Šta je novo?

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije

Procitaste li moj predhodni post da se neponavljam neko treba da digne lovu na sadnicama bratanac strine od ujaka tako da uveze 500 sadnica jer kao zelenilo nema dovoljno sadnica istog godista 7/8 god inace drvore je podmladjen prije dvije godine :kafa:
 
Ја предлажем да дигнемо џеву у јавности, у намери да се једино дозволи (што је и нормално) замена оштећених и болесних платана и то искључиво платанима старим десетак година. Погледајте само ову лепоту на Луцијевој фотографији с претходне стране и замислите огољене зидове зграда, с понеким патуљастим дрвцетом испред.
 
Дрворед у Булевару још пре три године био у лошем стању
Платани су стари и озбиљно угрожени показује студија Шумарског факултета

Платани у Булевару краља Александра, који би средином фебруара када почне обнова ове улице, требало да буду уклоњени од Вуковог споменика до Цветкове пијаце, и даље су у жижи интересовања.

drvo-bulevar.jpg


– Невезано за обнову Булевара, ми смо пре неколико година, у сарадњи са Секретаријатом за комуналне послове и Шумарским факултетом у Београду урадили студију стања дрвореда. Већ тада није био безбедан, јер су са платана падале гране, чак су неке повредиле пролазнике и причиниле материјалну штету. Урађен је елаборат на Шумарском факултету и здравствено стање стабала у Булевару означено је као веома лоше. Због тога смо сваког пролећа радикално секли платане како би их држали у колико-толико безбедном стању – каже Радован Драшкић, генерални директор „Зеленила Београд”.

Он истиче да је најављено уклањање дрвореда велики шок за многе суграђане, али је то неопходно урадити.

– Платани у Булевару су стари и озбиљно угрожени. Радови који ће се обављати у овој улици додатно би оштетили корење које се протеже по неколико метара испод улице. Овако лош дрворед био би додатно угрожен и шта би добили за годину, две? Стабла ће почети да се суше и да сама падају. Тада ћемо доћи у ситуацију да због оборених платана наново раскопавамо тротоаре. И тек онда ћемо навући бес јавности што уништавамо тек уређену улицу – објашњава Драшкић.

То је огроман посао и „Зеленило” га сигурно не би започињало и навлачило гнев многих суграђана да није утврђено да је потребно, истиче Драшкић

– Сличних протеста било је и када је рађена Немањина улица. Сада је то већ леп дрворед са стаблима која имају здраву крошњу. Не радимо ми то за нас, већ правимо дрворед за генерације које долазе, за наредни век.

Према речима Дражена Тице, директора сектора одржавања у „Зеленилу” студија о Булевару рађена је од 25. августа до 8. октобра 2007. године.

– Деценијским раскопавањима Булевара, где пролазе водоводне и канализационе цеви, ПТТ каблови, контактна мрежа, саобраћајна сигнализација и другим комуналним радовима засецани су коренови и стабла су оштећена. На пресецима грана већине платана пронађена је трулеж која се шири и нарушава њихову стабилност, као и обољења коре и централна трулеж стабла. Последице ове трулежи видљиве су и голим оком – то су велике шупљине у деблу које се и споља лако уочавају. Такво дрвеће је предложено за сечу – напомиње Тица.

На потесу од Вуковог споменика до Цветкове пијаце има 437 стабала и највећи број њих је у изузетно лошем стању.

– Од Батутове улице до Цветкове пијаце има млађих стабала, али од исте врсте, од платана који је алергена врста. На шта би Булевар личио ако би највећи део новог дрвореда био друга врста стабала а на овом потесу остали платани – пита Тица.

Он разуме људе који ту живе, јер су многи за дрворед емотивно везани.

– Стабла су жива бића, као и човек. И животни век платана зависи од услова у којима су расли. Они који живе у Булевару, били су изложени сталним раскопавањима, аеро загађењима, близини зграда, контактној саобраћајној мрежи и специфичној клими. Ми смо када је рађена студија прегледали свако дрво од корена до врха. Свако стабло добило је своју оцену. У већини случајева оцене су биле лоше – каже Тица.

Нови дрворед у Булевару биће, како се најављује, најсавременији у Београду.

– У сарадњи са Шумарским факултетом одабраћемо врсту дрвета која ће бити засађена, а коју та улица заслужује. Дрворед ће имати хоризонталну и вертикалну заштиту, систем за наводњавање, а испод земље ће бити бетонски заштитни елементи који ће усмеравати коренов систем – каже Тица.

Б. В.

Izvor: http://www.politika.rs/rubrike/Beog...sh-pre-tri-godine-bio-u-loshem-stanju.sr.html
 
Михаило":32ubc38v je napisao(la):
Lucifer":32ubc38v je napisao(la):
Podseticu vas da nisu samo sine na kriticnim mestima promenjene vec i stavljen nov sloja asvalta. Kazate, to je uradjeno da bi radnici imali sta da rade? Pa neka je u pitanju i 50 radnika, sigurno nije veca korist od toga, nego gubitak koje su desetine hiljade ljudi imale u vremenu u kome nisu saobracali tramvaji.
Мени стварно није јасно зашто се по свему пљује у последње време на овом форуму. У свему је нека завера, крађа, сви су постали потпуно параноични. Наравно да има места критикама, пљувању, али не треба претеривати, губи се смисао онда.

Што се тиче САНАЦИЈЕ шина која је пре пар месеци извршена, било је или то- или трамваји не иду до краја реконструкције булевара. Шине су биле у очајном стању, у року од пар дана је неколико трамваја испало из шина, и није било друге. А те десетине хиљада људи би испаштале 6 месеци дуже да поправка није урађена. И да, трамвајске шине имају "прагове" којима су повезане испод асфалта, тако да, кад се мењају, мора и да се скине асфат, и после да се стави нови. Јаооо, стављали су нови асфалт, замислите! :rant:
pljuje se po svemu zato sto je sve lose i zato so bi neki potpuno uspeli projekat bio slucajnost u ravni kada dete dodje u streljanu i bez nisanjenja pogodi sredinu mete.

menjali su asfalt i tamo gde nisu menjali sine. i nije tacno da oko sina mora da stoji asfalt. mogli su da stave privremeno krupni sljunak i da tako uredjene sine sacekaju februarsko premestanje. pritom cu vas podestiti da su se hvalili kakos tavljaju kvalitetan asfalt koji se nece kao prethodni brzo raspasti.
 
Pa od poslednje popravke šina u bulevaru neki delovi tramvajskih bastica i nisu ponovo asfaltirani, kod Vuka npr.

442doBGD":3a4dlzbi je napisao(la):
Дрворед у Булевару још пре три године био у лошем стању


http://www.politika.rs:8080/uploads/rubrike/121024/i/1/drvo-bulevar.jpg

– Стабла су жива бића, као и човек. И животни век платана зависи од услова у којима су расли. Они који живе у Булевару, били су изложени сталним раскопавањима, аеро загађењима, близини зграда, контактној саобраћајној мрежи и специфичној клими. Ми смо када је рађена студија прегледали свако дрво од корена до врха. Свако стабло добило је своју оцену. У већини случајева оцене су биле лоше – каже Тица.
A od sada nece biti izloženi aero zagađenjima, blizini zgrada, kontaktnoj mreži i specifičnoj klimi ???? WTF ? :rant:
 
Hvala, Luci!

Šta je to loša ocena, kako se dodeljuje, ko je dodelio? Koji je kriterijum za seču drveta? Mi bismo sve to da znamo, poštovani naši!
 
c.s.i.":22jgzaxl je napisao(la):
Pa od poslednje popravke šina u bulevaru neki delovi tramvajskih bastica i nisu ponovo asfaltirani, kod Vuka npr.
Tako je, upravo taj šljunak je i postavljen.



Ono drvo sa slike ne izgleda kao da je u dobrom stanju. Ko zna da li je takva većina ili koriste to da manipulišu javnošću.
 
Drvo sa slike je raspad, ali eto lukpot, idi pa pogledaj drveće u bulevaru sam sad u petak kad malo otopli, pa uporedi. Posle ovoliko snega i vlage, trulež bi trebalo lako da se primeti/oseti.
 
Ja moram da priznam kao laik da mi je prilicno konfuzna ova situacija oko sece drvoreda. Nisam u stanju da izgradim potpuni stav po tom pitanju jel sa jedne strane kao sto sam rekao argumenti koje su izneli iz zelenila su mi u velikoj meri razumni kao nekome ko ne zivi u tom kraju a sa druge strane trudim se da shvatim i kritike protiv sece stabala.
 
jovanovm":efzgx9qm je napisao(la):
Drvo sa slike je raspad, ali eto lukpot, idi pa pogledaj drveće u bulevaru sam sad u petak kad malo otopli, pa uporedi. Posle ovoliko snega i vlage, trulež bi trebalo lako da se primeti/oseti.
Teško da ću moći da proverim kao što je na slici, slikano je odozgo :D
Prolazim ja bulevarom stalno, tamo mi je faks, ali ne može se proceniti kakva su drva kad su ih onako sve sasekli...realno sad sva izgledaju mrtvo :/
A da bih video koja su stvarno, trebale bi mi merdevine :)
Eto to sa slike koje je trulo ipak ima grančice sa zelenim lišćem itd...tako da se neću praviti da sam stručan da procenjujem stanje stabala, a mislim da bi dosta ljudi ovde isto tako trebalo da postupi.
Nisam obraćao pažnju to što kažeš posle padavina, baš ću da vidim može li se primetiti bolesno stablo.
 
Ima naj noviji tekst u blicu www.blic.rs/vesti/Beograd/174239/Platani-unisteni-jos-pre-deset-godina Nesmjemo dozvoliti sjecu svih stabala odreda jer ima izdravih mladih stabala od nekih 10 do20 godina juce sam prosao pjeske od cvetka do vuka desnom stranom nego ovi brane grad iz zelenila lakse je raditi kad nemoras da pazis oko stabala inace ako se neuozbilje rekonstrukcija ce ici navrat nanos :violina:
 
Ovde su svi eksperti za sve zivo, jeste li svi u isto vreme zavrsili i arhitekturu i sumarski fakultet?
Mene ova tema u javnosti dodatno iritira jer sam poznavao devojku koja je poginula na exitu pre dve godine kad je grana pala na nju zbog neozbiljnosti ljudi koji se tim poslom bave u novom sadu. Ne razumem se u zelenilo, ali pre cu da poverujem ljudima koji su strucnjaci za to nego vama kojima su argumenti da ti platani eto izgledaju bas lepo i da je to sigurno jos jedna zavera da neko zgrne pare.
 
TinkyWinky":33hb80og je napisao(la):
Ovde su svi eksperti za sve zivo, jeste li svi u isto vreme zavrsili i arhitekturu i sumarski fakultet?
Mene ova tema u javnosti dodatno iritira jer sam poznavao devojku koja je poginula na exitu pre dve godine kad je grana pala na nju zbog neozbiljnosti ljudi koji se tim poslom bave u novom sadu. Ne razumem se u zelenilo, ali pre cu da poverujem ljudima koji su strucnjaci za to nego vama kojima su argumenti da ti platani eto izgledaju bas lepo i da je to sigurno jos jedna zavera da neko zgrne pare.
Mi smo svi ovde spojeni entuzijazmom a ne stručnošću .
Npr. Bobić je kao arhitekta i stručnjak pa pogledaj koliko on nema pojma :|
P:S: to što se desilo toj devojci je strašno ali nije moguće da je svih 500 stabala za sečenje.
 
bgexplorer":1jfxagvg je napisao(la):
Mi smo svi ovde spojeni entuzijazmom a ne stručnošću .
Npr. Bobić je kao arhitekta i stručnjak pa pogledaj koliko on nema pojma :|
Bravo!
 
Pa taman i da je svih 500 stabala bolenso i da ih treba poseci... Ko njima daje pravo da odluce da tu vise neci biti platani vec neki rastom znatno nizi liscari? Taj drvored ima i kulturnu vrednost, to je prva ulica u gradu koja je nazvana bulevarom i koja je i po platanskom drvoredu trebalo da podseca na Pariz. Gubimo nas grad zato sto ljudi sa sljivicima i jabukama u srcu, i stajskim djubrivom na cizmama planiraju gradski prevoz, gradske drvorede, gradski urbanizam. Ljudi moji, pa mene bi bilo sramota da dodjem u Njujork ili London i da prihvatim da budem direktor tamosnjeg urbanistickog zavoda ili gradskog zelenila.

Da li postoji ijedan prosvecen grad u kome bi nekom palo napamet da posece skoro 2 km (od Liona do Cvetka) zdravog drveca?
 
Igor":2aidfg7v je napisao(la):
Ja moram da priznam kao laik da mi je prilicno konfuzna ova situacija oko sece drvoreda. Nisam u stanju da izgradim potpuni stav po tom pitanju jel sa jedne strane kao sto sam rekao argumenti koje su izneli iz zelenila su mi u velikoj meri razumni kao nekome ko ne zivi u tom kraju a sa druge strane trudim se da shvatim i kritike protiv sece stabala.
U uredjenoj drzavi nije dovoljno da dobri razlozi postoje, potrebno je i da budu sredjeno, dobro i blagovremeno javnosti predoceni.
 
Mislim da je ovde više nego dovoljno argumenata izneseno ovom najavljenom višestrukom ubistvu.
Jedino što mogu da prokomentarišem je foto aparat u ruke, pa na posao - makar da im se ne zaboravi.
 
Da li će Beograd ostati bez platana?

Javnost je već obaveštena da se JKP Zelenilo Beograd, sprema da poseče oko 400 stabala starih platana, na potezu od Vukovog spomenika do Cvetkove pijace.

Naime, priprema se rekonstrukcija dela Bulevara Kralja Aleksandra, pa je, kako je zvanično objašnjeno, neophodno poseći nekoliko stotina platana, koji su decenijama bili nezamenjivi ukras najveće gradske ulice.

Međutim, žitelji opštine Zvezdara ne žele da preko noći ostanu bez nekoliko stotina platana, pa već nekoliko dana pripremaju peticiju koju će poslati gradonačelniku Beograda Draganu Đilasu, kojom žele da zaustave uništavanje drvoreda u jednoj od najzagađenijih gradskih sredina.

Oni su pre nedelju dana na društvenoj mreži Fejsbuk, formirali grupu „Sačuvajmo beogradske platane“ i do danas evidentirali blizu tri hiljade članova.

Slavka Jovanović, administrator grupe, kaže da popularni „zid“ koji služi za oglašavanje članova u potpunosti prikazuje raspoloženje i stavove građana o najavljenoj seči.

- Svi smo nezadovoljni kako se u poslednjih petnaestak godina postupa sa zelenilom u Beogradu. Seča platana počela je u Ulici kralja Milana, potom u Nemanjinoj, a posečeni su i jablanovi u Cvijićevoj. Niko ne može da nas ubedi da su sva ova stabla beznadežno obolela i da predstavljaju veliku opasnost za građane i njihovu imovinu - kaže za Danas Slavka Jovanović.

Ona ističe da je očigledno razočaranje Beograđana dosadašnjim promenama, a raste i nepoverenje u dobre namere nadležnih. Mnogi od njih veruju da će na mesto drvoreda biti „posađen“ neki novi parking.

S druge strane, ekipa stručnjaka Šumarskog fakulteta je tokom fitosanitarnog pregleda, obavljenog 2007. utvrdila da je zdravstveno stanje drvoreda na Bulevaru veoma loše.

- Pregledano je ukupno 679 stabala,a pregled je obavljen sa zemlje i sa platformi pomoću kojih su pregledane krošnje. Na mnogim stablima trulež je masovno prisutna, kao i nekroza kore drveta. Najveći uzrok truleži je nepravilno i nestručno orezivanje grana koje je obavljeno u periodu od 1995. do 1997.godine - objasnio je za Danas Čedomir Marković, profesor Šumarskog fakulteta koji je autor ove studije.

On objašnjava da su tokom orezivanja na stablima stvoreni preseci (rane) velikih površina koje veoma teško zarastaju. Prilikom seče, ovi preseci nisu dezinfikovani i zaštićeni premazom zbog čega se vrlo brzo pojavila trulež. Na veoma usku, rubnu zonu, koja je ostala zdrava, oslanjaju se grane velikog prečnika, zbog čega preti opasnost da se one pod težinom padavina ili naletima vetra, slome i povrede prolaznike ili unište nečiju imovinu.

- Da bi se to sprečilo, u protekle dve godine sa velikog broja stabala u drvoredu uklonjene su grane. Međutim, to je bila samo privremena mera koja je sprovedena u cilju povećanja bezbednosti građana. Pogrešnim orezivanjem sva orezana stabla su zbog pojave truleži dovedena u takvo stanje da ih je u narednih 10 - 12 godina potrebno zameniti novim - kaže profesor Marković.

Rukovodilac informativne službe JKP Zelenilo Beograd, Dragana Tucaković Baranac, kaže da je seča platana izvesna, bez obzira na nezadovoljstvo građana, i to prvenstveno radi bezbednosti građana.

- Seča će biti obavljena u toku februara, ali to zavisi i od vremenskih uslova i toka radova na rekonstrukciji ulice. Važno je reći da novozasađene mladice, neće biti nekakve biljke, stare godinu,dve, kako se plaše građani, već stasale biljke stare oko deset godina, koje će vrlo brzo vratiti funkciju starih stabala -zaključuje Baranac.

Nove biljke tek od septembra

Bulevar kralja Aleksandra, nakon rekonstrukcije, trebalo bi da liči na Nemanjinu ili Ulicu kralja Milana. Novozasađena stabla imaće žičanu ogradu i sistem samozalivanja koji će funkcionisati putem vodovoda. Nadležni u Zelenilu kažu da se nadaju da će građani ipak biti zadovoljni i napominju da će o vrsti novih stabala biti odlučeno tek u septembru.
http://www.b92.net/putovanja/vesti.php?&nav_id=407145
iz Danasa
 
Lucifer":nyq4a252 je napisao(la):
Pa taman i da je svih 500 stabala bolenso i da ih treba poseci... Ko njima daje pravo da odluce da tu vise neci biti platani vec neki rastom znatno nizi liscari? Taj drvored ima i kulturnu vrednost, to je prva ulica u gradu koja je nazvana bulevarom i koja je i po platanskom drvoredu trebalo da podseca na Pariz.
Управо то. + 1
 
lepo kaze izvesni Vladimir na fejsu

Da rezimiramo izjave čelnika Gradskog zelenila:

Ti platani,
oni su stari

ako vam to nije dovoljno ili ne verujete u to,

onda su i
svi truli

ako nisu baš svi truli onda će biti za 10-12 godina

ako vam to nije dovoljno onda su podložniji štetočinama od drugog drveća

ako vam to nije dovoljno alergeni su

ako vam to nije dovoljno ...

----------------------------------


btw. kako se sad vade, kao bice odluceno u septembru koju ce vrstu zasaditi, a pre par dana su rekli da platani nece biti sigurno. PA KRETENI CE DOBITI NAJGORE SADNICE ZA PAPRENE PARE AKO TEK U SEPTEMBRU SMISLE STA CE SADITI U SEPTEMBRU.
 
Tekst peticije Facebook grupe SACUVAJMO BEOGRADSKE PLATANE:
Poštovani gradonačelniče,

Obraćamo Vam se u nadi da ćete usvojiti našu inicijativu i sprečiti dalju seču platana u Bulevaru kralja Aleksandra.

Pored estetskog i istorijsko-kulturološkog značaja, ovo drveće ima, kao sto znate, i funkciju pročišćivača izuzetno zagađenog vazduha u Bulevaru. Među potpisnicima naše peticije nalaze se inženjeri Šumarskog fakulteta i hortikulture koji, suprotno tvrdnji gospodina Draškića, direktora "Zelenila Beograd", smatraju da DRVECE NIJE OBOLELO kao sto nisu bila ni brojna stabla koja su nemilosrdno posečena u prethodnim akcijama.

Zaista, povremeno tokom oluje sruši se poneko stablo, alii to se dešava SVUDA u svetu! Da li mislite da bi Boris Johnson dozvolio da se zbog toga poseče svo stogodišnje drveće na londonskom Notting Hillu, ili da bi Bertrand Delanoe dozvolio seču stabala u Boulevard Saint Germainu???
I tamo su se stabla rušila zbog nevremena, pa se niko nije usudio da izađe sa predlogom o njihovoj likvidaciji, i besmislenom sađenju mladica koje ne mogu da zamene nijednu od gore navedenih funkcija postojećeg drveća.

Beogradski platani su opstali uprkos nemačkom, savezničkom i NATO bombardovanju! Zahvaljujući njima Beograd bi se po lepoti zelenila mogao meriti sa svetskim metropolama.
Mršave, goluždrave sadnice nalik čačkalicama, koje su u Kralja Milana, Nemanjinoj, i na Novom groblju zamenile raskošne krošnje platana u najmanju ruku deluju – žalosno!

U svim evropskim metropolama drveće koje izgleda, i ima znacaj kao nasi platani, neguje se, leči i po svaku cenu održava. Infrastruktura i sistemi poput vodovoda i parnog grejanja se podešavaju da njihove cevi ne bi ugrozile opstanak drveća.

Zbog čega kod nas mora da bude drugačije? Da li zbog toga što su ponovo umešani nečiji licni interesi i dobit na racun zajedničkog dobra Beograđana?!
Platani u Bulevaru kralja Aleksandra NISU NIČIJE PRIVATNO VLASNIŠTVO da bi se njihova likvidacija sprovodila bez saglasnosti građana!!!

Jedan kubni metar isčenog drveta platana u npr. Francuskoj donosi 2500 evra. Koliko kubnih metara drveta je dobijeno dosadašnjom sečom drveća po gradu, i gde je otisao taj novac??? Sigurno ne za kupovinu bezvrednih mladica koje su zamenile naše predivno drveće!
Gospodine Đilas, molimo Vas da sprečite seču nasih platana, jer, u protivnom, jedno što možemo da Vam sa sigurnošću obećamo je da naše glasove na sledecim izborima NEćETE DOBITI!

Inicijativni odbor građana za zaštitu platana u Bulevaru kralja Aleksandra

U Beogradu,
24. 1. 2010.
Link za grupu (trenutno 3,340 clanova):
http://www.facebook.com/group.php?gid=287356195519&ref=ts

Link gde mozete poslati pun tekst peticije gradskoj vlasti:
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=2575

Prijatelji, ucinite to, molim vas, nas grad zavisi od toga!
 
zaffa":2iajyytc je napisao(la):
Da li će Beograd ostati bez platana?

1... žitelji opštine Zvezdara ne žele da preko noći ostanu bez nekoliko stotina platana, pa već nekoliko dana pripremaju peticiju koju će poslati gradonačelniku Beograda Draganu Đilasu, kojom žele da zaustave uništavanje drvoreda u jednoj od najzagađenijih gradskih sredina.

Oni su pre nedelju dana na društvenoj mreži Fejsbuk, formirali grupu „Sačuvajmo beogradske platane“ i do danas evidentirali blizu tri hiljade članova.

Slavka Jovanović, administrator grupe, kaže da popularni „zid“ koji služi za oglašavanje članova u potpunosti prikazuje raspoloženje i stavove građana o najavljenoj seči.

- Svi smo nezadovoljni kako se u poslednjih petnaestak godina postupa sa zelenilom u Beogradu. Seča platana počela je u Ulici kralja Milana, potom u Nemanjinoj, a posečeni su i jablanovi u Cvijićevoj. Niko ne može da nas ubedi da su sva ova stabla beznadežno obolela i da predstavljaju veliku opasnost za građane i njihovu imovinu - kaže za Danas Slavka Jovanović.
2...'Pregledano je ukupno 679 stabala,a pregled je obavljen sa zemlje i sa platformi pomoću kojih su pregledane krošnje. Na mnogim stablima trulež je masovno prisutna, kao i nekroza kore drveta. Najveći uzrok truleži je nepravilno i nestručno orezivanje grana koje je obavljeno u periodu od 1995. do 1997.godine - objasnio je za Danas Čedomir Marković, profesor Šumarskog fakulteta koji je autor ove studije... Rukovodilac informativne službe JKP Zelenilo Beograd, Dragana Tucaković Baranac, kaže da je seča platana izvesna, bez obzira na nezadovoljstvo građana, i to prvenstveno radi bezbednosti građana.
1. Добра је намера са групом на Фејсбуку, али људи који јавно наступају не би требало да пласирају нетачне информације, јер ћемо испасти неозбиљни. У Краља Милана нису били платани, већ кржљави јаворови. Није била грешка што су посечени и замењени јасеновима који су много уједначенији. Мислим да је иста прича и са Немањином.

2. Па ако је разлог трулежи људска грешка из '90-их, нека оболело дрвеће замене млађим и здравим платанима. Сада су ваљда стручнији, па ће знати да гаје дрворед и спрече грешке својих претходника.
 
Sizife, verovatno je neko pobrkao platane sa javorima zato sto je i javor veliko i bulevarsko drvo, a jasen je drvence.
 
Vrh