Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Posle nekih sat vremena dobio sam poruku od dobrog poznanika (skoro pa i da smo drugari, vidimo se s vremena na vreme, sednemo na piće) u kojem mi se toliko isfrustrirano i sa toliko vulgarnosti i uvreda obratio, da ja nisam mogao da verujem šta čitam (pitao sam se da li to on piše ili mu je neko upao na profil).
Takav ti prijatelj, poznanik onda i ne treba, ucinio ti je uslugu. Trust me
 
Mачвани су пргави људи и инаџије. Тај крај има велику традицију борбе и буне, од Мишара, Чокешине, Дубља, Свилеуве, преко Катанске буне, извлачења чивије кнезу, борби на Церу, Дрини, Чеврнтији, Мачковом камену, и тд.
Mislim da je sada "protivnik" ipak malo jači od srednjevekovnih bojeva (EU, Nato, Kina, cela automobilska industrija...). Namerno sam stavio protivnik pod znake navoda, jer zapravo taj projekat je u interesu Mačvana.

Voleo bih da naprave taj referendum koji se spominje i da se u to uključe posmatrači iz EU, UK i USA kako bi našim političko-ekološkim organizacijama i drugim protivnicima projektka bili garant da će referendum biti fer i pravičan.

Ako taj referendum prođe i ljudi u Mačvi budu ZA projekat, i nezavisni posmatrači iz inostranstva potvrde da je referendum protekao kako treba, onda mislim da mi više nemamo šta da pričamo na tu temu.

Da sam vlast ja bi taj referendum organizovao odmah sada, u naredna 3 meseca, kako bi konačno zatvorili ovu temu
 
Мени блиски добри (и дан данас) пријатељи су били чланови СНС у периоду 2008-2018.

Mislim da je sada "protivnik" ipak malo jači od srednjevekovnih bojeva (EU, Nato, Kina, cela automobilska industrija...). Namerno sam stavio protivnik pod znake navoda, jer zapravo taj projekat je u interesu Mačvana.

Voleo bih da naprave taj referendum koji se spominje i da se u to uključe posmatrači iz EU, UK i USA kako bi našim političko-ekološkim organizacijama i drugim protivnicima projektka bili garant da će referendum biti fer i pravičan.

Ako taj referendum prođe i ljudi u Mačvi budu ZA projekat, i nezavisni posmatrači iz inostranstva potvrde da je referendum protekao kako treba, onda mislim da mi više nemamo šta da pričamo na tu temu.

Da sam vlast ja bi taj referendum organizovao odmah sada, u naredna 3 meseca, kako bi konačno zatvorili ovu temu
Нажалост показао си опште незнање из националне историје. Ти бојеви су из 19. и 20. века. Мој професор историје из средње школе би ти рекао седи 1, спремај се за август.

Наводници нису потребни, тај пројекат је највећи непријатељ Мачвана после Адолфа Хитлера.

Референдуми о уставом загарантованим правима на место за живот и здраву животну средину би били антиуставни!
А власт је склона манипулацијама типа довожење лажних гласача.

П.С. нека зна и наш народ преко Дрине у Републици Српскох, да та река раздваја копно али да спаја подземне воде и да су Мачва и Семберија подједнако угрожене.
 
Нажалост показао си опште незнање из националне историје. Ти бојеви су из 19. и 20. века. Мој професор историје из средње школе би ти рекао седи 1, спремај се за август.
Nisi daleko od istine. Jedva sam u školi prolazio istoriju, mislim da sam za sve 4 godine srednje imao jedva dvojku, uvek me je mnogo više zanimala budućnost nego prošlost, a evo sada sa 36 godina mogu da kažem da mi je taj stav omogućio da sam ovde gde jesam i srećan sam zbog toga. Mislim da ne bi došao do pozicije u kojoj sam da me je zanimala prošlost.
 
Iskreno, @astrodule mrtva trka...
Ne znam da li su gori ovi ostrasceni koji na pomen SNS-a ili precednilka dobiju dijareju i zapene od besa ili ovi gorepomenuti koji kada se pomene precednik ustanu, prekrste se, govore hvalospeve i slepo veruju u sve sto vide na TV, sto im se servira svaki dan...
 
@dejanbg88 mnogi su besni zbog svega ovoga. Ja lično sam u stanju da prestanem da se družim sa nekim ako vidim da se učlani u SNS ili da za pare brani SNS politiku.
Poštujem tvoj stav, iako ne mogu da kažem da to razumem ili opravdavam, ali ipak poštujem.

Jasno mi je da ljudi koji su manje ili više idealisti će biti možda skloniji raskidanju poznastava sa ljudima koji idu kontra tom idealu.

Ja nisam idealista, više sebe posmatram kao pragmatika koji se prilagođava okolnostima, i pliva u sistemu (koji ne može da promeni, i može samo da mu se adaptira ili da se u suprotnom bori sa vetrenjačama) te stoga ne vidim situaciju u kojoj bi mogao sa nekim da iniciram prekid odnosa zbog drugačijeg političkog, verskog ili nekog drugog opredeljenja.
 
Nisi daleko od istine. Jedva sam u školi prolazio istoriju, mislim da sam za sve 4 godine srednje imao jedva dvojku, uvek me je mnogo više zanimala budućnost nego prošlost, a evo sada sa 36 godina mogu da kažem da mi je taj stav omogućio da sam ovde gde jesam i srećan sam zbog toga. Mislim da ne bi došao do pozicije u kojoj sam da me je zanimala prošlost.

Драго ми је због тебе. Волео бих да подржиш и очување будућности деце из Горњих Недељица, Јадра, Рађевине и Мачве уместо што си се сврстао у ред подржаваоца оних који желе да им упропасте будућност. Боље да се у том крају развија ИТ сектор него рударење. Ти беше и имаш ИТ фирму а не рударску?
 
IT ne postoji bez industrije, a trenutno nam je IT uposlen isključivo za stranu industriju.
 
eko-straza.jpg
 
Ти беше и имаш ИТ фирму а не рударску?
Tako je. I u nekoliko navrata sam imao saradnju sa kompanijama iz oblasti energetike. Pre neki dan sam iscimao neke bivše saradnike koji su sada na prilično visokim menadžment rolama na globalnom nivou da li mogu da me spoje sa nekim od profesora iz oblasti rudarstva i geologije sa nekog od prestižnih svetskih univerziteta (idealno sa ivy league, oxforda i slično) jer želim da dobijem informacije koje me zanimaju od ljudi koji su zaista svetski stručnjaci na temu rudarstva i geologije, i da sebi razjasnim neke nedoumice, a pre svega da dobijem "first hand" znanje koje mi je potrebno da bih ljudima koji su ostrašćeni bio u mogućnosti da repliciram sa ĉinjenicama koji su potvrđene od strane relevatnih svetskih profesora iz oblasti rudarstva i geologije, jer me samo mišljenje tih stručnjaka zanima što se tiče ove problematike.

I za to sve sam spreman da platim njihovu konsultantsku satnicu kako bi mogli zaista da se posvete i odvoje vreme kako bi me uputili oko stvari koje me zanimaju za projekat Jadar. Jednostavno želim da demistifikujem celu ovu priču i da imam čvrste argumente u svojim rukama ako bi sa nekim ušao u polemiku na ovu temu.

Srećom pa sam u mogućnosti da iz potpunog ćefa platim stručnjake koji će mi dati odgovore na ova pitanja, umesto da čitam tviter i komentare po portalima od random ljudi
 
Tako je. I u nekoliko navrata sam imao saradnju sa kompanijama iz oblasti energetike. Pre neki dan sam iscimao neke bivše saradnike koji su sada na prilično visokim menadžment rolama na globalnom nivou da li mogu da me spoje sa nekim od profesora iz oblasti rudarstva i geologije sa nekog od prestižnih svetskih univerziteta (idealno sa ivy league, oxforda i slično) jer želim da dobijem informacije koje me zanimaju od ljudi koji su zaista svetski stručnjaci na temu rudarstva i geologije, i da sebi razjasnim neke nedoumice, a pre svega da dobijem "first hand" znanje koje mi je potrebno da bih ljudima koji su ostrašćeni bio u mogućnosti da repliciram sa ĉinjenicama koji su potvrđene od strane relevatnih svetskih profesora iz oblasti rudarstva i geologije, jer me samo mišljenje tih stručnjaka zanima što se tiče ove problematike.

I za to sve sam spreman da platim njihovu konsultantsku satnicu kako bi mogli zaista da se posvete i odvoje vreme kako bi me uputili oko stvari koje me zanimaju za projekat Jadar. Jednostavno želim da demistifikujem celu ovu priču i da imam čvrste argumente u svojim rukama ako bi sa nekim ušao u polemiku na ovu temu.

Srećom pa sam u mogućnosti da iz potpunog ćefa platim stručnjake koji će mi dati odgovore na ova pitanja, umesto da čitam tviter i komentare po portalima od random ljudi
Nazalost, argumenti ti ovde i na ovakvom mestu nece puno koristiti. Ne postoji zdrava diskusija i debata, glavne reference su Informer, TikTok, Twitter(X), FB i ostale drustvene mreze a dijalog se svodi na pricu 2 lika koji sede ispred prodavnice i piju pivo...
Cast izuzecima!
 
@dejanbg88 Sta se cudis Dejane, ja sam isto obrisao kolege koji su u SNS, svasta bih rekao svakome ko podrzava ovaj projekat, uopste nisam nasilan lik, nisam se nikada tukao, ali ako se krene u realizaciju sa ovim prijektom iskreno ne znam na sta bih sve bio spreman, jer ja ovo vidim kao napad na zdravlje moje dece i mene. Ne zanima me da li je to utemeljeno ili ne. Znam jos mnoge dobre momke koji isto razmisljaju kao ja.
 
Ja nisam idealista, više sebe posmatram kao pragmatika koji se prilagođava okolnostima, i pliva u sistemu (koji ne može da promeni, i može samo da mu se adaptira ili da se u suprotnom bori sa vetrenjačama) te stoga ne vidim situaciju u kojoj bi mogao sa nekim da iniciram prekid odnosa zbog drugačijeg političkog, verskog ili nekog drugog opredeljenja.
dosta ljudi razmislja bas ovako, vidi sebe kao neku mnogo pametnu individuu, koja definitivno, nikako nije deo sistema, nego ,,pliva" u sistemu
svako s takvim misljenjem je potpora sistemu; ili podrzavas ili se protivis, trećeg prosto nema. takvo razmisljanje, gde si jelte iznad toga, je cist egoizam
 
Eво и емисија доктора Дикића са протеста у Шапцу.
 
dosta ljudi razmislja bas ovako, vidi sebe kao neku mnogo pametnu individuu, koja definitivno, nikako nije deo sistema, nego ,,pliva" u sistemu
svako s takvim misljenjem je potpora sistemu; ili podrzavas ili se protivis, trećeg prosto nema. takvo razmisljanje, gde si jelte iznad toga, je cist egoizam
Nemo tako, čovek ima para da plaća iz ćefa da mu rade studije, da bi mogao ovde na forumu da piše.
 
dosta ljudi razmislja bas ovako, vidi sebe kao neku mnogo pametnu individuu, koja definitivno, nikako nije deo sistema, nego ,,pliva" u sistemu
svako s takvim misljenjem je potpora sistemu; ili podrzavas ili se protivis, trećeg prosto nema. takvo razmisljanje, gde si jelte iznad toga, je cist egoizam
Ako će neko da me uslovi sa tim ili si "potpora sistema" ili "protiv sistema", "trećeg nema", onda ću bez ikakvog razmišljanja reĉi da sam potpora sistemu, ako već trećeg po njemu nema (a zapravo jesam ta treća opcija)
 
@dejanbg88 Sta se cudis Dejane, ja sam isto obrisao kolege koji su u SNS, svasta bih rekao svakome ko podrzava ovaj projekat, uopste nisam nasilan lik, nisam se nikada tukao, ali ako se krene u realizaciju sa ovim prijektom iskreno ne znam na sta bih sve bio spreman, jer ja ovo vidim kao napad na zdravlje moje dece i mene. Ne zanima me da li je to utemeljeno ili ne. Znam jos mnoge dobre momke koji isto razmisljaju kao ja.
Izvini molim te, cenim te kao sagovornika i clana foruma, imas dosta korisnih postova na forumu.
ALi sta ti znaci ovo sto si napisao?
1. Konkretno, SNS, pa zar nisi svestan koliko je ljudi danas u SNS-u preslo iz ostalih stranaka, da pojedini menjaju partijske knjizice kao carape... Za mene je to samo drugo pakovanje, SPS, SRS, DS, SNS... (nastavi niz slobodno). Mislim jesi li stvarno ozbiljan?
2. "Ne zanima te da li je to umeljeno ili ne". Cekaj, kako te ne zanima, zamisli pobijes se s nekim, uvredis prijatelja, rodjaka, na kraju se ispostavi eto slucajno da je mozda on bio u pravu? Sve ok, roditeljski instikt, treba da branis porodicu ali cemu takav iskljuciv stav?
3. "Znam mnoge dobre momke koji razmisljaju kao JA". Namerno sam ovo JA pojacao jer ovako govori samo neko ko misli da je uvek u pravu i da nikad ne gresi. Ovo je u psihologiji skolski primer egocentricnog ponasanja, ja pa ja.

Ovo uopste nema veze sa Rio Tintom, jeste li svesni koliko se ostrasceni i agresivni u svojoj borbi za ekologiju koja je sve samo to nije? By the way i mi ostali valjda imamo neke porodice ili mislite da imamo rezervnu drzavu. Mozda smo mi losi momci...?
 
@boocky Jednostavno sam siguran da je zivotna sredina jako ugrozena ovim projektom i ne postoji opcija da nije. Jednostavno mi nismo dorasli za ovako nesto sto vidimo svakodnevnim akcedentima koji se desavaju nasim nemarom i dok sve drzave u Evropi koje imaju vise litijuma od nas a ne eksploatisu ga to ne rade, ja ga necu podrzati. Nisam izbrisao bas sve clanove poznanike i prijatelje, ali one koji su na pozicijama i nesto se pitaju jesam, jer ne podrzavam bezkicmenjake i one sto klimaju glavom. Clanove koji idu na proteste naravno da nisam izbrisao i koji smeju da kazu svoj stav. Sto se tice poslednjeg dela mislio sam da sam usamljen u svojoj zelji za nasiljem po ovom pitanju jer mi je dosta vise ove vlasti ali sam otisao na par okupljanja porodicnih gde su bili mladi porodicni ljudi mojih godina i video sam kod svih ili skoro svih da je dogorelo, da su ljudi spremni na sve ili da se sele. Iskreno da sam deo ove vlasti (ne znam bas koliko su ucenjeni) ozbiljno bih razmislio da se od ovoga odustane.
 
Ako će neko da me uslovi sa tim ili si "potpora sistema" ili "protiv sistema", "trećeg nema", onda ću bez ikakvog razmišljanja reĉi da sam potpora sistemu, ako već trećeg po njemu nema (a zapravo jesam ta treća opcija)
tolko, nadam se da ti je sad jasno zasto je tvoj prijatelj imao takvu reakciju
2. "Ne zanima te da li je to umeljeno ili ne". Cekaj, kako te ne zanima, zamisli pobijes se s nekim, uvredis prijatelja, rodjaka, na kraju se ispostavi eto slucajno da je mozda on bio u pravu? Sve ok, roditeljski instikt, treba da branis porodicu ali cemu takav iskljuciv stav?
Neki ljudi prosto nisu licno propatili od strane vlasti; ako si ti medju njima, drago mi je, nadam se i da nikad neces
ali mnogi jesu
neko kome je ognjiste ugrozeno od strane rio tinta - njemu objasni da je lose sto ima iskljuciv stav
 
Nazalost, argumenti ti ovde i na ovakvom mestu nece puno koristiti. Ne postoji zdrava diskusija i debata, glavne reference su Informer, TikTok, Twitter(X), FB i ostale drustvene mreze a dijalog se svodi na pricu 2 lika koji sede ispred prodavnice i piju pivo...
Cast izuzecima!
Дефинитивно си злурад а не неинформисан, и последњи трачак сумње си ми отклонио. Апсолутно је било аргумената базираних на чињеницама, шта више неколико пута су подељене студије од релевантних стручњака (а не РТ запослених) на тему рударења литијума, укључујући и званичан став САНУ-а.

Прича од овог шатро ИТјевца који је нека ”трећа страна” је за малу децу. Нема треће стране, или си ”за” овај пројекат или ”против”. Ако си за, после свега што је изнето, ја немам како другачије да те видим осим као корисниког идиота за оне који апсолутно не желе ништа добро овој земљи а ни нама који овде живимо.
 
Vrh