Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Ako otvorimo rudnik, dobijam politicke poene u svetu i bice jako malo kritika ubuduce od evropskih partnera
Po meni samo ovo bilo bi dosta dobar trade off. Zemlja smo koja kritike i packe od tog istog zapada dobija od kad ja znam za sebe. Red bi bio da tome dođe kraj, da prvi put imamo taj neki normalan odnos sa zapadom, ono bar bez tih non stop kritika koje su prisutne već 30 godina.

Jednostavno moramo računati o političkim benefitima, ako želimo da budemo iole pragmatični
 
Po meni samo ovo bilo bi dosta dobar trade off. Zemlja smo koja kritike i packe od tog istog zapada dobija od kad ja znam za sebe. Red bi bio da tome dođe kraj, da prvi put imamo taj neki normalan odnos sa zapadom, ono bar bez tih non stop kritika koje su prisutne već 30 godina.

Jednostavno moramo računati o političkim benefitima, ako želimo da budemo iole pragmatični
Да ли си прочитао овај текст?
 
Да ли си прочитао овај текст?
Nisam još. Pročitaću ga jer želim da ga uporedim sa ovim člankom:

Po meni je ovaj članak iz NIN-a najobjektivniji mogući članak na tu temu, a autor članka je diplomirani inženjer tehnologije, član Inženjerske komore Srbije, licencirani savetnik za upravljanje hemikalijama u životnoj sredini i smanjenje rizika od hemijskog udesa i katastrofa
 
Ок, имаш и супротно мишљење инжињера технологије вода на протесту у Богатићу. Послушај и то.
 
Pisac teksta u Nin-u je zaboravio da napise da je tehnologije obrade jadarita eksperimentalna, odnosno da nikad nije testirana do sada, jer je rec o jedinstvenom mineralu koji ne postoji na planeti, samim tim sve je u domenu teorijske rasprave. Ukljucujuci potencijalne stetne efekte po okolinu. Cak i da sve bude ispunjeno sa aspekta bezbednosti, da se potpuno ostvari sve iz njihove studije, uvek postoji sansa za nepoznatim, necim sto su prevideli ili jednostavno novim faktorom u jednacini, koji je iznenadjenje za sve. Tako da je sumnja opravdana, iako ima i neozbiljnih kritika ovog projekta.
 
,, .... jer je rec o jedinstvenom mineralu koji ne postoji na planeti, samim tim sve je u domenu teorijske rasprave.... ,,

Nakon ovakve budalaštine potrebno je uložiti ne mali napor da normalan čovek je izbriše iz svoje pameti.

U principu , naš litijum treba da ostane gde jeste ali iz razloga što je vec prevazidjen boljim materijalom, te ne isplati se išta uništavati za radi već prevazidjenom (zastarelom) bateriskom tehnologijom koja se razvija i smenjuje munjevitom brzinom
 
Rio Tinto je odgovorio i kaže 180 miliona evra godišnje za ekološku katastrofu.

 
Na primer Kinezi su pri kraju 2023 godine krenuli da atestiraju sodium-ionske baterije u električnim automobilima. Litijum, dakle treba da ostane baš gde je i bio. Pod zemljom.
To je po meni onda dobra vest za sve. Ne treba nešto mnogo da se brinemo u tom slučaju, jer ako industrija baterija već ide u tom smeru, a čak i da se sada odmah krene sa izgradnjom rudnika, nema šanse pre 2028 da se uopšte krene sa kopanjem, jasno je da jedino ko treba da se zabrine je upravo Rio tinto jer bi oni bili samo na gubiku, jer bi u naredne 4 godine investirali u tehnologiju koja za 4 godine više neće biti aktuelna, pa ne treba da bude straha "šta ako" jer će svakako svi proizvođači preći na te nove ne-litijumske baterije, pa je bespredmetno da se ljudi plaše, protestuju i gube energiju, kada je već sama upotreba litijuma isključena za koju godinu, pa to više nije naš problem nego Rio tintov.

Mnogo veći problem bi bio da je na ovom stupnju tehnološkog razvoja Srbija sama krenula u ovaj projekat, jer bismo onda mi bili ti koji smo izgubili pare, a na Rio tinto
 
,,....šta ako" jer će svakako svi proizvođači preći na te nove ne-litijumske baterije, pa je bespredmetno da se ljudi plaše, protestuju i gube energiju, kada je već sama upotreba litijuma isključena za koju godinu, pa to više nije naš problem nego Rio tintov.... ,,

Treba da da se brinemo i plašimo ......
Rio sada daje provizije a ne za koju godinu. .
Jbg... ipak provizija je provizija .... vajdica po vajdica nije za bacanje 🤣
 
Screenshot_20240731-081858.png
 
Glupi Rio Tinto ulaze milijarde u rudnik metala koji za koju godinu nece biti potreban. Nisu ni kapitalisti sto su nekad bili.
 
Cim Nemci otvore rudnik litijuma u svojoj drzavi, odmah mozemo i mi i to uz istu zastitu koju ce oni koristiti.
 
Rio Tinto je odgovorio i kaže 180 miliona evra godišnje za ekološku katastrofu.
Нешто ме цифра болно подсећа на пројетовану добит републике Србије од пореза на плате и рудну ренту заједно.
 
Po meni samo ovo bilo bi dosta dobar trade off. Zemlja smo koja kritike i packe od tog istog zapada dobija od kad ja znam za sebe. Red bi bio da tome dođe kraj, da prvi put imamo taj neki normalan odnos sa zapadom, ono bar bez tih non stop kritika koje su prisutne već 30 godina.

Jednostavno moramo računati o političkim benefitima, ako želimo da budemo iole pragmatični

To je naivno očekivati...

Problem naš je što mi nismo partner Zapada, jer nismo u NATO i zbog toga nismo u EU, pišamo uz vetar sa nekakvom podrškom Rusiji itd... Problem je politički, ne ekonomski, a u svetlu ruske agresije i naše pozicije, taj problem postaje i bezbednosni.

Ako recimo krene taj litijum i naprave se ugovori sa Evropom o isporukama, ne možeš to posle da menjaš, a razni komesari će te i dalje drndati oko Kosova itd... Kome ćeš drugome i da prodaš litijum - kinezima nije neophodan, imaju svoj, a EU ti je najbliža da im izvezeš. Amerika se obezbedila. Niko drugi i ne proizvodi EV.

Uostalom, na Kinu se baca drvlje i kamenje oko ljudskih prava, a npr. sav taj litijum dobijaju iz Kine (57% svetske proizvodnje).
 
Vrh