Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Је л` треба у најобичнију продавницу да идеш преко магистралне саобраћајнице? За било шта? У пекару? Да пошаљеш дете по хлеб?
 
Pored green linea ce isto biti novi blokovi sa prodavnicama u podnozju stambenih jedinica (pricam o projektima blize airport cityju, greda, airport garden, nastavak tog dela bloka).

Da ne pricamo da ima i velika roda prilicno blizu.

Ako je problem pesaciti 5-10 minuta do radnje i preci 1 ulicu onda ne znam stvarno.
 
Може и 5 минута колима, за најосновнију ствар...

Малко се, богме, размишља као у 1960. Лету Господњем.
 
Је л` треба у најобичнију продавницу да идеш преко магистралне саобраћајнице? За било шта? У пекару? Да пошаљеш дете по хлеб?
Мало претерујеш. Прелазе људи (и деца) Булевар до Гвозденове пекаре, или на другу страну до Ђерма.
 
Може и 5 минута колима, за најосновнију ствар...

Малко се, богме, размишља као у 1960. Лету Господњем.

gde ovi idu u bakalnicu npr? Njima nije tesko par blokova a tebi jedan pesacki prelaz problem. Okej.


Rasplinuli smo se, poenta price je da mi gledamo urbanizam novog beograda kao los, a ustvari cak i mane koje je eventualno imao uz malo korekcija prestaju da budu mane, i pretvaraju se u prednosti. Sustinski je neuporedivo da po perifernim zonama grada poredis 80% zauzetosti i 30% zauzetosti i to je cela sustina price. Treba imati svega u onoj meri u kojoj je to optimalno i na mestima na kojima funkcije ne uticu negativno jedna na drugu.
 
Мало претерујеш. Прелазе људи (и деца) Булевар до Гвозденове пекаре, или на другу страну до Ђерма.
Па ипак не претерујем; толики градски блок без пекаре и најосновнијих радњи, потпуно је ненормално градско ткиво.
Уосталом, и стање блока на то указује (заћи у њега у вечерњим сатима и погледати како све то изгледа).
 
Па ипак не претерујем; толики градски блок без пекаре и најосновнијих радњи, потпуно је ненормално градско ткиво.
Уосталом, и стање блока на то указује (заћи у њега у вечерњим сатима и погледати како све то изгледа).
То је садашње стање. Кад је блок изграђен, у Косовки су биле две самишке (Косовка у средњем улазу, и Смедеревка до Самачког), продавница намештаја (20. октобар), и фризер/педикир (поред Смедеревке). У Плавцу је исто била самишка, и радња за крпљење најлон чарапа. При том су са сваке стране блока на сто метара биле две робне куће, гомила великих самишки (обе марке😅 и Центропром, и Пекабета), пијаца, два биоскопа, библиотека…

Ја сам одрастао у том блоку и једине две ствари које су ми озбиљно недостајале су биле - бурек и сладолед на кугле. За то си морао да потегнеш пут.
 
Па, и ја сам одрастао у њему.
Киосци са хамбургерима били главни хит, кад су отворени после 1985. То и видео клубови бејаху главне институције.
Сладолод са куглама био касније у киоску код Елице, на станици 16-це код Меркатора.
Бурек стварно не знам где је могао да се изеде?
 
Poslednja izmena:
Па ипак не претерујем; толики градски блок без пекаре и најосновнијих радњи, потпуно је ненормално градско ткиво.
Уосталом, и стање блока на то указује (заћи у њега у вечерњим сатима и погледати како све то изгледа).
Da li si imao nekad pekaru u zgradi u kojoj si živeo? Ako jesi onda znaš da je to konstantan miris koji nije baš prijatan svakodnevno i ograničava te na primer da otvaraš prozor jer se stan vrlo brzo ispuni mirisom. I da li je to poenta priče? Koliko vidim novo naselje će imate komercijalne sadržaje u prizemlju. Nadam se da to neće biti restorani i kafići jer to stvara buku. Ili da ih barem neće biti previše. Ja nisam arhitekta i urbanista ali znam šta mi prija za porodični život a ovo mi deluje jako udobno. Stambena zona u okviru koje su škola i vrtić, pored komercijalna zona. Meni se jedino ne sviđa što će kule napraviti zid ka JG, tj ima barem jedna kula viška. Možda i malo manje stambenih kapaciteta ali konceptualno uklapa se u NBG...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: 10k
Није уопште удобно, осећао би се као травка међу планинама. Нико у нашем (европском) делу света ово одавно не сматра удобним. Снажан дојам тескобе и отуђености је загарантован.
 
Ево ја ћу први да се жртвујем и патим од тескобе спектакуларног погледа на град и зеленило са неке високе зграде и препустићу прогресивну удобност врачарских кањона и миријевских махала свакоме ко то преферира

geneks.png
 
Након помног праћења ове теме делује ми да би водећа постава одавде наравнала цео Нови Београд, спалила напалмом да случајно нешто не остане од комунизма, а потом подигла Атлантиду строго водећи рачуна о % социјалних станова.
Otprilike bi to ovako izgledalo, posto nikome nista ne valja, ni komunizam ni socijalizam ni novogradnja, ne valja ni puno zelenila, ni malo..

@Вожд credits za sliku.

1717677423962.jpeg
 
Ево ја ћу први да се жртвујем и патим од тескобе спектакуларног погледа на град и зеленило са неке високе зграде и препустићу прогресивну удобност врачарских кањона и миријевских махала свакоме ко то преферира
Kakav spektakularan pogled ako sabiješ visoke zgrade jednu do druge, kao zidove? Gledaćeš komšijin prozor, samo na 23. spratu.

I naravno, nekakve "mirijevske mahale" nisu alternativa, a pretpostavljam da imaš u vidu i da ja nisam bilde da imam njih u vidu, pa te molim da taj način komunikacije ubuduće izostaviš.
 
Inace da se podsetimo malo zelene povrsine u bloku 63 za koju gospoda iz istog protestuju.. Ah da, ipak je to parking koji ista ta garnitura koristi. Dugo im je trebalo da se vrate, sad su u punom kapacitetu. Iza shell pumpe su se cak rasirili!

Bolje da se digne ona zgradetina nego da izgleda kao ova mahala.

Inace slikano u trenutku gde ovaj Volvo (valjda je volvo) ore celu zelenu povrsinu i trotoar pored podzemnog u JG.

1717677752561.png
1717677768104.png
 
ja ne znam sta imas ti protiv oranja... plemenita radnja
 
Од овога је ипак и данашње Миријево боље, а са планираном градњом попут Галенсове у Тошином бунару и ове, идемо полако ка томе:

1717679036461.png

По изградњи метроа, немојте се изненадити ако оваква насеља никну на ливадама.
 
Ja ne znam, ali sticem utisak da 80% ljudi ovde se svidja projekat a 20% se buni sto nije u razmeri, nemaju burek u zgradi i moraju da predju ulicu do maksija, ima previse zelenila, nema dovoljno zelenila, kako moze investitor da zaradjuje tako sto gradi previse stanova, itd itd.

Pricao sam sa par arhitekta koji su mi prijatelji i kazu da je moglo bolje ali da je u odnosu na druge projekte na Novom Beogradu ovo super odradjeno.
 
Не спрдај се, царе, има нас који смо прочитали силан материјал на ту тему, као и оних којима је то струка. Ти ниси ни од једних ни од других и сад ћеш ту да неуспело иронишеш. То су озбиљне ствари. Немој ти никога овде да шаљеш по бурек.
 
To je sve ok, ali ako se 90% ljudi koji ce da zive u tim stanovima svidja projekat, jel bitno sta 10% nacitanih profesionalaca misli?

Izadjite na ulicu i pokazite ljudima projekat pa vidite sta ce da vam kazu, moj komentar je bio da ilustruje da to sto neko ima profesionalnu deformaciju da trazi mane u projektu ne znaci da se vecini populacije nece svideti projekat. Svima kojima sam ja pokazao projekat kazu da je OK i da im se svidja sto ce da ima zelenila i sto je simetrican.

Ne znam cemu toliko ozbiljno shvatanje ove diskusije, nisam shvatio da ovde moraju samo ljudi iz struke da se pitaju i neko ko je procitao 10 knjiga na temu urbanizma.
Na kraju dana ako ti se ne svidja moje misljenje na javnom forumu ignorisi ga, ali nemoj da mislis da dosta ljudi ne shvata komentare tipa "moras da predjes ulicu za burek/hleb" kao izuzetno nebitne stvari za zivot.
 
Ocigledno ne shvatam muke ljudi iz blokova iako zivim na Novom Beogradu vec jedno 4-5 godina u toku kojih sam promenio 2 bloka za stanovanje.

Necu da nastavljam diskusiju, svakako niko od nas se ne pita za projekat, ko ga mrzi mrzi, kome se svidja svidja se, jedni se manje nerviraju nego drugi svakako, ostavljam diskusiju profesionalcima jer laicko misljenje nije dobrodoslo.

Sportski pozdrav ;)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: 10k
Па, и ја сам одрастао у њему.
Киосци са хамбургерима били главни хит, кад су отворени после 1985. То и видео клубови бејаху главне институције.
Сладолод са куглама био касније у киоску код Елице, на станици 16-це код Меркатора.
Бурек стварно не знам где је могао да се изеде?
Живео сам и ја у блоку 2 од јула 1961. до фебруара 1968.године у згради/кули Д14 у тадашњем Булевар Лењина 169. Тада у блоку није било никавих продавница сем једне мале пиљарнице која је била на зеленој пољани између зграде/куле Д14, осмоспратнице Ц12, зграде/куле са делимично црвеном фасадном циглом (не знам која је кодна ознака Д?) и између бивше о.ш. Владимир Илич Лењин. У набавку се ишло у самопослугу "Фонтана". Тада је трола 16-ца радила увелико.
блок 1 и 2.JPG
 
Vrh