Šta je novo?

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije

442doBGD

Higher intermediate
Učlanjen(a)
28.03.2008.
Poruke
506
Pohvaljen
4
Dok se drugi (civilizovani) gradovi i zemlje hvale svojim decenijama i vekovima starim drvoredima, Grad Beograd seče jedan od svojih najreprezentativnijih drvoreda, kad bolje razmislim, jedini drvored u centru...


Четвртак, 07. jануар 2010.

Ове године нови дрвореди у Булевару краља Александра

У оквиру реконструкције Булевара краља Александра биће уклоњено око 500 престарелих стабала којa су постала небезбедна. На њихова места засадиће се нова стабла, по угледу на Немањину и улицу Краља Милана, са мањим крошњама која су примерена урбаним условима, рекао је за Беоинфо Радован Драшкић, директор ЈКП „Зеленило – Београд”.

– Уређење зелених површина ће се наставити и ове године, а приоритет ће, поред дрвореда у булевару бити и уређивање зелених површина у стамбеним насељима и блоковима. Овај посао у доброј мери је започет током протекле године и грађани су били задовољни како темпом тако и квалитетом урађеног посла. Током ове године реконструисаће се и Пионирски парк – рекао је Драшкић.

Izvor: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1373678
 
A evo primera kako to rade u civilizovanom svetu...

"These trees were planted along the highway running through Nikko, Aizunishi and Reiheishi for more than 20 years, beginning in 1625 [...] The spectacle of trees whose average height is 27m and whose age is 380 years old is extremely magnificent and beautiful, so we can boast to the world." http://www.japanese-greatest.com/nature/nikko-kaido.html
 
Видим, поред асфалтирања неко се досетио још једног финог начина за добру (и)легалну зараду.

А зашто и не би; као да ће неко покушати да му омете план. :rant:
 
Dobro su se setili za dvorsku bastu ( Pionirski park ), to je jedna od najlepsih zelenih povrsina u gradu, i sa nekoliko retkih biljnih vrsta.

Za Bulevar i nemam neki komentar, fakat je da su drveca nesrazmerna po velicini, i da nisu primerena za toliku sirinu trotoara, izgledace Bulevar lepo i sa novim drvoredima :)
 
Koliko se sećam u Vršcu je nedavno na centralnom trgu prilikom iznenadnog nevremena neko poginuo prilikom pada grane. Takođe i na Exit-u. Verovatno postoje i drugi načini održavanja starih i trulih stabala, ali ako je tih stabala puno, pretpostavljam da je bolje uraditi potpuno novi drvored.

Sa druge strane, u centru postoji izuzetan drvored u Cara Dušana (takođe od platana). I tu se ponekad poneko drvo zameni novim mladim stablom.
 
Kad razmislim nije toliki problem ako zasade identican broj drveca,to jest ne smanje ih i ako stave neko drvece koje je slicne velicine ili podnosljivo manje a ne neke pikavce da izvinite na izrazu.
 
Bilo bi lepo da stave neko drvece koje po nekad cveta (kao np tresnje), pa da nam cela ulica bude roze ili ljubicasta :D Tako sam ja to radio na nekoj igrici :laugh:
 
442doBGD":2jac4x5t je napisao(la):
Четвртак, 07. jануар 2010.

Ове године нови дрвореди у Булевару краља Александра

У оквиру реконструкције Булевара краља Александра биће уклоњено око 500 престарелих стабала којa су постала небезбедна. На њихова места засадиће се нова стабла, по угледу на Немањину и улицу Краља Милана, са мањим крошњама која су примерена урбаним условима, рекао је за Беоинфо Радован Драшкић, директор ЈКП „Зеленило – Београд”

Izvor: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1373678
Mediokriteti koji donose ovakve odluke su isti oni koji nisu bili u stanju da prilikom rekonstrukcije estetski i hortikulturno rese najreprezentativniji urbani prostor Beograda, park izmedju dva dvora, ostavljajuci ona CETIRI ZAKRZLJALA DRVETA da zaklanjaju bocnu fasadu dvora. Sada im smeta JEDINI ukras bulevara, raskosni i reprezentativni platani (500!) koji su SIMBOL ove ulice i koji su na nasu srecu zaklanjali takodje uglavnom mediokritetsku arhitekturu ovog bulevara. Svaka normalna i kulturna sredina bi uradila sve da ih zastiti. Kako mi da se zastitimo od onih koji o nama "brinu"?

 
Jel beše platani bacaju one zastrašujuće iritantne i opasne bele čupave mace u proleće od kojih polovina stanovništva ima užasne alergijske reakcije?
 
Koliko se ja secam iz neke price (nisam siguran, mislim da je platan u pitanju), platani su sadjeni jer brzo rastu, a inace izazivaju izuzetno jake elergijske reakcije. Vec je bilo price na tu temu i vec su nagovestavali da bi trebalo izmeniti drvece po gradu.
 
Gledah platane danas po bulevaru u prolazu,vala kako ih obrezase i unakazise cak i ove koji su zdravi,nek posade to novo drvece :bash:
 
belgrey":1zazdx84 je napisao(la):
Jel beše platani bacaju one zastrašujuće iritantne i opasne bele čupave mace u proleće od kojih polovina stanovništva ima užasne alergijske reakcije?
Ako sam dobro upuće, u pitanju je kanadska topola kojom je masovno "pošumljen" Novi Beograd... I ona i platan brzo rastu pa su masovno sađeni, a obe vrste izazivaju alergijske reakcije kod dosta ljudi :notok:
 
Михаило":1iduxjen je napisao(la):
belgrey":1iduxjen je napisao(la):
Jel beše platani bacaju one zastrašujuće iritantne i opasne bele čupave mace u proleće od kojih polovina stanovništva ima užasne alergijske reakcije?
Ako sam dobro upuće, u pitanju je kanadska topola kojom je masovno "pošumljen" Novi Beograd... I ona i platan brzo rastu pa su masovno sađeni, a obe vrste izazivaju alergijske reakcije kod dosta ljudi :notok:
Topola stvara mace...prokletstvo savskog keja :D
 
Skandalozan je samo naziv ove teme. (vidim da je promenjen naziv, kad sam ja pisao ovo u naslovu je bila i rec Skandalozno)
Ako je plan da se nebezbedna stabla zamene novim, ne vidim šta je tu problem.
 
Bolesno drvece se moze leciti (sto je i mnogo jeftinije), a inace, platani na Bulevaru su skoro sisani do te mere da je opasnost od padajucih grana vrlo mala - jer su sve grane mini.

Dosta tog drveca mi izgleda starije od jednog veka... :notok:
 
Baš mi je bilo krivo kada su postavljali behaton na Terazijama, u Kralja Milana, i počupali ona stara stabla, izvadili one okrugle metalne rešetke (à la Paris).
I tada je jedan od argumenata bio da su stabla u stvari bolesna.
Slabo se razumem u drveće, ali mi je malo čudno - redovno obrezuju grane, stabla opet listaju svake godine i ponovo rađaju bogate krošnje. Bolesna stabla po parkovima se uklanjaju - npr: Savski kej.
Da su stabla u centralnim gradskim ulicama bolaesna i spremna za uklanjanje saznajemo tek kada treba da počnu obimni, zahtevni i skupi građevinski radovi...

Grad je već nekoliko puta izlazio u susret izvođačima tako što im je davao prevelike rokove. Takvi rokovi su dozvoljavali manje angažovanje operative i samim tim manje troškove izvođača, a na štetu građana i privrede.

Da li sam postao paranoičan?
 
Vracah se peske bulevarom namerno da bih proveriodrvece.Mogu da se zakunem da bar 80-90% drveca je zdravo i da je ta prica sa bolesnim drvecem notorna laz!!! :mad:
 
Moje mišljenje je da je zločin zasaditi uopšte platane i topole. Ne mogu da ih žalim. Nije im mesto u gradovima. Hrast, kesten, breza, javor ili pak lipa, čini mi se da je to ok. U Petrovaradinu duž jednog putića podno zidina postoje lipe. Taj putić nazivaju "Lipov put" i ne mogu da vam objasnim kakav je božanstven osećaj prošetati tuda u maju kada lipe cvetaju i kada njihov miris deluje kao najbolja aromatherapy! Sa druge strane u Limanskom parku ljudi se guše zahvaljujući "macama" koje stvaraju utisak najjače zimske snežne mećave. Ne postoji osoba koju poznajem a da nema nekakve tegobe kad cvetaju topole. Mene počne da svrbi nos do izbezumljenja, moja sestra se guši i ima astmatične napade, jedan prijatelj kija toliko da mi se čini da će se pocepati.
 
Hvala....ušinuh vrat od osvrtanja :)
 
Drvece uklanjaju iz vise razloga bolesna trula ,nova regulacija parkinga trotara ,misli da je direktor zelenila u beogradskoj hronici rekao da ce zasaditi javore u podmaklom stadijumu razvoja valjda 2-3god. :kafa:
 
direktor":jkxfhb2y je napisao(la):
Drvece uklanjaju iz vise razloga bolesna trula ,nova regulacija parkinga trotara ,misli da je direktor zelenila u beogradskoj hronici rekao da ce zasaditi javore u podmaklom stadijumu razvoja valjda 2-3god. :kafa:
Ovo za javore me baš raduje. Prelepo!
 
Ne raduje uopste, niti je prelepo. Javori su "najprljavija" vrsta drveca. Od pocetka do kraja vegetacije, 4 ili 5 puta odbacuju razlicite delove svoje vegetacije (omotace cvetova, cvetove, plodove....) Non stop prljaju trotoare i okolinu i podlozni su bolestima. Nasi "strucnjaci" se sigurno nece odluciti za atraktivne sorte, one koje menjaju boju u jesen u narandasto i crveno. Tada su jedino i interesantni. Ali od gradskog Zelenila se nista bolje ne moze ni ocekivati. Dosadno i konvencionalno. Mozda bi sada kada nema viza mogli da skupimo pare i platimo im "studijsko" putovanje u Francusku, Nemacku, Belgiju da vide sta i kako se radi u 21 veku. :rolleyes:
 
Маце које изазивају алергију праве тополе, а не платани. Да је супротно, Грци не би могли да живе од њих. А управо је реч о дрвету са најлепшим хладом. За мене је најлепши осећај вожње лети кроз Булевар ослобођења, од Аутокоманде до Бањице, управо због правог тунела који они праве. Највећи проблем са платанима, с друге стране, јесте изузетно велико и јако корење, као и потреба да се крте гране релативно често подрезују.

Што се тиче Булевара краља Александра, мислим да су платани постали његов симбол и да је једина прихватљива опција сукцесивно подмлађивање, али никако замена другом врстом.

Јавор је такође лепо дрво, али скромнијих димензија. Има много мањи корен и захвалнији је за уже улице и тротоаре.
 
Vrh