Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Предлог је консктруктиван, али би ваљало питати станаре да ли су спремни на такву новину. Овде у Моксви праве такве рампе од лима који се цик-цак смиче

2021-12-30_15-57-14.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=913126#p913126:dhxelsx4 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Čet Dec 30, 2021 12:36 pm[/url]":dhxelsx4]
Još uporedo s ovim čitam kako MC u svoj svojoj mudrosti na drugoj temi citira lika koji predlaže da svi postanemo kao Kina i Severna Koreja da bismo rešili probleme influensera koji se ubijaju i mladih koji su sve dekadentniji. I onda mi se nekako jako brzo istroši fitilj za ovakve teme.

Uz duzno postovanje, mislim da nisi razumeo tu temu.
 
Možda. Ali ti si sam razdvojio tu temu u dve potpuno različite tematike:

1) Prvo pričaš o problemu informacionog i svetlosnog zagađenja i preplavljenosti, što na ulicama, što kod kuće (od reklama i brojnih gluposti), što je ok
ali onda
2) kreneš da navodiš tekst nekog opaljenog lika koji misli da je način na koji Kina cenzuriše i uskraćuje informacije (i slobode) svojim ljudima, ono što nama ovde treba da mladi ne bi bili depresivni, pogotovu oni koji se bave ''dođe preko noći, ode preko noći'' poslovima i stvarima.

Prvo je ok i otvoreno za diskusiju i brojne predloge. Ali ovo drugo, to izlaženje iz zlatne sredine i razuma i skretanje u priče ''informacije su štetne, ljudi treba da rade ko mašine a žive kao monasi, zato hajde da budemo poput Kine ili Severne Koreje''... to je prosto suludo. Pogotovu što lik čak ne zna i ne razume ni pojedinosti i detalje iza nekih događaja i pojava o kojima priča. Lik se boji distopijskog sveta kakav je predvideo Haksli, pa bi zato da pobegne i ušuška se u drugu distopijsku verziju kakvu je predviđao Orvel. Ne brate, neću ni jedno ni drugo, hoću zlatnu sredinu i držim je se.


Nego sam tad u momentu bio pod utiskom toga, i onda dođem ovde i načitam se još priča kako nas treba ovo, kako nas treba ono, kako je ovo samo kod nas a svuda u svetu je inače utopija i svi se satiru od pomaganja jedni drugima... I prosto mi ponestane strpljenja. Zato sam posle ovde glede ove diskusije sa rampom i zgradom ublažio stav, dao predlog kompromisnog rešenja i stao tu.

Ali što se tvoje teme tiče, i dalje mislim isto za stavku 2).

I generalno mislim da ljudi, pogotovu iz Srbije, treba više da obiđu svet, ali ne samo da idu i da se selfišu i to po upicanjenim turističkim mestima, nego da svuda gde prođu primete svaki aspekt tog naroda i te zemlje u kojoj su, i da obraćaju pažnju na sve što stignu. I da onda počnu da uviđaju da niti smo mi ovde toliko grozni koliko su nam političari i mediji napunili glave (pogotovu ovaj talog zadnjih 10 godina) niti je izvan tako divno i bajno kao što se misli. I po pitanju ekonomije, i po pitanju humanosti, i po pitanju sreće ljudi, po pitanju svega. No, da ne idem sad dalje u off s time. Samo mislim da ljudi treba više da putuju i da više gledaju uživo i primećuju detalje pa da onda stavljaju na računicu jel Srbija ovakva ili onakva u ovome i u onome.
 
Sve u svemu, jako loš potez stanara šta god da je. Ako smeta tako nezavršeno onda utiči da se ili završi što pre ili da se projekat promeni da odgovara svima, a ne da se ukloni skroz jer ti smeta.
 
Generacije (pripadam tim generacijama) koje su učene da ponesu ceger iz prodavnice, ustupe mesto u autobusu i slično su ispale ovako "naopake" kao ove komšije?!
To nam je posledica "pametniji popušta".
Vidimo svuda oko sebe i na svim nivoima do samog vrha posledice takvog stava.
Ne, jer ako pametniji dovoljno dugo popuštaju i povlače se budale će dominirati, kao što vidimo.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Sam tekst moze biti navlakusa. Npr zasto je rampa uradjena samo do pola tj ni toliko uzimajuci u obzir zavrsne radove, a zapoceta je pre nekoliko meseci. Zar je za jednu rampu potrebna godina izgradnje ili više? Ovako nedovrseno samo smeta, niti to dete moze da koristi niti stanari mogu lepo da prolaze. Više je nesposobnost grada i izvodjača nego krivica stanara, otac i stanari su trebali da urgiraju završetak ili da prvo urade projekat ali verovatno umesto nesposobnosti grada krive stanare da bi se oprali.
 
Baš je nekako "čudno" pogodjen tajming kada se povećava cena radnog sata, a samim tim i minimalca. Strašno.
 
Владимир Ковачевић: Спољни дуг Србије износи 35 милијарди евра и никад није био већи, а Влада Србије наставља да се задужује у име својих грађана и поклања позајмљени новац
 
Дуг не значи ништа. Само удео дуга у БДП-у.
Није исто ако имам плату 30 000 и задужим се 25 000 или ако имам 60 000 и задижим се 35 000....
 

Potpisan ugovor: Milenijum tim i zvanično vlasnik Instituta Jaroslav Černi​


braca se ne zezaju dok narod razmislja o Noletu
 
Ноле пехаре мази и воли
чари аполитичности.
 
занимљив текст. није ми јасно, ако је тражио азил, зашто му онда нису одобрили? једино ако није неки политички договор, тј. власт Бурундија је јавила нашима
 
Pa ako prihvate azil onda mu trebamo obezbediti smeštaj, hranu i ostale stvari koje koštaju državni budžet. Takođe iz Evrope vrše pritisak da se što manje ljudi prihvata, jer je njima pravi cilj EU, a ne Srbija.
 
Zamisljam samo koliko se devojka Y opirala i zgrcila da nisu mogli da je pomere. Koliki je to ljudski ocaj, nezamisliv.
Plus, ovi ljudi specificno nisu bili ekonomski migranti, vec zaista progonjeni. Mada imamo mi poprilicnu istoriju isporucivanja disidenata natrag, posebno sa Turskom, ali to je za drugi put...
 
Srbija ima mnogo dužu istoriju prihvatanja izbeglica sa svih strana, zar ne?
Mislim da se ipak radi o ekonomskim migrantima, jer su pre Srbije morali da prođu kroz nekoliko drugih država gde nisu progonjeni. U ogromnoj većini slučajeva krajnji cilj je EU, mada su i Srbiji potrebni ekonomski migranti zbog problema sa demografijom. Nemam ništa protiv da se prihvate ljudi koji zaista žele da ostanu u Srbiji i rade, a ne samo da zloupotrebljavaju nas položaj.
 
Nije mts svojevoljno otključao kanale, već je morala lično da se prijavi i ukuca pin. Potez sa kasnijom odjavom jeste c****, ali je sve lepo pisalo...
 
Дуг не значи ништа. Само удео дуга у БДП-у.
Није исто ако имам плату 30 000 и задужим се 25 000 или ако имам 60 000 и задижим се 35 000....
Nije to cela priča.
Gubiš iz vida valutu zaduženja.
Da je tih 35mrd dug u dinarima, ne bi bio nikakav problem.
Ali nije - dug je u stranoj valuti.

I sve to i dalje nije problem dok je ekonomska situacija u svetu koliko toliko stabilna.
Mi gradimo izvozno orjentisanu ekonomiju, pokrivenost uvoza izvozom je na istorijskom maksimumu, plus doznake iz inostranstva - devizne rezverve rastu, čak i zlatne rezerve rastu... sreća jedna neizreciva. Do ovog trenutka pije vodu ta priča u udelu duga u BDP. Devizno smo likvidni, imamo ekonomski rast i možemo relativno lako da servisiramo ino kredite u stranoj valuti.

Ali...
Ali....

Zamisli neki žestok poremećaj.... berzanski krah, rat, energetski krah, rast inflacije na svetskom nivou... Bog te pita.
Zamisli da dođe do kontrakcije svetskih ekonomskih tokova i smanjenja potrošnje.
Naš izvoz odmah pada, zatvaraju se izvozno orjentisane fabrike, nezaposlenost raste, i odjednom nema dovoljno deviza za servisiranje duga.
Onda moraš da devalviraš valutu, jer ograničene količine raspoložive strane valute u zemlji odmah imaju veću cenu u dinarima - dakle devalvacija.
A sa njom udeo duga u BDP skoči sa 58 na 120% za pola godine - i odmah si nesolventan.

Nemci mogu da se zadužuju koliko hoće - jer štampaju evre.
Ameri štampaju dolare...
A mi možemo da plačemo jer u ovoj situaciji niti možemo da štampamo stranu valutu, niti da je zaradimo (zbog pada izvoza)...

Ima ovde još matematike, ali realno - situacija sa ino dugom postaje opasna i morao bi se zaustaviti trend rasta ino duga, te početi polako vraćati postojeće dugove i time smanjivati nivo izloženosti ovoj vrsti rizika.

Ja uopšte ne krivim ovu garnituru zbog povećanja duga, jer je dobar deo tih kredita otišao na razvoj infrastrukture.
Nije bilo drugog načina da poboljšamo infrastrukturu u kratkom vremenu, a ona je preduslov za ekonomski razvoj.
I neka je dug 35mrd ... ok je.
Samo - dosta je bilo, ne idite dalje i počnite da smanjujete dug... krajnje je vreme.

I da dodam da je dobro što je jedan deo tog duga potraživanje Kine.
Nadam se da u slučaju nekog teškog poremećaja sa njima možemo da se dogovorimo o reprogramu i tako donekle ublažimo posledice.
 
Poslednja izmena:
Dragi narode, ukoliko ste dobar i normalan čovek, ili čak i desničar, pročitajte ovaj jako dobar tekst.
Evo ja ću da odgovorim:
Savršeno sam spreman da se zauzmem za ljudska prava tražioca azila i izbeglica, po istom standardu kao što sam podržao i Novaka, pod uslovom naravno da igraju tenis kao Novak i pod srpskom zastavom i naravno da posle "turnira" tj tri sedmice boravka, napuste zemlju kao što bi i Novak uradio da su mu dozvolili učešće na AO! Mislim da je savršeno pošteno i izbalansirano, baš onako kako to Peščanik propagira u svom nezavisnom bitisanju u medijskom prostoru Srbije.
 
Терај ти Куртија са Косова ако смеш а не ову сиротињу што од рата и смрти бежи. Ови из Пешчаника и мени често иду на живце са својим наглашено антисрпским текстовима, али су овде у потпуности управу. Однос према мигрантима мора да се побољша, јер овакав какав је данас не иде у прилог овој држави.
 

Dodvorava se penzionerima keksom i čokoladama​

Vučićeve fore i fazoni pred izbore odavno su poznati, ali on od njih ne odustaje čak ni kada su očigledni i jadni, te je tako u Gerontološkom centru Zrenjanin penzionerima podeljena kutija keksa ili čokolade.
 
Vrh