Дрворед у Булевару још пре три године био у лошем стању
Платани су стари и озбиљно угрожени показује студија Шумарског факултета
Платани у Булевару краља Александра, који би средином фебруара када почне обнова ове улице, требало да буду уклоњени од Вуковог споменика до Цветкове пијаце, и даље су у жижи интересовања.
– Невезано за обнову Булевара, ми смо пре неколико година, у сарадњи са Секретаријатом за комуналне послове и Шумарским факултетом у Београду урадили студију стања дрвореда. Већ тада није био безбедан, јер су са платана падале гране, чак су неке повредиле пролазнике и причиниле материјалну штету. Урађен је елаборат на Шумарском факултету и здравствено стање стабала у Булевару означено је као веома лоше. Због тога смо сваког пролећа радикално секли платане како би их држали у колико-толико безбедном стању – каже Радован Драшкић, генерални директор „Зеленила Београд”.
Он истиче да је најављено уклањање дрвореда велики шок за многе суграђане, али је то неопходно урадити.
– Платани у Булевару су стари и озбиљно угрожени. Радови који ће се обављати у овој улици додатно би оштетили корење које се протеже по неколико метара испод улице. Овако лош дрворед био би додатно угрожен и шта би добили за годину, две? Стабла ће почети да се суше и да сама падају. Тада ћемо доћи у ситуацију да због оборених платана наново раскопавамо тротоаре. И тек онда ћемо навући бес јавности што уништавамо тек уређену улицу – објашњава Драшкић.
То је огроман посао и „Зеленило” га сигурно не би започињало и навлачило гнев многих суграђана да није утврђено да је потребно, истиче Драшкић
– Сличних протеста било је и када је рађена Немањина улица. Сада је то већ леп дрворед са стаблима која имају здраву крошњу. Не радимо ми то за нас, већ правимо дрворед за генерације које долазе, за наредни век.
Према речима Дражена Тице, директора сектора одржавања у „Зеленилу” студија о Булевару рађена је од 25. августа до 8. октобра 2007. године.
– Деценијским раскопавањима Булевара, где пролазе водоводне и канализационе цеви, ПТТ каблови, контактна мрежа, саобраћајна сигнализација и другим комуналним радовима засецани су коренови и стабла су оштећена. На пресецима грана већине платана пронађена је трулеж која се шири и нарушава њихову стабилност, као и обољења коре и централна трулеж стабла. Последице ове трулежи видљиве су и голим оком – то су велике шупљине у деблу које се и споља лако уочавају. Такво дрвеће је предложено за сечу – напомиње Тица.
На потесу од Вуковог споменика до Цветкове пијаце има 437 стабала и највећи број њих је у изузетно лошем стању.
– Од Батутове улице до Цветкове пијаце има млађих стабала, али од исте врсте, од платана који је алергена врста. На шта би Булевар личио ако би највећи део новог дрвореда био друга врста стабала а на овом потесу остали платани – пита Тица.
Он разуме људе који ту живе, јер су многи за дрворед емотивно везани.
– Стабла су жива бића, као и човек. И животни век платана зависи од услова у којима су расли. Они који живе у Булевару, били су изложени сталним раскопавањима, аеро загађењима, близини зграда, контактној саобраћајној мрежи и специфичној клими. Ми смо када је рађена студија прегледали свако дрво од корена до врха. Свако стабло добило је своју оцену. У већини случајева оцене су биле лоше – каже Тица.
Нови дрворед у Булевару биће, како се најављује, најсавременији у Београду.
– У сарадњи са Шумарским факултетом одабраћемо врсту дрвета која ће бити засађена, а коју та улица заслужује. Дрворед ће имати хоризонталну и вертикалну заштиту, систем за наводњавање, а испод земље ће бити бетонски заштитни елементи који ће усмеравати коренов систем – каже Тица.
Б. В.
Izvor:
http://www.politika.rs/rubrike/Beog...sh-pre-tri-godine-bio-u-loshem-stanju.sr.html