Šta je novo?

Energetika

Pogledajte prilog 149386
Када сам око 11 кретао за Б.Башту била су отворена 3 прелива, око 14 часова као што се види на слици један. Језеро је бар 2м испод нормалне коте. Да ли ово испуштају због Лима и осталих притока , због очигледног повишеног вододстаја? Оде огромна количина воде без производње енергије! Што се тиче Заовинског језера, сазнао сам у чему је проблем. До бивше бетонске базе су цеви пречника 6м и дебљине 5цм, али део који после иде ка Језеру су оставили кроз стене, е сада је вода ту нашла пут и пролази, све што напуне језеро преко пола негде испод Таре нестаје. Пробали су са бетоном да затворе рупе али бетон се појавио на извору Врело у Перућцу, па су одустали од тога. Сада праве камп за Кинезе како ми кажу који ће ваљда поставити металне цеви на део који недостаје!
RHMZ zvanični podaci za juče, protok Lima kod Prijepolja -713m3, veći nego Drine kod Bašte 637 m3 i kao 2/3 Save kod Sremske Mitrovice 1170 m3….
C90D859E-00B1-4C2B-8476-69B5AE44AC3B.jpeg
 
Lim je ogroman, nije bio ovoliki sigurno preko 10 godina. A uobičajeno je da se akumulacija ispušta pre nadolazećeg talasa padavina. Bukvalno isprazniš akumulaciju pa je odmah dopuniš novom vodom. To je sve voda koja je "višak", zapravo niste svesni koliko malo vode se u realnim uslovima koristi za energiju i odnosu na ove bujice.

Mi smo to ko klinci na Limu zvali "mali, srednji i dubok". Sva ta tri nivoa su bila OK za kupanje i od prilike to je bio maks kroz turbine. Sve preko toga je ispust na poklopce.
 
Ogromna kolicina kise je pala i iz mnogih jezera je ispustena voda da bi se amortizovao udarni talas i prihvatila ogromna kolicina vode. Vidim da je i Djerdap ispustio deo vode, tamo ce ovaj talas stici tek sutra prekosutra.
Zato mi deluje neverovatno ovo sto neko gore pise da nakon svih ovih padavina ne ocekujemo punjenje Uvca?!?! Ovakve kise pune jezera bukvalno u dan-dva. Proticaj Lima je jutros bio preko 600metara kubih u sekundi!!!! U celom tom kraju palo je dosta kise, prema podacima cak je vise palo od Prijepolja prema Sjenici, bas tamo gde je Uvac.
 
Било како било, видим да хидро ради са променљивом снагом. Ветрењаче одоше на максимално.
 
Да ли постоји бар неко идејно решење за акумулацију која би могла да искористи те огромне дотоке?
 
Да ли постоји бар неко идејно решење за акумулацију . .
 
@dragan Jel si cuo, poskupljuje struja 1. februara. Ipak ce u manje od 6 meseci biti poskupljenje vece od 10%, sto je suprotno od onoga sto si tvrdio.
 
Ja sam rekao da poskupljenje od Oktobra neće biti veće od 10%.

A, nisam uopšte pisao o budućim poskupljenjima, ni kada će biti, ni kolika će biti. Zato prestani da lažeš.
 
Izgradnjom planirane RHE Bistrica (4 puta 175 MW) i korišćenjem jezera Uvac, Kokin Brod i bazena Klak, predviđen je kapacitet skladištenja od 55 GWh, a moguće je proširenje do 310 GWh.
Ово складиште би могло да прихавти ове ударне таласе воде који се дешавају ових дана?
 
Ona će Potpeć na Limu koristiti kao "donje jezero" iz kojeg će pumpati vodu u "gornje jezero" Klak koje će biti poslednje u kaskadi na Uvcu.
 
Okvirne zapremine pojedinih akumulacionih jezera hidroelektrana.
Podaci se donekle razlikuju s obzirom da li je reč o ukupnoj ili korisnoj zapremini jezera.

Potpećko jezero - oko 44 000 000 m3
Višegradsko jezero - 101 000 000 m3
Perućac - 345 000 000 m3
Zvorničko jezero - 89 000 000 m3
Sjeničko jezero - 212 000 000 m3
Zlatarsko jezero - 265 000 000 m3

Ako uzmemo trenutni protok Lima od oko 700 m3/s (Što dugoročno odgovara petogodišnjim velikim vodama) i pomnožimo sa 86 400 (koliko ima sekundi u 24 časa), dobija se dnevni dotok Lima od oko 60 000 000 m3 vode.
Dakle Potpećko jezero se, kada bi teoretski bilo prazno, puni do čepa za nešto više od pola dana pri ovolikom protoku.

U gornjem toku Drine, Lim čini nešto manje od pola dotoka vode u Drinu, a Piva i Tara zajedno nešto više od polvine dotoka vode (višegodišnji prosečni protoci). Dalje, dajem svoje pretpostavke. S, obzirom da je sličnih padavina bilo i u slivu Pive i Tare (Obično protoci Lima, Pive i Tare rastu proporcionalno jer su im slivovi bliski i sa sličnim režimom voda i padavina u slivu) mozemo okvirno pretpostaviti da je trenutni protok Drine u gornjem toku (nakon spajanja voda iz Lima, Pive i Tare) preko 100 000 000 m3. Pretpostavljam navedeni protok, jer RHMZ ne daje podatke o protoku za gornji tok Drine, to što daje za srednji/donji tok nije trenutno relevantno jer vodeni talas još nije stigao nizvodno, a takođe taj protok nije relevantan jer se ne zna koliko je od dotoka vode zadržano u uzvodnim akumulacijama, a koliko propušteno kroz HE i prelive.
Pri trenutnom pretpostavljenom protoku Drine sa pomenutih oko 100 000 000 m3 na dan, se dakle Višegradsko jezero od praznog (što se nikada ne dešava) do punog puni za 1 dan, Perućačko jezero za 3 dana, Zvorničko jezero za 1 dan. Čime su sve akumulacije na Drini popunjene od nule do punog. Naravno, akumulacije nisu nikada na nuli, to što ih mi računamo kao ,,skoro prazne" u stvarnosti su verovatno oko pola popunjene.
Ovde treba dodati i vodu iz pritoka Drine, nizvodno od ušća Lima, ali su oni dosta manji od prethodno pomenutih, pa ih neću pojedinačno pominjati. U svakom slučaju i one nekim delom doprinose da punjenje akumulacija teče još brže.

Za Uvac nema podataka o trenutnom protoku. Ono što je sigurno je da je i on izuzetno povećan jer su bile velike padavine i u njegovom slivu (preko 50 mm za 24 h). Višegodišnji srednji godišnji protok donjeg toka Uvca (dakle onog što bi trebalo da puni Sjeničko, a potom i Zlatarsko jezero) je oko 18 m3/s, tj oko 1 500 000 m3 na dan. Ponavljam, ovo je godišnji prosek protoka. Naravno, trenutni protoci su mnogo veći.
Tako da ispada da je računica za potrebno vreme punjenja Sjeničkog i Zlatarskog jezera (zajedno oko 500 000 000 m3) znatno nepovoljnija.

Eto, skliznuh iz energetike više u polje hidrologije, ali šta da se radi kada bez hidrologije nema ni hidroelektrana.
 
Poslednja izmena:
Ja sam rekao da poskupljenje od Oktobra neće biti veće od 10%.

A, nisam uopšte pisao o budućim poskupljenjima, ni kada će biti, ni kolika će biti. Zato prestani da lažeš.
Obuzdaj taj jezik malo jer ces jednog dana pre ili kasnije morati da naucis da odgovaras za svoja dela i reci. :) Rekao si da ukupno poskupljenje u periodu od 6 meseci nece biti vise od 10%. Lagao si.
 
Ne ne, dogovor je bio:
ako posle usvojenog poskupljenja u septembru do marta ne bude novih poskupljenja, dragan je u pravu. Ako bude pre toga, dragan je lazov. Desilo se ovo drugo. I ponovo si potvrdio sve sto ljudi misle o tebi.
 
Šteta što uvačka jezera nisu na Limu, do sada bi uveliko bila puna :D

@orion Ogromna je to voda za skadištenje, ko more. I da, KLAK neće služiti tome, on je reverzibilna elektrana.
 
Koji si ti lik, lažovu obični.

Ti su uveo neko "tvoje pravilo" za poskupljenja do marta, a niko drugi to nije tako tumačio. Ja nisam pisao na forumu 3 meseca, morao sam da se odmorim od raznih bu*ala, pa nisam ni pisao o budućim poskupljenjima ili po nekim "tvojim" pravilima.

Nemoj više da mi se obračaš, neću da polemišem sa takvim lažovima.
https://forum.beobuild.rs/threads/energetika.882/post-985700
 
Poslednja izmena:
KLAK neće služiti tome, on je reverzibilna elektrana.
Klak će se puniti i iz Potpeća na Limu, pa će "HE Bistrica2" baš zato biti reverzibilna.

 
Poslednja izmena:
Koji si ti lik, lažovu obični.

Ti su uveo neko "tvoje pravilo" za poskupljenja do marta, a niko drugi to nije tako tumačio. Ja nisam pisao na forumu 3 meseca, morao sam da se odmorim od raznih bu****, pa nisam ni pisao o budućim poskupljenjima ili po nekim "tvojim" pravilima.

Nemoj više da mi se obračaš, neću da polemišem sa takvim lažovima.
Mislis morao si da prezalis cinjenicu da te je nas nekoliko napenalilo, a u medjuvremenu si vrv iz centrale dobio najavu da ce ipak jos jedno, novo poskupljenje, pa si kidnuo sa foruma misleci da su ljudi zaboravili sta si sve lagao.

Priznaj da si lazov ili prosto da si pogresio i bice sve u redu i idemo dalje. A mozes ti slobodno da ne pricas sa mnom, ja cu opet da nastavim da te potapam. 😁 Ne znam ni za kog vraga si se uopste vracao na forum.
 
Ona će Potpeć na Limu koristiti kao "donje jezero" iz kojeg će pumpati vodu u "gornje jezero" Klak koje će biti poslednje u kaskadi na Uvcu.
Да али за то је потребно уложити енергију, мене заним да ли ова РХЕ може да искористи на неку начин енергију воде која се иначе баца преко прелива. Тј да ли ће се градити неке нове или проширивати постојеће акумулације?
Pri trenutnom pretpostavljenom protoku Drine sa pomenutih oko 100 000 000 m3 na dan, se dakle Višegradsko jezero od praznog (što se nikada ne dešava) do punog puni za 1 dan, Perućačko jezero za 3 dana, Zvorničko jezero za 1 dan. Čime su sve akumulacije na Drini popunjene od nule do punog. Naravno, akumulacije nisu nikada na nuli, to što ih mi računamo kao ,,skoro prazne" u stvarnosti su verovatno oko pola popunjene.
Када би се хипотетички искористило свих 100 000 000 m3 воде која би то била количина енергије у MWh?
 
Pošto je ispunjena moja želja da se smeni min. Mihajlović jer je zagovarala izgradnju RHE Đerdap3, a ne RHE Bistrica, sada očekujem da će nova min.Đedović obezbediti finansiranje i izgradnju "Bistrice2".
 
Када би се хипотетички искористило свих 100 000 000 m3 воде која би то била количина енергије у MWh
Хипотетички 1 м3 је 1000кг
Потенцијална енергија се рачуна као Еp=mgh
m-маса у нашем случају 100 000 000 000кг
g- убрзање земљине теже 9,81м/с2
h- висинска разлика бране тј на којој се налази вода која упада у турбине

измножено су у џули J тј Ws да би добио MWh потребно је одбијено поделити са 3 600 000 000

Е сад то је потенцијална енергија, има ту губитака на трење, на претварање и тако даље, али за грубу причу је тако...
 
Klak će imati "korisnu zapreminu" od 80 miliona m3.

Pogledajte prilog 149429
Да, али ако је Клак последње у каскади његова акумулација није релевантна за воду која се губи преко прелива.
Свакако поздрављам изградњу РХЕ Бистрица
 
Sve zavisi od trenutne situacije, jer Klak može da se puni i sa Lima, a obična HE Bistrica da troši vodu koja dolazi sa Uvca i koja ide u Potpeć na Limu.

IMG_20211225_045911.png
 
Punjenje Klaka bujicom bi teoretski bilo moguće kada bi Uvac narastao da napuni redom Sjeničko, Kokin brod i Radoinju, i da vode preostane da preliva i u Klak.
Klak će se puniti i iz Potpeća na Limu, pa će "HE Bistrica2" baš zato biti reverzibilna.

Klak će se puniti iz Potpeća ali ne služi za prihvatanje nabujalog Lima. Može se puniti uvek kad je jezero puno a struje ima. Pritom kapacitet punjenja je zanemarljiv u odnosu na trenutni dotok tako da se to nizvodno gotovo ne bi ni osetilo
 
Vrh