Šta je novo?

Energetika

Sledeće poskupljenje struje će biti možda tek posle grejne sezone ili posle gradskih izbora, ako ih uopšte bude bilo na proleće.

Kada se na 6,5% uračuna akciza i PDV sada je poskupljenje oko 8,4%.
Najmanji problem je videti. Ono što je mnogima nesavladiva prepreka, napor i sramota je da priznaju kada pogreše i isprave se.

P.S.
Ako se kojim slučajem desi da državno-partijski aparat na primer 1. avgusta poveća struju za 10%, i ja dođem ovde i kažem ''dragane, bio si u pravu, ja sam pogrešio'', a onda taj isti državno-partijski aparat u narednih 6 meseci PONOVO poveća cenu struje za 10%, onda zadržavam pravo da povučem šta sam rekao i priznao. Jer onda to neće biti poskupljenje za samo 10%. Druga je stvar to što kvarni džavno-partijski aparat jedno poveće poskupljenje podeli na dva manja, da ga lakše zabije narodu otpozadi. Ali u suštini, sva poskupljenja struje u razmacima manjim od 6 meseci mogu i treba da se vode kao jedno veliko poskupljenje. Ali ako bude samo 10%, ja ću ovde da dođem i kažem ''bio si u pravu, ja sam pogrešio''. I to će da ostane tako sve dok ne istekne 6 meseci od dana proglašenja nove cene.
E jbg @dragan Bojim seda ja ipak znam ovu vlast bolje čak i od tebe. 😕

Od 2023. električna energija će poskupeti za 10 odsto, što će biti poskupljenje manje od 300 dinara za prosečno domaćinstvo mesečno, napisala je ministarka energetike i rudarstva Dubravka Đedović na svom Instagram profilu, uz napomenu “važno”.

U kabinetu ministarke potvrdili su za Danas da će poskupljenje biti od januarskih računa, koji će građanima stići na naplatu u februaru.


Moje čestitke tebi i @Kailan 🥳

P.S.
Mudro su natempirali da se ova najava poklopi sa početkom SP, kako bi narednih meseci mogli da ćute o tome (bar režimski mediji) i da onda u februaru naprasno bude ''pa šta se čudite, msm rekli smo vam lepo 20. novembra, nije to ništa novo''.
 
Poslednja izmena:
Пало је доста кише ноћас, преко дана слабо! Струја ће још поскупљивати....
 
Ne, to je očajanje. Tako je u skoro svim siromašnim zemljama koje nisu baš toliko siromašne da, pošto nemaju ni šta da jedu, onda nemaju ni za loz. To je život bez iluzija, iako zvuči da je suprotno od toga. Kad čovek jednom izgubi svaku nadu da mu na normalan način, poštenim radom, može biti bolje, onda mu ne preostaje ništa drugo. Pogledajte tada jedine opcije na raspolaganju: Ili nastaviš tmurni i monotoni život kao do sada, sa tvrdim ličnim ubeđenjem da bolje i ne može biti, ili kupuješ lozove i nadaš se. Jer u drugom slučaju postoji bar neka verovatnoća, a u prvom nikakva. U drugom bar neka nada, a u prvom nikakva.

Većina je svesna da je verovatnoća za dobitak mizerna, ali u kladionicama se kupuje NADA, a ne loz. Jedino tamo šansu imaju i oni bez šansi. Kupuje se vreme kao očekuješ nešto lepo i novo, a ne svakodnevni mrak. Cela nedelja na poklon!

Zato su kockarnice, ako ih ima ovako puno, ustvari tragično ogledalo pravog psihološkog stanja u društvu.
Ne znam zašto bi neko izgubio nadu da će moći solidno da živi od poštenog rada.. Prekvalifikacija, bato, za keramičara, 12 evra kvadrat i udri... možeš da radiš i svuda po svetu.

Za žene tek... nokti, manikiri, šminkanje, ovo, ono, milion kurseva koje mogu brzo da završe, da rade i žive kao grofice... klinke se danas kvarcuju od 12. godine, kupiš polovan solarijum za 500 evra i boli te uvce.

Te priče kako su ljudi jadni i potišteni i ne vide perspektivu pa se kockaju uopšte ne piju vodu. To su sve slabići ili lenštine.

Da ne pričam što se programiranjem može baviti svako ko želi, a daroviti tek mogu da plivaju u lovi... kao npr. moj ortak, koji uopšte nije studirao, a od programiranja zarađuje toliko da više ne zna kako pare da potroši.
 
Vox91
+1 😃
Upravo tako za mladje i sredovečne
A za starije koj nisi lako prilagodljivi , jedini nj. put vidim ka selu, mada ni tamo nece im cvetati ruže
naročito sada kada imputni energenti streme ka nebu...
 
Lim raste 15 cm na sat vremena i u Prijepolju je već počeo da pravi probleme. Nadam se da će i Uvac narasti tom brzinom
Rekama će trebati vremena da se vrate na prosečne proticaje za ovo doba. O punjenju akumulacija, poput uvačkih, za sada nema govora. Trk kad danima bude priticalo toliko vode da mašine ne mogu da prerade, možemo pričati o rastu akumulacija. Ovako, sve što dotekne, ići će odmah na turbine. Glad za strujom je velika. Akumulacija poput Zlatarskog se svakako ne puni od 2 kiše, bez obzira što je na Pešteri i Goliji bilo velikih padavina. Da bismo imali nekih benefita od kiša, one moraju da padaju danima velikim intezitetom na širokom prostoru. Eto, nekiko desetina km dalje, u Užicu, vredna pomena su samo 2-3 noćašnja pljuska od po pola sata.
 
Koja jezera puni Lim? Tu i nije bio neki veliki problem.
Problem je Uvac, njegovi i inače mali prosečni proticaji i desetine metara oborene kote Uvačkog i Zlatarskog jezera. A he na Kokinom Brodu radi u vremenima vršnog opterećenja, odnosno uoravo u onim trenucima kada se sad daju velike pare za kupovinu na spot tržištu kada zafali kod nas.
Drugi problem je konstantni nedostatak struje da vi se ozbiljnije dopunilo jezero u Zaovinama odakle se napaja reverzibilna elektrana čija uloga je rezerva za stabilnost sistema. Zamišljena je da gotovo trenutno uskoči u slučaju nekog vanrednog događaja u te, prvenstveno u Obrenovcu. Sada, u uslovima hroničnog manjka, ona radi kao regularni izvor: noću, kada je uvozna struja jeftinija, pumpa uzbrdo, a danju se to troši i dopunjava nedostajuću energiju kako bi se dnevna struja što manje uvozila. Znači, ona sada nije ta zlatna rezerva. Puno jezero joj garantuje dvadesetak dana rada, a sada što se noću napumpa, danju se istoči. Mbogo će još vremena proći dok se ta jezera dopune. Moja procena je da Zlatarsko ne može da se napuni bez još bar godinu dana, i to pod uslovom da ne troši onoliko koliko joj vode dođe. Ne bih baš bio veliki optimista.
 
Što se tiče štednje. Meni je stvarno toplo u stanu, i mogu da hodam u gaćama. Ne mogu da zavrnem radijatore stari su ventili strah mi da ih ne oštetim, već 2 godine bezuspešno pokušavam da nadjem majstora da mi ih promeni. Umesto toga otvaram vrata da se rashladim, znači trošim neracionalno energiju i pitam se da li radijatori baš moraju da budu tako topli. naravno, to je semo moj stan, južna ekspozicija, ušuškan u zgradi, dobra izolacija, možda nisu svi ovako topli.
A sa druge strane, razmišljam, pa šta ako ja malo uštedim, te pare će se baciti u bunar, za neke stadione, Rafale ili će se jednostavno ukrasti. Narod nema poverenja u državu, zato i neće da štedi, pa koliko traje neka traje.
 
Narod ni ne zna da štedi niti u pravom smislu zna šta to znači. Zbog toga mislim da je ovo povećanje cena dobro. Moramo shvatiti i razumeti svet oko nas i našu poziciju u svemu.
 
Ima jedna dobra stvar. Beogradske toplane prestale su da greju nocu.
 
Narod ni ne zna da štedi niti u pravom smislu zna šta to znači. Zbog toga mislim da je ovo povećanje cena dobro. Moramo shvatiti i razumeti svet oko nas i našu poziciju u svemu.
To o cemu pricas nije nista drugo nego jedna mera kolektivne kazne. Kao ono kada mi Delez i pojedinci ovde pricaju da treba svih 6.3 miliona da placamo ne-drzavne takse na kese zato sto 5000 debila baca u reke.

Sta konkretno mislis da ce postati bolje sa poskupljenjem struje, kakve promene na bolje ocekujes?

I sta mislis, ko u Srbiji arci najvise struje? Jel si siguran da je narod? Jos bitnije pitanje - sta mislis, ko EPSu pravi najvece gubitke godisnje? Covek koji mesecno potrosi 700KWh ali iste redovno i uredno placa? Koliko bi ti da mesecno trosi prosecno domacinstvo, pogotovu sad zimi? 100KWh? 50KWh?

Niste mi jasni vi koji ljubite i pozdravljate cizme koje nas sve gaze i pljackaju. Vucicev degenerisani brat, pored toga sto uzgaja vutru, rovari sitkoine sve u sesnaest. Bukvalno jbno baca megavate na nesto apsolutno neupotrebljivo i beskorisno. A razni Mozzarti, trzni centri i kladionice sljaste i zrace sve u sesnaest. A vama prosecan covek najveci problem. Kako vam ne dosadi bre...

P.S.
Jos samo da se nadje neko na forumu pa da nam kaze i ovako nesto pa da mogu da pisem dopis Vasingtonu da ispoliva bombe po Srbiji i sravni sve jer za bolje ocigledno nismo.

P.P.S.
Sto napisah za natalitet-fanatike na temi o demografiji - siguran sam da ce tek sa ovim poskupljenjima struje, svega proisteklog iz njega, i povecanja poreza doci do opateg buma u natalitetu. Ima ljudi da se utrkuju da prave decu sa racunima za struju 7.000 i porezima od par desetina hiljada.
 

Naopak narod, sram ga bilo, rasipa se strujom, neka se udari po dzepu pa ce da se dovede u red.

Za to vreme, svinje na direktorskim pozicijama bacaju 600 miliona na razne nepotrebne kvarove i havarije, baca se 600 miliona evra na fudbal, bacice se 250 miliona na stadion, 100 miliona na aerodoem u vuko'binama Trebinja... I nista od toga nije vazno, nego narod je kriv sto EPS ima gubitke a drzava rupe u budzetu. I hajde odmah da deremo narod jer nista drugo ne umemo. E alal vera stvarno.

Kolektivni Stokholmski sindrom na delu. Nije ni cudo sto se neke stvari ovde vekovima ne menjaju.
 
Lim u Priboju ko Misisipi. Akumulacija višestruko preliva u odnosu na iskorišćenost. Čekamo nekog da slika Uvac :D
То је зез са ХЕ, штедиш акумулације и увозиш струју, о онда потом и долази до прелива
 
IMG-c31764cb5d4bdee04b4fb0d3d4076bba-V.jpg
Lim u Priboju. Kompletna akumulacija se zapravo pretvorila i ogromnu reku. Za sada ne znam kako da okačim video....
 
Перућац.jpg

Када сам око 11 кретао за Б.Башту била су отворена 3 прелива, око 14 часова као што се види на слици један. Језеро је бар 2м испод нормалне коте. Да ли ово испуштају због Лима и осталих притока , због очигледног повишеног вододстаја? Оде огромна количина воде без производње енергије! Што се тиче Заовинског језера, сазнао сам у чему је проблем. До бивше бетонске базе су цеви пречника 6м и дебљине 5цм, али део који после иде ка Језеру су оставили кроз стене, е сада је вода ту нашла пут и пролази, све што напуне језеро преко пола негде испод Таре нестаје. Пробали су са бетоном да затворе рупе али бетон се појавио на извору Врело у Перућцу, па су одустали од тога. Сада праве камп за Кинезе како ми кажу који ће ваљда поставити металне цеви на део који недостаје!
 
Када сам око 11 кретао за Б.Башту била су отворена 3 прелива, око 14 часова као што се види на слици један. Језеро је бар 2м испод нормалне коте. Да ли ово испуштају због Лима и осталих притока , због очигледног повишеног вододстаја? Оде огромна количина воде без производње енергије!
Ali ne razumem, pa sam si rekao da kad si isao, ispustali su kroz 3 otvora a posle su smanjili na 1. To je mislim i ocekivano, zar ne? : l Pitam samo. Jel se desava ikad da zatvore sva 3 ispusta?
 
Ух месецима је у Дрину испуштано само онолико воде колико је било обавезно због еколошких разлога а сад раде преливи

А баш ми је нејасно зашто су отворени преливи, за то обично има потребе кад је Перућац пун па изненада крену да се топе снегови у ЦГ али то се дешава ретко типа једном у 5 година
 
Poslednja izmena:
Поента је да су могли сву ту воду користити за производњу енергије, али раде преливи, а језеро није пуно....једино ако очекују огроман водени талас па празне језеро, не знам стање у Вишеградском језеру.
 
Moraju da spreme jezero za nadolazeći talas da jednostavno ne bi udario u vrh brane.
Na Uvcu ne očekujte nikakve promene nivoa. Mnogo vode treba da bi se to jezero napunilo. Neke efekte možemo očekivati tek uvdrugoj polovinivsebruara, početkom marta, pod uslovom da ne otvore slavine čim malo vode dođe
 
Jako je problematicno ako je voda nasla put kroz stene i ne ide sva do Zaovina i nazad. Ali to je bilo i za ocekivati, stene su kraske, one se vremenom rastvaraju u vodi, a sada je bio i slucaj visegodisnjih susa, pa je nivo podzemih voda u krasu Tare toliko opao da je ispod nivoa tunela.
 
Vrh