Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Američka država ima nameru da učini svoje stanovništvo glupim. Nije da to nije cilj većine, ako ne svih vlada sveta, ali oni su najdalje otišli i najbolje savladali tehnike.

More li vako?
 
Dao sam lajk, pa sam povukao. Njihov visokoškolski sistem ne stvara debile već poprilično vrhunskih umova, što za bolonjski sustav ne bih rekao. Dočim su im niže instance školovanja očaj. Ali viši nivo ispravlja greške nižeg.

Al za pisanje su tate (pojedini? svi?!). Mi (više? koji?) - nismo. Mada smo bili 'balkanska Amerika':)
 
Jel zaista toliko ne shvatate da ispadate smešni korišćenjem rogobatnih, zastarelih pa i stranih reči za nešto što se može izreći mnogo kraće i jasnije?
 
Samo strože kazne i udaranje roditelja po džepu.. U rudnik strpati debile, porodično, da društvo ima bar neke koristi od njih.

Neću da polemišem o Amerima i Rusima, ne interesuje me stanje kod njih, ali da smo mi u slobodnom padu u svakom smislu- jesmo.. I tu nema poricanja.

Kaže neko da vlast SNS-a nema veze s tim. Ima, poprilično. Šta smo dobili u ovih 10 godina?

Ovako površno: Helikopter, Hercegovačku, Jovanjicu, Krušik, Belivuka, Vračarce, Škaljarce, Kavčane, ovaj klan, onaj klan-i to se sve sliva sa kojekavih balkanskih čuka i cveta u Beogradu, uz toleranciju vlasti, pa na javnoj sceni ološ svih vrsta i oblika, narkomančine, pedofile, bolesnike i šarlatane- od raznih Kristijana, Rasta, Kija, Kika, Zadruga, Parova, starleta, Adaktarovi, Meca, Ceca i deca, Petrovića, Nestorovića... što benignih, što malignih pojava, koje uništavaju javni prostor... da ne pričam o poplavi ološa na političkoj sceni, sumnjivog porekla, morala i diploma, muvačina i krađa na svim poljima...

Ako neko misli da deca to ne primećuju, ne shvataju da u ovoj zemlji kompas nije potreban, da nema granice između onoga što se sme i što se ne sme i da za sticanje "pozicije" u društvu nije potrebno ništa više od članstva u SNS sekti- grdno se vara.

Na kraju, samo da nabacim jednu ideju. Rekoh ja kakvo je stanje bilo u vreme mog školovanja u Pančevu, a čujem od vas za stanje u Beogradu... Ovde većina kao da se školovala u favelama Rija, a ne u prestonici srpstva.. Pa samo da pitam- ako je već tako bilo, čemu omalovažavanje od nekih ovde prema ljudima iz manjih gradova, gledanje sa visoka na one iz unutrašnjosti, kad ispade da su manja mesta pravi rajevi na zemlji u odnosu na prestonicu, što se tiče zdravog školovanja i odrastanje?

Posle ovakvih ispovesti, ispada da Beograđane treba žaliti.
 
Tipičan licemerski odgovor. Šta bi s tvojim pričama o čuvanju srpskog jezika i kulture? Šta bi s onim pričama o osavremenjivanju istog?
 
Šta bi s tvojim pričama o čuvanju srpskog jezika i kulture? Šta bi s onim pričama o osavremenjivanju istog?
Jezik treba da napreduje i da se po potrebi dopunjuje i menja. Eto npr meni je besmislena nova "naša" reč akcident, ti je koristiš redovno.

Tipičan amerikanski stav.
Istina. Amerikanci nastoje da uproste svoj jezik kako bi kolonizacija protekla lakše.
 
Eto npr meni je besmislena nova "naša" reč akcident, ti je koristiš redovno.
Istina. Zato što sam pre par godina guglao (na engleskom) koja je razlika između reči incident i accident. Do tog trenutka sam mislio da nema razlike među njima, jer ih čak ni ljudi u engleskim govornim područjima ne prave. Ali se ispostavilo da je ima. Pa sam od tada počeo češće da koristim ''incident'' i ''akcident'' da bih pravio razliku. Mada se slažem da umesto ''akcident'' može da se upotrebi neka druga ovdašnja reč koja je bliža nama. I imaću to u vidu, eto npr. da mi ti nisi skrenuo pažnju na to i ne bih postao svestan toga. Ozbiljno kažem.

Zato ću i da obratim pažnju na to, jer za razliku od nekih pretvarača ovde, kada dobijem iole normalnu kritiku za nešto, stanem malo pa razmislim i ako treba - korigujem. Umesto da teram u pogrešnom smeru još jače, pa makar počeo da brljam svoj jezik i zvučim smešno, samo da bih impresionirao nepoznate ljude sa foruma ili isterao inat nekome.

Gledam iz dana u dan kako traje taj cirkus i pitam se hoće li se zabava i inspiracije ikada istrošiti pa da idemo dalje. Ali ne vredi, ne samo da ne popušta nego postaje sve jače. I ja šta ću, kako ću, doživeh nekontrolisanu ekstrakciju ekskremenata usled konsterniranosti situacijom.
 
Ne ispratih. Od kad si počeo da pišeš latinicom?
Na mobilnom pišem latinicom, inače ćirilicom.

@Bender Rodriguez
Ja sam za Dositeja i slavenoserbski i nikad neću biti skroz načisto s najvećom 'amerikanizacijom' koju je jedna evropska kultura doživela, sa Vukovom reformom. I to sam pisao već sto puta.

Ali Srbija je u stvari sva Amerika, samo to ne vidi. A isto joj dođe:)
 
Incident i akcident tako je nije isto, mnogi mešaju i zato su se "naši" dosetili da je uvrste u redovna naučna izjašnjavanja jer ih nesreća ili nesrećni slučaj(nemili dogadjaj, kako god) asocira na nemanje sreće ili šta već. Može, a i ne mora. Ne znam od kada se koristi ali meni bode oči, ali ja nisam kompetentan da dajem mišljenje na tu temu.
 
Ma u redu je, imaš poentu, malo sam pogledao i pretražio i zaista je često koristim u zadnje vreme. A i tačno je da postoje bolje domaće reči.

A što se tiče ovoga sa nesrećom, nesrećni prof dr Milan Vujanić tako na Saobraćajnom fakultetu i u svom Komitetu za bezbednost saobraćaja mrači i sankcioniše sve koji se usuđuju da govore ''saobraćajna nesreća'' umesto ''saobraćajna nezgoda'', kao što on radi. Čovek je napravio tercijarnu karijeru od glumatanja lektora po emisijama i predavanjima i čitavu jednu filozofiju kako ''u saobraćajnim dešavanjima ne postoji višak ili manjak sreće'', pa zato ne može ni da se kaže ''saobraćajna nesreća''. 😌 Inače, sekundarna karijera mu je zastupanje i širenje stavova i interesa klijenata koji ga najviše plate. 😁
 
@Bender Rodriguez
Ja sam za Dositeja i slavenoserbski i nikad neću biti skroz načisto s najvećom 'amerikanizacijom' koju je jedna evropska kultura doživela, sa Vukovom reformom. I to sam pisao već sto puta.

Ali Srbija je u stvari sva Amerika, samo to ne vidi. A isto joj dođe:)
Ali, ti voliš Ameriku, industrijalizam i kapitalizam. I sve moderno i novo. Tako da... ? 🤷‍♂️
 
@Bender Rodriguez
Čuo sam i za to. Samo niko da mi do danas objasni kako to neko ima više ili manje zgode tj kako mu je zgodno.

@ozu
Nikada nisam povezao incident sa zdravljem ljudi. Uvek mi je to bio dogadjaj koji vodi do nekih drugih dogadjaj ili posledica. Ili ako si na prvopomenuto islio akcident iliti nezgodu, nesreću :D ali ni tada bar meni nije jasno jer akcident na drugim jezicima znači svašta, samo je izgleda kod nas vezana za hemijsko-biološka sredstva :)
 
Poslednja izmena:
Eto Marikse, ako si se ikada pitao a nisi bio u stanju da sam proguglaš, sad znaš i to.
Čuo sam i za to. Samo niko da mi do danas objasni kako to neko ima više ili manje zgode tj kako mu je zgodno.
A jbg, moraju da se izmišljaju nove doktorske disertacije i predmeti odnosno teme za obrađivanje na beskonačnim kongresima i sednicama. 😄 Ima toga čak i ovde, iako nije fakultet. 😁
 
Pa ne znam šta treba da preferiraš, to je valjda na tebi da sam izabereš ili shvatiš. Nego samo kažem da je malo konfuzno nekima od nas koji čitaju redovno pisanija. Čas budimo više nalik Amerima, čas ne budimo kao Ameri, čas sve moderno i novo je kul, čas samo stara škola valja... Čas je prioritet da se Beograd izgradi i popuni bez obzira na sve, čas je čuđenje otkud ružna arhitektura ili zgrade napravljene mimo propisa i logike. Pa postane nekad malo konfuzno.

Ja na primer izbegavam i sprečavam takve situacije tako što se trudim da u temama vezanim za društvo, politiku, ekonomiju, filozofiju i slično, se obično držim negde oko sredine. Odnosno u pogledu jedne stavke sam više na jednu stranu, u pogledu druge stavke sam više na drugu, i onda u konačnom zbiru sam uvek negde oko zlatne sredine. Samo kažem, kao predlog. Naravno da svako ima pravo da misli i radi kako hoće. Pa čak i po cenu kontradiktornosti.
 
Neko bi rekao ima (mada i nema više) i gore, vojska. Moje nepopularno mišljenje je da treba ostaviti obavezan vojni rok ili nešto slično, pogotovo što se poslednjih godina tamo najmanje učilo o ratovanju, a najviše o disciplini i poštovanju autoriteta, da i od jačeg ima neko jači. 3-6 meseci, sasvim dovoljno da pojedinci izadju iz zone komfora i nauče da radom treba nešto zaslužiti.
Насиље увек избије на местима где су људи против своје воље и где их има много.

Све су то системи за контролу људи.
 
Pa ne znam šta treba da preferiraš, to je valjda na tebi da sam izabereš ili shvatiš. Nego samo kažem da je malo konfuzno nekima od nas koji čitaju redovno pisanija. Čas budimo više nalik Amerima, čas ne budimo kao Ameri, čas sve moderno i novo je kul, čas samo stara škola valja... Čas je prioritet da se Beograd izgradi i popuni bez obzira na sve, čas je čuđenje otkud ružna arhitektura ili zgrade napravljene mimo propisa i logike. Pa postane nekad malo konfuzno.

Ja na primer izbegavam i sprečavam takve situacije tako što se trudim da u temama vezanim za društvo, politiku, ekonomiju, filozofiju i slično, se obično držim negde oko sredine. Odnosno u pogledu jedne stavke sam više na jednu stranu, u pogledu druge stavke sam više na drugu, i onda u konačnom zbiru sam uvek negde oko zlatne sredine. Samo kažem, kao predlog. Naravno da svako ima pravo da misli i radi kako hoće. Pa čak i po cenu kontradiktornosti.
Као што сам раније напоменуо да већина народа у Србији никада није била у Русији и да не зна руски, тако ни ови који величају САД и амерички систем, никада нису били у Америци нити знају како та држава и њено друштво изгледају.
 
Slažem se. Ja sam imao sreću da posetim i jednu i drugu. Ali zato mislim da u ovim novonastalim socio-ekonomskim uslovima (i u Srbiji i u svetu generalno) neću putovati još duuugo, ili ću morati da odvajam za prioritetnije stvari, pošto ekonomski tiganj cvrči sve u šesnaest, nije mi dobro koliko nam je dobro. 😁 Elem, posetio sam i jednu i drugu suprotstavljenu stranu i baš zato nekada i dajem sebi za pravo da pričam o dobrim i lošim stvarima kod obe, a nekad pak prosto nemam živaca i volje da pričam s ljudima o njima jer znam da neki nikada neće biti u stanju da koriguju stav o bilo čemu. Osim ako lično dožive ili vide nešto, a neki čak ni tada.

Verovatno su u nekoj količini i ta izlaganja raznim krajevima sveta u mlađim danima doprineli da shvatim da nema crnog i belog, ili dobrog i zlog, ili 0 i 1, nego je sve obično na skalama i većina stvari se nalazi negde između (ne na) dve krajnosti. Inače, sada bi neko ko ima stalnu potrebu da se dokazuje i koristi usko stručne termine rekao ''nema 0 i 1, nema diskretnih vrednosti nego samo kontinualnih. ''😌 😄
 
Насиље увек избије на местима где су људи против своје воље и где их има много.

Све су то системи за контролу људи.
A opet, ako je čovek uvek gde ih ima malo i gde je svojom voljom šta će biti od tog čoveka?
 
A opet, ako je čovek uvek gde ih ima malo i gde je svojom voljom šta će biti od tog čoveka?
То су села. Мање људи, више слободе, више простора. Не кажем да тамо нема случајева, али ако човек има више простора за себе и више слободе, мања је вероватноћа да ће се са неким сукобити.

Деца у школи не могу да држе пажњу јер их заправо то никада није ни занимало. Протеком времена, градиво је све обимније и обимније. Данас деца добијају информације са свих страна и развијају нека друга интересовања. Како неко мисли да држи дете или адолесцента прикованог за столицу шест часова, када тај ученик преко интернета и других система види 1001 ствар која је много привлачнија од учења гомиле непотребних ствари? И раније су деца била непослушна и немирна, али нису могла да имају приступ свему и свачему, као што имају то данас.

Што се ауторитета тиче, ја поштујем свакога ко зна, ко уме, ко се доказао поштено и ко је добар човек. Поштујем и оне који мање знају од мене или који мање имају, само ако су нормални људи. Проблем настаје када се појави особа која зна мање или вреди мање, а ти њу мораш да слушаш и мораш да је трпиш.
 
Slažem se. Ja sam imao sreću da posetim i jednu i drugu. Ali zato mislim da u ovim novonastalim socio-ekonomskim uslovima (i u Srbiji i u svetu generalno) neću putovati još duuugo, ili ću morati da odvajam za prioritetnije stvari, pošto ekonomski tiganj cvrči sve u šesnaest, nije mi dobro koliko nam je dobro. 😁 Elem, posetio sam i jednu i drugu suprotstavljenu stranu i baš zato nekada i dajem sebi za pravo da pričam o dobrim i lošim stvarima kod obe, a nekad pak prosto nemam živaca i volje da pričam s ljudima o njima jer znam da neki nikada neće biti u stanju da koriguju stav o bilo čemu. Osim ako lično dožive ili vide nešto, a neki čak ni tada.

Verovatno su u nekoj količini i ta izlaganja raznim krajevima sveta u mlađim danima doprineli da shvatim da nema crnog i belog, ili dobrog i zlog, ili 0 i 1, nego je sve obično na skalama i većina stvari se nalazi negde između (ne na) dve krajnosti. Inače, sada bi neko ko ima stalnu potrebu da se dokazuje i koristi usko stručne termine rekao ''nema 0 i 1, nema diskretnih vrednosti nego samo kontinualnih. ''😌 😄
Људи који величају Америку, то раде јер су углавном гледали њихове серије, филмове или снимке на Јутјубу. Слушају музику, играју видео-игре или им је неко у породици рекао да је то тако и да је тамо добро. Ја не кажем да је добро или лоше, али представу о тој држави човек може да стекне тек када оде тамо и када прође више савезних држава, пошто се оне разликују међусобно. Е сад, такви људи највише причају о САД и о томе како је све на западу уређено и да тамо нема никаквих проблема. Суштина је да немају стварну представу о томе.
 
Vrh