Ajde malo matematike. Procenjeno je da vrednost litijuma u Srbiji iznosi oko 14 milijardi USD, sto je 1.2 miliona tona * 12.000 USD po toni. Rudna renta od toga bi bila 5%, sto je oko 700 miliona evra, tj. onoliko koliko smo dali za prenos Premijer lige, iliti oko 100 evra po stanovniku. Koliko je dugo planirano rudarenje? Ako je recimo 40 godina, dolazimo do toga da od rudne rente svako od nas dobija po 2.5 evra godisnje. Suma sumarum, iznos rudne rente je smesan i ne treba ga uzimati u obzir.
E sad, neki tu racunaju i neke poreze i doprinose koji bi kao usli u budzet, plate radnika i slicno. Ajde da posmatramo stvar iz drugog ugla. Ako ce iskopavanje da traje 40 godina, to znaci da ce svake godine moci da izvozimo taj litijum u ukupnoj vrednosti od 350 miliona evra, tj. toliki bi bili prihodi Rio Tinta, od kojih on treba da pokrije svoje troskove, plati rudnu rentu, plate, i ostale poreze i doprinose.
Drzava dobija direkt 184.5 miliona. Dobit sire privrede je par puta veci.
Racuna se da ce drzava dobiti direkt 185.5 miliona evra.
Ali, sta ako steluju bilanse pa prihodi budzeta budu znatno manji?
Sta cemo sa subvencijama koji oni ocekuju da im drzava isplacuje?
Ako Rio Tinto godisnje prihoduje 350 miliona evra od prodaje, odakle mu para da plati 185 miliona u budzet i visestruko vise domacoj privredi za razlicite usluge. Gde ti vidis siru dobit?
Pritom, ne uzimam u obzir potencijalno ogromno zagadjenje, tj. stetu ciji iznos moze da se meri u mnogo vecim iznosima nego sto je vrednost celokupnog litijuma koji se moze eksploatisati.
Ako je dobro imati rudnike, koju korist od toga imaju stanovnici Bora ili Majdanpeka? Osim sto neki od njih rade u tim rudnicima pa im je plata mozda za nijansu veca od proseka, ali po cenu zdravlja. Da ne pricam o tome koliko su se od rudnika "obogatile" i koliko su prosperirale africke zemlje. Da ne pricam i o tome da se rucnici obicno prave na nenaseljenim podrucjima gde ionako ne nice skoro nista.
Dalje, ti polazis od pretpostavke da ce sve biti po propisima, kao da ne znas u kakvoj zemlji zivis.
Mislim da ljudi ne bi bili protiv rudnika uopste kad bi sva korist isla nama (kao sto recimo Norvezani imaju direktnu korist od svoje nafte) i kad bi bili sigurni da je proces rudarenja siguran, tj. kad bismo imali odgovarajucu tehnologiju. Trenutno nijedan od ta 2 uslova nije ispunjen, i od nas se ocekuje da "zakoljemo vola zbog kilograma mesa", tj. da zrtvujemo ekologiju, narod i njegovo zdravlje zbog mizerno malog novca koji ce verovatno zavrsiti zna se u cijim dzepovima.
Takodje, postavlja se pitanje zasto se ne rudari u Nemackoj, jer oni imaju 4 puta vise litijuma od nas. Ako nisi znao, ocekuje se da litijum za nekoliko desetina godina bude jako bitan element nuklearne fuzije, tako da domacinske zemlje cuvaju svoj litijum za kasnije kad bi trebalo da ima mnogo vecu vrednost, a ovaj nas ce eksploatisati za male pare.