Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Imamo milione za Hram, za vojnu gvožđuriju, 600 milki za Premijer ligu, za stadione, za gluposti, a nemamo pare da platimo, zadržimo stručnjake i sačuvamo Torlak.
Nemamo. Nasa politicka elita zna da je gradjanima vazniji Fudbal, a SPC Hram. A preko fudbala i SPC se dobijaju izbori.
Logika je prosta i ubitacna.
Inteligencija vecinske populacije je dovedena ispod nivoa ljudskih bica.
 
Prvo noz, sada i pucnjava na Banovom brdu gde mi zive roditelji. I gledam ih stalno i tacno se vidi kako diluju drogu u parkicu i ko su i ceo kraj zna, ali eto, policija ne. Sve dok se ne poubijaju. Sad sve znaju i imaju sve informacije.
Idemo dalje, 2 dana posle, 2 km dalje


Pucnjava u Košutnjaku: Ranjen muškarac

U Košutnjaku je večeras, u Ulici kneza Višeslava došlo do pucnjave.
 
'Ajde neka se sad jave oni koji su nedavno na ovoj temi govorili kako današnje stanje u prosveti nije znatno lošije od nekadašnjeg, kako se i pre radilo svašta i kako je sve ok... st*** maltretira profesorku, izmiču joj stolicu i ona pada na pod, dok se debili cerekaju, snimaju i kače to na mreže.

Odlepili ljudi skroz, od roditelja idiota ne mogu ni deca da budu bolja.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Moje skolovanje je proslo sa dva ubistva, nekoliko bodenja nozem i razbijanja glava stanglama i ciglama.
 
Učenici su ubijali, boli i razbijali glave profesorima? Daj, manimo se više relativizacije...Školstvo se sve više urušava, srozava se ugled nastavnog kadra, ne smeju više da daju keca, a kamoli da obaraju te male kriminalce na popravni.

Jedan mali, kome moja drugarica predaje u gimnaziji, bez pardona joj kaže da ga podseća na zlu vešticu Grdanu...i to je još "bezazlen" primer, da ne pišem tek njene utiske o roditeljima te "dobre", gimnazijske dece.
 
Moje odeljenje u osnovnoj je bilo zlatno, ali decko iz skole je nozem ubio suparnickog navijaca, u skolskom dvoristu su se tukli stanglama i jednom je glava bila rabijena ciglom, a u gimnaziji su se u skolskom dvoristu potukli i onda je jedan izvadio noz i ubo decka iz drugog odeljenja. Pri kraju srednje je jos jedan lik iz skole ubio pistoljem nekog decka.

Nisam konkretno isao sa tima sto su nosili nozeve i pistolje u odeljenje, ali sigurno su se divno ponasali prema profesorima, a onda kad zavrsi cas, oni polude, eto, tek tako.




Minut guglanja

2008.godina

u pirotskoj gimnaziji 18. juna učenik drugog razreda na času francuskog jezika fizički nasrnuo na profesorku, udarajući je po licu, nogama i leđima.

Pre dve godine, roditelji dva đaka Osnovne škole "Dositej Obradović" u Somboru pretukli su profesora hemije zbog loših ocena svoje dece. U niškoj gimnaziji "9. maj" u junu prošle godine dva svršena maturanta te gimnazije pretukla su profesora informatike dok je držao čas u jednom odeljenju trećeg razreda, a nisu poštedeli ni učenike koji su pokušali da odbrane profesora. Istina, incidenata ima i tokom školske godine. Krajem marta je u novosadskoj Osnovnoj školi "Vasa Stajić" učenik osmog razreda zbog jedinice iz likovnog napao profesorku i zapretio joj čak i bacanjem Molotovljevog koktela



2009.godina

Aleksandar M. učenik drugog razreda srednje Elektrosaobraćajne škole u Kraljevu, udario pesnicom u potiljak profesora Jugoslava Mitrovića kada ga je oborio na popravnom ispitu.

 
U Srbiji je sve gore nego ikad.

@Beki, ne mogu da verujem da branis sadasnje stanje, a time i vlast.
 
Jeste, nikad ovako nije bilo-od školstva, preko stanja u medijima, javnog govora, ma degradacije kompletnog javnog života.

Ranije je bilo sporadičnih incidenata, ja sam gimnaziju završio 2010. i ne da smo bili zlatni, nego pravi anđeli u odnosu na ovo što se danas dešava... Najveći "prekršaj" napravio je jedan, inače problematičan lik, koji je u napadu besa razlupao ormariće u učionici.. posle čega je "zamoljen" da se ispiše iz škole, što je i uradio.

Kažem, drugarica mi sada predaje u toj istoj gimnaziji i jasno može da se primeti ogromno srozavanje u odnosu na period od pre 10-15 godina. Nastavnicima su vezane ruke, deca uvek u pravu, sankcije smešne... tako sve više gube autoritet, što u kombinaciji sa užasnim nivoom vaspitanja koje ponesu od kuće, dovodi do ovoga što imamo.

Sada, ako im dete dobije keca-roditelji nalupaju profesora, dok bi ranije pritegli svog klinca.. Vide da je školstvo obesmišljeno, pa neće da im neko "maltretira" decu da uče.. provučeš se kroz osnovnu i srednju, onda se kupi diploma na privatnom faxu, preko stranke uvali gde treba i završena priča.

E takav sistem "vrednosti" je do punog izražaja došao u ovih 10 godina i ko kaže da je tako bilo pre, može samo sebe da teši.
 
Problem danas jeste što je školovanje obesmišljeno, peglaju se diplome, kupuju. Imam i ja utisak da roditelji previše štite svoju decu, verujem da je danas više frka profesorima od roditelja, nego deci od roditelja.

Uvek je bilo problema, danas se samo više snima. Vidim da ovde ugl mlađi komentarišu, pa ne pamte kako je bilo 90-ih, skidanje patika, lemanje svaki dan. Ja sam lično kući došao 3x plav. Sećam se da su pojedinci u mojoj gimnaziji bušili gume profesorki. Šta onda da očekuješ od tehničkih škola i sl? Ima i do stava profesora. Kroz ovaj snimak se da naslutiti da ova nesrećna ženica ima nula autoriteta i da je podložna ovome. Klinci tačno osete sa kim mogu, a sa kim ne, tu ne možeš da blefiraš. Ne možeš da budeš ortak sa učenicima.

Mislim, ovaj mali je magarčina, vidi se, valjalo bi mu malo vanninstitucionalnog prevaspitavanja, da vidi da ima i većih mangupa...
 
Da je isto, tužno bi bilo. Ako ništa, vidi se po naslovima samo koliko je tu situacija tužna, tada imamo jedan ozbiljan članak, sada imamo velika slova, šokantno, šokirao Srbiju...

Mi smo izlazili iz 90ih, bilo je svakakvih posledica tog doba. Gde živimo jasno govori što se sada poredimo uopšte da li je tada bilo bolje ili gore ili više ili manje ovakvih stvari, u 2022.godini to bi trebala da bude daleka prošlost.

No, Vučićeva Srbija.

Stanje jeste užasno, ali nije da nikada ovoga nije bilo. Deca su prepuštena sama sebi pa se svodi na to ko je kakav čovek i dokle će ići. I deca se ponašaju kao pre petnaest godina i toga se grozim. No, ne prihvatam da je gore ili značajno gore. Potpuno isti sistem vrednosti, pa oni jednako izgledaju, oblače se, pričaju, šišaju...

Vox je očigledno u Diznelend išao u školu 🤣

U mojoj sobi na ekskurziji u inostranstvu je bilo kokaina u vrednosti od skoro 500 evra. To je bila posledica mog druzenja za zabavnom ekipom i jer su mi streberi bili dosadni. Ipak, nisam mogao ni da pretpostavim da to dotle ide.

I to mi gimnazijalci koji smo jos za ove iz MOC-a i slicnih skola bili pickice u njihovim ocima.

Za drugov osamnaesti, nismo otisli u skolu i pili smo pivo u nekom ulazu pored skole. Onda je ekipa sa piva presla na razne opijate i odlucila da motorom udje u skolu i onda u nasu ucionicu na cas. Iako je i meni to tada bila smesna i zanimljiva ideja i ucestvovao sam u tome, na ulazu je bilo obezbedjenje koje je to sprecilo.

Meni je to bilo ok, ljudi rade svoj posao, ali drogirana huliganska ekipa je krenula da lomi daske i skuplja kamenje da se obracuna sa obezbedjenjem jer su se drznuli da rade svoj posao i ne dozvoljavaju takve stvari. To sto smo ih drug i ja naterali da se iskuliraju je sto smo igrom slucaja i nekim roditeljskim vaspitanjem bili normalni, a ne jer nas je sistem tadasnji takvima napravio. A i droga nikada nije dolazila u obzir pa smo daleko normalnije razmisljali.

A posto smo isto godiste Vox, pricamo o apsolutno istom periodu.

Na kraju, uvek mozes i ovo pogledati, a film je smimljen pre dolaska SNS-a na vlast.


Iako jako los film, pokazuje identican nacin ponasanja i zivota koji je i tada bio vecinski medju srednjoskolcima, osim u mozda par boljih skola u centru.
 
Takodje, bilo je pretnji smrcu preko Fejsbuka da se ne zakljuce jedinice i to se pretilo cerki profesorke, a ekipi iz mog odeljenja je bilo kao dobar dan da sa govornice prijave da je bomba u skoli kad nisu bili spremni za neki kontrolni.
 
Pa se setimo Kosova za patike gde su srednjoskolci obijali trafike i prodavnice po gradu i palili ambasade, pa divnog nam ucenika Urosa Misica koji je gurao baklju policajcu u usta...
 
Suludo je pričati da li je gore bilo tada ili sada. Apsolutno je isto. Staviše možda su se diplome više kupovale ranije, sada je to dosta smanjeno. Što reče ljuba sada se samo više snima i brže dodje do nas. Ono što bih se mogao složiti je da školstvo propada u smislu učenja djaka. Sve je manje profesora koje zanima da učenike nešto i nauči. Sve je više roditelja čije je dete najbolje... Pa mom razredu profesor rekao da ne znamo jer smo budale, a ne što nam on nije objasnio. Ali mislim da se svuda u svetu srozava obrazovanje i vrednuju se neke gluposti. To je posledica društva, a ne SNS-a. Ne znam samo čemu opijenost pojedinaca SNS-om da ih krive za sve što ne valja i pre 2god i pre 20god, i u Srbiji i u svetu? Pa samim tim što im se pridaje toliki značaj njihov rejting raste.
 
Postoji velika razlika između gimnazija i srednjih stručnih škola i po pravilu što je potrebno manje bodova za upis to su veći mangupi.
 
Pa se setimo Kosova za patike gde su srednjoskolci obijali trafike i prodavnice po gradu i palili ambasade, pa divnog nam ucenika Urosa Misica koji je gurao baklju policajcu u usta...
Што се тиче паљења амбасада, раније су се палиле амбасаде страних држава због страних држављана, који са нама нису имали никакве везе:


Насиље је увек било присутно у овој средини, само што га раније нису толико приказивали на телевизији, а људи временом почињу да заборављају ружно и труде се да се сећају само нечег што је било лепо. У овом друштву постоји лажна представа о прошлости, коју сви величају. Истина је да није било одређених ствари, али насиља је свакако било и људи су свашта радили.

Што се тиче туча и физичких насртаја на професоре, тога је било и пре 20 и пре 30 и пре више година, само што новине о томе нису писале.
 
Ali je ipak činjenica da vaspitanje dece sve više posustaje, što od strane roditelja što od strane školstva i sistema. Ali je i sistem nemoćan pored nabedjenih roditelja jer danas svako ima neka prava, pa tako i roditelji brane decu umesto da ih kažnjavaju po potrebi. A i ako ih kažnjavaju naćiće se neko sa socijalnom službom da osudjuje.
 
kao prvo, ambasada Belgije, tada nije bila u Krunskoj, već u Proleterskih Brigada, i drugo, to su bile demonstracije, osvešćenih, civilizovanih građana, protiv zlodela kolonizatora na Afričkom tlu, dočim su paljenje Američke ambasade, izvršili razulareni mladi ljudi, zadojeni štetočinskim idejama '90ih, koje se stranke poput DSS-a, nastavile da propagiraju i početkom veka...
 
Што се тиче туча и физичких насртаја на професоре, тога је било и пре 20 и пре 30 и пре више година, само што новине о томе нису писале.
Jedared uđoh u dokumentaciju Borbe... Naslovna strana Večernjih novosti iz 1961:

XXXtehnička škola u Beogradu
UČENIK PUCAO NA PROFESORA!

Može da potraži, koga zanima. Ja neću, ja sam iz kraja do Paviljona, iz prošlog veka. Enough said.
 
kao prvo, ambasada Belgije, tada nije bila u Krunskoj, već u Proleterskih Brigada, i drugo, to su bile demonstracije, osvešćenih, civilizovanih građana, protiv zlodela kolonizatora na Afričkom tlu, dočim su paljenje Američke ambasade, izvršili razulareni mladi ljudi, zadojeni štetočinskim idejama '90ih, koje se stranke poput DSS-a, nastavile da propagiraju i početkom veka...
Uvek je bilo svakakvih ljudi, vremena su vecinu istorije bila i gora nego danas, ali ovo je jedan kontinuitet koji traje od 90ih i nema razlike između tih klinaca 90ih, 2000ih, 2010ih i ovih danas.

To 60ih je neki drugi svet, sve i da su bili veci monstrumi i radili gore stvari.

Napisao sam vec, nacin ponasanja, govora, hodanja, odeca, frizure...
 
Jedared uđoh u dokumentaciju Borbe... Naslovna strana Večernjih novosti iz 1961:

XXXtehnička škola u Beogradu
UČENIK PUCAO NA PROFESORA!

Može da potraži, koga zanima. Ja neću, ja sam iz kraja do Paviljona, iz prošlog veka. Enough said.
Pre raspada SFRJ, pracenog ratom, i poplave oruzja ne beogradske ulice, Paviljoni su imali losu reputaciju, odnosno tamosnja ekipa je goste u prolazu, ispracala sa frakturama.
 
Ne, nisam išao u gimnaziju u Diznilendu, nego u Pančevu. I ne da stanje nije bilo kao u vašim školama, nego 180° suprotno... Koje drogiranje, alkoholisanje itd, to nam nije bilo ni na kraj pameti, a i da smo hteli, ne bismo imali love za te "sportove".. Profesori su nam bili kul, i sa mnogima smo i bili ortaci, ali smo ih i uvažavali, jer su bili dobri i pametni ljudi.. Sa nekima i dan danas idemo na piće..

Na maturskoj u Pragu, smestili su nas u hotel u kojem su bili maturanti iz vukovarske gimnazije. Sećam se, naš autobus ulazi na parking, a prof. fizičkog, inače izbegao iz Osijeka, videvši parkirane njihove buseve kaže-au, biće gužve.. I ode da "kao" smiri svoje odeljenje.. Moja razredna je samo rekla-ja mojima nemam šta da objašnjavam i savetujem ih kako da se ponašaju, to su zreli i pametni ljudi.. Što smo i bili.. I ne da nije bilo nikakve frke sa Vukovarcima, nego smo se zezali i zajedno izlazili, kao da se znamo 100 godina.

Kad poredim prošlo i današnje stanje, uopšte ne govorim o vršnjačkom nasilju, debila je uvek bilo i biće, nego o generalnom stavu prema obrazovanju, poštovanju prema profesorima, odnosu između đaka i njih.

I ne, nije uvek bilo ovako, i da- mnogo je lošije stanje sad nego pre... I da, danas je mnogo više privatnih fakulteta, do diplome možeš da dođeš za male pare i njena vrednost je obesmišljena, pa su deca izgubila motiv da ozbiljno uče i trude se.

Iz mog razreda su skoro svi upisali državne fakultete, većina ih je i završila, dok je nekoliko prešlo na privatne.. Sad, pričam s nekim klincima u gym-u, ne da ne razmišljaju o upisivanju privatnog faxa, nego nikakvog.. To je bleja na maximumu, nezainteresovanost za bilo šta.. a pričam o gimnazijalcima, na stranu ono što čujem od drugarice.

Otac moje koleginice predaje u srednjoj stručnoj školi.. Lik ne daje kečeve, svima piše min. dvojke, neće uopšte da se bakće s njima.. Na časovima neće da rade ništa, pogotovu posle korone.

Ne, tako nije bilo pre, i nemoj ovde da mi se prodaju priče... Naravno, ponavljam, ne govorim o disciplini i problematičnim pojedincima, nego o opštem stanju u obrazovanju, potpunoj degradaciji svega, potpunom gubitku motiva i kod nastavnika i đaka za ozbiljnim radom, opštim padom, što nivoa opšte kulture kod dece, što nivoa znanja sa kojim izlaze iz škola.

Kakvi će nam tek za 10 godina biti lekari, nastavnici, sudije, advokati itd.. mogu da zamislim.
 
Увек је било насиља, само што пре није било снимања и наставници су се постављали ауторитативније према ученицима са могућношћу и физичког кажњавања. Данас деце немају никакву одговорност.
 
Vrh