Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Toliko o sposobnosti glasača SNS-a da prati više problema odjednom

IMG_2979.png
 
Što se tiĉe kopanja litijuma moje mišljenje je da će se litijum kopati na ovaj ili onaj način. Obzirom na geopolitičku situaciju u svetu i poziciju Srbije, jasno je da tu nema nikakve opcije da ne bude kopanja, pa makar SNS padne sa vlasti i dođe neko drugi.

Po meni biće jedan od sledeća 2 scenarija:

1. scenario: tenzije koje su trenutno prisutne nastaviće se još neko vreme, za to vreme vlast, Rio Tinto i EU će se manje više držati po strani, neće začikavati narod direktno (iako se na režimskim medijima vodi kampanja ZA litijum), pustiće se da dešavaju protesti s vremena na vreme (kao ovo sada u Valjevu i Loznici), kako vreme prolazi tenzije će se polako smanjivati, i manje više svi će postati flegma na tu temu (doduše biće i dalje "vatrenih" komentara po mrežama i portalima, ali bez rizika za značajnije proteste, blokade), i tada će vlast, Rio Tinto i EU mic po mic nastaviti u smeru koji je zacrtan i samo će u jednom trenutku tiho krenuti izgradnja ruadnika i tu više neće biti opcije za nazad.

2. scenario: tenzije se neće stišavati i tokom jeseni (posle letnjih odmora) narod će se konsolidovati, krenuće ozbiljni protesti, blokade, i prvi put će postojati ozbiljna mogućnost da SNS padne sa vlasti jer će se pored opozicione javnosti mobilisati i pro-SNS glasači. U tom trenutku vlast, Rio Tinto i EU će krenuti sa već isprobanom metodom iz 2021. godine. Projekat će se stopirati zbog nekog N-tog razloga i narod će se polako umiriti kao i uvek, i projekat će ići pod status quo.

Tada EU pribeći planu B, a to je da Srbija postane nova Rumunija i Bugarska.

Bugarska i Rumunija su 2007 po hitnom postupku primljene u članstvo iako su bile daleko od EU standarda samo da ne bi pale pod okrilje Rusije... Isti taj pristup će se primeniti i na Srbiju, to jeste Srbija će se ubaciti u EU po hitnom postupku (ali naravno sa gomilom disklejmera kako bi na kraju Srbija dobila sve obaveze koje nosi EU članstvo, a pri tome minimum prava, u praksi sve će ostati isto kao i sada, sem što će formalno pravno postojati plava zastava sa zvezdicama, a običan građanin će to osetiti samo po zvezdicama u gornjem levom uglu na registarskim tablicama i što kad ode u Grčku na more moći će da koristi net bez roaminga, a suštinski sve će ostati isto kao i sada i za narod i za vlast u Srbiji).

I na taj način EU će i zvanično dobiti suverenitet i mogućnost da odluči (mimo volje naroda u Srbiji) da Srbija, sada kao punopravni član EU, mora da omogući kritične sirovine istoj toj EU, jer sada to više nije izbor, nego obaveza.

Vidim da ljudi često polaze od jako pogrešne pretpostavke da EU želi da kopa litijum u Srbiji zato što Srbija nije u EU a da je u EU ista ta EU ne bi smela da kopa litijum u Srbiji zbog strogih ekoloških propisa, a potpuno previđa, to jeste zaboravlja da EU unutar EU može da radi šta hoće, ako je u interesu EU. Drugim rečima kada si u poziciji kadija te tuži kadija ti sudi (što bi bio odnos EU i Srbije kada bi Srbija bila u EU), ne možeš da računaš da će se kadijina pravila i propisa primeniti baš onako kako se do sada radilo. Drugim rečima, EU niko ne bi mogao da spreči da donese propise kakvi njima odgovaraju da bi se kopanje litijuma na papiru bilo u skladu sa standardima. Onog trenutka kada EU uvuče Srbiju (što Zoran Panović kaže na o ruk, ili uz vajld kartu) tog trenutka EU može da radi u Srbiji šta i kako hoće.

Evo slikovitog primera: ja moju stan mogu da okrečim kako ja hoću. Ako hoću da komšijin stanbude okrečen kako ja hoću, komšija može ali i ne mora da prihvati moj predlog. Ali može i da mi zalupi vrata ispred nosa i da me istera iz stana i ja posle mogu samo da sedim i kukam, ali ništa neću moći da postignem. Ali ako ja kupim komšijin stan, onda sam ja taj koji bira kako će biti okrečen, i komšija više ne može da mi zalupi vrata i istera iz stana.

Upravo takav odnos EU će napraviti sa svakom zemljom koju primi u članstvo, pogotovo sa zemljama koje primi u članstvo na o ruk, ili uz vajld kartu, kakav je slučaj bio sa Rumunijom i Bugarskom (zbog EU interesa da taj deo evrope ne bude pod okriljem Rusije), i kakav će sigurno biti i sa Srbijom, jer je interes EU da dobije pristup litijumu bez da je to moguće opstruirati od strane bilo koga u Srbiji (onog trenutka kada je Srbija zvanično deo EU, deo suvereniteta se nepovratno gubi).

Jednostavno kad si u poziciji kadija te tuži, kadija to sudi, tada kadija (EU) radi ono što njemu odgovara da bi on (EU) dobila ono što joj treba na svojoj teritoriji, a sve to kolokvojalno uvijeno u nekakvu "EU standardi" formu, koja se ponovo pravi onako kako EU u tom trenutku odgovara da bi dobila sirovine koje su joj potrebne, sa teritorije koju je "ubacila u EU" isključivo da bi imala "first hand" pristup sirovinama.

Nekakav scenario 3 da se ni ovo pod 1. ni ovo pod 2. ne desi je po meni jako mala šansa, to jeste ako se ni ovo pod 1, ni ovo pod 2 ne bi desilo, gotovo je sigurno da bi šapu na Jadar u tom slučaju stavili ili Rusija ili Kina. Jednostavno ne postoji šansa da se tamo ne kopa, samo je pitanje da li će to biti za račun EU, ili za račun Rusije ili Kine, i koja će cena biti plaćena za to. Ali da će se kopati u to nema nikakve sumnje i ko god sada misli da će bilo kakva akcija to sprečiti, mislim da je u gadnoj zabludi.

Za kraj samo ću okačiti linkove na vesti iz 2007. godine, kada je zapravo nešto moglo da se uradi (ali ko je tada razmišljao o tome) a to je vreme kada je bio oktivren "kriptonit" ako se neko uopste seca da je prvobitan naziv za jadarit bio kriptonit, obzirom da se Rio Tinto jos tada spominjao u medijima, i verovatno je i tada bilo jasno kako i na koji nacin su oni rudarili po svetu, medjutim tada to verujem da niko ozbiljno nije shavatao, to jeste ljudi su tada mislili da se nista veliko ne moze desiti u Srbiji i verujem da apsolutno niko nije mogao da zamisli sta ce se desiti 17 godina kasnije zbog tog antisupermen "kriptonita" koji je tada otkriven:

24. april 2007: https://www.b92.net/o/zivot/vesti?yyyy=2007&mm=04&dd=26&nav_id=243497
24. april 2007: https://rtv.rs/sk/zivot/nauka-i-tehnologija/kriptonit-antisupermen-pronadjen-u-srbiji_14255.html
25. aptil 2007: https://www.politika.rs/sr/clanak/25054/Supermen-je-iz-Srbije

Obratite paznju na komentare na clanku b92, ljudi su se uglavnom sprdali na tu temu.
 
Poslednja izmena:
The investigation phase of the project has had a harmful impact due to the leakage of toxic mine water containing high levels of boron, arsenic, and lithium. These elements have contributed to soil and water pollution in agricultural areas due to the leakage of toxic mine water during the exploration phases. Would the mine be opened, these toxic waters from the depth around the ore body, under pressure of several bars, would come to surface area that is rich in surface- and shallow high-quality groundwater. It will certainly significantly pollute both as well as the surrounding soil.
 
Pritisak Bezbedosno informativne agencije na seljake je ogroman i nezabeležen od 1945. godine, kada su komunisti došli na vlast i počeli obračun s političkim i ideološkim neistomišljenicima, rekao je FoNetu Predrag Veljković iz Udruženja proizvođača mleka i stočara Šumadije i Pomoravlja.

Deo naših ljudi je podlegao pritiscima i potpisao nekakav sporazum o saradnji sa Vladom, prema kojem se poljoprivrednici obavezuju da u narednih godinu dana neće protestvovati, što je i cilj Vlade Srbije da osujeti svaki bunt dok ne okonča posao sa Rio Tintom, rekao je Veljković.
 
Vrh