Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)


U pitanju je problematična deonica kod Trnavca gde je iskliznulo dosta vozova.

Trenutno se baš u tom delu pruga rekonstruiše, cisterne su ispale negde oko 200 m iza gradilišta.
U poslednjih 4 godine sređeno je oko 60% pruge od Niša do Prahova. Kada se sredi kompletno sve za jedno 2 godine neće biti više incidenata.
 
U pitanju je problematična deonica kod Trnavca gde je iskliznulo dosta vozova.

Trenutno se baš u tom delu pruga rekonstruiše, cisterne su ispale negde oko 200 m iza gradilišta.
U poslednjih 4 godine sređeno je oko 60% pruge od Niša do Prahova. Kada se sredi kompletno sve za jedno 2 godine neće biti više incidenata.
Ko te placa da pricas to
 
U pitanju je problematična deonica kod Trnavca gde je iskliznulo dosta vozova.

Trenutno se baš u tom delu pruga rekonstruiše, cisterne su ispale negde oko 200 m iza gradilišta.
U poslednjih 4 godine sređeno je oko 60% pruge od Niša do Prahova. Kada se sredi kompletno sve za jedno 2 godine neće biti više incidenata.
Ko je odgovarao?
 
Evo Alvirović upravo u SAT-u pita nekog stranca, menadžera iz Stellantisa u Kragujevcu -šta misli o potencijalnom kopanju litijuma u Srbiji, odgovara lik: "Mislim da je to dobro za Srbiju, ali nakon idućih 10 godina treba da razmišljamo o efikasnijim baterijama od litijum-jonskih..

Dakle, dok se ovde krene sa rudarenjem, a iskreno se nadam da neće, ta tehnologija baterija će već biti na izmaku i razvijaće se nove.

Koljemo bika za kilo mesa.. neka se naša vlast mane toga dok je vreme.

O tome se već odavno priča. E sad, da li se traže nove baterije zato što litijuma nema dovoljno, ili da se Kinezi zeznu (Kinezi inače kidaju sa e vozilima) ili je to normalna tok napretka - nebitno.

Kao i mnoge stvari o kojima pišemo na drugim mestima (saobraćajna rešenja) tako se i ovo radi bez ikakve dublje stručne nezavisne analize. OK, teško je dobiit nezavisnu analizu, ali i dalje ne čujemo drugu stranu na medijima sa nacionalnom frekvencijom.
 
O tome se već odavno priča. E sad, da li se traže nove baterije zato što litijuma nema dovoljno, ili da se Kinezi zeznu (Kinezi inače kidaju sa e vozilima) ili je to normalna tok napretka - nebitno.
Rekao je da će se tražiti nove baterije zbog potrebe za većom gustinom od litijum-jonskih..baterije koje će biti jače, a manje i jeftinije od litijumskih..
 
Otvoreno priznajem da ne znam mnogo o temi litijuma i potencijalnim posledicama najavljenog rudnika*, ali mi je veoma zanimljivo koliko malo obični ljudi veruju izjavama vlasti da će to doneti "nama" našto dobro. Čini mi se da ljudi prosto ne veruju više da stvari koje čini vlast donose nešto dobro običnom čoveku.

Ako to nije odraz opasnog gubitka legitimiteta, ne znam šta je.


* Takođe treba dodati da je očigledno da velike broj ljudi više ne zna kome da veruje (uključujući mene).
 
Ako hoćeš da imaš mišljenje o nečemu, potrebno je potrošiti vreme i pročitati / pogledati što više sa raznih strana. Ne znači ništa ako se pogleda gomila klipova ali samo od jedne strane.

E, onda vremenom počneš da odvajaš žito od kukolja. I što više ulaziš u problematiku, tek tada shvataš koliko je problem opširan, da ne kažem interdisciplinaran.

Mene nije blam da kažem da nemam neki određen stav povodom nekih velikih stvari koje su u medijima (tipa Izrael - Gaza, američki izbori, Rusija - Ukrajina). Jednostavno kažem da nemam dovoljno informacija. Često se dešava da u stvari imam mnogo više informacija od osoba koje započnu tu temu jer njihova "upoznatost" sa problemom je u ono što ja saznam za dva minuta "pametnijeg guglanja", jer nemaju odgovor na moje prvo potpitanje, gde se vidi koliko nisu upoznati sa više pogleda na taj problem. Npr, neko mi priča o ratu u Ukrajini, a ne zna ništa o događijama u Donbasu pre 10-ak godina, ili o Drugom svetskom ratu.
 
Да, само то никако нема реперкусија на изборима. Мало људи излази, а СНС гамад влада са 17% обманутих гласача, углавном пензионера и неупућених станивних руралних области.
 
Мало људи излази, а СНС гамад влада са 17% обманутих гласача, углавном пензионера и неупућених станивних руралних области.
Moram da skrenem pažnju da je ova hipoteza pogrešna. Tačno da malo ljudi izlazi na izbore, ali to ne znači da ovi što ne izlaze su a priori protiv aktuelne vlasti.

Tih 17% ukupnog stanovništva, ako uzimaš da je to ukupan broj ljudi koji je zadovoljan SNS-om i glasa za njih, onda bi trebalo isto tako da računaš da ljude koji glasaju za druge opcije nema ni 8% od ukupnog stanovništva (nisam računao tačne procente, išao sam šac metodom imajući u vidu odnos snaga zadnjim izborima). I onda bi neko mogao da kaže opozicija ima samo 8%, svi ostali su za SNS, što takođe nije tačno.

Istina je negde na sredini, a to je da se za tu ciljnu grupu (>50% koji ne izlaze na izbore) bore i jedni i drugi, ali oni su u principu manje nezadovoljni u odnosu na glasače opozicije koji izlaze i glasaju protiv, a isto tako i manje zadovoljni od glasača SNS-a koji izlaze i glasaju za.

Evo moj slučaj:

Ne izlazim na izbore, ne smatram da je SNS najbolja opcija, ali smatram da je manje loša opcija od trenutne opozicije, i nemam ništa protiv da oni ostanu na vlasti koliko god (ukoliko se svi ovi projekti nastave sa realizacijom vezano za infrastrukturu, ekonomiju, spoljnu politiku) dok se ne nađe (stvori) neka nova, racionalna, i neostrašćena opcija (poput Spasa pre nego li što su se integrisali u SNS). A mnogo je ljudi koji imaju slično mišljenje.

Zbog toga smatram da je logički neispravno zaključavanje sa SNS vlada sa podrškom od 17%, jer je mnogo veći procenat onih koji ne izlaze na izbore i smatraju da je SNS manje loša opcija, od alternative u vidu opozicionih opcija. Iako ti ljudi ne podržavaju i ne simpatišu SNS, ipak nemaju ni dovoljno razloga da budu protiv vlasti, pa da ih to motiviše da izađu na izbore.

Izvinjavam se na offtopic-u, nadam se da nije problem što sam replicirao na ovu poruku.
 
Zašto bi iko normalan verovao ovoj vlasti koja nam je toliko zla nanela i koja uništava sve čega se dohvati?

Zašto bi iko normalan verovao stranoj kompaniji čija je reputacija 0 i koja je ostavila gomilu problema na mestima gde je do danas rudarila?

Mi smo obična kolonija, sa kriminalizovanim vođstvom na čelu i bez institucija koje bi trebalo da vrše nadzor nad ovim projektom.

Vidimo i da je i EU izgubila svaki kredibilitet i da deceniju toleriše i sarađuje sa kriminalcem na čelu Srbije. Sada žele da se dočepaju našeg nalazišta zbog njihove industrije i uopšte ih ne zanima šta će sa nama biti i kako ćemo mi ovde proći u takvom aranžmanu.

Živeli smo i dosad bez litijuma, pa možemo i u budućnosti. Imam rodbinu u Krupnju i deda mi je odatle, niko tamo nije gladan i preživeće i bez rudnika..
 
I opet se vraćamo da je demokratija loša, jer svako ima pravo glasa, pa većina (uglavnom neinformisana i manje obrazovana) donese pobedu.

Imamo mi poslovicu koja to pokazuje veoma jasno "Dva loša ubiše Miloša"

Demokraija, naravno, nije loša. Pogledaj Afriku i šta i kako se tamo kopa... Ko se pobuni - nema ga. A vi ovde "mlatite praznu slamu" po forumima i socijalnim mrežama protiv litijuma i nikom ništa. Da smo u Africi, Rusiji ili Severnoj Koreji - verovatno bi ovde bilo dosta kandidata da "lopatom kopaju litijum" u nekom gulagu.

Naravno da je OK da svako iskaže svoj stav i da taj stav izađe i van okvira zemlje, kao što je strepnja običnih ljudi po pitanju kopanja litijuma u Zapadnoj Srbiji dospela više puta i dospeva do medija po Evropi.

Ipak, demokratija ne znači i uvažavanje svake kritike, pa i one loše argumentovane, ali bi trebalo da podrazumeva transparetnost posebno oko ovako bitnih stvari.

Da li smo potpuna demokratija, naravno da nismo, ali smo malo napredovali, pa malo nazadovali, ali opet bolje nego 90-ih ili po ovim spomenutim zemljama.
 
Po meni najveći benefit rudnika litijuma je neki vid stateške pozicije Srbije, ali ne po cenu da se uništi dobar deo Srbije. Ipak, "argumentacije" tipa "vlast koja je sve uništila", "Rio Tinti koji ima reputaciju 0", "ne treba verovati nikome" i "Zla EU" ne govore ništa i nemaju nikakav značaj, samo prave nepotrebni šum.

Pitanje za razmišljanje...

Čujemo da su protesti protiv rudnika tu i tamo (Krupanj, Loznica..). Međutim, nakon posete Šolca, razne opozicione partije su nešto utihnule. Kako će opozicija da bude protiv toga, kada je EU za to, a donacije dolaze iz EU. Nemam ništa protiv donacija EU za opozicione partije i civilno društvo, to je bitan element kontrole vlasti, ali može da bude i mač sa dve oštrice...
 
Pitanje za razmišljanje...

Čujemo da su protesti protiv rudnika tu i tamo (Krupanj, Loznica..). Međutim, nakon posete Šolca, razne opozicione partije su nešto utihnule. Kako će opozicija da bude protiv toga, kada je EU za to, a donacije dolaze iz EU. Nemam ništa protiv donacija EU za opozicione partije i civilno društvo, to je bitan element kontrole vlasti, ali može da bude i mač sa dve oštrice...
Pa, naše opozicione partije mogu da budu protiv litijuma i da izgube i to malo spoljne podrške koju imaju, ili da ćute i ne talasaju mnogo i da ostanu na toj mizernoj podršci opoziciono nastrojenih glasača kao i dosad.

Sada je sasvim jasno da je Zapad isforsirao cepanje opozicije koja nije htela da učestvuje na izborima bez poboljšanja izbornih uslova, zato što je spoljnim faktorima bio bitan kakav takav legitimitet izbornog procesa zbog ove letnje ofanzive na naša litijumska nalazišta..ovakva koincidencija i tajming ne može biti slučajan.

EU nije uopšte briga u kakvim mi uslovima živimo, dok na čelu Srbije imaju ovakvog poslušnika, izdajnika i kriminalca koji ne preza ni od čega zarad opstanka na vlasti i ispunjava sve što oni traže..Predao je Kosovo, sada daje Jadar, a neka se spremi i RS.

To je epilog radikalske politike-gde su oni branili "naše" interese-tu trava više ne raste.

Toliko o tvojim opaskama da konstatacije da od ove kriminalne vlasti koja nam nije donela ništa dobro i da je reputacija Rio Tinta 0 - mogu da se okače mačku o rep.
 
Možda Rio Tinto ne opravdava dobit u odnosu na štetu.
Ali kada ovde okačite link sa Ratkom Ristićem i Draganom Đorđević je kao kada bi se pričajući o kvalitetu rudnika pozivali na Vesića i Šešelja.
 
Pretnja opozicionaru, u Čačku valjda. Prava prilika da sistem pokaže da postoji.

Pogledajte prilog 206234
Да, то је у Чачку. Област Трбушани.

Испред куће Александра Митровића у Трбушанима, председника Градског одбора Ново лице Чачка који се бори против ископавања литијума, током ноћи исписана је претећа порука.

“Остави политику и литијум. Боље за тебе!“

„Мене није уплашио уопште, али због страха који тренутно трпи моја породица, плашим се сам себе и своје реакције ако сазнам ко је ово урадио. Врло је глупо, мене не може да уплаши и још више ћу се борити против ове власти и рудника литијума. Обавестили смо МУП о овој претњи, али с обзиром како тужилаштво реагује на овакве претње, не очекујем да се било шта уради, нити да држава открије починиоце“, наводи Митровић.
 
Meni licno je indikativno da nikad vise nismo imali ekoloskih pokreta koliko unazad nekoliko godina. Opet je takodje zanimljivo da vecina tih pokreta se deklarisalo i pozicioniralo na stranu opozicije, sto je naravno potpuno legitimno.
Ali ekoloski problemi nisu nastali od pre nekoliko godina, tu su vec decenijama, ne moze sada problem Rio Tinta biti jedini takav problem u Srbiji, sta cemo sa zagadjenjem vazduha koje je prisutno vec duzi niz godina, niko ni da spomene da smo jedina zemlja u okruzenju koja dozvoljava uvoz euro3 polovnjaka? I to niko od "ekologa" da spomene, barem da se napise neka peticija. Pa to je vazduh koji svi mi udisemo?
Sta cemo sa otpadnim vodama, fekalijama koje se ispustaju direktno u reke? Posebno u Beogradu ali ne i samo u Beogradu, ovakvih primera imamo sirom Srbije. Pricamo o Rio Tintu a bacamo djubre gde stignemo, pa pogledajte brdo deponija skoro gde god se okrenete?
Licno smatram da malo ljudi raspolaze pravim informacijama u vezi rudnika Rio Tinto a ona vecina koja se u sve razume (kako u ekonomiju, tako i u politiku, rudarstvo, kriptovalute, fudbal itd) misli da sve zna i da se moze odgledati nekoliko klipova sa YT i onda uhvatiti sustina.
Moje licno misljenje je da treba napraviti javnu raspravu na svim nivoima gde ce se predociti lose i dobre strane i gde bi najeminentniji strucnjaci pricali i debatovali o tome. A ne ovako, ispada da je opozicija ekoloski nastrojena i apriori protiv a pristalice vladajuce garniture za rudarenje i za Rio Tinto...
 
Pa, naše opozicione partije mogu da budu protiv litijuma i da izgube i to malo spoljne podrške koju imaju, ili da ćute i ne talasaju mnogo i da ostanu na toj mizernoj podršci opoziciono nastrojenih glasača kao i dosad.

Sada je sasvim jasno da je Zapad isforsirao cepanje opozicije koja nije htela da učestvuje na izborima bez poboljšanja izbornih uslova, zato što je spoljnim faktorima bio bitan kakav takav legitimitet izbornog procesa zbog ove letnje ofanzive na naša litijumska nalazišta..ovakva koincidencija i tajming ne može biti slučajan.

EU nije uopšte briga u kakvim mi uslovima živimo, dok na čelu Srbije imaju ovakvog poslušnika, izdajnika i kriminalca koji ne preza ni od čega zarad opstanka na vlasti i ispunjava sve što oni traže..Predao je Kosovo, sada daje Jadar, a neka se spremi i RS.

To je epilog radikalske politike-gde su oni branili "naše" interese-tu trava više ne raste.

Toliko o tvojim opaskama da konstatacije da od ove kriminalne vlasti koja nam nije donela ništa dobro i da je reputacija Rio Tinta 0 - mogu da se okače mačku o rep.

Bez dobre organizacije, nijedan stav ne može da se relevantno artikuliše u politici. EU to zna, zato će verovatno i da smiri opoziciju da ne talasaju mnogo. Nema opozicije, nema nekih ozbiljnih protesta.

Sigurno nećeš ti pisanjem po forumu da pokvariš planove Briselu. Ostrašćeni i neadekvatno utemeljeni postovi koje si naveo, kada bi se i uzimali ozbiljno, samo idu u prilog tome da te diskvalifikuju kao ozbiljnog sagovornika.

Nema nekih većih protesta, nema ozbiljnog i utemeljenog protivljenja, eto rudnika.
 
Vrh