Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Људи из тих села НЕЋЕ да се селе због рудника. Шта ту није јасно?
Народ из места у околини НЕЋЕ руднике. Шта ту није јасно?
Народ се оправдано плаши Рио тинта због његове истороје. Шта ту није јасно?
Народ нема поверења у наше институције, посебно инспекције и локалне самоуправе. Шта ту није јасно?
Зар су потребни неки јачи аргументи против?
Ne znam koliko je taj argument jak, i koliko je pametno insistirati na njemu, jer kad sad organizuje Vucic neki referendum tamo mogu biti iznenadjujuci rezultati.

Generalno sa ovim emotivnim ispadima i neproveravanjem argumenata koje bacate samo njemu idete na ruku. Ako se pravi odbrana napravite je da valja.

Ne znam. Ja očekujem da Vlada radi cost benefit za svoje strategije i projekte.

Ne znam kako drugačije voditi zemlju, donositi bilo koju odluku. Elizabet se poziva na to i ja bih voleo to da vidim. Da vidimo kako je Vlada procenila i gubitke.
Ne znas ali ocekujes, ok.
Neformalni = Nije deo pravne procedure, neobavezujuće
Deo je pravne procedure, samo nezavrsen. Rade ga po resenju ministarstva, ne na sviju ruku, bukvalno sam okacio resenje par postova izmad.

To što ti misliš jasno se videlo ovde, iz silnih postova koje si napisao u odbranu ovog kriminalnog projekta čiju realizaciju zdušno zagovarate, kao da vam život od toga zavisi.

Hteli ste stručna mišljenja, dobili ste ih. Šta piše kao zaključak Zbornika SANU?
,,Grupa eminentnih istraživača ustanovila je da bi realizacija projekta "Jadar" dovela do masovne devastacije prostora, trajne degradacije šuma, zemljišta, biodiverziteta, degradacije površinskih i podzemnih voda itd. i uspostavljanju stanja permanentnog rizika po zdravlje stanovnika obližnjih sela i grada Loznice".

Zdravo, doviđenja.

Neće biti rudnika, a ako vam je do kopanja i uživanja u blagodetima litijumskog rudarenja-možete slobodno da se odselite u pustare Čilea, Argentine ili Australije pa tamo kopajte do mile volje.
Manje histerije, vise citanja. Bar odgledaj raspravu u SANU na koju se zbornik poziva.
 
Po kom zakonu se radi analiza i kako bi ona formalno izgledala? Kako treba da izgleda taj dokument?

O studiji ekonomskog uticaja je vec raspravljano al tad to nije bilo politicki popularno pitanje https://www.rts.rs/lat/vesti/drustv...a-studija-o-ekonomskom-uticaju-rio-tinta.html

Naravno da je nacrt (mada ne znam sta znaci to neformalni), studija jos nije zavrsena, gore sam i napisao. Svakako da je to sto je vec u fazi nacrta dostupna javnosti pozitivno.
U toj analizi koju kačiš ne piše ništa ili ja ne vidim, o gubicima zbog gašenja poljoprivredne proizvodnje na određenoj teritoriji. Ne piše ništa o uticaju na zdravlje i troškovima za lečenje, gubicima ljudskih života itd.

Ne piše ni o operativnim troškovima održavanja jalovišta u narednim decenijama.

Troškovi izgradnje infrastrukture.

Tih gubitaka sigurno ima još.
 
Ne znam koliko je taj argument jak, i koliko je pametno insistirati na njemu, jer kad sad organizuje Vucic neki referendum tamo mogu biti iznenadjujuci rezultati.


Ne znas ali ocekujes, ok.

Deo je pravne procedure, samo nezavrsen. Rade ga po resenju ministarstva, ne na sviju ruku, bukvalno sam okacio resenje par postova izmad.


Manje histerije, vise citanja. Bar odgledaj raspravu u SANU na koju se zbornik poziva.
Nije deo pravne procedure jer se ne podnosi nikome, niti utiče na bilo šta. Ne obavezuje nikoga, ne teku nikakvi rokovi. Dakle nije deo pravne procedure.

Da očekujem. Ti ne očekuješ?
 
U toj analizi koju kačiš ne piše ništa ili ja ne vidim, o gubicima zbog gašenja poljoprivredne proizvodnje na određenoj teritoriji. Ne piše ništa o uticaju na zdravlje i troškovima za lečenje, gubicima ljudskih života itd.

Ne piše ni o operativnim troškovima održavanja jalovišta u narednim decenijama.

Tih gubitaka sigurno ima još.
Gasi se proizvodnja na 300 hektara , od kojih se cak i ne obradjuju svi (ako se uopste neki i obradjuju).

Nije deo pravne procedure jer se ne podnosi nikome, niti utiče na bilo šta. Ne obavezuje nikoga, ne teku nikakvi rokovi. Dakle nije deo pravne procedure.

Da očekujem. Ti ne očekuješ?
Za nekoga ko pravnu drzavu smatra magijom koja resava sve probleme imas dosta proizvoljan odnos ka zakonu i procedurama.
 
Jel ima neko PDF gde piše koliko će novih hroničnih bolesnika biti godišnje i koliko preuranjenih smrti se očekuje na god. nivou?
 
Иначе једна позитивна импресија, на оба митинга и у Шапцу и у Богатићу сам видео доста људи који су пре били за СНС.
Ako nije tajna kako si prepoznao te ljude jer sumnjam da su došli u SNS/za našu decu ili tako nekim majcama/obeležijima?

Generalno sa ovim emotivnim ispadima i neproveravanjem argumenata koje bacate samo njemu idete na ruku. Ako se pravi odbrana napravite je da valja.
Neko je ovde napisao da su tihi bojkot i ignorisanje je pomoglo indijcima da oteraju engleske kolonizatore na miroljubiv i dostojanstven način. Ja, a verujem i drugi, bi protivnike Rio tinta mnogo ozbiljnije shvatali kada bi takav metod koristili, umesto izraza "neš kopat", "briga me za studije, nećete kopat", "narod neće da se seli, ne želi rudnike, nećete kopati" (kod ovog zadnjeg mi je simptomatično što previđaju da je narod već prodao kuće/imanja tom istom Rio tintu, zbog kojeg navodno neće da se seli).

Inače planiram da odem da posetim to selo Gornje Nedeljice ovih dana, čisto da vidim kako sve to izgleda, i eventualno da popričam sa meštanima, jedino me plaši da bi potencijalno BG tablice i auto koji vozim (zatamljeni Audi SUV) mogli da potencijalno izazovu neki konflikt, da me ljudi prosto pobrkaju sa nekim, da misle da sam deo Rio tinta, a ja zaista ne želim da idem tamo sa razmišljanjem da li ću doživeti neku situaciju koja bi mi potencijalno digla pritisak i napravila nepotrebni stres, i jedan izlet i želju da se upoznam sa tim ljudima, pretvorila u ružno iskustvo.
 
Primera radi, kad u Parizu štrajkuje metro- onda oni obustave rad. Saobraćaj u kolapsu. Ne zanima ih da li nekom to smeta ili ne, da li neko ima zakazano kod zubara, pedikira ili manikira. Da li treba da se putuje na aerodrom. Da ne nabrajam, spisak je predugačak. Razlog štrajka - niske plate u Pariskom RATP. Nešto kao GSP kod nas.

U našem slučaju to bi značilo da cela država stane. Bojkot svega. Ne radi se. Nema vozova, nema autobusa, ne rade institucije, škole, obdaništa i slično. Ne ide sa na posao. Mirni protesti po svim gradovima.

I tako, dok se cela ova priča ne stavi ad acta. Recimo kao što je bilo u Portugalu.

Za ovakav potez, potrebno je jedinstvo celog naroda i visoka svest o negativnim posledicama koji ovakav projekat ima po naš opstanak.

Napisano milion puta do sad šta je to.
Ukoliko se ovaj projekat bude realizovao, budite sigurni da ćemo svi mi dobiti status ekološkh izbeglica u godinama koje dolaze.

Vreme je.
 
Ako nije tajna kako si prepoznao te ljude jer sumnjam da su došli u SNS/za našu decu ili tako nekim majcama/obeležijima?
Па познајем доста људи који су били у СНС од оснивања, гласали, неки чак и ботовали на друштвеним мрежама са лајковима и коментарима.
 
Ne znam koliko je taj argument jak, i koliko je pametno insistirati na njemu, jer kad sad organizuje Vucic neki referendum tamo mogu biti iznenadjujuci rezultati.

Generalno sa ovim emotivnim ispadima i neproveravanjem argumenata koje bacate samo njemu idete na ruku. Ako se pravi odbrana napravite je da valja.


Ne znas ali ocekujes, ok.

Deo je pravne procedure, samo nezavrsen. Rade ga po resenju ministarstva, ne na sviju ruku, bukvalno sam okacio resenje par postova izmad.


Manje histerije, vise citanja. Bar odgledaj raspravu u SANU na koju se zbornik poziva
Opet se praviš naivan i manipulišeš, ovo je promocija zbornika i sve je jasno rečeno, a zaključak kao što vidiš ispisan i uokviren na pozadini snimka.

Šta nije jasno?
 
@Vox91 Zaključak je dvojice akademika koji su radili recenziju zbornika, a ne cele akademije. Poslušaj snimak koji si okačio.

Ono bitno što se vidi na okruglom stolu jeste nepoverenje akademika koji je hemičar. Nisam obratio pažnju kako se zove. Uglavnom više puta je pitao za arsenik odnosno da li se u rezultatima nalazi oblik koji je toksičan. Isti nastaje zato što se dodaje kreč u procesu kako bi se neutralizovala kiselina. Nekako mi je delovalo da jednostavno ne veruje da je moguće da ga posle takvog procesa nema u nedozvoljenim količinama. Još bih i dodatno rekao i da je nedostatak dokaza da su opasne materije pod kontrolom u dozvoljenim granicama razlog zašto ne postoji zaključak celog SANU. Nema dvoumljenja da će deo SANU koji je posvećen ekologiji i biljnom i životinjskom svetu glasati protiv ovog projekta. Odnosno ne znam kako oni rade kada donose neki zaključak ali verujem da postoji neko glasanje da se isti usvoji.

RT je doveo inženjere koji su samo znali da ponavljaju ono što im je negde napisano. Na pitanje kako je moguće da će koristiti 6-7 puta manje vode samo su odgovarali generički i nisu znali da objasne i ponavljali to je patent imate u patentu. U jednom trenutku se javio neki profesor koji je možda nagovestio kako. Međutim meni tu onda nije jasno šta će rezervoar od 400.000 kubika vode ako dnevno troše 1100 tona.

Na predavanju profesora sa rg fakulteta koji je radio ili ocenjivao projekat deponije jedan meštanin je postavio legitimno pitanje da li je urađen uticaj deponije na poplave. Pitanje je bilo u smislu da deponija smanjuje površinu kuda poplavni talas može da prođe. Posledica je da se talasu povećava visina, a samim tim i brzina. Profesor nije razumeo pitanje, a jedna osoba iz RT na slabom Srpskom je odgovorio da se to trenutno proverava. Sto će reći projektovali su deponiju, a ne znaju da li su je dovoljno podigli jer je prezentovano da je podignuta za neki metar od najviše zabeleženog nivoa tokom poplava.

Da nema deponije, odnosno kada bi mogli da je prebace u već devastirana područja možda bi ovaj projekat postao ekološki prihvatljiv. Naime profesor sa rg je rekao da bi ovaj rudnik za radni vek generisao jalovog otpada koliko Bor napravi za 5 meseci. Ovako sa deponijom i nekim rezervoarom od 400.000 kubika teško da će ikada biti prihvatljiv.
 
Screenshot_20240730-103548.png
 
Koliko god sam srećan i optimističan kada vidim ljude na ulici, ipak se plašim da je ovo gotova stvar.

Bukvalno su svi bitni faktori za rudarenje litijuma u Srbiji.

Plus kampanja po medijima, pa korisne budale (ili prikriveni SNS-ovci) sa narativom - "kako to da se niste bunili pre za zagađen vazduh, a sada vam litijum smeta", "gde ste bili kada se otvarala železara / Bor..."
 
Koliko god sam srećan i optimističan kada vidim ljude na ulici, ipak se plašim da je ovo gotova stvar.
sigurno
nazalost prezubili smo mnogo gore stvari, verujem da cemo u jednom trenutku prihvatiti i ovo
ali je dobra prilika da se sada stvori jaka lokalna opozicija
uz nis, cacak, kada bi jos ovaj deo zapadne srbije dobio jaku opozicionu struju bilo bi odlicno
 
Neko je ovde napisao da su tihi bojkot i ignorisanje je pomoglo indijcima da oteraju engleske kolonizatore na miroljubiv i dostojanstven način. Ja, a verujem i drugi, bi protivnike Rio tinta mnogo ozbiljnije shvatali kada bi takav metod koristili, umesto izraza "neš kopat", "briga me za studije, nećete kopat", "narod neće da se seli, ne želi rudnike, nećete kopati" (kod ovog zadnjeg mi je simptomatično što previđaju da je narod već prodao kuće/imanja tom istom Rio tintu, zbog kojeg navodno neće da se seli).
izraz koji trazis je ,,sedi ne nasedaj"
 
Evo ja sam danas nažalost na svojoj koži osetio posledice svog stava prema ovom projektu. Pa kad mi neko kaže na forumu "napiši ko si, ime prezime, koju firmu držiš", da mu bude jasno zašto to neću uraditi, pogotovo jer pišem svoje mišljenje, koje je uglavnom nepopularno i van mejnstrima, na uglavnom škakljive teme, i prosto želim da izbegnem ovakve situacije.

Sinoć sam na Instagramu objavio post (karusel sa 10 slika) sa opisom u kojem sam se na blag način sprdao sa nekim stvarima na ovu temu (protesti, komentari po portalima) ali u biti nikog nisam uvredio, niti to što sam rekao nije istina.

Posle nekih sat vremena dobio sam poruku od dobrog poznanika (skoro pa i da smo drugari, vidimo se s vremena na vreme, sednemo na piće) u kojem mi se toliko isfrustrirano i sa toliko vulgarnosti i uvreda obratio, da ja nisam mogao da verujem šta čitam (pitao sam se da li to on piše ili mu je neko upao na profil).

Da skratim, nazvao me je kukavičkom p****m i na vrlo vulgaran način "osudio" to što se, po njegovim rečima, šegačim sa nečim u šta je on uložio sebe (pretpostavljam da misli na to što je bio redovan na svim prethodnim protestima).

Čim sam proĉitao njegovu poruku probao sam da ga kontaktiram, da vidim o čemu se radi, da li mu je potrebna neka pomoć (pomislio sam da nije možda doživeo nervni slom ili tako nešto, obzirom na to šta mi je napisao u poruci, ničim izazvan, jer se u svojoj objavi nisam obraćao njemu konkretno), međutim on me je već blokirao na svim mrežama, na whatsappy, viberu, linkedinu, telefonu... čovek me je jednostavno rečeno obrisao iz svog života, zbog jedne objave na Instagramu :(

Eto zbog čega ja smatram da na sve teme treba da pristupimo racionalno i hladne glave, jer ovo ne bi trebao da bude epilog toga što neki od nas imaju različito mišljenje na neku temu koja nekom drugom puno znači.

Duboko verujem da je on posle čitanja moje objave udahnuo duboko i preskočio da mi napiše to što je napisao (bez obzira što je bio iziritiran), sačekao jutro da hladne glave sagleda problem, i da me je recimo danas okrenuo na telefon i pozvao na piće da popričamo na tu temu, razumno i trezveno, siguran sam da naše poznanstvo i naš odnos ne bi bili ugroženi, niti prekinuti kao sada nakon ove njegove poruke, koju je verovatno napisao u afektu, ali preko koje ja ne mogu preći ma šta da mi jednog dana kaže da je razlog tome bio.
 
Па познајем доста људи који су били у СНС од оснивања, гласали, неки чак и ботовали на друштвеним мрежама са лајковима и коментарима.

LOL

Srbin ima "fejs rikognišn" bolji od kineza i Gugla zajedno... Prepoznaje ko je u kojoj partiji i kojeg političkog opredeljenja.
Trebalo bi te poslati u Kinu, zaradio bi milione. Uvek smo bili jaki po pitanju "izvoza mozgova", ali ovo bi bio "nekst levl" - odliv mozgova 2.0!

Ova tema je vrh.
 
Mачвани су пргави људи и инаџије. Тај крај има велику традицију борбе и буне, од Мишара, Чокешине, Дубља, Свилеуве, преко Катанске буне, извлачења чивије кнезу, борби на Церу, Дрини, Чеврнтији, Мачковом камену, и тд.
 
LOL

Srbin ima "fejs rikognišn" bolji od kineza i Gugla zajedno... Prepoznaje ko je u kojoj partiji i kojeg političkog opredeljenja.
Trebalo bi te poslati u Kinu, zaradio bi milione. Uvek smo bili jaki po pitanju "izvoza mozgova", ali ovo bi bio "nekst levl" - odliv mozgova 2.0!

Ova tema je vrh.
Брате србине, знам лично људе који су били у СНС од 2008. Ишли на митинге СНС, писали коментаре по фејсбуку, добијали посао преко партије. И сретнем их јуче и прекључе на протестима против Рио тинта, поздравимо се, рукујемо.
Зашто се шегачиш?
 
LOL

Srbin ima "fejs rikognišn" bolji od kineza i Gugla zajedno... Prepoznaje ko je u kojoj partiji i kojeg političkog opredeljenja.
Trebalo bi te poslati u Kinu, zaradio bi milione. Uvek smo bili jaki po pitanju "izvoza mozgova", ali ovo bi bio "nekst levl" - odliv mozgova 2.0!

Ova tema je vrh.
Tako je i Hitler svojevremeno znao da prepozna Jevreja na ulici kad ga sretne. Tako kazu....
 
LOL

Srbin ima "fejs rikognišn" bolji od kineza i Gugla zajedno... Prepoznaje ko je u kojoj partiji i kojeg političkog opredeljenja.
Trebalo bi te poslati u Kinu, zaradio bi milione. Uvek smo bili jaki po pitanju "izvoza mozgova", ali ovo bi bio "nekst levl" - odliv mozgova 2.0!

Ova tema je vrh.
Bukvalno u svakom manjem mestu se zna ko je član koje stranke gotovo po imenu i prezimenu, ko botuje, ko preti... nikakva tajna
 
Vrh