Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

slika-r2-velika-razglednica-novi-beograd-srbija_slika_O_340733857.jpg
 
Bio sam tamo na protestu. Ne mogu da verujem da su ladno popili spin da opština koju čini SNS koji ima svu vlast od mesne zajednice do republike nema para i da oni kao građani trebaju da finansiraju sađenje drveća. Povrh svega su dopustili SNS opštinarima da se slikaju i da predstave da su oni zaslužni za očuvanje livade u bloku 19a od gradnje. Ovo je poražavajuće.

I đura će ti oprostiti što te je tukao.
 
 
С обзиром на то да 10.000 студената у Београду нема решено стамбено питање, шта кажете на идеју да се нови Студентски дом изгради у блоку 39 управо за те студенте? Што се тиче повезаности јавним превозом са факултетима, Студентски дом би био повезан линијом 71, али може да се изгради и траса за нову трамвајску линију која би ишла од блока 45 преко Јурија Гагарина, Булевара црвене Армије, Булевара уметности, Булевара Зорана Ђинђића, Милентија Поповића, Старог савског моста, Савске, Немањине и Београдске до Ташмајдана у чијој близини се налазе многи факултети.
 
Малопре сам писао Секретаријату за саобраћај, градском урбанисти ( и Беокому, Општини и кабинету градоначелника) да размотре да ли је проширење Јурија Гагарина, Париске комуне и Булевара Михајла Пупина заиста потребно, а предложио сам им и да се број семафора у Јурија Гагарина и Булевару Михајла Пупина смањи градњом подземних пролаза и пасарела са рампама за инвалиде и бициклисте. Не верујем да ће ишта урадити али сам покушао да урадим шта је до мене, а препоручујем и осталим форумашима да ураде исто.
Bravo, pišem i ja.
Sutra kad se završi IMT pa krene deo prometa sa BASa ka Surčinu postaće apsolutno nemoguć saobraćaj koji opet ne treba seckati semaforima Moraju se zaštititi najranjiviji segmenti stanovništa, dakle prolazi/pasarele su neophodnost ne samo zbog bezbednosti nego i da ne gube vreme čekajući zeleno.
Svaka čast: da neko misli na invalide, bicikliste i pešake! Bilo bi utešno da to čini država, ali...bilo bi dobro da uvaže ovo što im se piše.
Za volanom pomislim kako pešaci pretrčavaju kao da nisu normalni ili imaju života kao u komp.igricama, Kao pešak pokušavam da pređem ulicu preko zebre ili na zeleno (posebno kad je vozačima uslovno zeleno) ali to samo kada sam izuzetno hrabra :rolleyes: Regulisanje semafora duž Jurija Gagarina je posebna priča: u smeru ka Savi, ukoliko niste propisno zagrejali mišiće i ako niste kondiciono spremni, trebaće Vam priiiilično vremena da iz 2x pređete ulicu.
NBG ima, pri tom ovom prilikom mislim na blokove, baš puno potencijala da se lepo provede vreme napolju: blizina Save, šetalište L.Kardenasa... Mogućnost snabdevanja je takođe dobra. Ali ovo pretrpavanje zgradama, preopterećivanje infrastrukture koja nije predviđena za ovolike nove zgrade, uništavanje zelenih površina je preterano i nedopustivo.
 
Mislim da je jako dobro da se narod na NBG probudio i da je krenuo lagano da se samoorganizuje, neće to baš tako lako ići kako pohlepni investitori zamišljaju.
A što se tiče odnosa prema pešacima, biciklistima i invalidima najbolji primer je jučerašnja situacija kad čovek bez jedne noge u kolicima na stanici kod opštine (autobus stoji, vrata otvorena, putnici ulaze i izlaze) moli vozača da izadje i spusti rampu na srednjim vratima. Naravno ovaj je samo zatvorio vrata i otisao dalje (jer ga mrzi da se drnda) a invalid ostao bespomoćno da maše. Žao mi ne zapisah garažni broj Busa da ga prijavim.
Drugi primer je onaj u bloku 62 valjda gde hoće da sklone rampu.
To je mentalitet i stav naroda prema najranjivijim skupinama stanovništva gde spadaju i pešaci, biciklisti...najbolje da ih nema. A svi ćemo jednog dana biti pešaci i stari i nemoćni
 
Mislim da je jako dobro da se narod na NBG probudio i da je krenuo lagano da se samoorganizuje, neće to baš tako lako ići kako pohlepni investitori zamišljaju.
A što se tiče odnosa prema pešacima, biciklistima i invalidima najbolji primer je jučerašnja situacija kad čovek bez jedne noge u kolicima na stanici kod opštine (autobus stoji, vrata otvorena, putnici ulaze i izlaze) moli vozača da izadje i spusti rampu na srednjim vratima. Naravno ovaj je samo zatvorio vrata i otisao dalje (jer ga mrzi da se drnda) a invalid ostao bespomoćno da maše. Žao mi ne zapisah garažni broj Busa da ga prijavim.
Drugi primer je onaj u bloku 62 valjda gde hoće da sklone rampu.
To je mentalitet i stav naroda prema najranjivijim skupinama stanovništva gde spadaju i pešaci, biciklisti...najbolje da ih nema. A svi ćemo jednog dana biti pešaci i stari i nemoćni
Čini mi se da ljudi kolektivno gube empatiju, prosto se iznenadim kada vidim da neko priđe nekom da pomogne. Živimo u vremenima gde kada se neko ljubazno obrati nekom odmah pomišljamo šta se iza toga krije jer što bi neko uopšte bez interesa bio ljubazan?!

Što se tiče invalida i prevoza: pre desetak godina sam prišla devojci koja se sa ocem vozila 45om i pitala sam je kako ulaze/izlaze na šta mi je odgovorila:"Šrafcigerom", na moj šokiran izraz lica (znam, bila sam naivna misleći neko dugme...neka rampa se otvori... ) ona je izvadila stvarno šrafciger koji se zabode u onu rupu kod srednjih vrata da se podigne ona metalna kukica, ručno izvuče i isto tako vrati! Sa čime se ti ljudi sve suočavaju niko ne može ni da pomisli ko nema bližnjeg u takvoj situaciji. A nama, kapiram, ne znači ništa taj trenutak da nekom nešto olakšamo a njima znači mnogo! Ni ja nisam oduvek zapažala šta kome može da predstavlja prepreku, ali od pre desetak godina i sama pokušavam da doprinesem da se stanje poboljša: kad su radili Nehruovu umesto pređašnjih niskih stavljali su nove visoke, oštre ivičnjake koji ne odgovaraju ni onima koji su u kolicima, ni biciklistima, ni ljudima koji guraju decu u kolicima...nikome. Ovi iz Beograd puta nisu reagovali ni na kakav vid komunikacije, ne znam kako sam stigla do opštine(telefonom) uglavnom zamenik pred.opštine je urgirao. I sve to zbog ivičnjaka! Pa kako mi da se organizujemo i reagujemo kao građani da korigujemo kojekakve gluposti u nastajanju?!

Stoga treba da malo više posmatramo iz vizure ljudi sa bilo kakvim hendikepom, da jasno skrećemo pažnju na patološke pojave onih kojima smetaju arhitektonska pomagala koja omogućavaju ljudima da ostvare svoja elementarna ljudska prava na npr.kretanje. I to se već vidi: sve je više ljudi koji prilaze nepoznatima koji su u nekakvoj nemoći u nameri da im pomognu. Sve ovo će doprineti da se bolje razumemo i zajedno unapređujemo ambijent u kom živimo. A ta solidarnost neće odgovarati samo jednoj grupi ljudi (znamo već kojoj).

Drago mi je ukoliko smo počeli da se budimo jer drugačije neće moći: odlučivanje i sprovođenje umesto stanovnika koji tu žive je apsurdno i nedopustvo!
 
Mislim da bi bilo jako dobro da se entuzijasti okupljeni oko inicijative Savski Nasip, Blokovi, Blok 45, 70, Kreni promeni i ostali (da mi ne zameri izostavljeni koje ne pomenuh a ne mogu da se setim) koji dele slične ideje okupe i naprave zajedničku listu za opštinske izbore na NBG.
Možemo mi ovako do sutra da nabrajamo šta ne valja i šta treba, ali ako nema institucionalne zastupljenosti džabe sve.
Ne bi skupili opštinsku većinu ali bi svakako predstavljali značajnu snagu koja može uticati na kreiranje političke snage koja bi bila itekako relevantna, a bogami probudila i ostale građane. Ne vidim drugi način da oblikujemo NBg po želji žitelja.
 
Mislim da bi bilo jako dobro da se entuzijasti okupljeni oko inicijative Savski Nasip, Blokovi, Blok 45, 70, Kreni promeni i ostali (da mi ne zameri izostavljeni koje ne pomenuh a ne mogu da se setim) koji dele slične ideje okupe i naprave zajedničku listu za opštinske izbore na NBG.
Možemo mi ovako do sutra da nabrajamo šta ne valja i šta treba, ali ako nema institucionalne zastupljenosti džabe sve.
Ne bi skupili opštinsku većinu ali bi svakako predstavljali značajnu snagu koja može uticati na kreiranje političke snage koja bi bila itekako relevantna, a bogami probudila i ostale građane. Ne vidim drugi način da oblikujemo NBg po želji žitelja.
Problem je u tome sto sva ta udruzenja (mislim na ova organizovana kao npr. Kreni Pokreni ili Promeni kakogod) ne zele da se bave vlascu i politikom iako ostavljaju tu nadu kod gradjana. Ona samo rade na pojacavanju same incijative. Posle se povlace i nestaju brzinom svetlosti. Sustina samog problema odn. povoda za aktivizam njih ne zanima previse.
 
Mislim da bi bilo jako dobro da se entuzijasti okupljeni oko inicijative Savski Nasip, Blokovi, Blok 45, 70, Kreni promeni i ostali (da mi ne zameri izostavljeni koje ne pomenuh a ne mogu da se setim) koji dele slične ideje okupe i naprave zajedničku listu za opštinske izbore na NBG.
Možemo mi ovako do sutra da nabrajamo šta ne valja i šta treba, ali ako nema institucionalne zastupljenosti džabe sve.
Ne bi skupili opštinsku većinu ali bi svakako predstavljali značajnu snagu koja može uticati na kreiranje političke snage koja bi bila itekako relevantna, a bogami probudila i ostale građane. Ne vidim drugi način da oblikujemo NBg po želji žitelja.
Meni su mnogobrojni koji su se dočepali vlasti ogadili politiku u antičkom smislu ( po kom bi svako trebao da učestvuje): prosto ulaze u politiku samo zbog ličnih beneficija zaboravljajući sve ono za šta treba da se zalaže. Prosto kao da otplove u politiku a na sve ovo zaborave. Nadam se da nisu svi takvi, ali lično mislim da bi građani zbog dosadašnjeg iskustva trebali da ostanu budni i pripravni.
Ukoliko ostanemo masa koja želi da čuva i uređuje i svoj grad i svoj kraj u kom stanuje, ne bi trebalo ili mogao niko da kompromituje sve ljude, prosto bi bilo nemoguće. Ovako bi ostali usresređeni na ciljeve. Nemam ništa protiv da se ljudi van ovoga bave politikom, ali bih volela da ne mora baš sve u ovoj državi da se politizuje kako bismo bilo šta po bilo kom osnovu ostvarili. Želim da živim u državi gde se može čuti i uvažiti mišljenje svakog stanovnika a ne samo onih podobnih. I sve će to biti čim nahranim Pegaza i istimarim jednoroga, znam, ali bar želje ne mogu uskratiti...za sada...
 
Poslednja izmena:
 
Да пренесем и овде са подтеме „Разни пројекти“ https://forum.beobuild.rs/threads/razni-projekti.546/page-470#post-1224284

Данас-18.03.2024. је објављена јавна презентација урбанистичког пројекта са идејним решењем за изградњу пословно-стамбеног комплекса у блоку 71 у улици Др. Ивана Рибара бб, Нови Београд. Све имате овде https://www.beograd.rs/cir/gradski-...a-kp-6970-ko-novi-beograd-dr-ivana-ribara-bb/

Реч је о објекту спратности 2По+П+3+Пс , с тим што је пословни објекат 2По+П+3, а стамбени је 2По+П+3+Пс, а укупна висине објекта је 18 метара.
У пословном објекту ће бити „Центар за развој напредне дигиталне технологије и вештачке интелегенције“.
Стамбени објекат ће имати укупно 36 станова и то, 16х двособних, 16х трособних и 16х четворособних станова.
Гараже ће бити у два подземна нивоа и имаће укупно 173 паркинг места, од тога ће бити 12 места за особе са инвалидитетом и 10 места са електропуњачима.

Ортофото и Ортофото_
ортофото.JPG
ортофото_.JPG


Ситуациони план
ситуациони план.JPG


Основа приземља
основа приземља.JPG


Пресек Б-Б
пресек б-б.JPG


3Д прикази, пословни приказ број 1, стамбени приказ број 2
3Д_приказ1.JPG
3Д_приказ2.JPG

:sesir:
 
Poslednja izmena:
Problem je u tome sto sva ta udruzenja (mislim na ova organizovana kao npr. Kreni Pokreni ili Promeni kakogod) ne zele da se bave vlascu i politikom iako ostavljaju tu nadu kod gradjana. Ona samo rade na pojacavanju same incijative. Posle se povlace i nestaju brzinom svetlosti. Sustina samog problema odn. povoda za aktivizam njih ne zanima previse.
Заправо проблем је што већина тих удружења једино се баве политиком, а не на пример притиском да се нешто промени. Чак им је често и жеља да буде што горе. Рођена сестра ми је била јако кратко у крени-промени...

А као доказ прилажем да чак и на овој теми када се станари блока изборе за зелену површину, одмах им се налепи да ће то сада власт искористити за своју промоцију, јер се неко ту сликао. Значи боље би било да им залепе зграду пред прозоре па да онда могу да пљују власт, и да Н1 снима своје прилоге.
 
Nacionalni bokseri odbojkaši cekaju se ostali ...teniseri košarkaši...i to sve u gradu nista van
Tipa da je država sve to stavila u kovilovo npr
Како се уопште иде у Ковилово и коме тачно би то одговарало, осим становницима Борче и Падинске скеле? И онда би имао Борчански одбојкашки центар.
 
Vrh