Šta je novo?

PSP Farman West 65 - [ Multifunkcionalni kompleks - 152.437 kvm ]

Da li će kula biti izgrađena zavisi od nekoliko faktora, a pre svega od procene da li će toliki poslovni prostor moći u dogledno vreme da se izda / proda. Trenutno, svi znamo kakva je situacija - veće su šanse da se ne izgradi nego da se izgradi. Pa evo Airport city odmah pored je izdao gotovo sve kapacitete pa ostatak izgradnje nema ni u naznakama.
E sad, ako prodaja stambenog prostora bude dobro išla, ko zna. Ali ja sam skeptik po pitanju kule, mada bih, naravno, voleo da je vidim.
 
mekbejn":3j7vsmu2 je napisao(la):
Da li će kula biti izgrađena zavisi od nekoliko faktora, a pre svega od procene da li će toliki poslovni prostor moći u dogledno vreme da se izda / proda. Trenutno, svi znamo kakva je situacija - veće su šanse da se ne izgradi nego da se izgradi. Pa evo Airport city odmah pored je izdao gotovo sve kapacitete pa ostatak izgradnje nema ni u naznakama.
E sad, ako prodaja stambenog prostora bude dobro išla, ko zna. Ali ja sam skeptik po pitanju kule, mada bih, naravno, voleo da je vidim.
Mzoda ce za godinu dana od kad pocinje izgradnja kule, stanje na trzistu pobojsati, pa ce se i kula graditi sa 39.
 
stf":208g8snx je napisao(la):
Дозвола градских власти је похвална, али то не значи да ће се та кула и десити.
Питање е да ли је Београду и Србији, чија је привреда уништена, уопште треба оволика количина пословног простора?
Izvini, al na ovaj nacin se nista u ovoj zemlji nece izgraditi. Dakle, uvijek pesimizam, nikad ne valja.
Da se gradi Empire State Building u Srbiji mnagima ne bi valjalo. Smoriste vise.
 
U normalnom svetu, gradi se zato što postoji potražnja za stambenim i poslovnim prostorom, a potražnja nije samo odraz potrebe već i platežne sposobnosti kupaca i zakupaca. Tako je izgradjen Menhetn. Firmama je trebao poslovni prostor. Ovde imamo i previše izgradjenog a ne neuseljenog prostora.

Koja je svrha graditi zgradu koja će da zvrji prazna? Graditi da bi se gradilo?
 
NenoN":2080s7l2 je napisao(la):
stf":2080s7l2 je napisao(la):
Дозвола градских власти је похвална, али то не значи да ће се та кула и десити.
Питање е да ли је Београду и Србији, чија је привреда уништена, уопште треба оволика количина пословног простора?
Izvini, al na ovaj nacin se nista u ovoj zemlji nece izgraditi. Dakle, uvijek pesimizam, nikad ne valja.
Da se gradi Empire State Building u Srbiji mnagima ne bi valjalo. Smoriste vise.
dobi ti 1 + od mene što si se ufatio u koštac sa ovde dominantnom depresijom.
 
ok, izgradimo srpski burj-al-khalifa na NBg i sta onda? imamo 50-100 spratova koji ne sluze nichemu, zvrje prazni a koji moraju da se odrzavaju sto kosta desetine ili stotine hiljada evra godisnje. I onda cemo imati tu sprsku kulu, da mozemo da se pohvalimo, ali cemo i dalje imati kratere po putevima, nacionalni muzej na Trgu Republike koji deluje kao skvot, neotvorenu Narodnu Bibilioteku, nikakvu operu, metro...Soliteri su najmanje potrebna stvar u ovom

Arhitektura u savremenom, kapitalistickom drustvu, je neodvojiva od ekonomije, ako ne i njom uslovljena. Kada nije, dobije se ovo
http://en.wikipedia.org/wiki/Ryugyong_Hotel

Beograd nema potrebu za kulama, u ovom trenutku i to je realizam, a ne depresija ili pesimizam. Osim ako necete svojim rukama da za dzabe, slazete cigle i postavljate armaturu u tom soliteru, moraju da se nadju pare. A pare ti niko nece dati ako ne misli da moze da mu se vrati sa kamatom, ponajvishe od izdavanja prostora u tom objektu. Kod nas, zbog stanja privrede, nema ko da izdaje prostore u toj kuli. A izgradnja kule nece pokrenuti privredu
 
mradulovic":33l97yzi je napisao(la):
Beograd nema potrebu za kulama, u ovom trenutku i to je realizam, a ne depresija ili pesimizam. Osim ako necete svojim rukama da za dzabe, slazete cigle i postavljate armaturu u tom soliteru, moraju da se nadju pare. A pare ti niko nece dati ako ne misli da moze da mu se vrati sa kamatom, ponajvishe od izdavanja prostora u tom objektu. Kod nas, zbog stanja privrede, nema ko da izdaje prostore u toj kuli. A izgradnja kule nece pokrenuti privredu
igzektli
 
mradulovic":1u76zs2z je napisao(la):
ok, izgradimo srpski burj-al-khalifa na NBg i sta onda? imamo 50-100 spratova koji ne sluze nichemu, zvrje prazni a koji moraju da se odrzavaju sto kosta desetine ili stotine hiljada evra godisnje. I onda cemo imati tu sprsku kulu, da mozemo da se pohvalimo, ali cemo i dalje imati kratere po putevima, nacionalni muzej na Trgu Republike koji deluje kao skvot, neotvorenu Narodnu Bibilioteku, nikakvu operu, metro...Soliteri su najmanje potrebna stvar u ovom
gospodine radulovicu, nemamo vi i ja nista sem slobodng vremena i dobre volje da diskutujemo ovde. ovu i slicne zgrade gradice i imace privatni investitori kad i ako procene da im treba, tj da ce doneti novac. a rupe na putu i muzej sigurno nece biti sanirane novcem privatnih investitora.

boki, jel smo mi mesecima na istom forumu, jel smo videli i komentarisali iste studije visokih objekata, jel smo davno jos videli lokacije na kojima je kao "dozvoljena" gradnja visokih objekata ili sam ja to sve sanjao? ako jesam, bila je to nocna mora
 
naravno da nece biti popravljene rupe privatnim novcem ( ali nece ni soliteri biti pravljeni drzavnim novcem, proslo je vreme kada su tako podignuti CK, Beogradjanka i Geneks). problem je u tome sto privatan novac nema interesa da pravi tako nesto, a nemamo ni drzavni (osim ako necemo da ulecemo u josh jedan kredit)
 
Ja licno mislim kao i neki ovde da su te kule od 100 spratova previse, i da bi NBG izgledao ruzan da sad ima desetinu takvih kula ili pak jednu. Ali jedna, dve od 40tak ne bi skodilo. Tacnije kule od po 100 spratova bih ostavio za dalju buducnost, tj treci Beograd, gde im je mesto. Novom Beogradu je nekoliko ovakvih kula 4+ (kao sto je u ovom bloku) potrebno i tacka.
primer: Sarajevo, Zagreb.

@mradulovic Mesas babe i zabe. taj primer sto si dao, nema veze sa ovim. Ova kula je mnooogo puta manje povrsine i visine. I svakako je ona u Pjong Jangu ruzna. I to sa ekonomijom si u pravu, ali si dao primer iz Najzaostalije zemlje sveta. Logicno je da ce im tamo stati izgradnja ovako necega. A u Srbiji je Kula mnogo manja, i drzava nije pod sankcijama.
 
Cemu ovo stavljanje u isti kos poslovnog prostora i kula tj prica kako nedostatk potrebe za prvim iskljucuje drugo?

U te kule se moze smestiti jos stosta pored kancelarijskog prostora. ;) A u Beogradu imamo i takvih projekata kao Kampinski npr.

I jos nesto,u famoznoj studiji visokih objekata su posebno naglasene lokacije na kojima postoji interesovanja investitora tako da ta studija ipak ne predstavlja prepreku.
 
potrebna je iz estetskih razloga kula na NBG-u, ali estetika i finansijska podloga bilo kog arhitektonskog projekta su dve razlicite stvari. zato je prosto neverovatno da cemo dobiti i jednu kulu na NBG-u u sledece 2,3 godine
 
kud se umesah...

@mradulovic
razumemo se mi potuno, citirao sam te zbog prvog lica. ti skoro pa si rekao da cemo mi placati odrzavanje toga ako ne bude rentabilno. evo B23 stoji tamo godinama i meni niko nije trazio ni dinar za odrzavanje. o tome valjda brine verano a ne djilas. necu da idem u drugu krajnost ali razmisli malo.. od raznoraznish dozvola i poreza koje PSP Ferman plati ako krene izgradnja grad moze samo da profitira, pogotovo ako projekat uspe i zazivi.

@boki
valjda je covek mislio na dubaji a ne na pjongjang
 
za b23 ti niko ne trazi novac jer je on podignut u trenutku kada je bilo privatnog novca i kada su "privatnici" smatrali da ce im se ta izgradnja isplatiti. Sada nemamo kule jer privatan novac ne vidi kako bi povratio taj novac (niti u vidu izdavanja poslovnog prostora niti u vidu prodaje stanova) jer su oni koji su imali pare da kupe skupe stanove, npr, kupili ih pre par godina, a stanje privrede ne ide bash na ruku nastajanju nove grupe imucnih i novih ljudi koji bi imali potrebu za prostorom u tim kulama. Ako nemamo privatnog novca, onda je jedina alternativa -drzavni novac. zato sam i pomenuo da bi te kostalo, jer bi se taj novac od kredita (najverovatnije) vracao kroz povecanje poreza ili smanjenjem investicija u neke druge projekte ( zato sam pomenuo muzeje, puteve)...Ekonomija je prosta stvar
 
Ја и даље причам о две зграде исте запремине а различитих димензија. Јесте да виша зграда тражи дубље темеље, али и заузима више земљишта. Требало је наплаћивати земљиште много скупље, па бисмо сада уместо сандука од 5 спратова имали куле.
 
@razgradjevinar na linku mu stoji pjongjang.

I jos nesto primetih, Kako ovde svi govore kako se kule nece graditi zbog neprodatog poslovnog prostora. E sad ako investitor hoce nesto tako da gradi, zasto ga sprecavati? Valjda on zna sta on hoce? Drzava treba da uzima novac od takvih projekata.To kada on bude rasprodao svoj poslovni prostor, to je na njemu. Ako mu slabo ide prodaja poslovnog prostora, on je kriv. To vam je biznis. A mi kao da im pomazemo a sebi odmazemo. Znaci vi hocete da kazete da ako bi vam investitor nudio za plac vecu cenu, ako gradi veci objekat, da bi ga vi savetovali da gradi manji, jer ce teze prodati poslovni prostor i time vi licno manje zaradili? Imam utisak da ako se ovaj objekat ne bude sagradio, da Beograd stvara novi brend, niskih zgrada u gradu. Kako bi mi pored Barselone, bili jedina metropola sa niskim zgradama?
 
ok, ako ti mislish da tako ide izgradnja visokih objekata (napravicu pa ako prodam, super, ako ne prodam nista strashno), zasto sve ove godine niko nije gradio nove kule (nemoj da kazesh da je bila problem studija o visini objekata, jer svi znamo koliko je gradska vlast fleksibilna kada dodjesh sa presavijenim parama ispod stola)?
 
jasno je meni koliko vec izgradjenog poslovnog prostora zvrlji prazno, mogu da ti nabrojim bar 10 takvih objekata. par postova gore sam i napisao da licno mislim da je veca sansa da kampinski izgradi kulu nego ovi ovu ovde, bas iz tog razloga. ako zelis o ekonomiji, ubedjen sam da od kule u 65-tom nece biti nista vise od price bar jos 5-6 godina (do zavrsetka) i da je ovo sad samo prica da navuku par kupaca stanova..

pisem ovo zato sto ovde pola ljudi na glupi promo clanak reaguje ko da je to sve vec izgradjeno i da ce za vikend licno da se usele na polsednji sprat dok druga polovina kao da bi vise volela da ceo NBG potone nazad u mocvaru nego da se nesto novo napravi tamo. aj malo da se spustimo na zemlju, i u nadanju ali i u pljuvacini
 
Milena Nbgd":2fn6ehfg je napisao(la):
Niki, moram ti odati priznanje na analitičnosti ali ne i na objektivnosti. Ok je da ti više voliš Energoprojekt od PSP-Farmana ali odakle ti informacija da Energoprojekt nije poslovao u svetu preko SPV firmi. Što nikako nije loše.
Ne možemo ih osuđivati što za sebe traže bolje uslove, možda bolje pozicioniranje na lokalnom tržištu, a zašto da ne i povoljniji finansijski odnos. Energoprojekt je u svakoj zemlji (van matične Jugoslavije, sada Srbije) nastupao uglavnom preko firme koja je osnovana u toj zemlji. Zašto? Razlozi su brojni: efikasnije poslovanje na lokalnom tržištu, bolje pozicioniranje...
Kad smo kod Farley-a, firma je osnovana u Kanadi koja - složićeš se - nije poznata kao raj za poreske olakšice. Verujem da je po sredi drugi interes - npr. bilteralne pogodnosti, optimizacija poreskih opterećenja .
Inače, šta misliš ko plaća veće državne namete Energoprojekt, PSP-Farman...? Ne, plaća ih krajnji kupac, plaćamo ih mi.
Po važećim propisima pri otvaranju računa kod bilo koje banke vlasnik je dužan da dostavi podatke o kompaniji, o vlasničkoj strukturi do nivoa fizičkih lica koja su povezana sa kapitalom.
Pozvala sam prodajni salon WEST65 i pitala za održavanje - kažu da je o ugovoru MAX 0.6 po kvadratu. Dakle, posle iskustva koje imam vezano za život u zgradama na Novom Beogradu (promenila par stanova u raznim blokovima) nemam ništa protiv da neko obaveže mene i moje buduće komšije da zgrada bude čista i čuvana. Sama cena se može dovesti u pitanje ali u ovom slučaju je paket usluga koje se nude malo širi (čišćenje javnih i zajedničkih površina, održavanje zelenih površina, tekuće održavanje liftova, sistema za detekciju i zaštitu od požara, održavanje sistema video nadzora, 24h ft obezbeđenje, održavanje rasvetnih tela). Poslednja zgrada u kojoj sam živela je imala srdačne stanare, ali sa lošim navikama - svi su se izuvali ispred ulaznih vrata, smeće se noću izbaci u hodnik, a opet hodnik se očisti kada se stanari slože... :bash: :dil:
Hvala oko analiticnosti :) iskreno ja sam kupac i pazljivo pratim gde bih eventualno dao novac. Farley ima 5mil eur kapitala, kaze Grujic da je projekat vredan 170mil eur koje je obezbedio uz jos dve banke...zasto je napravljeno pravno lice Agro market gde je 100% vlasnik Farley? Odrzavanje je OK da se plati samo mi nije jasno zasto se ne stavi inicjalni rok od 2-3 godine a potom skupstina stanara bira firmu za odrzavanje. Sve ovo mi je bitno ako me prevare da bih imao koga da sudim, Farley se ugasi preko noci i sta onda, nema imovine ni kapitala.Generalno je pristup projektu malo ozbiljniji nego zadnjih godina, nazalost razlog nije profesionalsnost vec nema kupaca i mora se malo trcati oko njih. I ja mislim da od kule nema nista sledecih 5 godina min.
 
hm. Sad ide pitanje za razmišljanje

zašto bih ja, ili bilo ko drugi, platio ~2000 evra po kvadratu da bih posle ziveo pored mega-giga-gradilišta?
 
mradulovic":288eop0l je napisao(la):
nemoj da kazesh da je bila problem studija o visini objekata, jer svi znamo koliko je gradska vlast fleksibilna kada dodjesh sa presavijenim parama ispod stola
Немој да кажеш да није. Сви знамо за пројекте од којих се одустало још пре кризе, јер власти нису хтели да одобре градњу високих објеката.
 
To mozes znati samo ti!Obicno niko nikoga ne tera na bilo kakvu kupovinu,vec tu presudjuju mogucnosti,zelje i potreba i kad se sve to uklopi u celinu onda se i kupuje!A poredjenja radi,i arena je bila nekada gradiliste i kostala 950e pom2!
 
Знамо зашто је Арена коштала 950 ЕУР. То су били, као, "социјални станови" (шио ми га Ђура). Зашто није уведена клаузула да ти станови не могу да се продају дуги низ година, о томе већ може да се расправља.
 
Mislim da gresis,stanove je prodavao GP Napred po 950e,u slobodnoj prodaji,i to pre nego sto je Mihajloviceva firma izgradila onu soc.sarenu zgradu koju su posle delili podobnim partijskim cinovnicima.
 
Vrh