Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

@Defke gde je tvoja crvena granica? Da li bi glasao za rudarenje litijuma i da nije jedan rudnik u pitanju već 5? Ili 10?
Svaki rudnik je projekat za sebe, svaki koji ispuni uslove, procene isplativosti, studije izvodljivosti, uticaja na zivotnu sredinu i prodje javnu raspravu nije problem, ako ne ispuni i kedan je problem. Nisu to kucice u monopolu da se gledaju po kolicini.

Obrni okreni, cak i da je izvoz milijardu (ne znam odakle ta cifra, jedino ako ne racunas da ce rudarenje trajati 14 godina), i cak i da svih milijardu zavrsi kod nas (teorijski nema sanse), to su male pare, dovoljno velike da se plati samo Premijer Liga i da zavrsi u ko zna cijim dzepovima. To su male pare da bi se dozvolila ekoloska katastrofa.
Pa zar nije ta Premijer liga skandalozno velika cifra, sad odjednom postade sinonim za sitnu paru :)
 
Svaki rudnik je projekat za sebe, svaki koji ispuni uslove, procene isplativosti, studije izvodljivosti, uticaja na zivotnu sredinu i prodje javnu raspravu nije problem, ako ne ispuni i kedan je problem. Nisu to kucice u monopolu da se gledaju po kolicini.


Pa zar nije ta Premijer liga skandalozno velika cifra, sad odjednom postade sinonim za sitnu paru :)
Znači ako 10 rudnika litijuma "prođe", tebi je to ok?
 
Francuzi imaju javnu raspravu do 31.7. i ako otvore rudnik piše da bi im to bio prvi u Evropi u poslednjih 50 godina:


A ovo što piše na: https://www.ekapija.com/news/4775022/francuska-krece-u-iskopavanje-litijuma
Nešto sumnjam da kod njih ima nekih dekreta koji dozvoljavaju da se skrati procedura za otvaranje rudnika. I ovo mesto što spominju ne nađoh da se tu planira rudnik. Plus naslov je tendeciozan jer su tek došli do javne rasprave i ne zna se da li će na kraju biti otvoren.
 
Poslednja izmena:
izvinjavam se ako je neko vec ranije postavio
 
^
Dva coveka sa platnog spiska Rio Tinta i njihove $ price. Zbog cega Rio Tinto odbija davanje garancije za bezbednost zivotne sredine kad je sve sigurno i bezbedno?
 
^
Dva coveka sa platnog spiska Rio Tinta i njihove $ price. Zbog cega Rio Tinto odbija davanje garancije za bezbednost zivotne sredine kad je sve sigurno i bezbedno?
Na platnom spisku RT su zato sto su radili po zakonu obaveznu studiju o zastiti sredine?

Ko ce nam raditi studije ako tako zigosemo strucnjake?

Isto kao sa sudijama Ustavnog suda koji su oborili uredbu iz 2022, pa su odma deljene njihove slike po drustvenim mrrzama.

Zalimo se na unistavanje institucija, pa ih malo unistavamo sami.
Rizik od rudnika litijuma koji postoji, je mnogo veći od rizika rudnika litijuma koji ne postoji.

Ne znam šta ti nije jasno tu. Ne bih otvorio ni rudnik bakra u Jadru, niti na Zlatiboru.
Pa nije jasno bas, zasto bas litijum, sta je to posebno sa litijumom?
 
Na platnom spisku RT su zato sto su radili po zakonu obaveznu studiju o zastiti sredine?

Ko ce nam raditi studije ako tako zigosemo strucnjake?

Isto kao sa sudijama Ustavnog suda koji su oborili uredbu iz 2022, pa su odma deljene njihove slike po drustvenim mrrzama.

Zalimo se na unistavanje institucija, pa ih malo unistavamo sami.

Pa nije jasno bas, zasto bas litijum, sta je to posebno sa litijumom?
Pa rekao sam ti. Ne bih otvorio ni rudnik bakra. Jesi pročitao taj deo?
 
Taj spin za stručnjake koji su "na platnom spisku RT" je jedan od podmuklijih.

RT kao nosilac projekta je dužan da naruči studiju. Naravno da je nećemo mi plaćati. Studiju ne naručuje tako što traži neke stručnjake, već može da naruči od licenciranih inženjera za to od strane ministarstva.

 
Napisao si otvorio bi 0 rudnika litijuma, ako si mislio 0 novih rudnika zasto tako nisi napisao.
Zato što o njima diskutujemo. Napisao sam ti isto i za bakar, a svako bi zaključio da se to odnosi na bilo koje rudnike.

Mora da postoji debela potreba i korist da bi se priroda uništavala. To je zadovoljeno kod uglja. I potreba i korist su 10/10.
 
Zato što o njima diskutujemo. Napisao sam ti isto i za bakar, a svako bi zaključio da se to odnosi na bilo koje rudnike.

Mora da postoji debela potreba i korist da bi se priroda uništavala. To je zadovoljeno kod uglja. I potreba i korist su 10/10.
Pa cudna konstrukcija recenica iskreno, ali ok. Kad vec diskutujemo o rudnicima litijuma, zasto dodatno naglasavanje toga, mislim da bi svako zakljucio da mislis bas samo na litijum.

Kako se definise debela potreba? Koji elementi je po tebi zadovoljavaju, sem fosilnih goriva?
 
Debela potreba = živeli bismo pod svećama da nismo imali ugalj.

Dakle MI, a neki Hans.
 
Litijum Srbiji ne treba. A i da nam treba, mnogo je isplativije i sigurnije uvoziti ga iz Kine nego raskopavati i trovati srpsku Toskanu.

Ti bi otvorio 20 novih rudnika po Srbiji. Mislim da nisi svestan uništavanja i pakla koji bi to donelo. Rudnici su nužno zlo. Dakle zlo Defke. A pogotovo kada nema koristi.
 
Najviši ekološki standardi.

Screenshot_20240724-200921.png
 
Litijum Srbiji ne treba. A i da nam treba, mnogo je isplativije i sigurnije uvoziti ga iz Kine nego raskopavati i trovati srpsku Toskanu.

Ti bi otvorio 20 novih rudnika po Srbiji. Mislim da nisi svestan uništavanja i pakla koji bi to donelo. Rudnici su nužno zlo. Dakle zlo Defke. A pogotovo kada nema koristi.
Da. Globalizacija i specijalizacija. Neko pravi jedno, neko drugi nešto treće.
Ne znam koliko si u toku, ali ta globalizacija malo popusta. Mislim zbog toga i cela ova frka.
 
Сат откуцава, а нигде професионалног цивилног одреда за бомбе да деактивира СНС-ов експлозив који ће разнети 80% Србије заједно са њеним становништвом.
1721853121464.png
 
Poslednja izmena:
Vrh