Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Jel ce biti neki novi obarzvi kad se usvoje izmene zakona za godišnji plan održavanja neki vodič za upravnika itd
 
Da postoji prava skupština sve bi to pilo vodu,naravno da sam pribavio najpovoljniju
moguću ponudu (i to dve,da ne ulazim u detalje) ali sam ignorisan od strane kvazi upravnika i lopovske ekipe oko njega.

Glupo je govoriti o Skupštini kada u ulazu vlada organizovan kriminal,isuviše je priča
duboka i komplikovana,ovde je poenta u firmi ProUpravnik koja krši zakon na način
koji joj on omogućava a to je manipulacija !
Skupstina predstavlja zakonsko telo , koje donosi odluke. Kao i ostala tjela u drzavi moze biti korumpirano, to stoji. Ako ste doneli ponudu koja je povoljnija od ostalih (bitno je da ponuda ispunjava i tehnicke zahteve- kvalitet , kako Vas na to ne bi oborili) ne vidim ZAKONSKI nacin da Vasu ponudu zaobidju jer uvjek postoje organi nadlezni za to (inspekcije,sud) kojima ste se trebali obratiti. Naravno prethodno ste trebali u zapisnik na skupstini stanara da prilikom potpisa svog uvedete i primedbu, kako smatrate da je povoljnija ponuda zaobidjena bez opravdanih razloga. Uslikate taj zapisnik sa svojom primedbom a potom se obratite inspekciji nadleznoj za to ili cak sudu zavisno od slucaja i nadleznosti inspeklcije.
Znam zasto to govorim.
Naravno da korumpirana tjela i deo skupstine stanara (u Vasem slucaju Vi navodite da se o tome radi) mogu da rade sta hoce, ali NE i dokle hoce. Vi pokrenete zakonsku proceduru, prijavite, a potom ukoliko se utvrdi da je stambena zajednica ostecena tako sto je izlozena vecem trosku nego sto je bilo potrebno i da nije prihvacena najpovoljnija ponuda , upravnik ce morati da nadokandi onaj deo novca za koliko vise kosta ta skuplja ponuda.
Niste jedini gde upravnik, oko sebe ima svoju ekipu , poneko lice koje isto imaju korist prilikom tih investicija ali i od novcanih sredstava sa zajednickog racuna. Ta lica sluze da manipulacijom i "dobrim" odnosom sa pojedinim stanarima prikupljaju potrebnu vecinu. I onda ste nadglasani , u manjini ste.
Sve to ne znaci da nezakonito poslovanje , koje steti zgradi a donosi licnu korist odredjenima ne mozete da zaustavite. Tesko jeste, kada ste sami ili usamljeni bez adekvatne podrske, jer vecina spusta glavu i sleze ramenima ... Ali postoje zakoni i sluzbe i morate biti istrajni, jer ISTINA mora izaci na videlo.

Onda cete se zahvaliti osalim stanarima na njihovoj flegmaticnosti i tome sto ste zgradi ustedeli novac koji se rasipao i delio medju odredjenom ekipom koja Vas sabotira.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGD
Ajde vi to meni sve kako ste napisali rešite i častim vas bogato...za bilo kakav sudski postupak su potrebni svedoci a ja ih očigledno nemam.Krov treba da se popravi a oni guraju svoju ponudu od 72€ i površinu od 140m2,provereno je izmereno 103m2 i moja ponuda od 40€ se ne razmatra...i šta ja tu mogu,samo da trošim sopstveni novac na ljude za koje su zombiji misaona imenica ?
 
Iz tog razloga ja uvek idem na to da se angažuje građevinski veštakni da se izradi projekat. Po tom projektu zahteva se i ponuda. Taksativno, tačka po tačka, košta toliko i toliko. Sve se to prezentuje skupštini. Po onim Vašim ponudama, ja iskreno, pojma nemam šta se radi, ščim, u kom kvalitetu..
@direktor
Da, ima izmena što se tiče samog plana za održavanje. Meni, iskreno tu dosta postoji nekih nelogičnosti, sama definicija člana mi nije jasna po pitanju tekućeg i investicionog održavanja...
Pored onog gde će plan odr. biti javni dokument u registru, koliko vidim, provlači se ideja da mi radimo posao građevinskog inspektora.
 
Iz tog razloga ja uvek idem na to da se angažuje građevinski veštakni da se izradi projekat. Po tom projektu zahteva se i ponuda. Taksativno, tačka po tačka, košta toliko i toliko. Sve se to prezentuje skupštini. Po onim Vašim ponudama, ja iskreno, pojma nemam šta se radi, ščim, u kom kvalitetu..
@direktor
Da, ima izmena što se tiče samog plana za održavanje. Meni, iskreno tu dosta postoji nekih nelogičnosti, sama definicija člana mi nije jasna po pitanju tekućeg i investicionog održavanja...
Pored onog gde će plan odr. biti javni dokument u registru, koliko vidim, provlači se ideja da mi radimo posao građevinskog inspektora.
Ako se doticni bude obratio nadleznim organima, trazice upravo TO - gradjevinskog vestaka koji ce utvrditi stvarnu povrsinu potrebnu za popravku - sanaciju. tu se radi o sledecem: ponuda od @direktor je ignorisana i ako je povoljnija. U ponudama koje su prezentovali PU i njegova "ekipa korumpirana' je predstavljeno jedno 30 do 40 m2 VISE za sanaciju tj popravku! Kao i skoro duplo skuplja cena po km2.
U tom grmu lezi zec.

On treba da se obrati nadleznim inspekcijama - organima i to obrazlozi. A onda je potrebno upravo to sto navodite- gradjevinski vestak. koji ce utvrditi tacnu povrsinu krova ili vec cega sto se popravlja, zamenjuje .... Kada to utvrdi onda ce se lako videti da li je zaista u ponudi koju je prezentovao upravnik doslo do toga da se stavila puno veca kvadratura. tada ce njegova ponuda postati nevazeca i nezakonska. jer ce isplivati da je to ucinjeno kako bi se uzelo sto vise novca sa zajednickog tekuceg racuna koji se nece potrositi za potrebne investicione radove. I tu je kraj price.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGD
Jeste i ovo zelenaška stvar, ali drastično manje zelenaška od Stambenog.
 
@BGD ...sad vidim da su ponude od 11.9 ove godine. Jedno pitanje, jeli je u Planu o održavanju, naveden krov kao problem, ako jeste, kad je isti rađen. Jer po ovome, ovo se provlači kao hitna intervencija.
 
Kako će neki ćata u opštini da verifikuje da je za izbor profesionalnog upravnika glasalo 2/3 vlasnika stanova? On će dobiti papir sa nečijim potpisima, kako on utvrđuje ko je od tih ljudi vlasnik?
 
Upoređivanjem spiska stanara sa zapisnika i glasovima. U suštini, on i nije zaduže da to i radi, to je članovima SZ. Zato i postoji period žalbe.
Registrator uopšte nije dužan da proverava bilo šta, on samo verifikuje predatu odluku. Postoji pravilo kako se organizuje skupština SZ, šta je zapisnik, elementi zapisnika, glasanje, primedbe i sl.
 
Poslednja izmena:
Da li je neko možda u poslednjih nekoliko meseci ili godinu dana imao prilike da bude upoznat sa ugovorima za izolaciju stambene zgrade i da li bi možda podelio tipični ugovor o radovima na pm? Interesuje me šta je trenutno pozitivna praksa da ne bismo sve detalje prepustili izvođaču.
 
Pozdrav, da li je neko imao iskustva sa situacijom gde Gradsko Stambeno ne potpisuje ugovor mesecima i time ne izvršava radove za koje su dali ponudu? Naime u zgradi imamo problem sa pritiskom vode, i pre nekih 5-6 meseci smo dobili ponudu od stambenog za ugradnju hidrocila. Nekako smo uspeli da se kao zgrada dogovorimo i prihvatimo njihovu ponudu. Upravnik je podneo svu neophodnu dokumentaciju, i sada već mesecima iz stambenog govore da se čeka potpis direktora. Ne mogu da shvatim zašto ne žele da potpišu ugovor.

Da li nas možda upravnik laže i nešto mulja? Mada ne vidim šta bi time dobila i koja je njena korist tu, jer svakako nema šanse da skupimo novac da privatnik uradi taj posao.
 
Sa GS ništa nije čudno, možda i nemaju ko to da odradi. Koliko imate stanova u zgradi, hidrocil za do 30 stanova je oko 850e
 
Sa GS ništa nije čudno, možda i nemaju ko to da odradi. Koliko imate stanova u zgradi, hidrocil za do 30 stanova je oko 850e
14 stanova. 850e? Nešto mi je niska cifra, kad smo tražili ponude od privatnika cene su se kretale od 3500 do 6000 hiljada eura. Što si tiče toga da nema ko da odradi, kada je radjena ponuda došli su privatnici koji rade kao podizvodjači za GS, i oni su mi reklli da oni mogu sutra da krenu da rade samo da GS potpiše ugovor....
 
14 stanova. 850e? Nešto mi je niska cifra, kad smo tražili ponude od privatnika cene su se kretale od 3500 do 6000 hiljada eura. Što si tiče toga da nema ko da odradi, kada je radjena ponuda došli su privatnici koji rade kao podizvodjači za GS, i oni su mi reklli da oni mogu sutra da krenu da rade samo da GS potpiše ugovor....
Img122409.jpg
 
Ovo gore je igračka. Evo kako izgleda ozbiljan sistem za regulaciju pritiska sa dve pumpe, ekspanzionom posudom i savremenim regulatorima koji koriguju pritisak vode u skladu sa potrebama.

Pogledajte prilog 176436


Za sličan sistem smo dobili ponudu od GS, ali eto nikad da potpišu. Jedino što nam je zgrada stara, pa nema ništa od potrebne infrastrukture i sve mora od 0 da se uradi.
 
Vidi, ljudima vrši posao, imaju stalan pritisak i to je ono što su hteli, dal je igračka ili ne, u to ne ulazim.
 
Da li se uvodjenje centralnog grejanja ili lifta tretira kao investiciono odrzavanje, tj. da li je za to potrebna 100% saglasnost ii 2/3 moze da odluci za sve
 
Naravno da je to investicjono odrzavanje velike vrednosti ...
 
Svakako nije potrebno 100% saglasnosti.
Zakon o stanovanju ne poznaje situacije koje zahtevaju konsenzus u odlučivanju a da je u pitanju bilo kakav rad koji ne ulazi u posebne delove tj. stanove.
 
Za otuđenje zajedničkih djelova zgrade potrebno je mislim da je i sadašnji zakon pred ustavnim sudom
 
Vrh