Pumpe neće moći da prebace veliki dotok, ali nešto će ipak prebaciti u Klak.Pritom kapacitet punjenja je zanemarljiv u odnosu na trenutni dotok . .
"Mega brane" su na Đerdapu, jer sva voda iz sliva Drine tamo dodje.. . čovek je pomenuo ideju MEGA brane koja bi zadržala sve ove vode.
Та количина је минорна. Логички посматрано има смисла увести струју и пумпати воду у Заовине, тако би вода могла два пута да се искористи за производњу ел. енергије уместо да иде преко прелива, али то је исто занемарљива количина воде ма колико цев промера 5-6 метара којoм се вода из Перућца пумпа у Заовине нама делује импресивно.Pumpe neće moći da prebace veliki dotok, ali nešto će ipak prebaciti u Klak.
Дође али би било много боље задржати ту воду на већој надморској висини и произвести енергију од ње него да се енергија потроши на плављење. Дакле вода није изгубљена али енергија јесте"Mega brane" su na Đerdapu, jer sva voda iz sliva Drine tamo dodje.
Hoće, ali mi čovek je pomenuo ideju MEGA brane koja bi zadržala sve ove vode.
Ово може да буде решење за равничарске реке али нисам баш сигуран да може за ЛимBujične vode se neutrališu i štede za proizvodnju struje tako što se na pogodnim, velikim, ravnim i niskim mestima ostavljaju obično "zelena" plavna područija koja bivaju poplavljena samo kad vodostaj pređe određeni nivo (a inače biorezervati).
Kao što napisah na prethodnoj strani:Svašta mi ovde pročitasmo.
Ko misli da se Zlatarsko jezero može napuniti za dan- dva, neka se nekad uputi u te krajeve i pogleda kolika reka je Uvac inače, a koliki je prostor akumulacija. Kad je sagrađeno, punjeno je više godina. Sad je gotovo potpuno prazno, jer je voda, osim na najnižem i najširem delu oko brane, svedena na nekadašnje korito.
Bujične vode se neutrališu i štede za proizvodnju struje tako što se na pogodnim, velikim, ravnim i niskim mestima ostavljaju obično "zelena" plavna područija koja bivaju poplavljena samo kad vodostaj pređe određeni nivo (a inače biorezervati). To je onda neka vrsta prirodne akumulacije. Visoke se vode se tada razliju i uspore. Na taj način se em sprečava da rast nivoa pređe preko kritičnog, em se posle toga voda usporenije i duže vreme evakuiše sa tog mesta, pa nizvodne hidrocentrale imaju veću šansu da ih iskoriste umesto da se prelivanjem preko brane ispuste. Tome recimo služe inundaciona područija, kao ono kod Beograda koje su želeli da unište gradnjom luke kod Pupinovog mosta u Zemunu. Kod tako velikih priliva pumpanje u viša jezera ne pomaže, pritok je isuviše veliki.
Fascinantno je kako su u SFRJ dobro osimislili taj sistem sa reverzibilnim elektranama.
Ocito je da je nacin razmisljanja i planiranje bio drugaciji nego danas.
Valjda 2016te.Кад је оно Мића дошао на чело?
Ideja je da se obori cena EPS-u pre prodaje, da kupac sto manje da.Види се рука мајстора. Кажу, лако је бити диригент само машеш а ови тамо и онако не гледају... Не могу да се отргнем утиску да је Мића планска саботажа.
On nije bitan u celoj priči, mnogo je više zabrinjavajuće što su direktori raznih sektora dozvolili da EPS dospe u ovakvo stanje. Oni su meni najodgovorniji, jer su pored velikih plata i zvučnih akademskih zvanja uspeli da za 4-5 godina uruše EPS.Ma koji Mica i zadatak, on nije svestan svoje nesvesti. . .
Ko je trebao da kontrolise te sefove, i da ih smeni ako ne rade kako treba ?On nije bitan u celoj priči, mnogo je više zabrinjavajuće što su direktori raznih sektora dozvolili da EPS dospe u ovakvo stanje. Oni su meni najodgovorniji, jer su pored velikih plata i zvučnih akademskih zvanja uspeli da za 4-5 godina uruše EPS.
EPS kontroliše nadležno ministarstvo, ali ne samo tako što čita izveštaje direktora, već što povremeno šalje nenajavljene inspekcije da utvrde pravo stanje.. . odgovorna je i bivša ministarka Mihajlović, jer nije kontrolisala stanje na terenu . .