apsolutni imperativ da postoji zastitna ograda koja bi mogla da zaustavi ili odbije automobil pod ostrim uglom. Ova smejurija od ograde sto postoji je obicna ograda za pesake, to nije za vozilo. Zali boze genija koji je to tako projektovao a i sve nadlezne od izgradnje do danas sto nisu naknadno obezbedili i instalirali ogradu.

Cini mi se da je sam most retardirano projektovan (deluje mi da je iz 2000ih, sto objasnjava neke stvari) cim nije predvideo (veci) prostor za zastitnu ogradu pre obicne ograde tako da opet ostane bar 50 cm sirine za pesake (bilo civile bilo servisno osoblje).
 
Poslednja izmena:
@Dalmatinac

iz slika se vidi da nema mesta za obe ograde, a verovatno je ovde ovo prvi slučaj ovakvog tipa. Čak je i za pešake nebezbedno jer ih ništa ne deli od kolovoza sem ivičnjaka, a prostor mali. Most je jednostavno loše zaštićen. Možda zabraniti deo za pešake, a postaviti adekvatnu ogradu. Nije ni ovo jedini most koji nema takvu "zastitnu" ogradu, a ima mnogo primera gde i ta odbojna ograda ne pomogne. Bez da okrivljujem devojku ako se pogledaju činjenice.

Da li je postojala neka ograda? Da.
Da li bi pomogla druga ograda? Verovatno.
Da li vozač nije imao adekvatnu dozvolu da upravlja vozilom? Da.
Da li je vozač bio pod dejstvom alkohola? Verovatno.
Da li vozač nije prilagodio brzinu uslovima puta (most, sneg, led, jutro)? Da.

Sve u svemu vozač je uvek kriv nažalost. Pogotovo ako odgovara i za tudje živote tj ima putnike u vozilu. Moj kum je jednom vraćajući se sa posla motorom polomio ruku i imao povredu glave, a da ne računamo materijalnu štetu i da je dobro da je živ. I sve to zbog postavljanja ležećeg policajca gde ga nikada nije bilo (ujutru otišao na posao, popodne postavili), gde nisu postavili ni znak niti obeležili ležećeg, dakle samo naneli asfalt. Da ga vidiš nema šanse dok ne naletiš na njega, i dan danas je tako samo što postoji znak. Naravno bio je on kriv, morao je da plati kaznu za ugrožavanje bezbednosti saobraćaja, neprilagodjene brzine kod ležećeg policajca i šta sve...

I Ja sam kao vozač na teži način naučio da je vozač uvek kriv. Jednostavno tako je. Sada votim drugačije, ako uopšte moram, pogotovo ako imam putnike i to je to.

@Bender Rodriguez
Tako je, loše projektovan, a kasnije verovatno mislili da ne treba. Razlog je verovatno što neko traži bezbedniju ogradu za decu kod beton hale, a nekome je ok takva kakva je jer želi da se reka više vidi. Tako je i ovde verovatno neko rekao, stavi ogradu za pešake da može neko da gleda u provaliju i reku ako dodje pešaka, a automobili valjda neće sletati sa mosta.
 
Većina mostova ima samo ovu pešačku ogradu.
To je nešto što ne razumem. Daš npr. 2 miliona ojlera za most a nemaš još par hiljada za elastičnu ogradu.

Još je veći problem što prilazi mnogim mostovima nemaju apsolutno nikakvu ogradu.

Inače, i ove pešačke ograde mogu za zaustave putnički automobili koji se sporije kreće. Mora jako da se udari da bi se izletelo.
Teža vozila pak probijaju i ove "prave".
 
A moze i kliker da ti padne na glavu i da te ubije.
Sa druge strane moze i dzak cementa i da prezivis.
Ajd dajte jos malo takvih primera, bas je zanimljiva diskusija...
 
Da ne ostane neupisan u ovu temu pokušaj pretvaranja Crvene zvezde (dakle, sportskog društva koje se, mada simbol SR Srbije u SFRJ, ipak zove po petokraki) u nacional-šovinistički klub.

Zanimljivo je koliko malo reakcija, i ovih i onih, kao i u prethodnom sramnom slučaju sa Alenom Omićem, izaziva orgijanje nacional-šovinista u navijačkoj odori na račun Kotoranina Mirka Vičevića.

I da, kao veći Zvezdaš od svih njih, pa i kao poprilično čist (sic!) etnički Srbin, uz to i patriota, napomenem nacional-šovinistima ako čitaju da su crnji ološ od svojih kolega među 'Šiptarima, Hrvatima i Balijama', jer za tamošnje klubove Srbi bez problema igraju.

Još da ih obavestim, da Hrvat nije samo Prosinečki, nego da su to i Pižon i Muslin. Strašna je to krivica, roditi se kao Hrvat. A izgleda, plan je da ubuduće ne mogu da igraju ni Rumuni. A mogu li Zapadni Ukrajinci - mada su nam genetski preci - već sada?

I još da pozovem da bar neko u Srbiji organizovano stane u odbranu bilo kakvih vrednosti, tj. bilo čega ljudskog i normalnog.
 
Poslednja izmena:
Da ne ostane neupisan u ovu temu pokušaj pretvaranja Crvene zvezde (dakle, sportskog društva koje se, mada simbol SR Srbije u SFRJ, ipak zove po petokraki) u nacional-šovinistički klub.

Zanimljivo je koliko malo reakcija, i ovih i onih, kao i u prethodnom sramnom slučaju sa Alenom Omićem, izaziva orgijanje nacional-šovinista u navijačkoj odori na račun Kotoranina Mirka Vičevića.

I da, kao veći Zvezdaš od svih njih, pa i kao poprilično čist (sic!) etnički Srbin, uz to i patriota, napomenem nacional-šovinistima ako čitaju da su crnji ološ od svojih kolega među 'Šiptarima, Hrvatima i Balijama', jer za tamošnje klubove Srbi bez problema igraju.

Još da ih obavestim, da Hrvat nije samo Prosinečki, nego da su to i Pižon i Muslin. Strašna je to krivica, roditi se kao Hrvat. A izgleda, plan je da ubuduće ne mogu da igraju ni Rumuni. A mogu li Zapadni Ukrajinci - mada su nam genetski preci - već sada?

I još da pozovem da bar neko u Srbiji organizovano stane u odbranu bilo kakvih vrednosti, tj. bilo čega ljudskog i normalnog.


Има можда логике то што пишеш, није ми се свидео третман Омића, било је жалосно, али у Црвеној звезди је без проблема годинама играо на пример Елмедин Кикановић, мислим да увек нападну само оног ко је био политички ангажован и давао спорне изјаве, дотични Вичевић jе бивши истакнути члан србомрзачке и антисрпспске ДПС чије 30-годишње деловање је оставило трајне катастрофалне и непоправљиве последице по српски народ у Црној Гори.
 
Džigi, nije Omić bio politički aktivan; čak je pred dolazak, verovatno savetovan od Čovića, rekao da je ateista, pa su ga prozivali u BiH zbog toga. Realno je Slovenac. Niti se ovaj čovek ogrešio; on je, kao Hrvat, čak učestvovao na EP 1991. kad Hrvati više nisu igrali za Jugoslaviju i kada smo osvojili svoju prvu evropsku titulu u vaterpolu. Zbog toga ga je splitski Jadran - suspendovao. Uz to, čujem i da je zvezdaš.

Sramota, nema šta drugo da se kaže. Sram bilo te bitange. To nije Srbija, ni blizu, nikad bila, ni devedesetih, ni pre 200 godina, ni nikad.
 
Džigi, nije Omić bio politički aktivan; čak je pred dolazak, verovatno savetovan od Čovića, rekao da je ateista, pa su ga prozivali u BiH zbog toga. Realno je Slovenac. Niti se ovaj čovek ogrešio; on je, kao Hrvat, čak učestvovao na EP 1991. kad Hrvati više nisu igrali za Jugoslaviju i kada smo osvojili svoju prvu evropsku titulu u vaterpolu. Zbog toga ga je splitski Jadran - suspendovao. Uz to, čujem i da je zvezdaš.

Sramota, nema šta drugo da se kaže. Sram bilo te bitange. To nije Srbija, ni blizu, nikad bila, ni devedesetih, ni pre 200 godina, ni nikad.


Знам зато и кажем за Омића, њега су напали јер су били у сукобу неком са Човићем (који једини зна са њима да изађе на крај) никакве везе са његовим пореклом, то су само искористили, мене исто нервира што претерују са политиком или рецимо када глуме неке велике вернике и бојкотују утакмице на Велику Суботу, а у САД, Енглеској...играју на Божић зато што су људи тада слободни и могу да иду на утакмице, празнично расположење итд,

али не заборавимо да су то озбиљне криминалне организације, Гробари су као мексички картели секу руке, ноге, главе, а Делије као Коза Ностра културишка, новац пребачен у легалне токове ради се озбиљно са државом.
 
Niko nama nije kriv sto nije vise ljudi na istoku i zapadu nego na severu. Kao i uvek, snaga je u narodu, zamislite 30 hiljada ljudi na Marakani svaku utakmicu, a od toga 2-3 hiljade na severu pa nek vicu sta hoce.

To se secam desavalo kratko kad je Robi dosao pa su razne budalastine sa severa jednostavno nadglasavane pesmom nekoliko desetina hiljada ljudi na zapadu i istoku.
 
E, jbg, ja sam malo mator, pa se sećam kad su degenerici sa Zapada isterali Milka iz kluba grudvama i ledenicama zbog dva žuta.

Malko se i Zapad prelio na Sever i obratno, i pomešali se bolidi sa svih strana u neku ljigaviju masu nego što je bila (istok je oduvek najbolji).
 
Poslednja izmena:
A moze i kliker da ti padne na glavu i da te ubije.
Sa druge strane moze i dzak cementa i da prezivis.
Ajd dajte jos malo takvih primera, bas je zanimljiva diskusija...
Pa ništa, dopis državi da promeni 90% mostova. Eto razloga za novo pranje para. Svi srećni i zadovoljni, i vozači i dušebrižnici. Verujem da će forumska inspekcija proveriti svaki most pre nego što se pusti u upotrebu kao i da isproba kvalitet ograde i napiše upustvo do koje brzine smeju vozači udariti u istu. Sve preko je njihova odgovornost, a ako nastradaju sa manjom brzinom kriva je forumska inspekcija. Pa posle Srbije u obilazak sveta jer koliko sam video ima i tamo neadekvatnih mostova, mora im neko otvoriti oči.
 

Veliki broj građana Srbije koji su pre dve godine dobili sudsku presudu i povraćaj novca od banaka, usled nezakonite naplate obrade kredita i osiguranja kod Nacionalne korporacije za osiguranje kredita (NKOSK), dobili su pre neki dan reviziju te presude i nalog da u roku od osam dana vrate novac banci, bez prava žalbe, saznaje Nova.
 
Politika:

У Србији је сточни фонд за последњих 30 година преполовљен, а посебно забрињава што се смањује и расплодно стадо, па ако се хитно не предузму мере за заустављање тог тренда биће потребно много година да се сточарство опорави, рекли су данас стручњаци и произвођачи.

„Упалило се црвено светло које упозорава да је сточарство у Србији у дубокој кризи. Смањује се не само сточни фонд, намењен тржишту већ и основно расплодно стадо основних врста стоке. Несхватљиво је да се то дешава у земљи која спада у десет највећих извозника кукуруза у свету”, рекао је стручњак за пољопривреду Милан Простран.
 
Profesor matematike koji drzi casove studentima i srednjoskolcima mi prica kako ga studenti i ucenici zovu masovno telefonom i traze da im polaze ispite "na bubicu".
Radi se uglavnom o studentima visih skola i privatnih fakuleta.
To je nova srpka realnost, nova shvatanja, novi, napredni moral.
 
Da, nova shvatanja. Vucic je prigradsku Srbiju potpuno oslobodio morala.
Kao sto ej J. Ducic govorio za Hrvate da su najhrabriji narod, ne zato sto se nicega ne boje, vec zato sto se nicega ne stide, sada imamo novu, naprednu Srbiju ciji se uspeh sastoji u tome sto s enicega ne stidi, kao i njihov vodja.
 
То су радили док сам ишао у средњу школу и на (државни) факултет почетком двехиљадитих и још много других малверзација..
Нема чега се Балканац неће машити да превари систем, односно себе.
 
Da, nova shvatanja. Vucic je prigradsku Srbiju potpuno oslobodio morala.
Kao sto ej J. Ducic govorio za Hrvate da su najhrabriji narod, ne zato sto se nicega ne boje, vec zato sto se nicega ne stide, sada imamo novu, naprednu Srbiju ciji se uspeh sastoji u tome sto s enicega ne stidi, kao i njihov vodja.
Pod kojim kamenom si ti živeo ako je to to tebi nešto novo što je Vučić izmislio. Reče ti čovek da se to radi minimum 20 godina, a tek kad bi saznao da postoje ljudi koji umesto tebe idu da polažu ispit...
 
Što se tiče studenata i polaganja na bubicu i prepisivanja, ima mnogo faktora koji su doveli do toga i neki nisu opravdani, ali neki su i razumljivi.

Stvar sa našim državnim faksevima je to što mnogi natovaruju gradiva preko svake mere. Primera radi, Saobraćajni se uvek busao i hvalio kako se iživljava sa matematikama. Pre 10ak godina, ono što je bilo obavezno za sve smerove su bili: Matematika 1, Matematika 2, Verovatnoća i statistika, Operaciona istraživanja, Mehanika i Fizika. Zavisno od smerova, neki bi na to imali Elektrotehniku, neki Mehaniku 2, a neki Matematiku 3.

Mnogi predmeti su služili da se njihove katedre (često s fakulteta izvan same struke - PMF, ETF, Mašinski...) dokazuju i puvaju kako drže kriterijume dr**jući studente saobraćaja. Svi ti busački predmeti su imali uvek i pismeni i usmeni deo ispita, na pismenom si radio zadatke a na usmenom si radio besmislene dokaze i izvođenja. Naravno, ako položiš pismeni a rokneš usmeni, sledećeg roka opet radiš i jedno i drugo. Jer eto, ko te šiša...

Još tada su se osećale bolesti takvog sistema i mentaliteta. A pun besmisao toga spoznao sam kad sam pitao kolegu koji se zaposlio u struci (špedicija) kako mu izgleda posao i da li koristi išta od onoga što smo tupili i izvodili. Kaže mi lik ''jok brate, sve radim mobilnim telefonom i non stop sam na vezi ili u dovikivanju sa vozačima''.

Reko super. Toliko o Maklorenu, Beta i Gama funkciji, La Granžu, izvođenjima, dokazivanjima, usmenima... :rolleyes::poop:


Da stvar bude crnja, baš nedavno saznam da su na gore nabrojane predmete, sada SVIM SMEROVIMA obavezne sve 3 matematike + ViS + OS. Što znači da svi smerovi sada imaju obavezno: Matu 1 (funkcije, sistemi, matrice, izvodi), Matu 2 (integrali, integrali, još integrala), Matu 3 (redovi i ne znam šta još), Statistiku, i Operaciona istraživanja (u suštini nastavak ViS). Dakle 5 matematičkih predmeta.

To znači da tamošnjem studentu, od ukupno 46-48 predmeta za ceo fakultet, čak 5 ode na matematike. I još jedno 5 na fizike, mehanike, elektrotehnike i slično. I naravno, na to ide i famozno pravilo da ako rokneš usmeni u januaru, moraš da radiš CEO ISPIT opet u februaru. Jer... fak ju, eto zašto. Pa vala i meni bi s takvim idiotarijama već posle Matematike 2 i ViS-a dojadilo i zapitao bih se jel sam ja upisao PMF ili Saobraćajni, i verovatno bih se okrenuo... nekonvencionalnim metodama.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh