Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Možda Rio Tinto ne opravdava dobit u odnosu na štetu.
Ali kada ovde okačite link sa Ratkom Ristićem i Draganom Đorđević je kao kada bi se pričajući o kvalitetu rudnika pozivali na Vesića i Šešelja.
A ovi iz SANU je l' znaju šta, ili su budale?
 
Bez dobre organizacije, nijedan stav ne može da se relevantno artikuliše u politici. EU to zna, zato će verovatno i da smiri opoziciju da ne talasaju mnogo. Nema opozicije, nema nekih ozbiljnih protesta.

Sigurno nećeš ti pisanjem po forumu da pokvariš planove Briselu. Ostrašćeni i neadekvatno utemeljeni postovi koje si naveo, kada bi se i uzimali ozbiljno, samo idu u prilog tome da te diskvalifikuju kao ozbiljnog sagovornika.

Nema nekih većih protesta, nema ozbiljnog i utemeljenog protivljenja, eto rudnika.
Mnogo sam se potresao što me neko kao ti ne smatra ozbiljnim sagovornikom...
 
Ovo nije stav SANU već pisanje jednog rada koji je objavljen u zborniku SANU.
SANU ima za sad jedan zvanični stav, a to je da nema dovoljno informacija kako bi se ozbiljnije moglo diskutovati o RT. Međutim, taj zajednički stav je iz vremena kada nije bilo nacrta studije o uticaju. Budući da je studija sada dostupna, bilo bi dobro da SANU i relevantni stručnjaci ponovo otvore raspravu i diskusiju, pogotovu što nam je stručna rasprava potrebna.
 
Meni licno je indikativno da nikad vise nismo imali ekoloskih pokreta koliko unazad nekoliko godina. Opet je takodje zanimljivo da vecina tih pokreta se deklarisalo i pozicioniralo na stranu opozicije, sto je naravno potpuno legitimno.
Ali ekoloski problemi nisu nastali od pre nekoliko godina, tu su vec decenijama, ne moze sada problem Rio Tinta biti jedini takav problem u Srbiji, sta cemo sa zagadjenjem vazduha koje je prisutno vec duzi niz godina, niko ni da spomene da smo jedina zemlja u okruzenju koja dozvoljava uvoz euro3 polovnjaka? I to niko od "ekologa" da spomene, barem da se napise neka peticija. Pa to je vazduh koji svi mi udisemo?
Sta cemo sa otpadnim vodama, fekalijama koje se ispustaju direktno u reke? Posebno u Beogradu ali ne i samo u Beogradu, ovakvih primera imamo sirom Srbije. Pricamo o Rio Tintu a bacamo djubre gde stignemo, pa pogledajte brdo deponija skoro gde god se okrenete?
Licno smatram da malo ljudi raspolaze pravim informacijama u vezi rudnika Rio Tinto a ona vecina koja se u sve razume (kako u ekonomiju, tako i u politiku, rudarstvo, kriptovalute, fudbal itd) misli da sve zna i da se moze odgledati nekoliko klipova sa YT i onda uhvatiti sustina.
Moje licno misljenje je da treba napraviti javnu raspravu na svim nivoima gde ce se predociti lose i dobre strane i gde bi najeminentniji strucnjaci pricali i debatovali o tome. A ne ovako, ispada da je opozicija ekoloski nastrojena i apriori protiv a pristalice vladajuce garniture za rudarenje i za Rio Tinto...
Slazem se sa tobom od reci do reci.

Ja ove pokrete dozivljavam pre svega kao politicko-ekoloske pokrete sa primarno politickim ciljevima, dok ekologija sluzi kao alat za generisanje podrske i mobilisanje sirih narodnih masa. Da su ovo cisto ekoloski pokreti a ne politicko-ekoloski, onda bi se izvodile akcije okrenute ka realnim ekoloskim problemima pre svega, a akcije kontra Rio Tinta bi bile jedna u moru akcija, a ne jedina akcija koja ih zanima. Pored toga verovatno bi ih zanimao i problem globalne ekologije, globalno zagrevanje i ostalo, imali bi kordinisane akcije sa drugim ekoloskim pokretima iz drugih zemalja i to bi onda verovatno bilo prepoznato nebitno da li si za ili kontra aktuelne vlasti.

Na primer, danas se organizuju protesti u Arandjelovcu. Cilj tih protesta je da se mobilise masa i da se stvori dovoljno energije u narodu kako bi se vlast "skinula" na ulici. Rio tinto je alat kojim se planira da se mobilise masa. Da nije tako, onda bi se danas u Arandjelovcu organizovala masovna akcija ciscenja i sakupljanja djubreta sa Bukulje, Vencaca, i drugih lokaliteta u Arandjelovcu i okolini, sa ciljem da se skrene paznja na problem Rio tinta i buduceg rudarenja u Srbiji. Na primer svi bi nosili majce "Stop rudarenju u Srbiji" i "Stop Rio Tinto", napravila bi se akcije sa eko influenserima, eko jutuberima, cela ta akcija bi onda imala zaista ekolosku notu i ne bi je percipirali kao politicku.

Pa bi se onda sledeceg vikenda ljudi organizovali sa ekoloskim akcijama, ciscenjem djubreta i slicno u Kraljevu, pa u Valjevu, pa bi se organizovala akcija ciscenja Kopaonika, Zlatibora... e to bi onda bio pravi ekoloski aktivizam i onda bi ljudi mogli da shvate da je tim ekoloskim organizacijama i aktivistima zapravo cilj ekologija u globalu, a da su Rio tinto i rudaranje samo JEDNA OD TEMA koja je na dnevnom redu, a ne jedina i to sa ciljem da oni/njihove opcije sruse SNS i dodju na vlast.
 
Mnogo sam se potresao što me neko kao ti ne smatra ozbiljnim sagovornikom...

Neću ulaziti sa tobom u besmislene rasprave, pun ih je ovaj thread. Zapravo ti si se zakačio za moj post, mene tvoja pisanija i kvalifikacije tipa "SANU su budale" ne zanimaju. To je neozbiljno.
 
Nije istina da niko ne govori o vazduhu. I baš to je možda i najjači argument protiv rudnika. Hiljade ljudi je bilo po protestima za vazduh. To je postala medijska tema zahvaljujući zalaganju pojedinaca i građana po mrežama.

I ništa. Puf.

I sad ta država koja nas je pustila niz vodu, nas ubeđuje da će se založiti za ekološke standarde. Važi.
 
Ista stvar i sa deponijama koje gore. Nisu ekološka udruženja ta koja se ne bave. Već rezultata nema jer država ignoriše taj problem. Neće da reši i neće. Ne možeš ih naterati. Ali litijum će biti poseban.
 
Meni licno je indikativno da nikad vise nismo imali ekoloskih pokreta koliko unazad nekoliko godina. Opet je takodje zanimljivo da vecina tih pokreta se deklarisalo i pozicioniralo na stranu opozicije, sto je naravno potpuno legitimno.
Ali ekoloski problemi nisu nastali od pre nekoliko godina, tu su vec decenijama, ne moze sada problem Rio Tinta biti jedini takav problem u Srbiji, sta cemo sa zagadjenjem vazduha koje je prisutno vec duzi niz godina, niko ni da spomene da smo jedina zemlja u okruzenju koja dozvoljava uvoz euro3 polovnjaka? I to niko od "ekologa" da spomene, barem da se napise neka peticija. Pa to je vazduh koji svi mi udisemo?
Sta cemo sa otpadnim vodama, fekalijama koje se ispustaju direktno u reke? Posebno u Beogradu ali ne i samo u Beogradu, ovakvih primera imamo sirom Srbije. Pricamo o Rio Tintu a bacamo djubre gde stignemo, pa pogledajte brdo deponija skoro gde god se okrenete?
Licno smatram da malo ljudi raspolaze pravim informacijama u vezi rudnika Rio Tinto a ona vecina koja se u sve razume (kako u ekonomiju, tako i u politiku, rudarstvo, kriptovalute, fudbal itd) misli da sve zna i da se moze odgledati nekoliko klipova sa YT i onda uhvatiti sustina.
Moje licno misljenje je da treba napraviti javnu raspravu na svim nivoima gde ce se predociti lose i dobre strane i gde bi najeminentniji strucnjaci pricali i debatovali o tome. A ne ovako, ispada da je opozicija ekoloski nastrojena i apriori protiv a pristalice vladajuce garniture za rudarenje i za Rio Tinto...
Vecina tih pokreta nemaju pojma ni očemu. To su onaj tip NVO koji žive u iluziji da nešto rade tako što naprave tribinu, pričaju, pričaju, aktivni su na društvenim mrežama i realno ne urade ništa. I onda su oni društveno odgovorni, rade na reach-u, share-u, a nikada nisu bili na deponiji, čak verovatno ne znaju ni ko je odgovoran za nešto.

Onda napišu izveštaje, dobiju pare iz EU fondova (legitimno), ali ništa ne urade. Sve u svemu, 90% nepotrebnih činovnika (i u NVO sektoru i u EU) koji danas da nestanu, niko ne bi primetio da ih nema.

Pa mi ovde na forumu što prijavljujemo neke stvari smo korisniji od svih tih nabeđenih hipstera koji su ubeđeni da su mnogo korisni.
 
Vecina tih pokreta nemaju pojma ni očemu. To su onaj tip NVO koji žive u iluziji da nešto rade tako što naprave tribinu, pričaju, pričaju, aktivni su na društvenim mrežama i realno ne urade ništa. I onda su oni društveno odgovorni, rade na reach-u, share-u, a nikada nisu bili na deponiji, čak verovatno ne znaju ni ko je odgovoran za nešto.

Onda napišu izveštaje, dobiju pare iz EU fondova (legitimno), ali ništa ne urade. Sve u svemu, 90% nepotrebnih činovnika (i u NVO sektoru i u EU) koji danas da nestanu, niko ne bi primetio da ih nema.

Pa mi ovde na forumu što prijavljujemo neke stvari smo korisniji od svih tih nabeđenih hipstera koji su ubeđeni da su mnogo korisni.
Ja nemam veze sa udruženjima. Ali me zanima šta treba da urade?

Njihovo je da pričaju, na vlastima je da urade.
 
Ovo nije stav SANU već pisanje jednog rada koji je objavljen u zborniku SANU.
SANU ima za sad jedan zvanični stav, a to je da nema dovoljno informacija kako bi se ozbiljnije moglo diskutovati o RT. Međutim, taj zajednički stav je iz vremena kada nije bilo nacrta studije o uticaju. Budući da je studija sada dostupna, bilo bi dobro da SANU i relevantni stručnjaci ponovo otvore raspravu i diskusiju, pogotovu što nam je stručna rasprava potrebna.
Nije tačno, akademici SANU su sačinili zbornik radova od 317 strana i objavili ga kao knjigu "Projekat Jadar-šta je poznato", čiji je zaključak da bi rudarenje litijuma bilo apsolutno štetno.

Studiju o uticaju koja je sada poznata i na koju se pozivaš finansirao je Rio Tinto.

Mislim da ne moram da komentarišem pouzdanost takve "studije"..
 
Ja nemam veze sa udruženjima. Ali me zanima šta treba da urade?

Njihovo je da pričaju, na vlastima je da urade.
Ne, njihovo nije samo da pričaju, to rade i ljudi u kafani.

Njihovo je da uspostave kontakt sa vlastima, da uspostave kontakte sa ljudima na terenu, da kroz tribine u selima upoznaju ljude sa prednostima i štetama projekata.

90% nije izašlo iz Beograda, nisu popričali sa seljakom, ne znaju kako narod razmišlja, ne znaju da to narodu predstave na razumljiv način svoje ideje i projekte koji se tiču tog naroda.
 
Studiju o uticaju su radili ozbiljni ljudi od integriteta koji su radili studije za dosta projekata u Srbiji. Sprdati se sa tim je prilično neozbiljno bez obzira na stav koji imaš.

tudiju o uticaju koja je sada poznata i na koju se pozivaš finansirao je Rio Tinto.
Ovo je toliko puta prežvakano da me je više i sramota da odgovaram na takve gluposti.
Ali evo ti jedna analogija:
Kreneš u Banku po kredit. Banka kaže, treba na izveštakreditnog biroa. Kreditni biro te izanalizira, i pošalje ti potvrdu da nemaš neizmirene dugove. Naravno, neće ga banka platiti, već kreditnom birou ti plaćaš, kao naručilac kredita. Neće ga platiti ni poreski obveznici, već ti. I zamisli sada ti banka kaže: "aaaa, kreditni bilo laže, ti ga plaćaš pa nam je to sumljivo...". I odje*******e te za kredit.


Rio tinto kao naručilac treba da PLATI STUDIJU UTICAJA. Nećemo je ti i ja plaćati sa ostalim poreskim obveznicima, već onaj ko naručuje.

ja ne znam kako vas ne mrzi da budete ovoliko neozbiljni sa tim "strani plaćenici" forama, mislio sam da je to iščezlo kod ozbiljnih ljudi.

Početna | Delfi knjižare | Sve dobre knjige na jednom mestu
SANU nema stav. Neki likovi koji nisu smeli ni da se potpišu su objavili nešto. SANU ima svoj zbornik, ima ga svaki univerzitet pa i neki fakulteti. Moj jedan rad se nalazi u zborniku jer mi je to bio uslov da mi Dipl.Ing priznaju kao Master (ja sam stufirao nekad ranije). Mislio sam da mi to treba za inostranstvo, a onda sam shvatio da mi ne treba i da mi diplomu priznaju takva kakva jeste, pa mi je i žao što sam se cimao zbog izvikane bolonjske gluposti.
 
Ne, njihovo nije samo da pričaju, to rade i ljudi u kafani.

Njihovo je da uspostave kontakt sa vlastima, da uspostave kontakte sa ljudima na terenu, da kroz tribine u selima upoznaju ljude sa prednostima i štetama projekata.

90% nije izašlo iz Beograda, nisu popričali sa seljakom, ne znaju kako narod razmišlja, ne znaju da to narodu predstave na razumljiv način svoje ideje i projekte koji se tiču tog naroda.
Pa ne znam. Mislim da ti imaš prevelika očekivanja.

Ja znam za par udruženja i čini mi se da jesu održavali tribine. Pored tribina i proteste. Naravno da nisam mislio da pričaju u kafani već u medijima. I to rade.

Što se kontakta sa vlastima ne znam kako to da uradiš sa ovakvom vlašću? Ja sam išao na proteste eko straže, par protesta je bilo baš posećeno. Veliki protesti. Posle tih ispostavili su listu zahteva vlastima. I to je to. Kraj.

Ja nemam drugih očekivanja, niti mislim da nešto više tu može da se uradi.

Isto očekujem i kad krenu problemi sa rudnikom litijuma. Dakle očekujem da ce svaki problem naići na čutanje i zid od strane vlasti. To je koren svih problema.

P.S. plus ta eko straža organizuje masovne akcije čišćenja divljih deponija. Ja ne verujem nikome u Srbiji, ali za sada to je za respekt.

Problem nije na strani tog civilnog sektora. Nikako.
 
Nevezano za tekuću diskusiju, sećam se da se ranije pričalo da će biti zabranjeno izvoziti litijum u sirovom stanju. Nekako mi se čini kao da se o tome ne priča više toliko (mada molim vas da kada odgovarate uzmete u obzir da sam već priznao koliko sam neinformisan).
 
To jeste legitimno pitanje, ruda se prerađuje, ali se opet to posmatra kao sirovina možda, ili ne?

Posebne su studije za rudarenje, za preradu i za deponiju.
 
Kakvim kolenima?

Napisati "dobro i" u slučaju kada cisterne sa sump. kiselinom iskaču treći put u 4 meseca je bahato i oholo.

Samo sam našao način da to kažem sa minimumom reči.

Nema prostora za ljutnju.
Pa po "kolenima" od onog trenutka kada si me tim nepotrebnim komentarom svrstao u obožavaoce "svevišnjeg".
Što svakako nisam!!!
 
Samo se ZJR bori protiv Rio Tinta:
 
Naravno, nada je da to znači da će ovde da niknu mega giga fabrike za baterije, da će njihovo prisustvo da privuče proizvođače električnih automobila i ko zna čega još, i da će sve to predstavljati skok domaće privrede bez presedana + da ekološke posledica rudnika neće biti tako teške kao što neki nagoveštavaju.

A opet, da li će to doneti neki boljitak običnim ljudima ili samo mali milion poslova gde su plate ispod granice preživljavanja.

Meni (kao samodeklarisanom laiku) sve to izgleda kao ne baš jaka kvota za klađenje.
 
Nije istina da niko ne govori o vazduhu. I baš to je možda i najjači argument protiv rudnika. Hiljade ljudi je bilo po protestima za vazduh. To je postala medijska tema zahvaljujući zalaganju pojedinaca i građana po mrežama.

I ništa. Puf.

I sad ta država koja nas je pustila niz vodu, nas ubeđuje da će se založiti za ekološke standarde. Važi.
Nesto se ne secam peticije za cist vazduh u Srbiji ili za pijacu vodu a nece me niko ovde ubediti da postoji nesto vaznije od toga? Pa mi smo tek pre neku godinu u zakon o tehnickim pregledima uveli stavku da se kontrolise nivo izduvnih gasova? Pa o cemu pricamo?
Secam se da smo imali par meseci kampanju u vezi zagadjenog vazduha u Beogradu, jer je bio par dana najzagadjeniji grad na svetu (koriscena je referenca nekog sajta koji meri Air Quality Index). Ali nije Beograd jedini, secam se da i NP ima problem, kao i Uzice, Smederevo, Pancevo itd...
Izvestavao je N1/Nova pre neki mesec cini mi se u vezi deponije u Uzicu koja je gorela ali to je toliko marginalno i sitno u poredjenju sa ovom temom o kojoj se toliko prica. I sto je najgore, pricaju ljudi koji niti su strucni, niti obrazovani, ali zato im se vidi da su politicki ostrasceni.
U prevodu, bavimo se tekucim problemima a ne sta bi bilo kad bi bilo... Dok Rio Tinto uopste zapocne kopanje (ako ga uopste i bude), mozda se predje i na neke druge baterije/tehnologije.
 
Naravno, nada je da to znači da će ovde da niknu mega giga fabrike za baterije, da će njihovo prisustvo da privuče proizvođače električnih automobila i ko zna čega još, i da će sve to predstavljati skok domaće privrede bez presedana + da ekološke posledica rudnika neće biti tako teške kao što neki nagoveštavaju.

A opet, da li će to doneti neki boljitak običnim ljudima ili samo mali milion poslova gde su plate ispod granice preživljavanja.

Meni (kao samodeklarisanom laiku) sve to izgleda kao ne baš jaka kvota za klađenje.

Ja se ne bih uzdao u fabrike baterija, nema nekog razloga da one budu locirane blizu rudnika. Ima prednosti, ali su veće prednosti obučen i obrazovan kadar za to. Tako da i ako bude rudnika ne verujem da će ubrzo biti fabrika baterija.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Nesto se ne secam peticije za cist vazduh u Srbiji ili za pijacu vodu a nece me niko ovde ubediti da postoji nesto vaznije od toga? Pa mi smo tek pre neku godinu u zakon o tehnickim pregledima uveli stavku da se kontrolise nivo izduvnih gasova? Pa o cemu pricamo?
Secam se da smo imali par meseci kampanju u vezi zagadjenog vazduha u Beogradu, jer je bio par dana najzagadjeniji grad na svetu (koriscena je referenca nekog sajta koji meri Air Quality Index). Ali nije Beograd jedini, secam se da i NP ima problem, kao i Uzice, Smederevo, Pancevo itd...
Izvestavao je N1/Nova pre neki mesec cini mi se u vezi deponije u Uzicu koja je gorela ali to je toliko marginalno i sitno u poredjenju sa ovom temom o kojoj se toliko prica. I sto je najgore, pricaju ljudi koji niti su strucni, niti obrazovani, ali zato im se vidi da su politicki ostrasceni.
U prevodu, bavimo se tekucim problemima a ne sta bi bilo kad bi bilo... Dok Rio Tinto uopste zapocne kopanje (ako ga uopste i bude), mozda se predje i na neke druge baterije/tehnologije.
Ja se sećam. Baš i napisah u prethodnom postu.

Nije baš da nema akcije. Ima.
 
SANU nema stav. Neki likovi koji nisu smeli ni da se potpišu su objavili nešto. SANU ima svoj zbornik, ima ga svaki univerzitet pa i neki fakulteti. Moj jedan rad se nalazi u zborniku jer mi je to bio uslov da mi Dipl.Ing priznaju kao Master (ja sam stufirao nekad ranije). Mislio sam da mi to treba za inostranstvo, a onda sam shvatio da mi ne treba i da mi diplomu priznaju takva kakva jeste, pa mi je i žao što sam se cimao zbog izvikane bolonjske gluposti.
Opet nije tačno to što pričaš. SANU je organizovala naučni skup, akademici su uradili istraživanja i objavljen je ovaj zbornik od 317 strana, sa naslovnom stranom gde na vrhu piše СРПСКА АКАДЕМИЈА НАУКА И УМЕТНОСТИ, kao što svako pismen može da vidi:
projekat_jadar_-_sta_je_poznato_vv.jpg

Evo i izveštaja RTS-a:
A te naručene studije koje je finansirala jedna svetski kompromitovana kompanija i gde je studiju o zaštiti voda radio Institut "Jaroslav Černi" koga je prethodno kupila sns firma Milenijum tim - mene uopšte ne zanimaju.

Pazi logike, uložili milione u projekat do danas, planiraju masno da se okoriste i nama da ostave mrvice i devastiranu okolinu, plaćaju studije koje treba da im omoguće da svoj projekat ostvare i onda će da dozvole da te studije njima ne idu u prilog.

Ja, majke mi, moram da verujem da vi samo nemate pojma i da ste naivni ko francuske sobarice, a ne da ste pokvarenjaci kada možete ovo da branite..
 
Vrh