Šta je novo?

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije

Sto vise buke to bolje netreba im dati da posjeku mlada i zdrava stabla ;)
 
najlespse platane u zivotu sam video u barseloni, ali mislim da je to neka druga vitkija vrsta. ili je do obrezivanja?

grand-boulevard-barcelona.jpg


2dmbhht.jpg


25fee9bef6f7e6d00da39e06f74b4094.jpg
 
Ista vrsta, zavisi kako se formiraju krosnje, tj orezuju. Obrezuje se nesto drugo ;)
 
Ovde su, pametno, vodili računa da krošnje ne zaklanjaju ulično osvetljenje.
 
@relja
Niti pogled na fasade... Toliko o tome da je platan neumesno drvo za gradske bulevare...
 
Mimo građana
Ponovo se, i povodom zamene platana na Bulevaru kralja Aleksandra, ponavlja uobičajena priča: o važnim zahvatima u ovom gradu se odlučuje mimo i iza leđa građana, bez odgovarajuće stručne i javne rasprave.
Postavlja se niz pitanja.
Kako to da su platani u Bulevaru odjednom oboleli a do nedavno to niko nije pominjao? Ako se to znalo već pre par godina, zašto nije ništa preduzeto na lečenju drveća? Zašto nije obaveštena javnost? Zašto nije vođena ozbiljna stručna i javna rasprava o tome šta da se preduzme?
Kada se čovek razboli, ne ubijate ga nego lečite. Zašto bi sa drvećem bilo drugačije?
Zašto se još jednom sve zbrzava?
Na ovako važnim poduhvatima se radi godinama i decenijama. Poznat je prirmer sa kakvom ozbiljnošću je Pariz pristupio zameni drvoreda na Jelisejskim poljima.
Svojim raskošnim krošnjama platani Bulevaru daju osoben izgled i predstavljaju jedan od simbola Beograda. Nije istina da platan nije drvoredno drvo, ima ga i u drugim velikim gradovima širom sveta.
Zašto se tako bahato uništavaju simboli Beograda? Zašto se tako olako narušava jedna važna ambijentalna celina?
Još uvek se ne zna šta će biti posađeno u Bulevaru umesto platana, što je još jedan dokaz neverovatne neozbiljnosti kojim se pristupa ovom značajnom i dalekosežnom zahvatu. Princip – lako ćemo - ne vodi nigde. I nije obeležje odgovorne uprave.
Manje drveće o kome se govori neće moći da zameni postojeći drvored ni u estetskom, ni u ekološkom, ni u simboličkom pogledu.
Kako će mlada stabla podneti zagađenje jedne od najvećih i najprometnijih ulica u Beogradu?
Zašto će Bulevar mesecima ostati bez drveća, od seče pa sve do završetka rekonstrukcije?
Koliko će sve to da košta?
Zahtevamo da se pitanje drvoreda odvoji od pitanja rekonstrukcije Bulevara i da se o ovom problemu otvori krajnje ozbiljna stručna i javna rasprava tokom koje bi se razjasnilo ima li leka postojećem drveću i, ako ga nema, kako ga adekvatno zameniti a da se ne uništi ambijent i jedinstveni šmek Bulevara.
Načelo – sve od nule i i sve počinje od nas nije obeležje dobre uprave. Dobra uprava čuva i unapređuje ono što joj je povereno.
Beogradski sindikat http://www.beogradskisindikat.com/
Udruženje Zaštitimo Zvezdarsku šumu http://zvezdarskasuma.blogspot.com/
 
Lucifer":pm4h9wcz je napisao(la):
ja ipak mislim da je ovo neka druga vrsta. pogledajte ova tanka ova stabla:

http://www.flickr.com/photos/mtabak/3707278076/
То су исто платани, само млади. И они ће бити дебели за пар година. И наравно, води се рачуна о орезивању, а не "све до стабла" као код нас.
 
sizife, vecina tih platana je tu jos iz vremena velike urbanizacije barselone pocetkom veka. i veruj mi, uzivo su veci od svakog koji ces naci na bulevaru. samo su tanki.
 
ja sam jos jedan koji u ovome vidi samo jos jednu "veliku akciju" ili "projekat" koji za pravi cilj imaju punjenje necijih dzepova
kroz burazerske tendere i provizije.

do sada nisam cuo da je korenje nekome pokidalo cevi, temelje, kablove... a sto se tice trulosti i padanja grana na ljude i imovinu,
pa i to se desava toliko retko da svaki "slucaj" postane vest na tv. (i to uvek tokom nekog jakog vetra - gle cuda ! )

kazu posadice drvece koje je svojim dimenzijama primerenije ulici. to u stvari znaci, posadice neka tanana drvca u zardinjerama,
koja nece preziveti i odatle ce se generisati stalno (iz godine u godinu) obnavljanje tih drvaca.

ko kaze da su bas sva ta drva bolesna i trula ? i kada ih sve iseku, i kada se javno na ulici bude videlo da mnoga stabla nisu trula i bolesna,
koga onda briga, to ce biti uradjeno i tacka.

a onda ce da poplocavaju ulicu, da betoniraju, da provlace instalacije... i da rade sve ono sto rade nekoliko godina unazad u gradu,
na taj nacin da se iz godine u godinu stalno nesto ponovo odkopava, zatrpava, betonira...

naravno, postavice parking mesta za naplacivanje.


ko jos misli o besmislu unistavanja drveca koje raste toliko godina, i svoju prirodnu i svaku drugu vrednost ima upravo zbog toga sto je toliko
staro i veliko. kao da je potpuno nevazna cinjenica da ce trebati sledecih nekoliko decenija da
drvece ponovo dostigne tu velicinu i lepotu. a ovo koje postoji tada bi bilo jos starije i vrednije (u kulturnom i prirodnom smislu).

ako se uopste misli da se to cuva i odrzava, a ne samo iznova i iznova sadi mlado i tanko, i na taj nacin generisu poslovi i placanja,
a odrzava se slobodan prostor za vise parking mesta koja se takodje lepo naplacuju.
 
Gradonacelnik je rekao da ga to bas neineresuje da su strucnjaci rekli cvoje juce u kaziprstu na b92 i ja sumljam na dobre namjere mada neznam hocu li biti u bg kad krenu da sjeku da se organizuje akcija tipa moje drvo ili zagrli drvo da svako izabere drvo i da neda da se sjece bez licne karte drveta da se vidi od cega boluje itd a ne da nam podvaljuju a sto se tice pisanju Djilasu ja jos nisam ni jednom dobio odgovor :rant: :rant:
 
Lucifer":ho0wt890 je napisao(la):
sizife, vecina tih platana je tu jos iz vremena velike urbanizacije barselone pocetkom veka. i veruj mi, uzivo su veci od svakog koji ces naci na bulevaru. samo su tanki.
Ови са слике коју си поставио (http://www.flickr.com/photos/mtabak/3707278076) сигурно нису старији од наших платана у Булевару. Не сумњам да широм Барселоне има и много старијих стабала.
 
pa to je barseloneta, ako se ne varam, sto znaci da su iz vremena olimpijade.. nije poenta slika bila da pokazen stogodisnje grdosije, nego da se vidi da ljudi i danas po gradovima sade platane.
 
direktor":2cyan1em je napisao(la):
Gradonacelnik je rekao da ga to bas neineresuje da su strucnjaci rekli cvoje juce u kaziprstu na b92 i ja sumljam na dobre namjere mada neznam hocu li biti u bg kad krenu da sjeku da se organizuje akcija tipa moje drvo ili zagrli drvo da svako izabere drvo i da neda da se sjece bez licne karte drveta da se vidi od cega boluje itd a ne da nam podvaljuju a sto se tice pisanju Djilasu ja jos nisam ni jednom dobio odgovor :rant: :rant:
Djilas demagogise po obicaju samo je jak na recima a dela nista.Bice vezivanja za drvece verovatno,radi se na tome od strane vise grupa ljudi,ako bude nesto zvacu ofkors i vas drugare sa ovog foruma da se pridruzite ;)

Evo teksta sa bloga b92 o seci platana:

Neostaljinisticki* urbanizam: vandalizacija Bulevara

* "Generalni direktor ‘Zelenila' kaže da će kao kompenzaciju za emotivni šok zbog seče stabala, građani dobiti najmoderniji drvored u Beogradu. U okviru akcije biće isečeno oko 400 platana, a zasađeno 500 novih stabala."

"Tree Doctors", London 2010Pitam se, sta li to znaci "najmoderniji drvored"?
Mozda nesto iz repertoara staljinisticke tradicije "obnova i izgradnja", "srusi pa zabetoniraj", menjaj "staro i prevazidjeno" za "novo i moderno" i pricama o posleratnom cupanju i lozenju parketa? Ili ono iz vica "izgradicemo bolje i starije"? Nastavak sledi u vidu sece 400 platana na Bulevaru kralja Aleksandra.

http://blog.b92.net/text/14157/Neostaljinisticki-urbanizam:-vandalizacija-Bulevara-Kralja/#k796222

Peticija za spas bulevarskih platana
Grupa Sačuvajmo beogradske platane organizuje potpisivanje peticije protiv najavljenje seče platana u Bulevaru kralja Aleksadnra.
Peticija će se potpisivati u subotu 6. februara, kod Cvetkove pijace, počev od 12 časova.
Pozivamo vas da potpišete peticiju kako bismo očuvali zelenilo Beograda i osobenost Bulevara kralja Aleksandra.

http://www.facebook.com/group.php?v=wall&gid=287356195519

P.S.Mi nemamo veze sa ovom peticijom ali je podrzavamo cisto da se zna :)
 
Ovo nije prva velika seča drvoreda. Stariji Beograđani se dobro sećaju sličnih akcija "Zelenila" poslednjih decenija. Svojevremeno su tako uništeni veličanstveni drvoredi u Cvijićevoj , Bulevaru vojvode Mišića i mnogi drugi. Istina, ulice su proširene ali dobitak je mnogo manji od velikog gubitka. Stara stabla koja niste mogli rukama obuhvatiti zamenjena su malim sadnicama obima 5 do 6 santimetra. Nove sadnice treba posaditi barem 5 godina pre seče starog drveća tako da u vreme seče već imaju neku veličinu. Na bulevaru platani nisu prestari, poznato je kako je to dugovečno drvo. Mislim da je glavni motiv zelenila zarada koja će se dobiti prodajom drveta.
 
dedinje dobrodosli na forum posle male ali primetne pauze dragmo mi je da ste ponovo sa nama :grand: :gobb:
 
dedinje":f6hso3d0 je napisao(la):
Ovo nije prva velika seča drvoreda. Stariji Beograđani se dobro sećaju sličnih akcija "Zelenila" poslednjih decenija. Svojevremeno su tako uništeni veličanstveni drvoredi u Cvijićevoj , Bulevaru vojvode Mišića i mnogi drugi. Istina, ulice su proširene ali dobitak je mnogo manji od velikog gubitka. Stara stabla koja niste mogli rukama obuhvatiti zamenjena su malim sadnicama obima 5 do 6 santimetra. Nove sadnice treba posaditi barem 5 godina pre seče starog drveća tako da u vreme seče već imaju neku veličinu. Na bulevaru platani nisu prestari, poznato je kako je to dugovečno drvo. Mislim da je glavni motiv zelenila zarada koja će se dobiti prodajom drveta.
naravno da je rec o necijoj licnoj zaradi. kako inace objasniti da ce u jeku sezone sadjenja oni moci u septembru da izaberu 500 najboljih stabala najbiolje vrste u najboljem rasadniku... Sasvim je ocito da su stabla vec izabrana i da to nece biti platani jer platana u zasadniku koji su izabrali nema.
 
ada huja":gj26b1gn je napisao(la):
Pitam se šta je sledeće...na Starom sajmištu su kafići, saloni automobila, klub... Spomen park u Jajincima je postao izletište, Zvezdarsku šumu bi da krče, i u Zemunu su pokušali da naprave parking, na Novom Beogradu svaki travnjak između zgrada i ulice može da postane građevinsko zemljište (a pljuvali su komuniste da su napravili nehumano naselje).

Sačuvajte ovu fotografiju, neko će se jednog dana iznenaditi i oduševiti, baš kao i mi kada ugledamo neku staru fotografiju Terazija.
 
На Карабурми изнад старе окретнице у Хусинских Рудара има један много леп платан огроман је.Прешишао је одавно зграде које га окружују.Мислим да је засађен 60-их.Када би платани као што је тај на Карабурми били у булевару целом дужином то би био најјачи дрворед у европи можда и шире. :)

Видећу да га сликам па да поставим овде.
 
Apel Akademije Arhitekture Srbije povodom seče 500 platana u Beogradu
Izloženi medijskoj sinhronizaciji kojom se pripremaju Beogradjani na ućutkivanje pred najavljenim činom ekološkog masakra Bulevara Kralja Aleksandra i seče njegovih 500 kultnih platana – profesionalna i gradjanska savest nas obavezuje da učinimo ovaj javni apel.
Iako se radi o, u Evropi nezamislivom, civilizacijskom nasilju i o skrnavljenu prvorazredne kulturno – istorijske vrednosti našeg glavnog grada, komunalne službe su nas na prečac obavestile da će početkom februara poseći moćne, divovske platane jedinog našeg pravog evropskog bulevara. Doneli su odluku bez ijednog razumnog i ljudskog obraćanja Beogradjanima, bez, po zakonu obavezne, javne rasprave, osiono kao da gradjani Beograda žive na njihovom lenu i nemaju prava da raspravljaju ili odlučuju o svom dobru i dobru svojih predaka.
Uprkos svemu ovome gradjani Beograda spontano ustaju protiv kršenja svojih ljudskih prava, pišu po sporednim stranicama novina ali se i organizuju u fejsbuk grupe u zahtevima i vapaju da se spreči zeleni urbocid. Samo na fejsbuku grupe: “Sačuvajmo beogradske platane“ (www.facebook.com ) objavljeno je više od 7.000 molbi i zahteva da se sačuvaju platani, njihov kiseonik i njihove ambijentalne vrednosti.
Na suprot ovome nije primećeno da se oglasila neka zvanična relevantna institucija, da brani interes i prava gradjana na svoj grad. Stoga se Akademija arhitekture Srbije obraća i moli za pomoć institucije čija društvena misija i autoritet mogu da doprinesu odustajanju od najavljene seče platana. I to:
Predsednika vlade Srbije,
Ministarstva za zaštitu životne sredine ,
Medicinski fakultet Beograd
Srpsku akademiju nauka i umetnosti,
Zavod za zaštitu prirode Srbije,
Zavod za zaštitu spomenika kulture Srbije,
RTV Srbije,
Zaštitnika gradjana Beograda
Ovo je posle više bombardovanja Beograda najteža nevolja koja se nadnela nad našim gradom, pa ne učiniti ništa, u kritičnom trenutku, može da bude sučesništvo koje istorija Beograda nikad neće zaboraviti.
Akademija Arhitekture Srbije
Beograd, 1.II. 2010. g
 
Pocese da se cimaju,moje informaciju su da su platani od mesta gde se Milana Rakica spaja sa bulevarom do Cvetka stari 20tak godina i nisu truli niposto,i ovo je napredak sto priznaju.Isteracemo valjda ovo na cistac :kk:

Informacija o zameni drvoreda u Bulevaru kralja Aleksandra

Polazeći od činjenice da je opšta ocena stanja drvoreda u Bulevaru kralja Aleksandra veoma loša, JKP „Zelenilo Beograd“ je donelo odluku o njegovoj zameni.

Ova odluka je doneta na osnovu iskustva u održavanju, odnosno pokušajima da se intenzivnim održavanjem produži vek njegovog trajanja. U tom smislu urađene su dve studije od strane stručnjaka Šumarskog fakulteta u kojima se nedvosmisleno konstatuje izuzetno loše stanje drvoreda, procenjuje njegov vek na 7 do 10 godina i preporučuje da se iskoristi prva velika rekonstrukcija Bulevara za njegovu zamenu. Kako predstoje obimni radovi na rekonstrukciji Bulevara, stekli su se svi uslovi, stručni, organizacioni i finansijski za zamenu drvoreda.

Trenutno na potezu rekonstrukcioje Bulevara (od Vukovog spomenika do Ustaničke ulice) nalazi se 431 stablo.

Od toga na potezu od Batutove ulice do ul. Gospodara Vučića neće se vršiti zamena, odnosno sačuvaće se 48 stabala, koja su dobrog zdravstvenog stanja i čine jednu celinu drvoreda.

54 mlada stabla biće izvađena sa korenom i presađena na zelene površine u neposrednoj blizini Bulevara.

Zbog lošeg zdravstvenog stanja stabala poseći će se 329 stabala.

Projektom, zamene drvoreda, predviđeno je da se posadi 591 stablo, 262 više nego što će se poseći.

Takođe, u saradnji sa stručnjacima Šumarskog fakulteta i Instituta za šumarstvo odrediće se vrsta i veličina stabala koja će se saditi, s tim što će JKP „Zelenilo Beograd“ instistirati da sadnice budu minimum prečnika 10cm, koren sa busenom prečnika minimum 85cm, kao i visina minimum oko 5 metara, kako bi drvored što pre dostigao svoju funkciju.

JKP „Zelenilo Beograd“ je uvereno da radi izuzetno koristan posao za Beograd i beograđane, sadi drvored koji će naredni vek krasiti Bulevar kralja Aleksandra.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1376568
 
Vrh