Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Doticna nadogradnja potice iz kasnih 80ih, i radjena je skroz legalno na jako puno zgrada na brdu
 
Nije baš Novi Beograd, već Novi Zagreb, ali film je GENIJALAN!!!!
Koraci Grada (1957) - dokumentarni film - 11 min 26''
Režija: Branko Majer
Scenarij: Slavko Goldstein, Branko Majer
Kamera: Tomislav Pinter
Montaža: Katja Majer
Crteži: Walter Neugebauer
Glazba: Vladimir Kraus-Rajterić
Scenografija: Zdravko Gmajner
Produkcija: Zagreb film
35mm; c/b
Zemlja proizvodnje: Federativna Narodna Republika Jugoslavija
[video]http://www.youtube.com/watch?v=sA-EeDdN9OE[/video]

Ja sam apsolutno oduševljen.. :)

edit: Apsolutno svime, kamera, muzika, dinamika, naracija, i izgradnja naravno, ali ovo je neverovatno dobro.. I povrh svega, može se videti kako se tad gradilo.. :)
 
Iskreno mi je zao sto je toliko price procerdano na ovim stranicama foruma a da se niko adekvatnije nije osvrnuo na kapitalno delo dr.Ljiljane Blagojevic, Novi Beograd-osporeni modernizam. Knjiga je izasla iz stampe krajem prosle godine dok je najzad publikovana sredinom tekuce 2008. godine. U ovom delu autorka razmatra sve bite konsonante u razvoju novobeogradske opstine od njenog zacetka. U knjizi su uvrsceni svi arhitekti i urbanisti koji su aktivno ucestvovali na pragmaticnom uoblicavanju Novog Beograda.

Krecite se malo vise po knjizarama.
 
^^Pokusavao sam da je nadjem ali nisam uspeo, mada je sticajem okolnosti nisam trazio u centru grada. U kojoj knjizari moze da se nadje knjiga i koja bi cena bila
 
^^^ Zavod za udzbenike (izdavac), u bilo kojoj njihovoj knjizari. Cena sa popustom je bila 952 dinara. Popust ce trajati do 28. decembra, inace je duplo skuplja. Knjiga je dobra ali se mnogo vise osvrce na razne teorije u urbanom planiranju i kroz njih sagledava razne pokusaje planskog uredjenja NBG, od 1923 pa naovamo. Ima na sajtu Zavoda: www.zavod.co.yu na stranici "Nova izdanja"
 
Завршена реконструкција степеништа у улици Пере Сегединца
Среда, 12. новембар 2008.
1330220_Stepeniste.jpg

Општина Нови Београд завршила је реконструкцију степеништа која воде од старе Бежаније, од улице Пере Сегединца, ка Бежанијској коси.

Наиме, на иницијативу великог броја грађана овог дела Новог Београда, општина је финансирала обнову четири степеништа. С обзиром на то да овај пут користи и велики број ученика ОШ „Милан Ракић” који живе на Бежанијској коси, реконструкција степеништа и постављање нових рукохвата помоћи ће и већој безбедности деце приликом одласка у школу.
Izvor: BeoInfo
Link: http://www.beograd.rs/beoinfo/1330220_Stepeniste.jpg
 
Da li bi mogao neko da okaci slike prvih NBG blokova (sto vise to bolje), kako u toku same izgradnje tako i po zavrsetku. i kako je nbg izgledao tada sa prvim zavrsenim blokovima. Slobodno moze i neka istorija toga. Ako vas mrzi da pisete, a vi ono okacite makar neke zanimljive linkove gde se to moze naci.

Meni je citav NBG fascinantan sa raznih aspekata, a bas me zanima kako je izgledao kada je krenulo da se gradi, imam slike kako je izgledao pre II svetskog rata, ali me mnogo vise zanima ono posle.

Hvala unapred
 
TinkyWinky, hvala ti na linku, ali vise sam mislio na nesto iz vazduha, gde bi se videla ta pustos/potencijal oko prvih blokova i po mogustvu u koloru. Evo slike sa SCC-a, u pitanju su blokovi 1 i 2, ali je slikano sa zemlje nazalost.

 
Jel ovo onaj potez izmedju starog Merkatora, Fontane i Graficke skole? Danas mi taj deo deluje jako sivo i depresivno... Jednostavno, dok drugi delovi NBG-a sve vise ozivljavaju, ovaj je iz godine u godinu sve zapusteniji. :(
 
Ja skenirao neke stare razglednice koje imam:

Pariske komune, levo blokovi 5 i 2, prva niska zgrada - IX gimnazija; desno - blok 3
ok2847.jpg


Otona Župančiča, levo blok 5, desno blok 2
8xiiok.jpg


Blok 2, levo Ulica pariske komune, desno Bulevar Lenjina (sada Mihaila Pupina).
2h84bqd.jpg
 
jao na prvoj eno ga zatvor od moje gimnazije ;) ... a inače, obožavam ove stare razglednice, sve su toliko retuširane da izgledaju ko crteži a ne fotografije
 
Goldstein, hvala na slikama, ako imas jos neke interesantne fotke vezane za nbg slobodno okaci. Mene su odusevile one na LIFE-u sa izgradnjom.
 
Još malo slika vezanih za onu stranu reke ;)

Jest' da je Zemun, ali...
iyljtd.jpg


Aerodrom:
1zp184w.jpg


17bskz.jpg


2lcw978.jpg


SIV:
141l72e.jpg
 
Obozavam ove fotke gde se vidi sudar generacija. Goldstein you did it again :D
 
Shmeksi, evo još jedne interesantne sličice, nađoh je malopre ko zna kad zaturenu u nekoj knjizi a nisam mogao da je skeniram pa sam je slikao mobilnim. Skeniraću je ovih dana pa je stavljam u većoj rezoluciji. Do tad...
idx3qs.jpg

Televizorka
 
Vrlo zanimljiv klip

[video]http://www.youtube.com/watch?v=t_eY97ne1B4[/video]
 
Eh stara dobra vremena... a tek muzicka podloga za klip - sjajno! :vops:
 
Kad smo vec na NBG-u. Zna li neko sta je trebalo da se gradi na onom placu izmedju Hajata i sadasnje Deltine zgrade tj. plac na kome ce biti izgradjena Deltina kula? Znam da ti sipovi vire od kad znam za sebe, ali nikako da saznam za koji objekat su pravljeni.
 
Au pa bilo je price o tome na nekom od tema na sajtu ali sada da se setim gde tacno nema sanse. Neko ce sigurno vec znati ili trazi sam ako te ne mrzi. :)
 
Vec je postavljeno pitanje na jednom drugom forumu, ovo samo da prosirimo mogucnost odgovora :D
 
Jel' ima neko mapu Novog Beograda sa označenim blokovima? Ove glavnije sam naučio do sada, ali svako malo mi uleti neki za koji nemam pojma gde je.
 
Pa najlakše je da kada je lep dan kreneš u špartanje. :) Nije problem i ako se izgubiš, u svako doba dana ima par stotina izbezumljenih nesrećnika (sa ili bez karte) koji pokušavaju da nađu adresu, tako da nećeš biti usamljen. :D A i domoroci su predustreljivi prema strancima. :lol:

Elem, za sve gledaoce sa jeftinijim ulaznicama, satelitska mapa blokova (malo starija) sa legendom:
http://blokovi.com/index.php/Mapa.html

Ako vam i dalje nije jasno zašto je sjajno živeti u blokovima, pregledajte ceo sajt:

http://blokovi.com/
 
Vrh