Šta je novo?

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije

Ako posade spanski platan a do sada nisu nijednom zvanicno predlozili platane da se posade od sece(bez obzira sto stoji u svim dokumentima da treba saditi platane) to znaci da smo bar uspeli u tome da ne zasade srednje liscare jer i ti spanski platani spadaju i visoke liscare. :kk:
 
Lobotomija morala: Beograđani bez stida
Menjamo mozak za sadnicu smrče
Piše: Petar Luković
Veličina slova:

Kad je džabe i smrčino sirće je slatko: Veseli Beograđani, ekolozi, svesni
Photo: FoNet/Darko Cvetanović
Ta bezlična, kukavička masa koja je ćutala dok ste kasapili Bulevar – u nedelju se rukama i nogama i bez mozga borila da vam se dopadne; postati vlasnik saksije smrče u svesti tog mrtvog Beograđanina oprost je religioznog karaktera; svako od onih lobotomiranih Beograđana koji je primio vaš poklon, kriv je koliko i vi za smrt Bulevara

Vest da je u nedelju 21. marta, preko hiljadu građana Beograda, u živom stampedu, povodom Svetskog dana šuma, metodama full-contacta učestvovalo u borbi za osvajanje neke od 10.000 besplatno podeljenih dvogodišnjih sadnica belog bora i smrče u Knez Mihajlovoj ulici, bila bi već repriza genetske analize večito gladnog naroda koji bi se potukao i kad bi g***o džabe delili – da nije u pitanju bolestan prizor kojim dominira gradonačelnik Beograda, Dragan Drvosek Đilas, ovde u ulozi Deda Mraza koji svojim robovima deli bonsai-sadnice, predstavljajući se kao zaštitnik šuma, čuvar kolektivne svesti o značaju drveta kao takvog!

Prisutni Beograđani na ovom populističkom DS happeningu, savršeno lobotomirani da se ničeg ne sećaju – recimo, da je taj isti Đilas samo pre nekoliko nedelja izdao naređenje o seči 431 platana u Bulevaru revolucije i od istog Bulevara napravio najružniji sokak grada koji je u njegovom privatnom vlasništvu – ona su vrsta idealnih glasača na koje Đilas Dragan uvek može da računa; isti ti građani koji su ravnodušno gledali nezapamćeni zločin ekocida u centru grada, koji su deset dana posmatrali veseli pir motornih testera i uništenje drvoreda starog 80 godina, ista ta masa bez mozga i morala umalo se nije potukla zbog fucking poklončića kojima ih je Đilas Dragan kupio, superiorno znajući da on kao gradonačelnik ima posla sa stokom od građana kojoj može da kaže bilo šta, a da mu st*** poveruje pod uslovom da se domogne sadnice belog bora.


Smrča ili smrt: Đilasovi sledbenici u borbi za bonsai
Photo: BETA/Mile Gvozdenović
Novinske DS agencije javljaju da se „gradonačelnik u ime grada i svih Beograđana zahvalio JP ’Srbijašume’ na ovoj akciji i naglasio da grad Beograd sa ovim preduzećem ima veoma dobru saradnju“, umilno se uvlačeći u anus pomahnitalim učesnicima akcije izjavom: „Mnogo je Beograđana došlo danas da bi dobilo ove sadnice što pokazuje da postoji velika svest naših sugrađana o važnosti očuvanja šuma. Grad planira da sa JP ’Srbijašume’ pokrene veliku akciju pošumljavanja delova Beograda, ja sam siguran da ćemo postići dobre rezultate i da će naša deca rasti kako uz stare, tako i uz nove šume“.

Deca s Bulevara, tek da primetimo, neće rasti uz stare šume; stare šume su, da izvinite, gradonačelniče, 431 put posečene jer će deca o kojima s toliko cement-ljubavi govorite odrasti uz betonska zdanja vaših prijatelja, nove shopping mallove ili nepostojeće tendere koje ste već obećali na pomenutom Bulevaru. Za vrlo lepu bonsai-proviziju.


Stari gorani u akciji: Posadimo Đilasa
Photo: BETA/Mile Gvozdenović
Budući da znamo tko ste i kakvi ste, gradonačelniče Đilasu – bahati, primitivni, večito gladni para, j*** se vama za šume, drveća, lišće i hlorofil, jer ste vi samo produžena biznis-ruka vaših prijatelja i ortaka namernih da parazitirate na pomenutom Beogradu – ostaju samo ovi vaši nesrećni Beograđani koji su spremni da vam oproste svaki isečeni platan pod diplomatskim uslovom da im lično uručite sadnicu smrče u saksiji, jer je to jedina erotska veličina koja vas intimno zadovoljava, po sistemu „Less is more“.

Ta bezlična, kukavička masa koja je ćutala dok ste kasapili Bulevar – u nedelju se rukama i nogama i bez mozga borila da vam se dopadne; postati vlasnik saksije smrče u svesti tog mrtvog Beograđanina oprost je religioznog karaktera; svako od onih lobotomiranih Beograđana koji je primio vaš poklon, kriv je koliko i vi za smrt Bulevara.


Sačekaj malo da poraste, pa seci: Đilas deli bonsai platane
Photo: FoNet/Darko Cvetanović
Od juče, tek da obavestim javnost, ne osećam se Beograđaninom. Nemam sadnicu smrče, nemam koren dvogodišnjeg belog bora, nisam se u Knez Mihajlovoj pred Đilasom borio za njegovu fucking saksiju, j***š svako drvo koje Đilas brani ako ga već prethodno nije isekao. Ne osećam se Beograđaninom upravo zbog Beograđana. Kad je trebalo bilo šta braniti, Beograđana u Beogradu nije bilo. Iseci, samelji, sruši, testeriši – nigde nikoga. Ali, kad Đilas deli sadnice, eto Beograđana: hiljade njih u borbi za dragocenu sadnicu. Važno je da džabe. I da vam to daje lično Đilas.

Zato se godinama potpisujem samo kao neko ko živi na Zvezdari. Nažalost, u Beogradu.


Kad sam sekao platane na Bulevaru nije bilo ovakve gužve: Zbunjeni Đilas

http://www.e-novine.com/kolumna/petar-lukovic/35967-Menjamo-mozak-sadnicu-smre.html

Slike su fenomenalne,vidite ih na linku vesti.
 
Jel vam poznato na koju foru je slika? :)
xl9qq9.jpg
 
Cini mi se kao ona fotka gde djilas sedi na nekoj klupici na kalemegdanu ili tome sl ali poza je ista :)
 
sizif":2fe63dj5 je napisao(la):
Јеси ли сигурна у то. Мени делује врло сувисло њен предлог да се посаде шпански платани. Ако је тачно, а немам разлога да сумњим, да су крошње и коренови ових платана ужи од оних које имају постојећи (и они посечени), то би можда било оптимално решење за Булевар.
Не само да лаже, ("већина су били трули"), него и лупета о томе како није бирана адекватна врста дрвећа за Булевар.
 
ZvezdarkaVracaric":3i71m75x je napisao(la):
sizif":3i71m75x je napisao(la):
Јеси ли сигурна у то. Мени делује врло сувисло њен предлог да се посаде шпански платани. Ако је тачно, а немам разлога да сумњим, да су крошње и коренови ових платана ужи од оних које имају постојећи (и они посечени), то би можда било оптимално решење за Булевар.
Не само да лаже, ("већина су били трули"), него и лупета о томе како није бирана адекватна врста дрвећа за Булевар.
Da budemo zaista realni, vrsta platana koja se nalazila u Bulevaru zaista i nije bila prikladna za tu ulicu. Zasto? zato sto Bulevar, realno, nema poptrebnu sirinu za tako mocno drvece. Ta vrsta platana je npr. za parkove, i zaista siroke bulevare, poput Novobeogradskih.
Da me pogresno ne razumes, seca platana je po meni kriminal, a i ja se slazem da doticna gospodja laze i slicno, ali sto jeste, jeste...
 
Cedomirc markovic aka baja sa sumarskog fakulteta koji je radio elaborat platana u bulevaru 2006 i 2008me godine je zvao drvenog advokata danas apropo dopisa koji je podnet da se izvrsi nova analiza platana 198 jerbo je prakticno samo ostao on od drvoreda.

Kaze da nema potreba da izlazi i da platan samo treba se oreze kao i ostali koji nisu trebali da se isecu sto je ponovo naglasio!
Sada jurimo direktora zelenila Draskica i nekog iz komunalne sluzbe,ako sve protekne ok za nekoliko dana ce platan 198 biti zvanicno sacuvan sto ce biti i pismeno potvrdjeno :kk:
 
Evo plana po kome se rekonstruise bulevar,lepa vest je da je na tom mestu jer je najuzi bulevar planiran parking od 2 metra,to jest kola ce da se parkiraju paralelno saobracaju a ne ukoso ili pod pravim uglom.Platan 198 je obelezen crveom bojom i kao sto se vidi ne nalazi se ni na mestu saobracajnice a ni parkinga :kk:

346kp6w.jpg
 
Недосањани град
...
Почетком друге деценије 20. века, о лепом изгледу Београда одлучивали су и Французи. Техничком управом Београдске општине председавао је млади париски архитекта Едуард Леже, упамћен понајвише по предлогу за преуређење Теразија 1911. године, као и по изведеном калдрмисању Кнез-Михаилове и околних улица дрвеном и каменом коцком. У Лежеове заслуге убраја се проширивање и модернизовање Улице кнеза Милоша, тадашњег Шеталишта, асфалтним пешачким стазама, тротоаром од камених плоча и камених призми, озелењеним површинама. Улепшавајући ову улицу Леже је Београђанима одржао драгоцени час из културе градоуређивања који би и данас требало да служи за наук. Да би се сачувао леп улични дрворед, наложио је да се нарочитим шинама, стрпљиво и обазриво, пренесе свако појединачно стабло, неоштећено и с бусеном, неколико метара у страну. Леп улични дрворед шеталишта је сачуван, а улица проширена. Какав пример онима који данас, чак век касније, сматрају да се мора обноћ посећи преко четристо платана у Булевару краља Александра!
...

Извор: данашњи "Политикин Забавник"
 
vucko":nwte3iul je napisao(la):
Evo plana po kome se rekonstruise bulevar,lepa vest je da je na tom mestu jer je najuzi bulevar planiran parking od 2 metra,to jest kola ce da se parkiraju paralelno saobracaju a ne ukoso ili pod pravim uglom.Platan 198 je obelezen crveom bojom i kao sto se vidi ne nalazi se ni na mestu saobracajnice a ni parkinga :kk:

http://i40.tinypic.com/346kp6w.jpg
Po ovom fragmentu plana, skapirah da ce na desnoj strani Bulevara da se izgrade poduzna parking mesta? Hvalim te Boze!

Sto se tice 198.-ice, predlazem da se po zavrsetku Bulevara, pored njega postavi mala tabla (kao za zastocenu vrstu) , sa ispisanim vrstom drveta, staroscu, imenom svog spasioca, i razlogom zbog kojeg je jedino on ostao....
 
poduzna parking mesta ce biti samo tu jer je bulevar najuzi na tom mestu,dobicu plan i postaviti ga pa cemo videti kako se radi.198 ako se sacuva dobice plocu ali nece dati vlast da se postavi natpis na kome pise razlog zasto je ostao,ali iskombinovacemo nesto ;)

Inace vodovod je prosao pored drveta,sada kopaju za struju i telefon i ne smeta im uopste.ostalo im je samo da skinu asfalt oko drveta i stave novi i to je to :kk:

Sto se tice Mirijeva,nisu citavi jer tacno iznad matice srpske,sa druge strane ulice u odnosu na park koji hoce da drpe ima brdo zgrada a jedna je i sazidana na kolektoru za kanalizaciju...

Treba poseći sve drvorede,
po parkovima, po bulevarima,
po grobljima,
svuda.
To drveće samo stoji
(sugeriše nepokretnost, sprečava slobodan protok svega-svačega),
stvara hlad (što sugeriše nerad i lenjost),
zaklanja vidike, smeta pri parkiranju,
ružno je,
ima nepodnošljivo zeleno lišće,
Ka dse razastru,
krošnje se nepristojnododiruju.
Da se i ne govori da je drveće uobraženo,
da ne poštuje ljudska prava,
da pruža utočište pticama
i čega sve tu još nema-

dosta je toga,
mora se naći neko rešenje,
po mogućnosti konačno

pesnički rukopis
Dragan Stojanović
kulturni dodatak "Politike"
27.3.2010
 
Dansa se potpisao u peticiju za ocuvanje platana 198 Nebojsa Krstic savetnik predsednika Srbije Borisa Tadica.
 
Небојша Бакарец : Истина о платанима
Сеча дрвореда платана на Булевару, односно уништавање амбијента јединог Булевара у Београду представља варварски чин. Када се сагледају све чињенице које ће бити изнете види се да квалификација - варварски - није довољна. Ради се о криминалном и нецивилизацијском чину, заиста без преседана. До сада су се такве ствари збивале током ратова, природних пошасти… О таквим поступцима смо читали у књижевним делима фикције. Једно од популарнијих али и вредних дела је свакако серијал великог оксфордског професора Џона Роналда Рејела Толкина, о Средњој земљи, Хобитима, Вилењацима,Чаробњацима, Људима, Патуљцима и…хм, хм, Орцима.


Дрвобради

Е овај последњи сој је био познат и по томе што је мрзео природу, сунце, небо, живот…и свакако дрвеће. Сетимо се, између многих примера, оне епизоде када Орци предвођени слаткоречивим чаробњаком Саруманом, који је застранио и прешао на страну зла, секу прекрасно дрвеће Изенгарда а потом и ивицу прастаре шуме Фангорн. Утисци са лица места, са Булевара, сцене током и после сече, су запањујуће слични са призорима које је измаштао Толкин. После обимне анализе већине чињеница, доступних докумената, постало је потпуно јасно шта је истина о сечи платана, Драгана Ђиласа, слободно можемо назвати београдским Саруманом или Сауроном ако баш хоћете.

Господар жутих београдских Орка (гномова), са једне стране - јавно - слаткоречив, умиљат, љубитељ залуталих голубова, ромски , very straight g(u)(a)y- but not gay at all, мостоградитељ, са друге стране (не баш тако) тајно - мултимилионер у еврима, човек у потпуном сукобу интереса као власник многобројних фирми, контролор медија, власник великог и малог брата, лиценци за fast food бракове и провинцијски квазисвингерај, псовач, човек танких нерава, несвикао на критику и супротно мишљење… Директору ЈКП „Црнило- Београд” Радовану Драшкићу припада улога Гриме Црвјезика, слуге Саруманове. Бесрамне су пресне лажи које су током месец и по, као нечист, по нама избацивале десетине градских властодржаца већином припадника Демократске странке, на челу са „дарлинг”Ђиласом. Странке која тврди да је странка пристојних грађана, да је цвет грађанства, егземплар уљудности. Постоји тачна дефиниција пристојног друштва коју даје принстонски и јерусалимски професор Авишај Маргалит-„Пристојно друштво је оно друштво чије институције не понижавају грађане тог друштва”.

Драган Ђилас и Демократска странка су нас све понизили. Из тога можемо закључити да Драган Ђилас није пристојан, нити цивилизован човек .
То се односи и на све оне који су подржали уништавање амбијенталне целине Булевара.

Професор је рекао и да је „цивилизовано друштво, оно друштво чији се грађани међусобно не понижавају”. Драган Ђилас и Демократска странка су нас све понизили. Из тога можемо закључити да Драган Ђилас није пристојан, нити цивилизован човек . То се односи и на све оне који су подржали уништавање амбијенталне целине Булевара. То важи и за Демократску странку. Једноставно, неистина је, како сви они тврде, да је дрвеће морало бити посечено јер је било болесно и паду склоно. Истина је да је требало уклонити (ако верујемо од града нарученим елаборатима Шумарског факултета -ШФ, који су дискутабилни али и такви су недовољан основ за сечу дрвећа) 121 стабло од укупно 734 колико их има на Булевару и Тргу Николе Пашића. Јасно је да је међу 329 посечених платана било свега педесетак оних за које ШФ каже да их је требало уклонити, остале, дакле, око 280, није требало посећи. Елаборати ШФ су послужили као алиби за дрвоцид, као алиби за унапред смишљену одлуку да се посеку, као увод, као отворена врата за наводно јефтинију реконструкцију Булевара и саму градњу зграда на том потезу. Наравно, можда се ради и потпуној неукости и подлегању захтевима будућих инвеститора и градитеља, али је то мање вероватно. Свакако су превидели да такав староставни дрворед управо даје додатну вредност тој локацији и да сам по себи има огромну вредност коју је ШФ у првом елаборату проценио на 5,4 милиона евра.

Сами елаборати не пружају довољно материјала за алиби али дрвоморци из ДС су рачунали на потпуну контролу и над медијима коју имају и чији су главни носиоци управо Ђилас, Шапер и Крстић, а рачунали су и на то да имају потпуну контролу над градским институцијама (и над људима и над документацијом), тако да су им биле довољне мрвице и двосмислености у елаборатима, да створе (лажно) покриће. Шта је огољени мотив за уништавање Булевара? О томе говорим у тачки 5. а овде ћу изнети логику бројева. Највећи мотив је профит од будуће градње на том делу Булевара. Тај потез је дугачак 2,5 км. Дакле 5 км могућности за градњу са обе стране.

Мноштво објеката на том потезу су ниже старе зграде које нису под заштитом. Узмимо да ће на свакој страни у наредних пет година бити изграђено по 50 зграда, укупно 100. Рецимо да ће свака зграда имати један до два нивоа гаража са подрумима, приземље, пет спратова и поткровље, просечне површине 2500м2. Просечна цена градње неће бити виша од 1000 евра по м2. Дакле, цена градње тих 100 зграда ће бити око 250 милиона евра. Тржишна цена, односно продајна цена станова и пословног простора , ће како ствари сада стоје бити, не мања од 2000 евра а не већа од 4000 (углавном у зависности од локације). Тешко је сада рећи али просечна цена ће бити између 2500 и 3000 евра. Трошкови расељавања или давања надокнаде у становима ће умањити профит за највише петину. У првом просечном случају укупан профит (умањен за петину) ће бити 300 милиона евра а у другом 400 милиона евра. То је довољан и прави мотив да се посече дрворед на Булевару.


У сновима

Данас, по правилу (а постоје и часни изузеци) граде олигарси, криминалци (Шарићи и сл.), интересне групе мање моћне од поменутих али зато јаче повезане са ДС (типа „Монтера”) или баш фирме људи из ДС и осталих владајућих странака. Огромни платани су онемогућавали саму реконструкцију каква је на крају замишљена (јер би се дрвеће нашло на простору паркинга или чак на коловозу- у случају подужних паркинга, а и поскупело би већину радова). Такође, останак дрвореда би поскупео (из више разлога) или онемогућио градњу многих зграда, поготово гаража, јер су позиције платана фиксне, односно насумичне у односу на будуће зграде. Из градских аката из априла 2009. се може претпоставити да је била замишљена другачија реконструкција јер се није предвиђало уклањање дрвореда. За претпоставити је, да је првобитно било предвиђено да трамвајске шине остану на својим позицијама. После првобитних решења из априла 2009. профитери су сабрали два и два, и у децембру су донета нова решења потпуно супротна првим, у погледу дрвореда али је неко морао дати налог за то јер се чињенично стање није променило а елаборати ШФ су били познати и при доношењу априлских решења.

Очигледно је да је то могао само градоначелник. Градски режим је у најмање два наврата издао срамотне рекламе, објављене у већини дневних новина, а потом у краћој верзији и у недељнику „Време”. Осим што се непотребно троши новац грађана, најспорније су отворене неистине (лепо упаковане) градског режима. Сасвим је сигурно да је градоначелник био упознат и сагласан са овим, јер се на почетку реклама налази његово писмо. Срамота је да било ко, а поготово градоначелник, овако обмањује грађане.

Идемо редом. У другом пасусу Ђилас каже:” Реконструкција Булевара је део Пројекта обнове Београда у оквиру којег смо направили значајне резултате у погледу изградње инфраструктуре, квалитетнијег, лепшег и безбеднијег живота грађана”. Шта је то „Пројекат обнове Београда”? Потемкиново село! Редовне послове сваке власти ова градска власт, маркетинга ради, пакује у „Пројекат…”. Уназад десет година, као и десет пре тога нису постигнути никакви битни иоле битнији, капитални резултати у Београду.

Од 2000 до данас у Србији је изграђено бедних 99 км аутопута, док је у Милошевићевој деценији са све санкцијама, ратовима и бомбардовањем изграђено,скромних 106 км аутопута. У Београду за протеклих десет година није подигнут ни један мост, нити је реконструисан иједан битан!
Станоградња је у драстичном паду, у односу и на Милошевићеву деценију а камоли у односу на деценију пре.
Прошле године Тадићев режим је изградио свега 15000 станова у Србији.
А то је свега 4000 станова више него што је Милошевићев режим изградио 1999., у години бомбардовања!

Обилазнице нема.

Метро није ни започет.

Железница гора него икад, тачније у стању распада.

Од 2000 до данас у Србији је изграђено бедних 99 км аутопута, док је у Милошевићевој деценији са све санкцијама, ратовима и бомбардовањем изграђено,скромних 106 км аутопута. У Београду за протеклих десет година није подигнут ни један мост, нити је реконструисан иједан битан! Станоградња је у драстичном паду, у односу и на Милошевићеву деценију а камоли у односу на деценију пре. Прошле године Тадићев режим је изградио свега 15000 станова у Србији. А то је свега 4000 станова више него што је Милошевићев режим изградио 1999., у години бомбардовања!

Чак и гласила ДС-а , Б-92 и Блиц, кажу у наслову, цитирамо „БИЗ”Б-92 од 28.марта 2010.године:”Ова власт само обећава, а не гради”. И кажу :”Нажалост, десет година након рушења Милошевићевог режима, улагања у инфраструктурне пројекте у Србији и даље су мизерна…ми смо правили Национални инвестициони план, којим се уместо националног, задовољавају страначки интереси”. О чему онда говори Ђилас, први министар за НИП? Зашто нас тако бестидно лаже? У четвртом пасусу Ђилас наставља са бунцањем: “Реализацијом овог пројекта (Булевара) доказујемо да ће ова градска власт…наставити да од Београда прави праву европску метрополу”.

Да ли се еврометропола прави варварском сечом 280 здравих столетних стабала?

Да ли сличне еврометрополе проблем саобраћаја решавају нефункционалним трамвајским системима или метроом?

Да ли се еврометропола прави варварском сечом 280 здравих столетних стабала? Да ли сличне еврометрополе проблем саобраћаја решавају нефункционалним трамвајским системима или метроом? И у следећем пасусу се наставља са изношењем потпуно неутемељених тврдњи: “…постаће најмодернији булевар у светском смислу…резултат ће бити квалитетнији живот, бољи саобраћај, већи квалитет живота, развој привреде, повећање вредности имовине”. “! ” А ту долазимо и до теме нужне сече платана …”. Прво Решење Секретаријата за заштиту животне средине доказује да сеча није била нужна!

И онда градоначелник исказује дирљиву бригу за безбедност грађана и схватамо да је то прави лажни разлог. Тај бол у срцу једног мултимилионера, саосећање, емпатија…Да ли сте се најежили? Ломљење и падање грана топола и повређивање грађана се дешавало на другим местима а природне непогоде ће и надаље оштећивати и дрвеће. То међутим, не може бити разлог да се посече 280 стабала која нису незлечиво болесна, нити склона паду. Ради се о најприземнијој демагогији.

У следећем пасусу Ђилас превазилази самог себе.”Одлуку о сечи стабала… није донео ни један политичар, већ стручњаци. Ова власт не може бити неодговорна па да се оглушује о студије којима су стручњаци Шумарског факултета, у два наврата упозорили да су платани трули и да их треба посећи при првој реконструкцији”. Одлуку о сечи је донео управо Ђилас. Стручњаци ШФ су навели да треба уклонити 121 оболело и нагнуто стабло а да остало дрвеће треба адекватно заштитити и лечити. Већ смо доказали о чему и како говоре студије ШФ. Нигде не кажу да треба урадити то што каже Ђилас.

У допису од 23. фебруара, три дана пре сече ШФ у свом писму граду упозорава да у другом елаборату није разматрао могућност уклањања целог дрвореда или његовог дела, одједном. У име Демократске странке Србије, народни посланици Милица Војић Марковић и Милан Димитријевић и писац ових редова као градски одборник, поднели су 12. марта Уставном суду, Уставну жалбу против oдлука Града Београда и ЈКП ,,Зеленило Београд” o сечи платана у Булевару Краља Александра. Уз предлог Уставном суду да размотри уставност oдлука Града Београда и ,,Зеленила Београд”, поднет је и предлог за доношење привремене мере забране даље сече платана.

На жалост, због намере надлежних, а пре свега градоначелника Драгана Ђиласа и директора Зеленила, Радована Драшкића, да необично брзо приступе штетној сечи платана и због намере да се релеватне информације учине недоступним или тешко доступним, Уставна жалба је поднета после учињене штете, а не пре, као што је планирано.

На жалост, због намере надлежних, а пре свега градоначелника Драгана Ђиласа и директора Зеленила, Радована Драшкића, да необично брзо приступе штетној сечи платана и због намере да се релеватне информације учине недоступним или тешко доступним, Уставна жалба је поднета после учињене штете, а не пре, као што је планирано. Треба имати у виду и обимност и сложеност предметне материје изнете у Уставној жалби, на девет страна. Потом је одборничка група ДСС-НС на иницијативу аутора овог текста, Скупштини града Београда предложила разрешење градоначелника Ђиласа, на седници градске Скупштине 22. марта. Одборничка група ДСС-НС је захтевала да градоначелник Драган Ђилас буде разрешен (или да поднесе оставку) због тога што је био наредбодавац уништавања амбијенталне целине Булевара Краља Александра, када је на потезу од Вуковог споменика до улице Господара Вучића (Цветкове пијаце) посечено око 329 стабала платана.

На основу релеватних података (елаборат Шумарског факултета утврђује вредност 734 стабла, на Булевару и Тргу Николе Пашића, на 5,4 милиона евра) проценили смо да је самом сечом око 329 платана нанета материјална штета од преко два милиона евра. Штета ће бити и већа ако имамо у виду да је планирана набавка нових садница, а да ће укупни трошкови бити око милион евра, у зависности од старости и величине набављених садница. Дрвоморци и штеточине из Демократске странке, предвођени Драганом Ђиласом и Радованом Драшкићем, осим што су уништили вековно наслеђе и амбијент највећег булевара Београда, на врхунцу економске кризе којој је кумовала та странка, граду Београду и Србији наносе штету тешку три милиона евра.

ДСС и НС такође су предложиле и разрешење Радована Драшкића са места директора ЈКП „Зеленило- Београд”.Коментари доступне документације, односно чињеница које поткрепљују захтев за смену градоначелника и које доказују да није постојала потреба да се дрворед посече и уништи амбијентална целина јединог правог булевара у Београду :

Градском секретаријату су била позната оба елабората Шумарског факултета (завршена 2006. и 2008. године) али је Секретаријат донео овакво Решење. Дакле, јасно је да ни Урбанистички услови, ни Решење Секретаријата из априла 2009. не предвиђају уклањање дрвореда из Булевара, нити било шта што је урађено у фебруару 2010. године.

1. Први елаборат Шумарског факултета из 2006. године. Овај елаборат даје лошију оцену постојећег стања дрвореда у Булевару него што је оцена коју две године касније даје други елаборат. Овај, први елаборат помиње и могућност измене комплетног дрвореда (стране 29. и 63.) али, на страни 29., каже да постоје „наде да се извесне поправке општег стања могу успешно извести и пре неопходне, препоручљиве и ускоро неизбежне измене комплетног дрвореда”. Такође, већ на страни 30. се говори о мерама за обнављање и унапређење стања дрвореда и позитивно се одговара на питање о целисходности ових мера. Потом се наводе четири мере (проређивање прегусто позиционираних стабала, редуковање оболелих делова крошњи, ревитализација шупљина и пресека и обрада простора око стабала). Поставља се питање како је могуће доносити одлуку о уништењу дрвореда на основу елабората старог четири године, који притом предлаже и мере ревитализације дрвореда? Ово питање има још већу тежину уколико имамо у виду да постоји две године млађи елаборат исте установе који предлаже блаже мере.

У сваком случају овај елаборат, због намере аутора да обезбеде маневарски простор и могуће широко тумачење (и ауторима и наручиоцима), је у суштини контрадикторан. Овај елаборат предвиђа сечу 32 платана (како се наводи у уводу другог елабората ШФ) од укупног броја на Булевару и Тргу Николе Пашића.

2. Други елаборат Шумарског факултета из 2008. године. У уводу овог елабората (страна 1) се каже да је тај елаборат настао јер је „Комисија за давање сагласности за уклањање стабала… окуларним прегледом утврдила” да је стање платана много горе него што стоји у првом елаборату ШФ и да је због тога наручен други елаборат. Сазнајемо за драгоцен податак да је постојала некаква фантомска градска комисија (непознато је ко су били чланови те комисије и ко је комисију формирао), вероватно нестручних лица, чим је пресудни аргумент те комисије био „окуларни преглед” (читај, „одокативни ждрак” систем). Међутим, мере и закључци дати у другом елаборату су блажи него закључци у првом елаборату а драстично другачији него тврдње „окуларне ждрак” Комисије.

Други елаборат показује да су тврдње Комисије нетачне и злонамерне и потпуно демантује њихове закључке. На страни 39. у Закључним разматрањима стоји: „Због своје велике културно-историјске, просторно-пејзажне и еколошке вредности дрворед у Булевару Краља Александра за град Београд има велики значај. Због тога га је у свим следећим реконструкцијама булевара неопходно задржати, а стање у коме се он тренутно налази потребно је унапредити”. И овај елаборат наводи мере за санацију дрвореда којима би се животни век дрвореда сигурно продужио за наредних десет до петнаест година.

Те четири мере су: сеча трулих и оштећених стабала, формирање круна (орезивање грана и санација трулежи), санација трулежи и рана у приданку и на деблу стабала, сузбијање америчке мрежасте стенице и гљива проузроковача болести лишћа. Овај елаборат предвиђа сечу 121 стабла од укупно 734. Решење о утврђивању мера и услова заштите животне средине, које је издао Секретаријат за заштиту животне средине, 13.04.2009. године. Из образложења се види да се предвиђена реконструкција Булевара тиче и тротоара (дрвеће се налази на тротоару) мада се то и из првог дела Решења не види. У другом пасусу образложења, на крају стоји и то да се у Урбанистичким условима помињу „обострани тротоари променљиве ширине”. То је битно јер се у тачки шест Решења наводи „при реконструкцији…водити рачуна о дрворедима, односно, појединачним стаблима… постојећа стабла се не смеју уклонити. Изузетно сечу појединих стабала може одобрити надлежна организациона јединица Градске управе”.

Поставља се питање шта се то променило у главама жутих властодржаца па су дали налог да Урбанистички завод и Секретаријат донесу нова Решења потпуно супротна првобитним?
 
Studentski Kulturni Centar,Beograd
06.04.2010


Panel diskusija: Urbano zelenilo Beograda, Dosije Bulevar Kralja Aleksandra, Ekoloski pokret Zeleni talas

Studentski kulturni centar,
Beograd, 06.04. 2010
Mala sala 18.00h


Skup je zamisljen kao panel diskusija koja ima za cilj da kroz strucnu i gradjansku vizuru osvetli nedavni dogadjaj kada je akcijom gradskih vlasti i pored protesta gradjana i strucnnjaka posecen najstariji drvored u Beogradu. Razgovaralo bi se o uticaju ove promene na zivotnu sredinu, odnosno o mogucnostima za rast novog drvoreda u uslovima velikog zagadjenja.
Ekoloska dimenzija nenadoknadivost stete. Odnos prema prirodi u gradovima. Ideja zivotne sredine i opsteg dobra. Urbano zelenilo je strategija grada, uloga gradjana. Pasivizacija gradjana, stanje u javnim gradskim preduzećima i posledice. Uredjnje parkova i zelenih povrsina, gradjanske inicijative, iskustva evropskih gradova.
Predstavljanje projekta EP Zeleni talas: Zeleni krovovi Beograda.
Politicka dimenzija - Masakr drvoreda: gest vlasti, uslovljavanje, ultimatum i politika svrsenog cina. Pregled istorijskih primera slicnih postupaka u Srbiji i svetu. Simbolicka akcija i njeni efekti, novo racunanje vremena za novi drvored. Drvo u gradu kao spoj duhovnog i materijalnog principa, kao spomenik vremena, kontekstualizacija i smisaonost javnog prostora. Zelenilo kao paradigma odnosa vlasti prema gradjanima.
Gradjanska dimenzija pojedinacnih gradjanskih organizacija ili pokreta. Nuznost alternative
Napomena:
Razgovor bi bio snimljen, autorizovan i objavljen u vidu prigodnog ilustrovanog zbornika kao svedocanstvo na ovaj dogadjaj.

Ucesnici
1. Desanka A ulić Fakultet za zaA!titu zivotne sredine Union
2. Darko Nadic, Fakultet politiÄ?kih nauka
3. Milenko Jovanovic, Agencija za zaA!titu A3ivotne sredine
4. Goran Trivan, gradski sekretar za zaA!titu A3ivotne sredine
5. Slobodan ToA!ović, gradski zavod za javno zdravlje
6. Jordan Aleksić, Fakultet za primenjenu ekologiju - Futura
7. Jelena Milovanović, Fakultet za primenjenu ekologiju - Futura
8. Olivera Stojković, Nezavisni aktivisti Srbije
9. Slobodan - GiA!a Bogunović, Akademija arhitekture
10. Mihailo Maletin, Saobraćajni fakultet
11. Branislav Jovin, Akademija arhitekture
12. Jelena Zarić, EP Zeleni talas
13. Milan Radonjić, EP Zeleni talas
14. Milos Zivkovic, UG Sacuvajmo beogradske platane
15. Olga Sabo, UG Sacuvajmo beogradske platane
16. Dejan Simonovic, UG Sacuvajmo Zvezdarsku Sumu
17. Vuk Stambolovic Medicinski fakultet
18. Predrag Markovic istoricar
19. Borka Pavicevic, Centar za kulturnu dekontaminaciju
20. Antonije Pusic(Rambo Amadeus), muzicki umetnik
 
OTVARANJE PROLECNE IZLOZBE 2010

Rad GRUPE GRAĐANA (Kristina Ristić i Bojan Mitrović) SLUČAJ, posvećen platanima, dobio je nagradu ULUSA.


POZIVAMO VAS DA PRISUSTVUJETE OTVARANJU PROLECNE IZLOZBE 2010. U CETVRTAK 1. APRILA U 19 SATI U UP CVIJETA ZUZORIC.
 
2552joz.jpg


Instalacija Kristine Ristic i Bojana Mitrovica, potpisana sa grupa gradjana, prikaz pokolja beogradskih platana, nagrada ULUS-a za prosireni medij.

of4lrb.jpg


2hnntrc.jpg
 
Rad Slobodana Vracara, na temu platana, nagrada ULUS-a za prosireni medij

spg7er.jpg


14jx3s3.jpg
 
Sa facebooka
zmmoaa.jpg


2vudloo.jpg


Danas, na Uskrs, kod platana broj 198 našlo se i jedno crveno jaje. Zahvaljujem se onome ko je ostavio ovu čuvarkuću koju ću čuvati s posebnim poštovanjem.

Hristos vaskrse! Χριστός ανέστη! 基督复活了!
 
@vučko

ladno na kineskom. ekstra :) ionako nam je to najzapostavljeniji jezik nac. manjina...:D
 
Vrh