Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

relja":1kjivvrd je napisao(la):
@shmeksi, mislio sam u blizini srusene ambasade, ali sa druge strane Bulevara Nikole Tesle.
znam na sta si mislio, i opet je to blizu stanova koje ce MPC tu da gradi
 
Novi projekat Opštine Novi Beograd
Svaki građanin komunalni inspektor
Autor: S.Tasić | 09.07.2008 - 11:28
sajt-v.jpg

Adresa sajta Opština Novi Beograd je
www.novibeograd.org.yu
Komunalni inspektor na Novom Beogradu od juče može da bude svako ko ima bilo kakav fotoaparat. Kad slika neki nered na novobeogradskim ulicama, dovoljno je da klikne na baner „Građanin inspektor“ koji je postavljen na redizajniranom opštinskom sajtu. Pošto uz lične podatke, pošalje fotografije Opštini Novi Beograd, dežurni opštinski inspektor je obavezan da, u roku od 48 sati, reaguje, a onoga ko je poslao fotografije obavesti o tome što je uradio.

„Građanin inspektor“ je samo jedan u nizu projekata Opštine Novi Beograd. Ideja da svaki građanin bude komunalni inspektor potekla je od Željka Ožegovića, predsednika Opštine Novi Beograd kome sutra prestaje mandat.
- Počelo je tako što sam išao po Novom Beogradu i mobilnim telefonom slikao ulične prodavce, divlje deponije, automobile po travnjacima... Zahvaljujući mogućnostima moderne komunikacije te slike sam odmah slao načelniku opštinske inspekcije. Šalio sam se tada da je to akcija „Predsednik inspektor“ i imao sam prilike da se, u nekim slučajevima uverim, da 20 dana niko nije reagovao. To više neće biti moguće - objašnjava Ožegović.

Kada lični podaci građana, fotografija uočenog problema i, eventualno, komentar na komunalni nered, dežurni opštinski inspektor ima obavezu da odmah odgovori da je poruka primljena. Njegova sledeća poruka treba da stigne u roku od 48 sati i u slučaju da rešavanje problema ne zavisi od Opštine, nego neke druge institucije, dežurni inspektor mora da navede kojoj službi je zahtev prosleđen. Da se sve ne bi svelo samo na „ping-pong“ prebacivanje nadležnosti, dežurni inspektor mora da stavi i sve detalje koje ima, adresu službe, telefon...

- Na ovaj način inspektori više neće moći da se prave da nešto nisu videli čime se smanjuje mogućnost njihovog nedelanja. Osim toga, mogućnost njihove korupcije će takođe biti manja jer će ih načelnici lakše kontrolisati - kaže Ožegović.
Kako kaže, Novi Beograd bi uskoro mogao da ima 200.000 komunalnih inspektora.

Dobre ideje
U poslednjih osam godina, Opština Novi Beograd je smislila nekoliko originalnih način za rešavanje problema. Kancelarija za mlade, uslužni centar van zgrade Opštine, akciije „Korak bliže građanima“ i „Komunalno uređenje Opštine kroz male projekte“... Sve je to krenulo sa Novog Beograda, a onda postalo standard u svim Opštinama.
извор Блиц
линк http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=48619
 
Na novoj verziji sajta nema foruma (neko vreme nije radio ni na staroj verziji).

Na forumu su građani pitajli opštinu o onome što ih stvarno zanima i muči, neko vreme je info služba i odgovarala.
Vremenom su se samo gomilala pitanja i pritužbe o stvarnim problemima, i na kraju je forum prestao da radi...
 
Ambassador":a3her0kn je napisao(la):
E da!
Ovo je tema u koju bi se mnogo bolje uklopio članak:
http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?pid=28810#p28810
:)
Ili ovde :)

Dobra inicijativa. Nije potrebno biti mnogo pametan pa smisliti ovako nešto, ali u zemlji kakva je naša i ovo je za pohvalu. Ostaje još da se vidi kako će funkcionisati. Ja im prvi šaljem bar 20 fotki sledeće nedelje.

Kad bi u mojoj opštini postojao ovakav servis, ne bi mogli da žive od mojih mailova :laugh:
 
Sta mislite o tome da se nastavi gradnja nbg iza naselja dr.ivana ribara i da se krene sa nasipanjem mocvarnog zemljista ?deluje kao dosta manja i bezbolnija investicija od treceg bgda koji uporno forsiraju.....moglo bi biti kao orestad u kopemhagenu da se poveze sa aerodromom i da dobije na ceni i atraktivnosti? u sadasnjem gup 2021 su to sve zelene povrsine
 
Problem je u tome sto su tu vodoizvorista tako da je zbog toga gradnja za sada zabranjena.
 
primetio sam da si napisao za sada,opet to deluje kao problem koji je moguce mnogo lakshe resiti od gradnje mosta kod ade huje resavanja problema sa kanalizacijom i podvodnim zemljistem u dunavskom amf a da ne pricamo o divljim naseljima koja tamo postoje.ovi ne mogu da rasele rome ispod gazele a kako li ce tek celu krnjacu i borcu?
 
Pored toga što su zaštićena vodoizvorišta, tamo prolaze i visokonaponski dalekovodi za Vojvodinu.

Nema potrebe graditi na tu stranu kad od Bež.Kose do aerodroma ima stotine hektara za gradnju.
Da nepišem koliko ima hiljada ha ( za 1/2 mil. stanovnika) od Zemuna do Obilaznice ( Batajnica-Dobanovci).
To će biti budući pravci masovne izgradnje ( kada bude zatrebalo), a ne banatski, močvarni deo.
 
„Blic“ vodič - Upoznajte Novi Beograd sa Željkom Ožegovićem
Grad koji nikog ne čeka
Autor: Sunčica Tasić | Foto: J. Vučetić | 14.07.2008 - 11:10
novi-beograd-v.jpg

Grad koji nikog ne čeka

Kada počne da priča o Novom Beogradu, Željko Ožegović, bivši predsednik ove najveće beogradske opštine ne ume da se zaustavi. Tim pre što se za njegovog mandata dugog osam godina na Novom Beogradu desilo najviše promena. Peščare su zamenile moderne staklene zgrade, završena je beogradska Arena, opština je postala otvorena za svoje građane, pa su redovi ostali jedino u policijskim stanicama.

Leksikon nekih novobeogradskih naziva
Novi Beograd - prvi put se pominje kao naziv kafane čiji je vlasnik bio Petar Kokotović. Kafana je otvorena 1924. godine u Ulici Tošin bunar, a 1939, u Zemunu izlazi i prvi broj istoimenog nedeljnika.

Ulica Tošin bunar - nazvana po bogatom grčrkom trgovcu Teodorosu Apostolosu (Toši Apostoloviću). Da bi izlečio oči i vratio vid, Toša je zakotrljao bure sa vrha Bežanijske kose i na mestu gde se ono zaustavilo iskopao bunar. Prema predanju bunar se zaustavio negde oko Studentskog grada, voda u njemu je bila lekovita i Toša je progledao. Tošin bunar je zakopan nakon Drugog svetskog rata.

Bežanija - pod današnjim imenom je poznata od 1512. godine kada je u njoj živelo35 srpskih porodica koje su, posle pada srednjevekovne Srbije, preko Save pobegle u Srem. Otuda i naziv Bežanija.
Koliko pre osam godina samo Novobeograđani o kraju u kojem žive nisu mislili da je dosadna „spavaonica“.
- Novi Beograd je policentričan i nema neko mesto okupljanja, ali imam hiljadu argumenata da nikad nije ni bio samo spavaonica. Ni priču da mu nedostaju kulturni sadržaji ne mogu da razumem. Muzej savremene umetnosti, Arhiv, „Arena“, „Sava centar“... Kad bi svako uporedio koliko je puta bio u pozorištu i u „Sava centru“, tvrdim da je više puta bio u „Sava centru“ - počinje priču Željko Ožegović.

Autobusi kao „prestupna godina“

Od Arene do Bežanijske kose, Željko Ožegović prvo zastaje na igralištu ispred osnovne škole „Radoje Domanović“ u Bloku 28, a potom i gotovo ispred svake zgrade. Posle osam godina „vladavine“ poznaje njene probleme, stanovnike, investitore...
- Blok 28 je vazan za priču o Novom Beogradu i njegovom razvoju jer karakteriše tu ideju da u svakom bloku imate školu, vrtić, parkove, sportske terene. Škola „Radoje Domanović“ je bila urbanističko čudo 70 - tih godina jer je napravljena u obliku deteline sa tri lista, a do njene fiskulturne sale se stiže podzemnim prolazom jer je odvojena od škole. Ovakvih blokova sa svim ovim sadržajima na Novom Beogradu ima mnogo i to je razlog zašto ga mnogi vole - priča Željko Ožegović.

Prema projketu arhitekte Nikole Dobrovića kroz Blokove 24, 25 i 26, od Palate federacije pa skroz do pruge je trebao da bude centralni deo Novog Beograda sa tri velika trga. Pošto se sa realizacijom te ideje odugovlačilo, Blok 28 je do završetka Bulevara Zorana Đinđića bio „slepo crevo“ nasred novo-beogradske peščare.
- Autobus koji je vozio u Blok 28 je bio redak kao prestupna godina. Tako da smo, kada nam dosadi čekanje, preko te peščare išli na neki drugi prevoz - seća se Ožegović.

Danas se na tom mestu nalazi Arena, bulevar i petlje, zbog čega je ovaj kraj dobio sasvim drugu sliku. To se najbolje vidi kada se uporedi prizor koji se vidi sa uzbrdice na Bežanijskoj kosi sa, samo tri godine starom, mapom Novog Beograda.

Moderna tehnologija rešava probleme
Umesto da ulaže u lokalne novine, koje su ga uvek nervirale, Željko Ožegović se okrenuo modernoj tehnologiji.
- Naprave novine svakih mesec, mesec i po dana. Vidite predsednika koji stavi nekih svojih 100 slika. Mislio sam da je u vremenu elektronsle komunikacije bolje uložiti dobru u informativnu službu i projekte, a onda će o tome ionako svi da pišu - objašnjava Ožegović.

U informativnu službu je prvo došao Darko Mišić, pa ostali saradnici i kompjuteri. A onda se elektronski sistem proširio na šeltere, Uslužne centre, komunalnu inspekciju... Rezultat je taj da tokom naše šetnje od Beogradske arene, preko Starog sajmišta i palate „Ušće“ do Bežanijske kose i Blokova, nema ulice u kojoj neko nije dobacio „Predsedniče, je l’ dorastao naslednik?“.

Željko Ožegović najdužu stanku, ipak, pravi na Ušću, gde je kaže ostalo mnogo toga što bi njegovi naslednici mogli promeniti.
- Iako je bilo fondacija iz inostranstva koje su bile spremne da pomognu da Staro sajmište postane mesto sećanja na žrtve holokausta, bez gradskih i republičkih institucija to nije bilo moguće izvesti. Tu je i kartonsko naselje koje treba iseliti - priča Ožegović.
novi-beograd-t.jpg

Ono što je ipak uspeo promeniti jeste da automobili više ne jure po Keju, a samo pre osam godina, bilo je potpuno uobičajeno da pešaci bacaju kamenčiće iznad glave da bi se odbranili od „bmw“-a koji ih juri. Ožegović je sve to, jednom prilikom snimio, a onda, kao predsednik Opštine, pozvao Sekretarijat za saobraćaj, inspekcijske poslove i saobraćajnu policiju.
- Napravio sam sastanak, pustio im snimak i rekao „Ako vi ovo možete da gledate, svaka vam čast!“. Za nedelju dana kej je bio čist - priča Ožegović.
Još se prepričava epizoda sa kolima nekadašnjeg predsednika Vlade Zorana Žižića, kada je Ožegović bez razmišljanja uplašenom inspektoru rekao „Nosi!!!“.
извор Блиц
линк http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=49223
 
U Novom Beogradu privodi se kraju akcija "Komunalno uređenje kroz male projekte"
Veliko umivanje blokova
U akciju opštine Novi Beograd pod sloganom "Komunalno uređenje kroz male projekte" koja je počela pre godinu dana, utrošeno je oko 220 miliona dinara, a radove su predlagali sami Novobeograđani. Osim dve fontane - česme, koje su otvorene pre nekoliko dana, u okviru ove akcije popravljene su ograde na vrtićima i školama, rekonstruisani sportski tereni, napravljen "Park duginih boja" na Bežanijskoj kosi u kojem deca sa invaliditetom mogu da se klackaju i okreću na vrteškama, "nikla" su nova parking mesta i napravljeno nekoliko pristupnih rampi za invalide.
Na 208 lokacija unutar blokova Direkcija za građevinsko zemljište pravi 4.500 novih parking mesta, a Vojvođansku ulicu širi i pretvara u saobraćajnicu sa šest traka. Tako će moderni bulevar u Staroj Bežaniji konačno zaokružiti saobraćajni prsten Novog Beograda. Pošto je širenjem Vojvođanske ulice boćarski klub "Novi Beograd" ostao bez prostora, "Zelenilo Beograd" je ovih dana počelo da pravi četiri staze za boćanje, koje bi trebalo da budu završene do kraja avgusta.
Treba da počne izgradnja skejt parka od oko 2.000 kvadrata, a privedeni su kraju i radovi u blokovima 21, 22, 45, i 70. Građani su dobili nove, lepo uređene pešačke zone u blokovskim centrima u kojima su stavljene "behaton ploče", a sređeni su i prilazi tržnim centrima. Asfaltirano je oko 15 hiljada kvadrata površina za pešake, a po obodima su postavljene betonske kugle da bahati vozači ne bi mogli da se zavlače u taj prostor. Trotoari u centralnim zonama Novog Beograda nisu menjani i obnavljani od kad su napravljeni. Pošto ih je korenje drveća denivelisalo, bili su potpuno neravni. Završena je i biciklistička staza koja spaja obalu Save i Dunava, a ide i na Bežanijsku kosu. B. R.
Izvor: Danas
Link: danas.co.yu
 
Danas predviđeno postavljanje opreme u prvom Skejt parku
Na Ušću raj za skejtere
Autor: Milica Nastasić | Foto:A.Isaković | 09.09.2008. - 08:41

Beogradski skejteri konačno će dobiti svoje „mesto pod suncem“. Posle više neuspelih pokušaja u traženju pogodnog mesta i izgradnje parka, prvi Skejt park biće smešten na Ušću. Montiranje počinje danas i trajaće sedam dana, kako bi sve bilo spremno za svečano otvaranje 26. septembra, kad će park početi da radi.

Novi Skejt park, koji će biti izgrađen u blizini Muzeja savremene umetnosti na Ušću, planiran je kao najveći i najmoderniji u regionu. Na 1.800 kvadratnih metara biće postavljeno 15 rampi za vožnju skejta, rolera i bicikla, a voziće po podlozi napravljenoj od najnovijeg materijala.
- Ovo je prvi put da su skejteri na čelu sa Skejt klubom „Kobazz“ sami napravili svoj projekat parka. Predlog su poslali svim beogradskim opštinama, ali se samo Opština Novi Beograd odazvala i pronašla odgovarajuće mesto - kaže Una Senić, PR Skejt parka.

Do sada je bilo nekoliko desetina neuspelih pokušaja da se izgradi park. Opština Novi Beograd izdvojila je oko 20 miliona dinara za park, kao i lokaciju na kojoj skejteri nikom neće smetati.
- Prethodni park koji je bio izgrađen na Adi Ciganliji zvali smo „skejt - otpad“ zbog loše i neodržavane opreme. Sada smo prvi put dobili priliku da sami biramo sprave i projektujemo park. Konačno ćemo imati nešto dobro i kvalitetno urađeno na jednom mestu. Do sada smo se skupljali svuda po gradu, ispred „Hajata“, kod „Vuka“, na Trgu Republike i na raznim drugim mestima - kaže Miloš Pavlović, predsednik Skejt kluba „Kobazz“.

Korišćenje Skejt parka će biti besplatno, ali će vozači parka voziti na svoju odgovornost. Od sledeće sezone u parku će biti i skejt instruktori, tako da će i početnici moći da se oprobaju u vožnji.

Montiranje parka koje počinje danas, trajaće sedam dana, nakon čega će 15. septembra biti organizovane probne vožnje, a zvanično otvaranje 26. septembra.

Takmičenje na otvaranju
U okviru otvaranja 26. septembra biće organizovano i takmičenje koje će početi u 12 sati. U revijalnom delu će učestvovati skejteri iz inostranstva, a program će obuhvatiti i takmičenje u kom će učestvovati skejteri iz regionu, kao i demo vožnju rolera i bmx bicikla. Fond nagrada predviđen za ovo takmičenje obuhvata 3.000 evra. Učesnici će se prijavljivati na licu mesta.
izvor Blic
link http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=56186
 
Среда, 17. септембар 2008.
У току завршни радови на скејт парку на Ушћу

Тренутно су у току завршни радови на постављању справа на скејт парку на Ушћу, чије се отварање планира за суботу, 27. септембар. Општина Нови Београд је, уз помоћ града, у пројекат скејт парка уложила 27 милиона динара са циљем да обезбеди младим људима боље услове за спорт и рекреацију.
1325903_Izgradnja_skejt_parka_s.jpg

Постављање рампи иде у складу са планираном динамиком, а ангажовани су и немачки стручњаци. Гости из Немачке приликом самог постављања водиће рачуна о распореду рампи, како би се новобеоградски скејт парк у будућности могао користити и за одржавање европских такмичења у овом спорту. Цео терен је пресвучен специјалним материјалом који омогућава оптималне услове за вожњу скејта. Очекује се да завршни радови буду готови почетком следеће недеље.

Приликом отварања парка биће одржано и интернационално такмичење у вожњи скејта на коме ће наступити учесници из Европе, као и већи број учесника из земаља региона. Поред такмичења у скејту, на отварању ће бити приказане и промотивне вожње ролера и бицикала, пошто се овај парк може користити и за те спортове.
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1325900
 
Ајде још једном о Скејт парку, више због ове скице ако некога занима

Среда, 24. септембар 2008.
Први скејт парк у Београду биће отворен у суботу на Ушћу
Први скејт парк у Београду биће свечано отворен на Ушћу у суботу, 27. септембра, најављено је данас на конференцији за медије у згради општине Нови Београд. Скејт парк ће отворити Ненад Миленковић, председник општине.

Поводом отварања биће приређен и пригодан целодневни програм са такмичењем у скејту, демо вожњом ролера и BMX бицикала, и концертима познатих хип-хоп група.

Општина је, уз помоћ града, у овај пројекат инвестирала 27 милиона динара. Са површином од близу 2.000 квадтратних метара скејт парк на Ушћу ће бити највећи у овом делу Европе. Овај парк је погодан и за вожњу ролера и BMX бицикала, тако да је његова улога вишенаменска.
1326411_Skejt_park_v.jpg
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1326407
 
Samo znamo da kukamo "I nije neki"...
Halooo osvestite se, grad je tek poceo da se razvija posle nekoliko godina mraka!!!
 
koliko sam video na teveu, skejt park je super. mada mi je bilo ql dok sam danas prolazio sedmicom pored hajata, na onom gore platou kod nis-a gde se i inace okupljaju skejteri maltene vise ljudi nego u skejt parku... valja malo poraditi na awareness buildingu :)
 
Bio sam pre par meseci na B.brdu kod drugarice i kad sam izašao na terasu Wau :p



 
то надограђивање је такође наш специјалитет. верујем да су људи који су пројектовали те зграде одушевљени тим сјајним решењима.
како се само ми нисмо сетили тога? помисле сигурно.
шалу на страну, све би ја те одговорне за то ружење зграда и града, за пример- на теразије, као што сам већ једном и написао, и да буду тамо везани за неку бандеру пар дана, поред њих би окачио слике тих њихових грозних дела.
после зна се, на добровољни рад, у затвор и по џепу. па да се већ једном зна ред.
друге солуције нема.
 
Ovo na Banovom Brdu jos i lici na nesto, barem u odnosu na cuda kakvih sam se nagledao... :bash: :rant:
Inace, ubedljivo najbolji pogled na NBG puca iz zgrada iznad Sumarskog fakulteta, tj. izmedju sumarskog i RHMZS.
 
Vrh