Бивши директор „Путева Србије” сумњичи се да је фалсификовао документацију о потрошеним средствима као и да је, из године у годину, прекорачивао дозвољени лимит овог предузећа
Бранко Јоцић, бивши генерални директор Јавног предузећа „Путеви Србије”, могао би да се нађе иза решетака. Потпредседнику Нове Србије, наиме, прети казна до пет година затвора уколико се утврди да су тачни наводи кривичне пријаве буџетске инспекције да је фалсификовао документацију о укупно потрошеним средствима, али и да је незаконито прекорачио буџет предузећа за готово 100 милиона евра.
– По захтеву тужилаштва, a на основу пријаве коју је поднела буџетска инспекција, спроведене су одређене истражне радње. Саслушани су сви предвиђени сведоци, а списи предмета су, пре извесног времена, прослеђени на финансијско вештачење. Када то буде завршено, предмет ће бити прослеђен тужилаштву које ће одлучити о даљем поступању – објашњава Драган Милошевић, судија и портпарол Трећег општинског суда у Београд.
У пријави буџетске инспекције на основу које је тужилаштво затражило спровођење истражних радњи, како „Политика” сазнаје, наводи се да је Јоцић фалсификовањем лажно умањио укупан износ потрошених средстава у 2004. години за око 12,5 милиона евра, у 2005. години за око 86 милиона евра, а да је у 2006. години буџет ЈП „Путева Србије” пробио за готово 100 милиона евра.
Тако се, на пример, у програму радова за 2006. годину, како стоји у пријави, неистинито наводи да је укупан износ неисплаћених обавеза за 2005. годину пет милијарди динара. Из књиговодствене евиденције се, међутим, види да Дирекција за путеве дугује 11.506.446.470 динара добављачима и 397.064.758 извођачима радова. Разлика између стварног дуговања и приказаног је 6.903.511.228 или око 86 милиона евра.
– Јоцић је прекорачивао буџет, практично, из године у годину. Тако је програмом рада и финансијским планом за 2006. годину било предвиђено да „Путеви Србије” потроше 40 милијарди динара, што је Влада Србије и одобрила. Међутим, предузеће је тај износ прекорачило за 7.887.982.832 динара или скоро 100 милиона евра – наводи „Политикин” саговорник који је имао увид у кривичну пријаву, а који је желео да остане анониман.
Иако је пробио буџет за близу 100 милиона евра, Јоцићу би за ово кривично дело, према речима нашег саговорника, могла да буде изречена новчана или казна затвора до годину дана. Строжа казна, до пет година затвора, Јоцићу би могла да буде изречена за фалсификовање исправа, за шта се такође терети пријавом буџетске инспекције.
Како „Политика” сазнаје, разлог што истражне радње трају готово годину дана, јесте и то што Јоцић, 24. јануара ове године, није саслушан на све околности. Према незваничним информацијама, тога дана, Јоцић је саслушаван само на основу предлога тужилаштва за спровођење истражних радњи.
– После извесног времена утврђено је да Јоцић није саслушан на све околности релевантне за доношење одлуке, па је заказано ново, додатно саслушање – наводи „Политикин” саговорник који је инсистирао на анонимности.
Јоцићево саслушање је, према речима нашег саговорника, одлагано три пута. „Допуњену” изјаву, некадашњи директор „Путева Србије” дао је тек 16. јуна ове године. С обзиром на то да су по саслушању уследили годишњи одмори, саслушање првих сведока било је заказано за 1. септембар. Последњи сведоци саслушани су 13. октобра, а списи предмета су после тога прослеђени на финансијско вештачење.
На питање зашто је предмет у надлежности, практично, најниже судске инстанце, када је Јоцић, како се сумња, буџет прекорачио за чак близу 100 милиона евра, наш саговорник објашњава да некадашњи директор „Путева Србије” одговара за дело из „буџетског закона” које је у надлежности општинског суда.
Гордана Чолић, трећи општински тужилац у Београду наводи да „истражне радње трају безмало годину дана и да очекује да ће предмет у најкраћем могућем року бити достављен тужилаштву на одлуку”.
– Претпостављам да би, да је било воље, истражни органи открили и неке друге незаконите радње. Они који су обављали контролу нису могли а да не напишу пријаву против Јоцића с обзиром на то да су неке ствари биле више него очигледне – закључује наш саговорник.
Мирослава Дерикоњић
[објављено: 19/11/2008]