Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

niko ni da spomene da smo jedina zemlja u okruzenju koja dozvoljava uvoz euro3 polovnjaka? I to niko od "ekologa" da spomene, barem da se napise neka peticija. Pa to je vazduh koji svi mi udisemo?
Већ смо много пута апсолвирали да главна загађења не долазе од аутомобила већ од индустрије. Тим пре што није еуро 3 једини стандард има и новијих возила. Ово је прећутни дил власти и народа, да се увозе крнтије за мале паре, да се на тај начин побољшава мобилност грађана, а да се на скупим акцизама пуни буџет. Ја сам за то да се Еуро 3 забрани.

Sta cemo sa otpadnim vodama, fekalijama koje se ispustaju direktno u reke? Posebno u Beogradu ali ne i samo u Beogradu, ovakvih primera imamo sirom Srbije.

Овај проблем није од јуче, то тако тако већ јако дуго. Проблем је решив, треба градити постројења. Оно за шта се ја заступам, је да та постројења градимо сами. От није никаква технолгија, а боље би било да се запосли домаћа грађевинска актива осим што се зида бесомучно.

Pricamo o Rio Tintu a bacamo djubre gde stignemo, pa pogledajte brdo deponija skoro gde god se okrenete?

Те две ствари су неупоредиве. Депоније се дају очистити, Београд је добио спалионицу смећа, тако да све може да се наложи

Рударења са Рио Тинто има два огромна проблема:
1. Нејасан на добитак нашег друштва, јер нису јасне преспективе коришћења Литијума у наредних 10 година, тим пре што ми хоћемо само под рудну ренту уместо да сами ископавамо руду и даље је обрађујемо
2. Ниски рејтинг Рио Тинта који је свуда где је радио оставио пустош. Акутелна власт у првим редовима уместор стручњака има послушне папане, а Рио Тинто има високоплаћене правнике професионалце у свом и мешународном домену. Нама би то био први уговор а Тинту један у низу.

Имам утисак та је циљ овог рударења само да се загади Земљиште и смањи простор за живљење људи, а не некаква материјална добит, у том смислу и самог Рио Тинта
 
Nesto se ne secam peticije za cist vazduh u Srbiji ili za pijacu vodu a nece me niko ovde ubediti da postoji nesto vaznije od toga? Pa mi smo tek pre neku godinu u zakon o tehnickim pregledima uveli stavku da se kontrolise nivo izduvnih gasova? Pa o cemu pricamo?
Secam se da smo imali par meseci kampanju u vezi zagadjenog vazduha u Beogradu, jer je bio par dana najzagadjeniji grad na svetu (koriscena je referenca nekog sajta koji meri Air Quality Index). Ali nije Beograd jedini, secam se da i NP ima problem, kao i Uzice, Smederevo, Pancevo itd...
Izvestavao je N1/Nova pre neki mesec cini mi se u vezi deponije u Uzicu koja je gorela ali to je toliko marginalno i sitno u poredjenju sa ovom temom o kojoj se toliko prica. I sto je najgore, pricaju ljudi koji niti su strucni, niti obrazovani, ali zato im se vidi da su politicki ostrasceni.
U prevodu, bavimo se tekucim problemima a ne sta bi bilo kad bi bilo... Dok Rio Tinto uopste zapocne kopanje (ako ga uopste i bude), mozda se predje i na neke druge baterije/tehnologije.
Ја стварно желим да верујем, као Vox91, да сте ви стварно неинформисани а не овако злуради. ЕкоСтража се бави загађеним ваздухом већ годинама. Организовали су протесте, петиције и шта више успели да натерају Владу Србије да усвоји акциони план о загађеном ваздуху. Не знам колико су пута организовали акције скупљања смећа и чишћења дивљих депонија по целој Србији.
 
To sve nije dovoljno, uopšte ne poričem značaj svih akcija u koje manje više nisam upućen (kao i većina ljudi). Nisam aktivista pa da bih morao da budem "informisan".
Uglavnom, složićemo se da je to proces i da problem nije rešen.
Osim toga Eko Straža ne postoji decenijama, kao što sami znate nego kao udruženje deluje nekoliko godina unazad (osnovano 2019.)
Ovi gore problemi postoje decenijama i zahtevaju mnogo veće i šire angažovanje.
 
Poslednja izmena:
ЕкоСтража се бави загађеним ваздухом већ годинама. Организовали су протесте, петиције и шта више успели да натерају Владу Србије да усвоји акциони план о загађеном ваздуху. Не знам колико су пута организовали акције скупљања смећа и чишћења дивљих депонија по целој Србији.
I koji su rezultati njegove borbe? Akcije skupljanja smeća i čišćenja divljih deponija su dobra stvar ali sem toga šta je još uradio? Ja vidim da je u društvu ovih lažnih boraca i zbog toga mu ništa ne verujem. On ne sme da vodi nikakav protest u BG protiv Rio Tinta jer od te borbe 99% neće biti ništa.
 
I koji su rezultati njegove borbe? Akcije skupljanja smeća i čišćenja divljih deponija su dobra stvar ali sem toga šta je još uradio? Ja vidim da je u društvu ovih lažnih boraca i zbog toga mu ništa ne verujem. On ne sme da vodi nikakav protest u BG protiv Rio Tinta jer od te borbe 99% neće biti ništa.
Ко су лажни борци? Видим да припадаш онај групи људи којој све смета и све критикују, али углавном изостану кад треба нешто конкретно да се уради
 
Ко су лажни борци? Видим да припадаш онај групи људи којој све смета и све критикују, али углавном изостану кад треба нешто конкретно да се уради
Ceo NVO sektor i lažna eko udruženja koja su se nakačila na borbu: Ne damo Jadar, ceo SEOS, Marš sa Drine, Kreni-Promeni, OSNA, ORSP, po meni i Eko Straža..samo gledaj ko se međusobno podržava, ima ih još. Ne možeš da pohvataš sve ako ne pratiš detaljno. I ovo kažem kao neko ko je par godina verovao njima. Ne smeta mi ZJR, samo njima verujem i da nije bilo njihove borbe rudnik bi bio otvoren ili u procesu otvaranja. Jedini su oni nešto konkretno uradili.
 
Šta primećujem na ovoj temi - što je više frke i otpora u narodu zbog rudnika, to su portparoli Rio Tinta i SNSa aktivniji na ovoj temi.

Takođe primećujem paradoks da isti ti portparoli RT i SNSa drugima govore kako su im uzaludna pisanja na forumu, a sami se upinju sve jače da pišu ovde. 😄 Pa čekaj, ako je sve uzaludno i unapred rešeno, što se onda vi toliko dajete i cimate na ovoj temi? 🤔😄


Polako ali sigurno, agendaši svih sorti budu provaljeni. 🙂
 
Opet nije tačno to što pričaš. SANU je organizovala naučni skup, akademici su uradili istraživanja i objavljen je ovaj zbornik od 317 strana, sa naslovnom stranom gde na vrhu piše СРПСКА АКАДЕМИЈА НАУКА И УМЕТНОСТИ, kao što svako pismen može da vidi:
Pogledajte prilog 206402
Evo i izveštaja RTS-a:
A te naručene studije koje je finansirala jedna svetski kompromitovana kompanija i gde je studiju o zaštiti voda radio Institut "Jaroslav Černi" koga je prethodno kupila sns firma Milenijum tim - mene uopšte ne zanimaju.

Pazi logike, uložili milione u projekat do danas, planiraju masno da se okoriste i nama da ostave mrvice i devastiranu okolinu, plaćaju studije koje treba da im omoguće da svoj projekat ostvare i onda će da dozvole da te studije njima ne idu u prilog.

Ja, majke mi, moram da verujem da vi samo nemate pojma i da ste naivni ko francuske sobarice, a ne da ste pokvarenjaci kada možete ovo da branite..
Ali i u tom zborniku nema jasnog stava vec upravo ono sto je Mel rekao, ne zna se dovoljno.

Uvek vlasnik projekta finansira studiju, zaista je besmisleno da se posle 100 strana i dalje ponavlja ta prica. Nema sta tu tebe da zanima i ne zanima, takav je zakon i tako to ide.

Malo se informisi o stvarima o kojima pricas pre nego sto zoves ljude pokvarenjacima.

I dalje ovde kacite neke strane tekstove gde se prica o rudnicima o Cileu i Boliviji koji su potpuno druga tehnologija i metodologija dobijanja rude. Apsurdno je da se neki drugi optuzuju za neznanje i navinost ako sami niste najosnovnije stvari obavili i izucili.

Neki kao da se plase da ako zapravo procitaju nesto konkretno da ce im informacija probusiti balon mitova u koji su se umotali.
 
Šta primećujem na ovoj temi - što je više frke i otpora u narodu zbog rudnika, to su portparoli Rio Tinta i SNSa aktivniji na ovoj temi.

Takođe primećujem paradoks da isti ti portparoli RT i SNSa drugima govore kako su im uzaludna pisanja na forumu, a sami se upinju sve jače da pišu ovde. 😄 Pa čekaj, ako je sve uzaludno i unapred rešeno, što se onda vi toliko dajete i cimate na ovoj temi? 🤔😄


Polako ali sigurno, agendaši svih sorti budu provaljeni. 🙂
A tek neznalice i kvazimoralisti.
 
tebra, rezonujes na nivou djaka prvaka
Ono kad hoćeš nekoga da prozoveš da rezonuje kao klinac, a sam zvučiš i dečuješ kao jedan. 😄 Ili kao Ana Brnabić. Što mu dođe isto. 😄

Inače, za nekoga ko pobeđuje ko od šale i nema oko čega da se brine, zvučite sve više frustrirano, iz posta u post. Umesto da slavite i kulirate, vi se tangirate ovde šta misle i pišu par nebitnih likova i koliko nebitnih likova šetaju po srpskim gradovima.

Uživajte bre, pa vi dobijate ovo ko od šale. Nema potrebe da se uzbuđujete. Samo lagano.
 
hvala ti na lepim zeljama

edit: nastavi tako, nemoj sam da se trigerujes i upadnes u depru, pa pises kilometarski post kako napustas forum
 
Poslednja izmena:
Živ bio, sve najbolje.


Inače ovo mi je bio prvi AI bot s kojim sam komunicirao. Ovo izgleda neki eksperiment Ane Brnabič, možda nešto iz Kragujevca...

edit: nastavi tako, nemoj sam da se trigerujes i upadnes u depru, pa pises kilometarski post kako napustas forum
A ti taman bio spremio šampanjac i parizer da slaviš? 😄 Eeee, prc! 😄 Moraćeš još malo da se načekaš. 🤗

tumblr_mm610pi8EY1rd6c58o1_250.gif
 
Poslednja izmena:
Znam jbg, i među opozicijom je mnogo oportunista i plaćenika.

Jbg, po običaju mora narod sam da se bori i iznese sve. Gledam i po svetu, i tamo ti je slično. Frakcije oportunista koji zavlače narod i obični ljudi koji pokušavaju da iznesu i stvore neku zdravu priču. Kako će se sve na kraju završiti, ostaje nam da vidimo.

Meni samo bode oči koliko se ovi Rio Tinto trijumfalisti cimaju i unose u zadnje vreme, a kažu da su na korak od pobede... Ne kapiram...

Podseti me na ovo:
8yo1vh.jpg
 
Pazi kome uplaćuješ. Hteo sam pokazati da su ih ljudi počeli provaljivati da hoće da preuzmu borbu i drago mi je zbog toga. To da traže novac je bonus, ne znaju za sramotu.
 
Ali i u tom zborniku nema jasnog stava vec upravo ono sto je Mel rekao, ne zna se dovoljno.

Uvek vlasnik projekta finansira studiju, zaista je besmisleno da se posle 100 strana i dalje ponavlja ta prica. Nema sta tu tebe da zanima i ne zanima, takav je zakon i tako to ide.

Malo se informisi o stvarima o kojima pricas pre nego sto zoves ljude pokvarenjacima.

I dalje ovde kacite neke strane tekstove gde se prica o rudnicima o Cileu i Boliviji koji su potpuno druga tehnologija i metodologija dobijanja rude. Apsurdno je da se neki drugi optuzuju za neznanje i navinost ako sami niste najosnovnije stvari obavili i izucili.

Neki kao da se plase da ako zapravo procitaju nesto konkretno da ce im informacija probusiti balon mitova u koji su se umotali.
Zna se dovoljno i zaključak sa tog skupa SANU je da bi rudarenje litijuma u Srbiji dovelo do velike štete.

Šta u tome nije jasno? Dokle više ćete da se bavite izvrtanjem činjenica?

Prvo ste se navodno zalagali za stručna mišljenja, kad sam naveo da je SANU organizovala naučni skup i izdala zbornik radova od 300 strana na tu temu-odgovoreno je manipulacijama, lažima kako su ga objavili fantomski likovi, to je sve kao nebitno..

A studije uticaja koje je finansirao i objavio Rio Tinto su ok, tu je sve čisto i tako treba, jer tako kaže zakon?

Nemojte, bre, da mi vređate inteligenciju. Zabole me za zakon koji počiva na principu-kadija te tuži, kadija ti sudi. Strana korporacija teška milijarde će da plati neke ljude koji će da joj kažu ne i sačiniće negativnu studiju? Pa gde to ima? A onda će "institucije" u ovoj rupčagi od uništene zemlje da tom stranom mastodontu kažu ne, ili će, sutra, kad krenu da kopaju, inspektor iz Loznice da izađe na teren i napiše mu kaznu.. na stranu što se to nikada ne bi desilo, boli me uvo za kaznu koju bi oni platili, kad zatruju sve podzemne vode i unište sve.

Da vas podsetim da su i istražne bušotine odmah uništile njive na kojima su kopane, od Valjeva do Loznice.. ljudima uništeni posedi otrovima arsena i bora koji su pokuljali iz tih rupa.

Jalovište će da naprave u dolini Štavice, na stotinama hektara, zaštitiće tlo folijama.. možeš misliti.. projektovaće ga da izdrži stogodišnje poplave.. a kako će da ga zaštite od kiše, decenijskog spiranja.. kad raskopaju zemlju podzemnim rudnikom pa poremete sve, što može i ne može da se zamisli.

Halo, ovakovog rudnika kakav oni planiraku ovde u svetu nema-najpre zbog okruženja u kojem su -nije isto kopati u pustinjama Južne Amerike ili Australije, ili u naseljenom području i na rezervama pijaće vode.

Drugo, tehniku prerade jadarita bi prvi put primenili ovde. Dakle, nikakvih praktičnih iskustava nemaju, već će nad nama da uče i da se vežbaju.

Pa neće moći to, neće se nad nama vršiti eksperimenti na živo.

Vučiću da verujem na reč da će sve biti ok, njegovim "institucijama" kojima si ti spreman da pokloniš poverenje?

Jesi li ti realan čovek, znaš li šta pišeš?

Pošto se iz tvog dugogodišnjeg pisanja ovde ne može reći da si glup, ja ću onda izabrati da mislim samo da si mnogo naivan, ili da ne znaš o čemu pričaš.. ako ni to nisi, onda ću morati da mislim da se iza toga krije nešto drugo..
 
Vrh