Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

^^Tu mapu imam u bukmarku vec neko vreme, dobra je ne samo za blokove vec i za ce bg ;)
 
Blok 2, 1960. godine:

kds8oz.jpg


Blok 2, 1965. godine:

353dyx4.jpg
 
Blok 5 (u prvom planu), iza - blokovi 2 i 1 i MZ ''Fontana'':

20raesx.jpg


Blok 1, u daljini toplana a još dalje - Banovo brdo

33jqzyp.jpg


MZ ''Fontana'' i pogled na blok 1:

2vm7sza.jpg


foto: B. Debeljković
 
Goldstein, zbog ovih fotki ozbiljno razmisljam da ti na neki nacin orobim masinu :D

Ove fotke iz 60-tih i 70-tih su mi najjace. Najvise volim one slike tipa zemljiste 1950 prazno, a onda 2000. tu neki ogroman soliter ili ensto slicno.

Samo nastavi sa ovakvim postovima Goldstein. :kafa:
 
Успостављање комуналног реда у зони тржног центра у Блоку 70
Секретаријат за инспекцијске послове отпочео је данас акцију успостављања комуналног и саобраћајног реда у зони Кинеског тржног центра у Блоку 70. Акција је организована у сарадњи са тржишном инспекцијом, комуналном инспекцијом општине Нови Београд, Управом саобраћајне полиције и јавним комуналним предузећима „Паркинг сервис”, „Градска чистоћа”, „Зеленило – Београд” и „Београд-пут”.

Инспекцијским надзором обухваћене су све површине у овој зони. Тржишна инспекција издала је налог свима који су продавали робу у простору тржног центра да је врате у локале. Комунална инспекција заједно са полицијом контролише заузеће и стање свих јавних површина. Екипе „Зеленила” однеле су током дана 12 тона упресованог смећа, а „Градске чистоће” две тоне осталог смећа из ове зоне.

Саобраћајна инспекција, уз асистенцију полиције, контролише све превознике у друмском саобраћају, теретна и такси возила. Из саобраћаја се искључују возила којима се обавља превоз робе и путника супротно одредбама Закона о превозу у друмском саобраћају. Контролише се и обележеност саобраћајница вертикалном и хоризонталном сигнализацијом, те се замењују дотрајали стубићи и постављају нови. Такође, постављају се и нови саобраћајни знаци, којима се регулише режим паркирања у овој зони.

Посебна пажња усмерена је на потребе локалног становништва, коме ће успостављање комуналног реда омогућити већу безбедност, као и слободна места за паркирање унутар блоковског дела насеља. Акција се наставља до потпуног успостављања комуналног и саобраћајног реда у зони Кинеског тржног центра.
Izvor: Grad Beograd
Link: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1336117
 
Хехе...они на сваке две године успоставе комунални ред на пар дана...хехе...свака част...:):notok:
Док год ту не буде комплетног реда...да сваки производ прође кроз фискалну касу и наравно, да се за сваки технички производ уколико посебна гаранција не предвиђа краће време, добије законских 6 месеци гаранције уз фискални рачун...биће и проблема...

Када ту не би било шверца робе (да не причам даље, проток је овде свега и свачега), сви до једног би се повукли одатле и отишли тамо где су им дозвољене махинације...;)
 
Kad gledam ove stare slike Novog Beograda, skontam tek kako su ovi blokovi nekad izgledali gostoprimljivo. Izgledaju kao pravo fina naselja za zivljenje. Vidim da se dosta radi na sredjivanju NBG-a (parkovi, fontane itd), i ove nove gradnje mu daju taj neki moderni sjaj. Medjutim ja kad pomislim na NBG blokove, uvjek pomislim na sive, depresivne zgrade i kako to upada u oci - ali u bas negativnom smislu. Sjetim se sivih, prljavih i grafitijima izsaranih zgrada.

Da li postoji ikakav plan da se srede fasade ovih blokova? Da se promjeni boja iz recimo sive u recimo braon ili krem...Zasto grad ne napravi neki plan da u sledecih 5-10 godina osvjeze sve fasade ovih NBG-ih blokova? Ali nisu samo NBG blokovi u pitanju.. Recimo kapija Beograda. I toj zgradi, koja tako dobro moze da izgleda, izgled stvarno kvari ona prljava i siva fasada. A da ne pricam o centru..Mada u centru su, vidim, poceli neke zgrade i sredjuju.
 
За обнављање фасада су по закону задужени сами грађани, Град је покренуо килави програм "Поправимо заједно" у ком зграде конкуришу за финансијску помоћ при обнови фасада, поправци кровова, лифтова... при чему Град плаћа 70% трошкова а стамбена зграда 30%. О овој муци се прича на теми "Фасаде" http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=43 а какво је тренутно стање можеш видети овде http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=42153#p42153
 
Ne treba da ostane siva.
To sto je originalno odvratna, ne mora da znaci da takva mora i da bude zauvek.
Makar da se ofarba u belo i da se sredi tischleraj i onda bi to licilo na nesto.
Ovakva kapija , i ova i ona na Konjarniku, sramota su za nas i kao gradjane i kao narod i u svakom drugom pogledu.
Ko kod udje u grad autoputem, dovoljno je da ovlas pogleda ove "kapije" i da nikad ne pozeli da provede ni minuta dalje u Beogradu.
Ako ovi u gradu i novi kupci Genexa imaju i malo mozga u lobanjama, makar ce okreciti i osvetliti ove zgrade.
Price o ocuvanju integriteta originalnog arhitektonskog izraza i slicna sranja , mogu da lansiraju samo osobe kojima cistoca i uredjenost fasada ima vaznost koliko i cistoca gaca, koje , izgleda, menjaju po mesecnoj dinamici ( bile prljave ili ciste...)
 
Genex kula u belom bi izgledala mnoooooooooogo odvratno, trust me on this one.
 
creme-nadlle":1vo051d0 je napisao(la):
Ne treba da ostane siva.
To sto je originalno odvratna, ne mora da znaci da takva mora i da bude zauvek.
Makar da se ofarba u belo i da se sredi tischleraj i onda bi to licilo na nesto.
Ovakva kapija , i ova i ona na Konjarniku, sramota su za nas i kao gradjane i kao narod i u svakom drugom pogledu.
Ko kod udje u grad autoputem, dovoljno je da ovlas pogleda ove "kapije" i da nikad ne pozeli da provede ni minuta dalje u Beogradu.
Ako ovi u gradu i novi kupci Genexa imaju i malo mozga u lobanjama, makar ce okreciti i osvetliti ove zgrade.
Price o ocuvanju integriteta originalnog arhitektonskog izraza i slicna sranja , mogu da lansiraju samo osobe kojima cistoca i uredjenost fasada ima vaznost koliko i cistoca gaca, koje , izgleda, menjaju po mesecnoj dinamici ( bile prljave ili ciste...)
Fasada Genex kule je rađena u brit betonu, dakle takva je tehnika izrade fasade, ne treba biti bojena i zato se ne sme farbati niti u belu niti u bilo koju drugu boju.. To bi bilo isto kada bi hteo da okrečiš npr. ''Moskvu'' ili hram sv. Save u neku drugu boju. Baš gluposti.
 
Go sivi beton, brutalizam i sl su po meni, jadan pokusaj da se smisli nešto novo i originalno, ali Genex, kada ga čovek pogleda, ima površinu 80% pokrivenu - prozorima, jel da? :p
Tamo pre svega treba zameniti liftove i remontovati ostale instalacije, fasada, ili "fasada", nije najvažnija...
 
creme-nadlle":es6hy4pr je napisao(la):
Ne treba da ostane siva.
To sto je originalno odvratna, ne mora da znaci da takva mora i da bude zauvek.
Makar da se ofarba u belo i da se sredi tischleraj i onda bi to licilo na nesto.
Meni su padale neke, na prvi pogled kich ideje na pamet kako da se kapija Beograda pretvori u neshto lepo i upechatiljo, i tako mi je na pamet palo da se okreche jedna u crvenu, druga u plavu i treca u belu boju :)
 
Sawovsky":r2eopy2j je napisao(la):
Meni su padale neke, na prvi pogled kich ideje na pamet kako da se kapija Beograda pretvori u neshto lepo i upechatiljo, i tako mi je na pamet palo da se okreche jedna u crvenu, druga u plavu i treca u belu boju :)
U snu se ne snilo!
 
Beton ocajno stari kao fasadni materijal... dok je nov, svetlo siv moze da se proguta ali posle nekoliko godina :( Jednostavno, promasen koncept..
Naljepse bi bilo da zgrada bude onako "srebrna" , da se prekrije titanijumskim plocama ili moze i kvalitetnim plocama od nerdjajuceg celika ali to malo sutra...
 
pa kako koji beton. tesko da negde u proracuntaom svetu mozes da nadjes petlju ili most na kome se betonski delovi bukvalno obrusavaju, kao sto je bilo na autokomandi i kao sto jena gazeli. Postoje brojni postpuci kojima moze da se zastiti beton koji u startu nije dobro umesan.

Svaka vrsta "oblaganja" ili farbanja zapadne kapije znacila bi njeno potpuno estetsko unistenje i svodjenje na jevtine hotele-solitere kakvi su na dalekom istoku gradjeni 80-ih godina. Ta zgrada ima svoj estetski nadrazaj, samo kao brutalisticki izraz, kao betosnko cudo. Ona uopste nije u toliko losem stanju... mnogo je vise u pitanju neukost ljudi (ne mislim na ljude koji ovde dolaze) koji misle da je ona "posivela" i da je u stvari nekada bila bela i zato pricaju da je propala. Nazalost danas je potpuno unakazena raznoranim bilbordima i reklamama iako uziva prethodnu zastitu.

Nego, od cega ce biti pilon mosta na savi? Od betona ili ce gornja polovina biti metalna? Ako ce ceo biti betonski, nadam se da ce upotrebiti neki svetli beton, a ne kreciti pilon.
 
Rascian":1k1dhi48 je napisao(la):
Beton ocajno stari kao fasadni materijal... dok je nov, svetlo siv moze da se proguta ali posle nekoliko godina :( Jednostavno, promasen koncept..
Naljepse bi bilo da zgrada bude onako "srebrna" , da se prekrije titanijumskim plocama ili moze i kvalitetnim plocama od nerdjajuceg celika ali to malo sutra...
Potpuno se slazem !

Taj brutalizam je meni odvratan, depresivan i tuzan. Ali malo po malo krece se u farbenje tog sivila, primeri su Autokomanda i Hala br. 14na Sajmu :)
A zamislite recimo "Palatu Pravde" koja je po meni sasvim ok zgrada, kada bi se okrecila ili recimo " Istocna kapija Beograda " ( gde inace sami stanari krece svoje terase i zidove u belo kako ko stigne, a vidi se i sa ulice ), i ona nesretnica na uglu Despota Stefana i Palmoticeve :)

Primera ima koliko hoces :)

PS: Mislim da je Steva jednom na brzinu nacrtao Genex kulu okrecenu i sa novim modernim staklima, bas dobro izgleda, moram da nadjem tu fotku :)

PS2 : Luci nemoj da me quote-ujes jer znas vec u startu da se necemo sloziti :laugh:
 
zexland":22c0o8as je napisao(la):
Rascian":22c0o8as je napisao(la):
Beton ocajno stari kao fasadni materijal... dok je nov, svetlo siv moze da se proguta ali posle nekoliko godina :( Jednostavno, promasen koncept..
Naljepse bi bilo da zgrada bude onako "srebrna" , da se prekrije titanijumskim plocama ili moze i kvalitetnim plocama od nerdjajuceg celika ali to malo sutra...
Potpuno se slazem !

Taj brutalizam je meni odvratan, depresivan i tuzan. Ali malo po malo krece se u farbenje tog sivila, primeri su Autokomanda i Hala br. 14na Sajmu :)
A zamislite recimo "Palatu Pravde" koja je po meni sasvim ok zgrada, kada bi se okrecila ili recimo " Istocna kapija Beograda " ( gde inace sami stanari krece svoje terase i zidove u belo kako ko stigne, a vidi se i sa ulice ), i ona nesretnica na uglu Despota Stefana i Palmoticeve :)

Primera ima koliko hoces :)

PS: Mislim da je Steva jednom na brzinu nacrtao Genex kulu okrecenu i sa novim modernim staklima, bas dobro izgleda, moram da nadjem tu fotku :)

PS2 : Luci nemoj da me quote-ujes jer znas vec u startu da se necemo sloziti :laugh:
@PS: Ja nikada nisam nacrtao okrečeni Genex, to si promešao :D Meni je on ovako super kakav jeste, a i ne bi se složio za brutalističku arhitekturu - obožavam je!

Ali tako ti je to, o ukusima se ne raspravlja :)
 
ма само да поскидају оне глупаве рекламе што висе преко целе зграде, да нешто ураде са прозорима, макар то било и обично прање...
 
USER":2enzhcxx je napisao(la):
@PS: Ja nikada nisam nacrtao okrečeni Genex, to si promešao :D Meni je on ovako super kakav jeste, a i ne bi se složio za brutalističku arhitekturu - obožavam je!

Ali tako ti je to, o ukusima se ne raspravlja :)
Au !
Onda sam pomesao :) sorry :) neko je ovo radio pre par godina, ali ne mogu da se setim ko :grand: :)

Evo ga taj rekonstruisani Genex :)

zapadnakapijabeograda2uc7.jpg
 
^^ uzas

tako vestacki i nasilnicki
 
Vrh