Šta je novo?

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije

Prenosim post sa facebooka koji potpisujem

200 stabala manje, zbog razlike od 10 cm!!! Kako ih nije sramota, a pare od tendera za platane, kuda, PRECIZNIJE KOME, idu???? Besramni su i nezajazljivi. TROSAK 40% VISI, UCESTVUJU I DRUSTVENO ODGOVORNA PREDUZECA I ... REZULTAT JE 200 STABALA MANJE!
 
Direktoru....samo da nadjem vremena uslikacu kucu bivseg direktora Srbija-suma, a uslikacu i kako je zaradio kintu za tako nesto, i sta je rezultat te zarade.......pa cu da podelim ekolosku katastrofu sa vama......pod koju temu da je stavim?
 
Gde god ti smatras da je zgodno stif neces omastiti

359jwg4.jpg


2hey2oj.jpg

18. DAN..!!! Danas su potpuno sprečili prilaz Platanu 198 visokom metalnom ogradom! Ali, Vlada je tu, i ako nasrnu na Platan naći će način da ga brani svojim telom! Mi takodje moramo da budemo pripravni, za eventualno novo nepočinstvo i da se hitno pridružimo Vladi!
Neshvatljivo, ali ne i neočekivano od bahatih i osionih gradskih vlastodržaca - još uvek NEMA ODGOVORA na (pre nekoliko dana predatu) "Peticiju za očuvanje platana 198"! Uprkos 18 dana OTPORA Vladimira Živanovića, i preko 3.300 gradjana koji su svojim potpisima podržali našeg mladog Gandija! Plačite gradjani Beograda (RAJO beogradska!) i gledajte koliko vas "uvažava i poštuje" vaš GRADONAČELNIK - DRVOSEČA! Šta još treba da vam uradi, pa da bar dodjete (na ugao Bulevara i Jagićeve) i potpišete Peticiju..!??
 
Trula isecena stabla platana u "bazi" zelenila na bezanijskoj kosi

29avayo.jpg


Kako je Đilas zaboravio na Đinđića
Mojoj duši napaćenoj samo pare fale
Piše: Arh. Branislav Jovin
Veličina slova:

Ko kaže da je metro bolji od tramvaja: Dragan Đilas, prevoznik
Photo: BETA/Nenad Petrović
Sve što sam 1997. govorio gradonačelniku Zoranu Đinđiću, rekao sam, deset godina kasnije - 25. novembra 2007. kandidatu DS za gradonačelnika Beograda, Đilas Draganu, tokom našeg prvog susreta na njegov zahtev... i još mnogo više. Rekao sam mu da je posle oktobarskih promena 2000. samoupravljač i partijski sekretar sa Bežanije Nenad Bogdanović iznenadio stručnu javnost Beograda, tako što se umesto Beograda sa Metro-sistemom Branka Pešića i Metro-mosta Zorana Đinđića, odlučio za „automobilsko-tramvajsko ludilo“, za most na Adi Ciganliji popularniji pod imenom „Most sedmorice DS nedodirljivih“; za tramvaj „španskih prijatelja“ koji će ići sredinom Bulevara Kralja Aleksandra i sredinom Bulevara Zorana Đinđića na Novom Beogradu...

„Ti si, Zorane, nadam se srećni, trinaesti posleratni gradonačenik Beograda“, bilo je prvo što sam rekao novoizabranom gradonačelniku, kada je 1. marta 1997, nedelju dana posle formiranja gradske vlasti „Koalicije Zajedno“ došao u „Sektor za Metro“. Upoznao sam ga sa hronologijom urbanizma Beograda kroz učinak i doprinos razvoju grada prethodnih gradonačelnika, od Đurice Jojkića 1960, kada sam se zaposlio u Urbanističkom zavodu grada, do dvanaestog - Nebojše Čovića, koji je, doduše sa tamnim naočarima, stajao na tribini Slobinog „kontramitinga“ na Terazijama 1996...

Posebno sam Đinđiću govorio o legendarnom gradonačelniku Branku Pešiću (za koga se govorilo „više voli Beograd nego Partiju“) za čijeg je mandata, od 1964. do 1974. izgrađeno sve što danas, 40 godina posle Branka, Beograd ima od saobraćajne infrastrukture: 9,5 km brze gradske saobraćajnice („Autoput“) sa sedam denivelisanih raskrsnica, „Mostarska petlja“, most „Gazela“, mostovi na Čukarici i Ostružnici, Terazijski tunel, garaža „Obilićev venac“, podzemni pešački prolazi na Terazijama, rekonstrukcija Takovske, Kneza Miloša, Savske, Dimitrija Tucovića, počela je izgradnja „Železničkog čvora“... Pešićeva je apsolutna zasluga što je od 1967. do 1972, urađen Generalni urbanistički plan za dvomilionski Beograd, zasnovan na urbanističkim konstantama grada sa metro-sistemom, što je po njegovom nalogu formiran „Sektor za Metro“ gde sam postavljen za rukovodioca projekta „Metro Beograda“ čije rešenje obezbeđuje „srednje vreme putovanja“ do 30 minuta za 80 posto stanovnika dvomilionskog Beograda. Upoznao sam Zorana Đinđića sa opstrukcijom Metroa u vreme samoupravljanja, kada je 4. novembra 1982. „samoupravljač iz Rakovice“, Radoje Stefanović, proglasio Metro-projekte za „sramotu Beograda“; kada je zabranjen rad „Sektora za Metro“; kad sam proglašen za klasnog neprijatelja, jer se tvrdilo da sam „protiv da radnici Rakovice, ulicom Generala Ždanova tramvajem dođu u centar Beograda“. Podsetio sam Đinđića da je „samodoprinos“ od 200 miliona dolara, u periodu 1982-1986. spiskan u širenje mreže postojećeg uskokolosečnog tramvaja iz 19. veka, pompezno nazvanog „Tramvaj za 21. vek“, kao i da se tokom devedesetih godina, za vreme sankcija i „ratova u kojima Srbija nije učestvovala“ - ništa nije gradilo... Posle mog izlaganja i detaljne informacije glavnih inženjera Sektora (okupljenih na jednom mestu posle 15 godina), Zoran Đinđić je rekao: „Očigledno, bez metroa, Beograd nikada neće biti evropska metropola“, i odmah dao nalog da se projekti ažuriraju, s tim da je da je apsolutni prioritet glavni projekat drumsko šinskog metro-mosta na poziciji Nemanjine ulice.

Nažalost, moje nade da će Zoran biti „srećni trinaesti“ se nisu ostvarile. Već 30. septembra 1997. na sednici Skupštine grada koju je, po nalogu Danice Drašković, zakazao zamenik Milan Božić, 68 odbornika SPO, SPS i SRS - smenili su Zorana Đinđića. To veče bio sam na Terazijama kad je na nas iz Bezistana nasrnula policija sa isukanim pendrecima. „Ovo večeras Vuk bije“, rekao je Goran Svilanović za „Našu borbu“ (1. oktobar 1997). I bez Đinđića na čelu grada, „Sektor za Metro“ je tokom perioda 1997-2000. kompletirao i ažurirao projekte prve etape; „Mostprojekt“ je uradio projekat Metro-mosta; obalni stubovi mosta obeleženi su na terenu; međutim, zbog bombardovanja 1999. prekinute su završne pripreme za izgradnju Metro-mosta.

Sve što sam 1997. govorio gradonačelniku Zoranu Đinđiću, rekao sam, deset godina kasnije - 25. novembra 2007. kandidatu DS za gradonačelnika Beograda, Đilas Draganu, tokom našeg prvog susreta na njegov zahtev... i još mnogo više. Rekao sam mu da je posle oktobarskih promena 2000. samoupravljač i partijski sekretar sa Bežanije Nenad Bogdanović iznenadio stručnu javnost Beograda, tako što se umesto Beograda sa Metro-sistemom Branka Pešića i Metro-mosta Zorana Đinđića, odlučio za „automobilsko-tramvajsko ludilo“, za most na Adi Ciganliji popularniji pod imenom „Most sedmorice DS nedodirljivih“; za tramvaj „španskih prijatelja“ koji će ići sredinom Bulevara Kralja Aleksandra i sredinom Bulevara Zorana Đinđića na Novom Beogradu...


Smenili ga SPO, SRS i SPS: Zoran Đinđić kao gradonačelnik
Photo: EPA/Vuk Branković
Izlaganje sam završio tako što sam mu rekao da je u istoj poziciji kao Zoran Đinđić 1997: da reafirmiše izgradnju evropskog Beograda sa Metro-sistemom, na šta je on rekao: „Ja sam sto posto za Metro. Nemam moralno pravo da pravim most na Adi kada se tim novcima mogu napraviti dva mosta“. Na kraju razgovora dao mi je brojeve dva svoja mobilna telefona i kućni mail. Tokom kampanje za izbore 2008. izmenili smo desetak mail poruka (čuvam ih u računaru); dao sam mu CD „Metro Beograd“ i detaljnu informaciju o drumsko-šinskom Metro-mostu na poziciji Nemanjine ulice, po predlogu gradonačelnika Zorana Đinđića...

A onda 10. aprila 2008. doživeo sam pravi šok i Đilasu odmah uputio sledeći e-mail: “Dragane, video sam vas, u TV Dnevniku, za stolom prilikom potpisivanje ugovora za most na Adi Ciganliji. To je potpisivanja smrtne presude evropskom Beogradu gradonačelnika Zorana Đinđića. Taj ugovor je osveta, glogov kolac razvoju Beograda od strane onih koji su se ’ugradili’ u ovaj basnoslovno skupi (ali zato besmisleni) projekat, a to su: Lj. Anđelković, Đ. Bobić, S. Nikolić, B. Stanojević, Z. Rubinjoni, B. Ranković i sujetni - Nikola Hajdin (prošle nedelje se ’šunjao’ po Građevinskom fakultetu tražeći podršku za most, koju, razočaran, nije dobio)“.

Već sutradan, 11. aprila 2008. Đilas mi je odgovorio mailom: „Mene ste ovom rečenicom uvredili i ja ne mogu da nastavim dalje ovakav vid komunikacije sa Vama. Naravno, to ni na jedan način neće uticati na to da ako ipak ja postanem gradonačelnik pozovem Vas i Vaše saradnike da zajedno realizujemo projekat metroa u Beogradu, uključujući i izgradnju mosta u Nemanjinoj“.

Ali, 19. avgusta 2008. kada je “ipak postao gradonačelnik” (nisu ga izabrali Beograđani, njega je predsednik DS Boris Tadić imenovao na to mesto), Đilas je uzbuđeno izjavio da je posebno srećan što će u toku svog mandata realizovati započeti projekat svog prethodnika, “viziju najboljeg gradonačelnika Beograda svih vremena“. Međutim, krajem 2008. kao vojnik Demokratske stranke počeo je da izvršava “partijski zadatak” - dao je nalog da počne divlja gradnja faraonskog mosta-spomenika DS na Adi Ciganliji (nisam Đilasa video u redu za legalizaciju jer se Most gradi bez revidiranog projekata i bez građevinske dozvole).

U decembru 2009. Đilas izdaje nalog da započne „Rekonstrukcija Bulevara kralja Aleksandra“ što je sinonim za izgradnju tramvaja Nenada Bogdanovića i njegovih “španskih prijatelja” (jer ne priznaju nezavisno Kosovo!). Tramvaj će ići sredinom Bulevara, uz obezbeđenih 520 parking mesta za Žiku „Pauka“. Naravno, osioni, bahati i bogati partijski poslušnik Đilas, prethodno je lansirao floskulu-prevaru da su svi platani truli, lako ubedio devetočlani Odbor za životnu sredinu na čelu sa Čedomirom Jovanovićem da se svi platani moraju poseći jer to traže “plaćeni” profesori Šumarskog fakulteta... U toku crne nedelje Beograda od 26. februara do 5. marta 2010, po njegovom nalogu, likvidirano je 431 komada potpuno zdravih platana, u masakru neviđenom do danas na tlu Evrope!

Drvosečama nema mesta u Evropi - njima je mesto u zatvoru...

* Autor je arhitekta-urbanista, rukovodilac projekta „Metro Beograd“ tokom 1973-1982. i 1997-2000.

http://www.e-novine.com/stav/35812-Mojoj-dui-napaenoj-samo-pare-fale.html
 
Sad su javili na radiju b92 da je podnesena krivicna prijava sad samo da cekamo i da vidimo nezavisno sudstvo :kafa:
 
GRAĐANI TUŽILI JKP ZELENILO BEOGRAD I AGENCIJU ZA INVESTICIJE GRADA
Krivična prijava zbog seče platana

Beta | 17. 03. 2010. - 16:28h | Foto: J. Vučetić | Komentara: 1
Grupa građana "Sačuvajmo beogradske platane" podnela je protiv JKP "Zelenilo Beograd", Agencije za investicije grada i drugih gradskih službi i pojedinaca zaduženih za seču platana krivičnu prijavu "zbog pustošenja šuma", saopštila je danas ta grupa.

U prijavi podnetoj Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu grupa građana sumnjiči prijavljene i za oštećenja životne sredine i povredu prava na informisanje o stanju životne sredine. Podnosioci prijave tržili su od Tužilaštva da se založi za najstrože izrecive kazne i zabrane obavljanja posla odgovornima.
Grad i "Zelenilo" tražili su od opština Zvezdara i Vračara odobrenje za seču 315 stabala platana koja su deo drvoreda na Bulevaru kralja Aleksandra, navedeno je u prijavi.

Odobrenje Zvezdare Zelenilu je dostavljeno 12. februara, a Vračara Gradskoj agenciji za investicije 19. februara, a grupa građana naglašava da nije poštovan rok od 15 dana za žalbe.
Seča platana, praktično, nije bila dozvoljena na jednom delu Bulevara do 28. februara, a na drugom delu do 7. marta, a od 26. do 27. februara posečeno je sedamdesetak stabala u delu od Vukovog spomenika do Lipovog lada. Kako se navodi, 27. februara oboreno je još 30 platana na delu od Batutove ulice do Ulice gospodara Vučića iako je rešenjem zvezdarskog Odeska za komunalne delatnosti dozvoljena seča 23 stabla, a za sedam stabala odobreno isključivo premeštanje.

Uklanjanjem stabala, navedeno je u prijavi, osumnjičeni su oštetili životnu sredinu.
"Odgovorna lica u JKP 'Zelenilo' i ostalim gradskim službama sve vreme su pogrešno informisala javnost o stanju drvoreda na Bulevaru kralja Aleksandra", navedeno je dalje uz tvrdnju da iz "dugo skrivane studije Šumarskog fakulteta proističe da je bila neophodna zamena svega 50 od oko 330 stabala, a ne većine kako je isticano".

Zbog toga i drugih netačnih podataka postoji osnovana sumnja da su navedena lica povredila prava na informisanje o stanju životne sredine, naglašeno je u prijavi.
Posebno se ukazuje da je i pored upozorenja na "protivpravnost seče", seča "isplanirana i sprovedena naprečac uz naročitu upornost i asistenciju policije".

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/181238/Krivicna-prijava-zbog-sece-platana

prilog sa tv avala o istoj vesti
http://www.youtube.com/watch?v=Ve8YHTEfKDY
 
Sramota je to sto rade..i sto im niko nista ne moze...koliko cujem razmak izmedju stabala bice 8m...i to pravdaju time sto hoce navodno da izadju gradjanima u susret i zasade starija stabla... kao da su svi sisali vesla...ocigledno je da je od pocetka planirano tako zbog prostora za parkiranje... :rant:
 
Danas je obavljen uvid u dokumentaciju u Sekretarijatu za urbanizam i gradjevinske poslove. Dokumentacija je bila obimna, obzirom da nisu bili spremni da nam je iskopiraju, sve interesantno je fotografisano. Nakon pregleda dokumentacije, bice objavljeni rezultati. Po onome sto se na brzinu moglo videti, ne postoji procena uticaja na zivotnu sredinu, posotje samo mere zastite na 2 A4 formata, ne postoji pisan trag da je iko trazio secu platana, sto direkton optuzuje postavljenog gradonacelnika. Takodje postoji zanimljiva nelogicnost datuma i faza projekta. Vise informacija uskoro.

Evo vesti i sa b92

Krivična prijava zbog seče platana
17. mart 2010. | 20:14 | Izvor: Beta
Beograd -- Zbog seče platana, udruženje "Sačuvajmo beogradske platane" podnelo krivičnu prijavu protiv "Zelenila", Agencije za investicije i drugih službi i pojedinaca.

U prijavi podnetoj Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu, grupa građana sumnjiči prijavljene i za oštećenja životne sredine i povredu prava na informisanje o stanju životne sredine. Podnosioci prijave tržili su od Tužilaštva da se založi za najstrože izrecive kazne i zabrane obavljanja posla odgovornima.
Grad i "Zelenilo" tražili su od opština Zvezdara i Vračara odobrenje za seču 315 stabala platana koja su deo drvoreda na Bulevaru kralja Aleksandra, navedeno je u prijavi.

Odobrenje Zvezdare “Zelenilu“ je dostavljeno 12. februara, a Vračara Gradskoj agenciji za investicije 19. februara, a grupa građana naglašava da nije poštovan rok od 15 dana za žalbe.

Seča platana, praktično, nije bila dozvoljena na jednom delu Bulevara do 28. februara, a na drugom delu do 7. marta, a od 26. do 27. februara posečeno je sedamdesetak stabala u delu od Vukovog spomenika do Lipovog lada.

Kkao se navodi, 27. februara oboreno je još 30 platana na delu od Batutove ulice do Ulice gospodara Vučića iako je rešenjem zvezdarskog Odeska za komunalne delatnosti dozvoljena seča 23 stabla, a za sedam stabala odobreno isključivo premeštanje.

Uklanjanjem stabala, navedeno je u prijavi, osumnjičeni su oštetili životnu sredinu.

"Odgovorna lica u JKP 'Zelenilo' i ostalim gradskim službama sve vreme su pogrešno informisala javnost o stanju drvoreda na Bulevaru kralja Aleksandra", navedeno je dalje uz tvrdnju da iz "dugo skivane studije Šumarskog fakulteta proističe da je bila neophodna zamena svega 50 od oko 330 stabala, a ne većine kako je isticano".

Zbog toga i drugih netačnih podataka postoji osnovana sumnja da su navedena lica povredila prava na informisanje o stanju životne sredine, naglašeno je u prijavi.

Posebno se ukazuje da je i pored upozorenja na "protivpravnost seče", seča "isplanirana i sprovedena naprečac uz naročitu upornost i asistenciju policije".

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=03&dd=17&nav_category=12&nav_id=418446

Šire krošnje nad bulevarom

qzm9ll.jpg


M. L. JANKOVIĆ , 17.03.2010 20:59:53 Ocena: -.-- (Glasova: 0) Komentara: 0
DRVORED u Bulevaru kralja Aleksandra će, prema poslednjem planu, biti smanjen za oko 200 stabala, jer će novo drveće biti duplo većeg prečnika. Iz JKP "Zelenilo Beograd" kažu da su odluku o sadnji stabala prečnika i do 20 santimetara sa razvijenom krošnjom doneli jer su sugrađani tražili veće sadnice. Drveće će imati specijalni sistem zaštite.
Broj novih stabala, koja će u oktobru biti posađena u najdužoj ulici Beograda, smanjen je sa predviđenih 591 na svega 402, jer je rukovodstvo "Zelenila" donelo novi plan rekonstrukcije. Projekat predviđa da se razmak između sadnica poveća za oko četiri metra.
- Želeći da izađemo u susret sugrađanima, opredelili smo se za sadnju drveća sa potpuno razvijenom krošnjom - kažu iz sektora održavanja zelenih površina. - Da bismo sadili krupnije zelenilo, neophodno je povećati razmak između sadnica sa planiranih šest na najmanje deset metara. Na ovaj način možemo da zasadimo 402 takva stabla.
Nadležni iz "Zelenila" navode da će Bulevar u oktobru imati ukupno 473 stabla, što je za 50 više nego pre rekonstrukcije.
Novi drvored će biti zasađen u saradnji sa Šumarskim fakultetom i Republičkim šumarskim institutom. Biće savremeniji nego onaj u Ulici kralja Milana ili u Nemanjinoj, jer će imati i sistem za navodnjavanje. Korenje stabla će biti postavljeno u kasete na trotoarima. To će sprečavati da drveće dotiče instalacije i uništava ih. Predviđena je i savremena tehnologija vertikalne i horizontalne zaštite sadnica.

PRIJAVA
GRUPA građana "Sačuvajmo beogradske platane" podnela je u sredu krivične prijave protiv JKP "Zelenilo Beograd", Agencije za investicije grada i drugih gradskih službi zaduženih za seču platana. U prijavi se organi sumnjiče za oštećenja životne sredine i povredu prava na informisanje o stanju životne sredine.
Podnosioci prijave tražili su od Tužilaštva da se založi za najstrože izrecive kazne i zabrane obavljanja posla odgovornima.

OSTAVLjENA 23 STABLA
OD 320 predviđenih stabala za seču, na kraju je uklonjeno 297. Ostavljena su 23 platana, od kojih se 15 nalazi na potezu od Ulice Miloša Zečevića do Batutove, pet između Gvozdićeve ulice i Stanislava Sremčevića, i po jedno drvo na još nekoliko mesta u Bulevaru. Kao razlog što ovi platani nisu posečeni, navodi se "da su mlađeg životnog doba i boljeg zdravstvenog stanja".

http://www.novosti.rs/code/navigate... nad bulevarom&kword_add=seča drveća, platani

Slika je fenomenalna
 
Pamflet o bulevaru,nastavak propagande od 18 februara,objavljen pre neki dan u vremenu


http://www.vreme.com/download.php/system/storage/pdf/1002bgd.pdf

Evo dela o platanima,i dalje vrte istu pricu i smatraju nas sve idiotima.Koliko ljudi samo dnevno gine u saobracajnim nesrecama u beogradu a oni nadjose da se pravdaju nesretnom devojkom na exitu za koje su krivi ovi profiteri iz exita sto nisu obezbedili kamp mesto,pa ne ukidamo automobilski saobracaj bez obzira sve?Neka navede samo jedan slucaj da je pao platan i povredio nekoga,a pogotovu u bivsem Bulevaru Kralja Aleksandra to jest u sadasnjoj ulici Kralja Aleksandra?

PROTESTI I ODLUČNOST: Prva faza rekonstrukcije počela
je sa protestima građana koji nisu bili spremni da čuju
argumente nadležnih, ubeđeni da je reč o “betonizaciji” Beograda.
Gradonačelnik je bio odlučan, nije se dvoumio da li
da obustavi uklanjanje bolesnih stabala bez obzira na rastući
otpor i komentare. Kad se buka stišala, ostalo je otvoreno
jedno pitanje: da li je zamena platana mogla da se obavlja
sukcesivno? Da li je, pod pritiskom grupe građana koji
terete gradsku vladu za “platanocid”, trebalo sačekati da se
za koju godinu neko drvo sruči na prolaznike, pa onda menjati
platane? Javnost pamti da je na proteklom festivalu
Exit u Novom Sadu jedna devojka poginula, a dvoje mladih
teško povređeno zbog iznenadnog odlamanja grane u kampu;
devetnaestogodišnjoj Subotičanki je pad trulog kestena
teško povredio kičmeni stub; u Sremčici je pod sličnim
okolnostima nastradao jedan petogodišnji dečak. U Vršcu
je tek nakon tih događaja uveden obavezan pregled i uklanjanje
trulih stabala, a tamošnja javnost je manje bučno
izražavala neslaganje sa odlukom lokalne vlasti.
Gradonačelnik Dragan Đilas kaže da je za njega, kao
gradonačelnika pre svega, bezbednost Beograđana na prvom
mestu i da “ne može da rizikuje da neko strada zato
što će za dve-tri godine neko drvo da padne”. “Odluku o
seči stabala u Bulevaru kralja Aleksandra nije doneo nijedan
političar, već stručnjaci. Ova vlast ne može da bude neodgovorna
pa da se oglušuje o studiju kojom su stručnjaci

Šumarskog fakulteta u dva navrata, 2005. i 2008. godine,
upozorili da su platani truli i da ih treba poseći pri prvoj rekonstrukciji.
Po završetku rekonstrukcije drvored duž Bulevara
imaće veći broj stabala nego pre i neuporedivo savremeniji
sistem navodnjavanja koji će garantovati njihovu
dugovečnost”, rekao je gradonačelnik. “Meni je važan
život platana, jer se i sam zalažem da Beograd ima što više
zelenila, ali su mi mnogo važniji životi ljudi.”
Nova stabla sadiće se u saradnji sa Šumarskim fakultetom
i Republičkim šumarskim institutom. Novi drvored,
obećavaju Beograđanima ljudi iz ovih institucija, neće biti
nalik drvoredima u ulicama Kralja Milana ili Nemanjinoj (za
koje ne možemo da kažemo da su lepi u ovoj fazi rasta sadnica)
zato što će biti posađene već formirane sadnice, njihovo
korenje će pod zemljom biti zaštićeno od instalacija,
a sistem navodnjavanja obezbediće bujanje novih biljaka.
Gradonačelnik poziva socijalno odgovorne kompanije da
se uključe u akciju obnove drvoreda u Bulevaru. “Obećali
smo da će taj drvored odmah izgledati kao pravi, što znači
da moramo naći stabla stara 20 godina, gajena na pravilan
način, rasađivana i redovno orezivanog korena. Reč
je o velikim sredstvima, a kako svi znamo da ekonomska
situacija građana nije sjajna, mislim da nije opravdano da
se toliki novac izdvaja iz gradskog budžeta. Smatram da je
to dobra prilika da se socijalno odgovorne kompanije ovog
grada uključe u projekat i zajedno sa nama obnove drvored.
Na taj način Bulevar bi dobio svoj puni izgled i, uprkos
krizi, smatram da postoji dovoljan broj kompanija koje bi
mogle da učestvuju u tom projektu. Sa konkretnom akcijom
počećemo kada se odlučimo za vrstu drvoreda, a dobar
znak je da već ima nekoliko kompanija koje su spremne da
nam pomognu da Bulevar kralja Aleksandra izgleda onako
kako Beograd zaslužuje”, kaže Đilas.
 
''Gradonačelnik je bio odlučan, nije se dvoumio da li da obustavi uklanjanje bolesnih stabala bez obzira na rastući otpor i komentare.''

Heroj danasnjice.

A Vreme ko Vreme. Jedina novina koja bi objavila i pamflet Vojislava Seselja uz primerak, samo da uleti sa dovoljnim kesom ili kakvom drugom ponudom koja se ne moze odbiti.
 
DSS: Zahtev za razrešenje Đilasa
19. mart 2010.
Pošaljite komentar

Odbornička grupa DSS-NS Skupštine Beograda predala je zahtev za razrešenje gradonačelnika Dragana Đilasa sa te funkcije.

Zahtev je podnet zbog odgovornosti za materijalnu štetu od tri miliona evra nanetu sečom drvoreda u Bulevaru kralja Aleksandra. Iz Demokratske stranke Srbije saopšteno je da su u zahtevu za razrešenje Đilasa navedeni i drugi argumenti, kao i da je ta koalicija predala niz drugih inicijativa Skupštini grada povodom sednice zakazane za ponedeljak 22. mart.

Odbornička grupa DSS-NS zatražila je da se na toj sednici raspravlja i o rekonstrukciji Bulevara i mosta Gazela.

U saopštenju se zahteva da se ne troši novac na posetu Beču koju bi, zbog iskustava tog grada u izgradnji metroa, trebalo da preduzme četrdesetočlana delegacija predvođena Đilasom.


http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=418846

Istinite laži Dragana Đilasa
Potemkin je bio malo dete
http://www.e-novine.com/srbija/srbija-tema/35885-Potemkin-bio-malo-dete.html

MOJ GRAD
Dokle bre više! Posekli ste, sjašite.
Srđan Mitrović
http://blog.b92.net/blog/62/Srdjan-Mitrovic/

Posle planera dolaze šaneri
Friday, 19 March 2010 12:19 |
Intervju za nedeljnik Pečat - Feđa Dimović

http://www.beogradskisindikat.com/i...anera-dolaze-aneri&catid=31:general&Itemid=18
 
STRUČNJACI PREDLAŽU
Španski platan za Bulevar

B. Gigović | 21. 03. 2010. - 00:02h | Foto: BETA | Komentara: 0
Iako se povodom seče platana u Bulevaru podigla prašina, da nisu posečeni pre nekoliko nedelja, morali bi uskoro. Godinama nisu održavani kako treba, pa su mnoga stabla bila trula. Šišali su ih u glavu, što nikako nije trebalo da se radi – kaže za “Blic nedelje” Dragana Kijanović-Milanović, dendrolog.


Ona napominje da joj je mnogo više smetalo što su platane godinama loše održavali nego sama seča. “Šišali” su ih „u glavu”, bez ostavljanja krošnje.
– Tada su oni imali samo deformisan izgled, a trulež je tu bila neminovna. Niko od stručnjaka i građana nije tada podizao glas, a možda ne bi ni moglo drugačije jer je u startu izabrano pogrešno drvo za drvored. Platan je drvo impozantnih dimenzija. Setite se platana ispred Miloševog konaka u Topčiderskom parku – objašnjava naša sagovornica.

Ipak, napominje da za sadnju ovog drveća ne može niko da bude kriv jer su oni posađeni pre pola veka kao ratna odšteta posle II svetskog rata. Platani, koji potiču iz Velike Britanije, mogu da se gaje u gradu, ali ako se sade u manjim grupama, na primer, u parkovima i lejama, gde imaju mogućnosti da razviju svoju ogromnu krošnju.
– Za ulične drvorede nije pogodan jer ima veoma široku krošnju, visine i do 40 metara, a prečnik debla je i nekoliko metara – objašnjava Dragana Kijanović, i dodaje da se kod pravilnog sečenja platana uklanja jedna četvrtina krošnje, i to pre svega donje i unutrašnje grane.

Kako su stanari Bulevara kralja Aleksandra pokazali privrženost ovoj vrsti drveća, naša sagovornica predlože da se na jesen posade španski platani. Ovi platani krase drvorede u najprometnijim ulicama Londona, Pariza, Madrida i brojnih drugih evropskih metropola.
– Španski platan se nalazi na čuvenom drvoredu u Londonu, zbog čega ga još zovu i londonski platan, ili kralj urbanih šuma. Ovih platana ima i na Jelisejskim poljima u Parizu, pa što ne bio dobar i u Beogradu – objašnjava naša sagovornica, i dodaje da je ovaj platan manjih dimenzija od onih koji su se doskoro nalazili na Bulevaru.
Osim španskih platana, u drvoredu jedne od najprometnijih ulica u Beogradu mogli bi da se nađu i javor, srebrnolisni javor, mleč, jasen ili koprivić. Međutim, bilo koje drvo da se odabere, naša sagovornica naglašava da mora pravilno da se održava.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/181740/Spanski-platan-za-Bulevar

Ovo je dobra vest jer i strucnjaci predlazu platane samo malo manje nego ove posecene,samo da ne bude ona smejurija od drveca koju predlaze gradska vlast.
 
Nas drveni advokat Vlada je danas upoznao i pricao sa Djilasom danas kod ruskog cara u 12h na akciji srbija suma,vise informacija kasnije :kk:

DSS: Građevinska mafija inicirala seču platana

FoNet | 21. 03. 2010. - 15:02h | Foto: FoNet | Komentara: 0
Potpredsednik Izvršnog odbora Demokratske stranke Srbije (DSS) Nebojša Bakarec ocenio je danas da se nepotrebnim uklanjanjem drvoreda u beogradskom Bulevaru kralja Aleksandra nanosi šteta od tri miliona evra, od čega korist ima građevinska mafija, za koju smatra da je duboko inkorporirana u gradske strukture.

Bakarec je, na konferenciji za novinare Odborničke grupe DSS-NS optužio gradske vlasti za uklanjanje platana, napominjući da to nije moralo da se uradi. Prema njegovim rečima, to je jedan od razloga što je koalicija DSS-NS pokrenula inicijativu za smenu gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa.

On je novinarima predočio rešenje gradskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine iz aprila 2009. godine u kojem se navodi da se stabla ne smeju ukloniti.
"Samo osam meseci kasnije, Sekretarijat je doneo odluku o uklanjanju platana", podsetio je Bakarec, nazivajući netačnim priče da su stabla obolela.

Bakarec je, pozivajući se na elaborate Šumarskog fakulteta, precizirao da vrednost uklonjenih stabala iznosi oko dva miliona evra direktne štete, a dodatni trošak od milion evra je za postavljanje novih sadnica. On je za ovu štetu okrivio Demokratsku stranku, dodajući da je sečenjem platana uništena i ambijentalna celina Bulevara.

Iza svega stoje interesne grupe, koje je Bakarec nazvao građevinskom i urbanističkom mafijom.
Ocenjujući da se tu radi o velikom novcu, jer je u pitanju 2,5 po kilometra ulice, Bakarec je napomenuo da izvođači radova neće biti samo gradske, već i privatne firme, i zapitao "čiji li brat vodi jednu od tih firmi".

Šef odborničke grupe DSS Dragan Tomić nazvao je turističkom najavljenu posetu Beču Đilasa i gradske delegacije radi uvida u sistem metroa u austrijskoj prestonici. On se slaže da Beogradu, kao i u Beču, treba teški metro, ali podseća most na Adi Ciganliji "trpi" laki metro, što ukazuje da će se u Beogradu graditi laki šinski metro i konstatovao da, samim tim, poseta Beču nema svrhe.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/181777/DSS-Gradjevinska-mafija-inicirala-secu-platana

Ista vest na b92 samo ne smeju da pomenu gradjevinsku mafiju bar ne direktno u tekstu

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=03&dd=21&nav_category=11&nav_id=419216
 
Моррре...

Све је то иста мафија, и не само грађевинска. Где су били пре сече, демагози тешки?
 
vucko":bdnedlj3 je napisao(la):
STRUČNJACI PREDLAŽU
Španski platan za Bulevar

B. Gigović | 21. 03. 2010. - 00:02h | Foto: BETA | Komentara: 0
Iako se povodom seče platana u Bulevaru podigla prašina, da nisu posečeni pre nekoliko nedelja, morali bi uskoro. Godinama nisu održavani kako treba, pa su mnoga stabla bila trula. Šišali su ih u glavu, što nikako nije trebalo da se radi – kaže za “Blic nedelje” Dragana Kijanović-Milanović, dendrolog.


Ona napominje da joj je mnogo više smetalo što su platane godinama loše održavali nego sama seča. “Šišali” su ih „u glavu”, bez ostavljanja krošnje.
– Tada su oni imali samo deformisan izgled, a trulež je tu bila neminovna. Niko od stručnjaka i građana nije tada podizao glas, a možda ne bi ni moglo drugačije jer je u startu izabrano pogrešno drvo za drvored. Platan je drvo impozantnih dimenzija. Setite se platana ispred Miloševog konaka u Topčiderskom parku – objašnjava naša sagovornica.

Ipak, napominje da za sadnju ovog drveća ne može niko da bude kriv jer su oni posađeni pre pola veka kao ratna odšteta posle II svetskog rata. Platani, koji potiču iz Velike Britanije, mogu da se gaje u gradu, ali ako se sade u manjim grupama, na primer, u parkovima i lejama, gde imaju mogućnosti da razviju svoju ogromnu krošnju.
– Za ulične drvorede nije pogodan jer ima veoma široku krošnju, visine i do 40 metara, a prečnik debla je i nekoliko metara – objašnjava Dragana Kijanović, i dodaje da se kod pravilnog sečenja platana uklanja jedna četvrtina krošnje, i to pre svega donje i unutrašnje grane.

Kako su stanari Bulevara kralja Aleksandra pokazali privrženost ovoj vrsti drveća, naša sagovornica predlože da se na jesen posade španski platani. Ovi platani krase drvorede u najprometnijim ulicama Londona, Pariza, Madrida i brojnih drugih evropskih metropola.
– Španski platan se nalazi na čuvenom drvoredu u Londonu, zbog čega ga još zovu i londonski platan, ili kralj urbanih šuma. Ovih platana ima i na Jelisejskim poljima u Parizu, pa što ne bio dobar i u Beogradu – objašnjava naša sagovornica, i dodaje da je ovaj platan manjih dimenzija od onih koji su se doskoro nalazili na Bulevaru.
Osim španskih platana, u drvoredu jedne od najprometnijih ulica u Beogradu mogli bi da se nađu i javor, srebrnolisni javor, mleč, jasen ili koprivić. Međutim, bilo koje drvo da se odabere, naša sagovornica naglašava da mora pravilno da se održava.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/181740/Spanski-platan-za-Bulevar

Ovo je dobra vest jer i strucnjaci predlazu platane samo malo manje nego ove posecene,samo da ne bude ona smejurija od drveca koju predlaze gradska vlast.
Пих...
Ова гђа је још један од тих вајних "стручњака", плаћених да лажу.
 
Slazem se,jasni su im i razlozi ali stoji da su se i jedini oni pojavili sa podrskom gradjanima i podnosenjem tuzbe. Sve stranke su dobile istu dokumentaciju pred odbor za ekologiju skupstine srbije a jedino su oni nesto uradili.Da nisu krenuli u ovo politicko natezanje ne bi se culo za platane,jedino bi drvenog advokata smatrali ljudi ludakom jer cuva trulo drvo.Narod jedino moze da profitira politickim previranjem.Naravno nismo ni za koga...I naravno i DSS bi isto ovako postupio da je na vlasti.

Evo teksta ustavne zalbe,trazi da se zastite platani i da se ne seku od cvetkove pijace do trga nikole pasica ukljucujuci platane na tom trgu koje je pomenuo Draskic(direktor zelenila) da ih treba prorediti.

http://www.dss.rs/view_file.php?file_id=253
 
DSS samo koristi priliku da pokusa da zaradi po koji politicki bod na "mrtvim" platanima. Ta njihova odvratna nekrofilija se najbolje ogledala u svojevremenom mantranju Dejana Mihailova da zna da su Djindjica ubili "njegovi ljudi", pa kad je pozvan da obrazlozi taj svoj verbalni proliv pred sudom, prvo je izbegavao pozive, pa kada se ovaj aparatcik "najlegalistickije" stranke najzad nakanio da smesti svoje dupe u sudske klupe priznao je da u stvari ne zna nista, te da su te njegove tvrdnje bile samo deo predizborne kampanje.

Tako i danas Bakarec bobmasticno prica o nekakvoj "gradjevinskoj mafiji" i o "necijem bratu" koji radi poplocavanja ulica po gradu. A kada ga novinar pita ciji brat, on onda odgovara "pa, vi ste novinari, vi to saznajte?"... A onda off the record provuce kako ne sme to da kaze na konferenciji za novinare, vec na skupstinskoj govornici gde ima imunitet (u prevodu - gde ne moze da odgovara za klevetu).... U toj situaciji, mr's bre!!! Neces da pricas, neces ni biti u vestima. Eto!

Isto vazi i za momke iz Beogradskog sindikata, za koje je sporno seci platane, a nije sporno klicati "Ubi, Siptara!" na svojim koncertima. I za njih jedno "Mr's bre!!!!".

I oni, i onaj arogantni beogradski oborknez, koji danas pere krv s ruku deleci sadnice u Knezu i njegov sef koji par metara dalje alegorijski povezuje fudbal i politiku na snimanju jednog filma, i ovi napredni vuci u jagnjecoj kozi, i ovaj prolupali legalista, i lazni revolucionar u dzipu, i ceo lenji univerzitet prepun salonskih intelektualaca, i SANU, i licimerna SPC, i sportisti sto nalikuju kriminalcima, i razmazeni arogantni umetnici, i korumpirani policija i sudstvo, i neslobodni mediji, i pasivne NVO, i internet filozofi, i povrh svega jedan jako, jako, jako i zestoko sje*******an narod - svi smo mi komplemntarni, svi smo saucensici u zajednickom zlocinackom poduhvatu koji vec decenijama uspesno sprovodimo.

Posle ovakve dijagnoze, kao terapiju gledati Hanekeovu "Belu traku" i moliti se Bogu da "Srpski film" dobije domaceg distributera. Edukativno stivo.
 
@homer jay
potpis :kk:

Slike od juce(ja nisam drveni advokat,ovo su slike skinute sa facebook grupe)

23639_102295949808510_100000843162124_40606_4896109_n.jpg

Ukratko, u neformalnom razgovoru (niko nije snimao) Đilas je rekao da su se u principu složili da će ostaviti i platan br. 198, i „izlečiti ono što može da se izleči“, pošto je već opstao do sada i pošto su odlučili da ostave nekoliko drveta iz ranijeg drvoreda, mada će to „malo poružneti Bulevar“... Elem, kritikujte po želji i bacajte drvlje i kamenje na ovaj sarkazam, ali suština je u tome da je u ovakvom razgovoru mogao sasvim lepo i da kaže ono što je onomad javno izjavio: „Lepo je što ljudi hoće nešto drugačije, ali...“ Naravno, ja svog klijenta još uvek nisam odbranio, ali šanse sada nisu ispod minimuma nego samo na minimumu :)

23639_102295946475177_100000843162124_40605_6812103_n.jpg

„Drago mi je da upoznam drvenog advokata, čitao sam u novinama.“
(Lepo, čita čovek novine, nije neobavešten...)

23639_102295943141844_100000843162124_40604_3011722_n.jpg

Skupljam potpise u redu za nove sadnice na Trgu :)
 
Za drvenog advokata uvesti ovaj smajli
Hail.gif


Ako nista drugo, njegova istrajnost da na najposteniji moguci nacin ostvari svoj cilj, je impresivna i trebalo bi da predstavlja primer za druge.
 
ZvezdarkaVracaric":3mr1ezuw je napisao(la):
Пих...
Ова гђа је још један од тих вајних "стручњака", плаћених да лажу.
Јеси ли сигурна у то. Мени делује врло сувисло њен предлог да се посаде шпански платани. Ако је тачно, а немам разлога да сумњим, да су крошње и коренови ових платана ужи од оних које имају постојећи (и они посечени), то би можда било оптимално решење за Булевар.
 
Vrh