Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Сат откуцава, а нигде професионалног цивилног одреда за бомбе да деактивира СНС-ов експлозив који ће разнети 80% Србије заједно са њеним становништвом.
Pogledajte prilog 205914
Ovo me neopisivo podseća na scenu iz antologijskog Kusturicinog filma Underground: "Ljudi, majmun je ušao u tenak..."
 

Након синоћњег протеста у Ваљеву, Рио Тинто се огласио саопштењем за јавност у којем се наводи да је њихов једини пројекат Јадар и да нема планова везаних за рударство у Ваљеву. Остало је нејасно шта је то компанија Euro Lithium и више него кључно: Зашто је директор Рио Тинта покушао да одржи састанак са „заинтересованим грађанима” у Ваљеву у мају ове године? Након добро посећеног протеста у Ваљеву, компанија Рио Тинто издала је саопштење у којем „Компанија Рио Тинто поштује право грађана на миран протест у складу са законима Републике Србије, али је принуђена да реагује због лажних навода појединаца на протесту грађана одржаном у Ваљеву, а који су позвали грађане „да се уједине око тога да у околини Ваљева нема рударства.“

Добар чланак, али је пун правописних и стилских грешака које сам морао да исправим. Иначе, свака част Ваљевчанима. У понедељак се наставља протест против ове компаније и у Аранђеловцу. Видимо се тамо!
Pa oni i nemaju nista sa Valjevom. Rudnik ce biti kod Loznice, na putu ka Valjevu.

Rio je drzao javne prezentacije po celoj Srbiji. Samo se igrom slucaja tamo nasli N1 i Cuta da bas tamo naprave haos. Euro Litijum je druga potpuno kompanija.

Po meni je vrlo bitna tema koji sektori treba da guraju ekonomiju napred ako narod toliko ne voli rudarstvo. Ni meni nije prelep, ali podrzavam projekte koji imaju sinergiju i otvaraju prilike za produktivnije investicije kao sto su el. automobili.

Evo pitanja za protestante - koju predlazete industrijsku politiku kao alternativu? Sta da razvijamo. Jabuke i turizam nece da moze ako mislite da sidjemo sa rala i opanaka.
 
Evo pitanja za protestante - koju predlazete industrijsku politiku kao alternativu? Sta da razvijamo. Jabuke i turizam nece da moze ako mislite da sidjemo sa rala i opanaka.
Ili opanci i blato ili rudnik i progres. Dok Tajvan pravi cipove. Mada mozda i nismo za bolje. Ali evo predlog za kompromis od mene kao protivnika rudnika:

Da nastavimo tj.pocnemo sa debatama i javnim raspravama, iskljucivo inzenjeri rudarstva, masinstva, geologije, hemije i srodnih nauka. Rio Tinto ima svoje strucnjake, sa druge strane nezavisni, ili placeni svejedno, koji imaju primedbe na prvu verziju studije uticaja na okolinu, da iznesu primedbe na projekat, druga strana moze da ih ponisti i umiri javnost, pa da idemo dalje. Ili zavrsimo sa projektom trajno ako se otkrije veliki propust. Ovo politicaranje je jadno, prozivanja ko je zapoceo i kada ko je kriv ili nije, kao deca u vrticu.
 
Evo pitanja za protestante - koju predlazete industrijsku politiku kao alternativu? Sta da razvijamo. Jabuke i turizam nece da moze ako mislite da sidjemo sa rala i opanaka.
Mozemo kao braća Švabe - nek budu produktivnije investicije kao el. automobili, a kopanje i unistavanje zivotne sredine nek rade veci slepci od nas
 
Ne treba zaboraviti da se Srbima daju velike jalove pobede sa ozbiljnim ulogom. Vrlo je moguce da ce Srbija 'pobediti' protiv vlasti i litijuma iz evrope, ali ce se zaboraviti Kosovo, a onda ce opet doci litijum i kopati se za 10 godina. Bukvalno ponovljena scena iz maratonaca, ili iz 2000te peti oktobarni tome slicno. Zadovoljstvo naroda koje karas 20 godina jednom pobedom daje alobodu da se sve preda. Znaju dobro sta rade.
 
Nema šta da se zaboravlja Kosovo za normalne ljude.

Problem je opet onaj stari koji mi neki na forumu zagovaravamo. Većina je glupa i nije sposobna da razmišlja prosto-proširenim rečenicama o jednom problemu, a kamoli o dva (RT i Kosovo) Tu je i ekonomija i milion drugih stvari zbog kojih je SNS loš.

Plus što ta ista većina na stvari gleda samo crno-belo - tipa RT je loš -> hajde da zabranimo sve rudnike
Kružni tok je (često) dobro rešenje -> hajde da svuda stavimo kružni tok

Mislim, šta govori o narodu kada žvalavi uzima za savetnika Tonija Blera, dovodi Šredera u Beograd da drži govor na dan početka NATO bombardovanja ili ne vidi problem u javnom podržavanju Hilari Klinton u kampanji. A to su samo neke,ali potpuno proste stvari i jasno loše. Ekonomija je nešto što ni pametniji ne razumeju kako treba. Ekologija je ono što još manje ljudi razume.
 
A i istina je negde uvek između


Ne kažem da je ovaj lik u pravu (nisam geolog ni dovoljno stručan), ali opet demantuje ovog drugog lika. Nama trebaju takve debate, bez SNS retorike miniranja sagovornika.

Ono što sam ja primetio u društvu, naročito za vreme Kovida, ali i kasnije. Imamo jednu struju koja veruje svima koji na prost način kažu nešto što se uklapa u njihovo laičko mišljenje. Još ako to kaže neko sa akademskom titulom - gotovo, to je to, apsolutna istina.

Sa druge strane su oni koji apsolutno veruju u nauku i studije. Ono što je dobro kod njih je što koriste neke osnovne naučne metode u svojim izlaganjima i demantuju rečenicu po rečenicu izgovorenu od ove prve grupe.

Problem i kod jednih i kod drugih je što uopšte ne prihvataju mogućnost da nisu pravu i da čak i neka naučna studija može da se demantuje kasnije kada istraživanja postanu preciznija i bolja.

Ja lično sam naklonjeniji ovom drugom jatu, ali imam ipak malo više lufta da prihvatim da nešto nije apsolutno tačno ili istinito.
 
Ne znam šta ti nije jasno tu. Ne bih otvorio ni rudnik bakra u Jadru, niti na Zlatiboru.
zamisli, na zlatiboru 100 godina postojali rudnici magnzita.
prelepo selo Jablanica je pomalo opustelo od kako nema rudnika, nekadašnji radnici rudnika od muke prešli na poljoprivredu.
 
@astrodule
tekst u nin od ovog autora koga navodiš u tvitu sam okačio pre nekoliko stranica, ali se zagubio u raspravi. Piše o ovome ali lepo strukturirano. Vredi pročitati, za sve strane u diskusiji.


 
zamisli, na zlatiboru 100 godina postojali rudnici magnzita.
prelepo selo Jablanica je pomalo opustelo od kako nema rudnika, nekadašnji radnici rudnika od muke prešli na poljoprivredu.
Znači Defke bi otvarao desetine rudnika po Srbiji, a ti bi i na Zlatiboru čak.

Ne znam kako da vam objasnim, ali protiv toga se ljudi bune.
 
zamisli, na zlatiboru 100 godina postojali rudnici magnzita.
prelepo selo Jablanica je pomalo opustelo od kako nema rudnika, nekadašnji radnici rudnika od muke prešli na poljoprivredu.
Opšte je poznato da ljudi trče da rade u rudnicima, koliko je to lagan posao. Muka živa sad. Bukvalno ne može da se napravi smena generacija jer nema novih rudara.

I Majdanpek ima rudnik zlata pa mu demografija katastrofalna a ne jednoj Jablanici sa trocifrenim brojem stanovnika. Gde se uopšte nalazi taj rudnik, ne može da se vidi ni na satelitu. Živeo sam 30 godina na 9 km vazdušno od njega a prvi put čujem da je postojao.
 
Od jutros na PINKU promotivni spotovi za rudnik i pljuvanje opozicije koja širi laži.

Sve što se na Pinku promoviše treba u startu diskreditovati, pa sve da kopa Majka Tereza. Dovoljan razlog.


Edit. setio sam se gde sam čuo za rudnik u Jablanici, u Zlatiborskom potkastu. Priča Rađen Buljugić pijani kako je radio u njemu

1721896993509.png
 
Pa eto uzimam kao primer "dobrotvora". Daj neki bezgrešan primer. Isus Hristos?


Ovde imamo dosta kontraverza. N1 i slični prozapadni mediji vode propagandu protiv iskopavanja litijuma, dok "patriotski", režimski, mahom proruski mediji forsiraju zapadno kopanje u propagandi.

Na forumu imamo opoziciono orijentisane članove koji su za Litijum u režiji SNSa iako je već poznato da je jedina garancija da će neko zaraditi ogromne pare na štetu države.
 
Možemo mi ovde da diskutujemo do sutra, problem ostaje kod većine ljudi kojima je teško da ubace više parametara u jednačinu.

Ja se opet nadam da oni SNS zaslepljeni mogu barem malo da uključe mozak, ali gledajući dosadašnju zaslepljenost (primeri lokalnih moćnika i podrška njima), skeptičan sam.

Ljudi će ovde glasati za nešto za 1000 dinara i veoma je teško takvim ljudima nešto objasniti.

SNS medijskoj mašineriji je veoma lako da diskredituje svaki protest protiv njihovih stvari.
 
N1 i slični prozapadni mediji vode propagandu protiv iskopavanja litijuma, dok "patriotski", režimski, mahom proruski mediji forsiraju zapadno kopanje u propagandi.
Ti "patriotski" mediji su samo deklarativno patriotski i pro-ruski. Oni su u stvari samo glasnogovornici režima koji je u suštini duboko pro-zapadni. Taj režim zna da je većina ljudi i dalje nastrojena pro-patriotski, pa čak i pro-ruski, pa su upregli te medije kako bi zamaskirali svoju izdajničku politiku. Na sva usta su "patriotski" i "pro-ruski", a u stvarnosti sve rade po nalogu gospodara života i smrti sa zapada.
 
Patriotsko ide sa jedne, a pro-zapadno i pro-rusko sa druge strane jednačine.

Ovaj režim je duboko na ruskoj strani. Razlikujem taktičke poteze, ustupke zapadu od strateške opredeljenosti Kremlju. Čak i je rudnik postavio tako da ispada da Nemci atakuju na srpskog seljaka.

Hajde nek zatvori jedno ili dva poglavlja u pregovorima. Nema šanse.

Teško protiv te politike dok ga smatraju partnerom svi.
 
ja mislim da su delovi režima pro ruski, bar na papiru i u javnom obraćanju.
delovanje opet, nema veze sa tim, mislim da deluju (po sovstvenom mišljenju, ne po mom stavu) praktično. Rusima jedino što ne uvode sankcije od ustupaka, a sve ostalo rade sa zapadom, pa i snadbevanje ukrajine oružjem. To je što se spoljne politike tiče.

ne isplati im se da zatvaraju poglavlja, oni (režim) najmanje žele da mi uđemo u EU. Ne samo da uđemo, nego i da se približavamo.
 
ja mislim da su delovi režima pro ruski, bar na papiru i u javnom obraćanju.
delovanje opet, nema veze sa tim, mislim da deluju (po sovstvenom mišljenju, ne po mom stavu) praktično. Rusima jedino što ne uvode sankcije od ustupaka, a sve ostalo rade sa zapadom, pa i snadbevanje ukrajine oružjem. To je što se spoljne politike tiče.

ne isplati im se da zatvaraju poglavlja, oni (režim) najmanje žele da mi uđemo u EU. Ne samo da uđemo, nego i da se približavamo.
To prema zapadu. To je sve taktički. Gledaj šta radi sa narodom i kako ga okreće.

Al offtopic je. Neću više.
 
Oni i da žele da zatvore poglavlja, sa timom koji su sastavili, jednostavno nemaju kapacitet. Tim kapaciteta zonske lige ne može da pretenduje da igra Ligu Šampiona.
 
Možda bi mogli da se složimo da prvo rešimo postojeće ekološke probleme, pa ako smo u stanju njih da rešimo, da krenemo u priču od litijuma jer bi to pokazalo da umemo da se bavimo ekološkim stvarima?
 
Vrh