Четвртак, 01. март 2012.
Почела градња дома здравља у Сурчину
Изградња првог дома здравља на територији општине Сурчин почела је данас у центру ове општине, а велики број заинтересованих грађана пратио је почетак радова који су за њих од животног значаја.
Изградњу финансира град Београд, а према речима председника општине Сурчин Војислава Јаношевића, општина је у протекле две и по године припремила све за градњу дома здравља – откупљена је парцела на ком се објекат гради, припремљено је земљиште, израђени су идејни и главни пројекат, набављене су локацијска и грађевинска дозвола.
– Ово је радостан дан за све становнике Сурчина и добар резултат наше борбе за бољи живот грађана. Дом здравља површине 4.500 квадратних метара биће смештен у две зграде, а 50.000 становника Сурчина добиће објекат од животног значаја који ће, поред свих медицинских садржаја, бити потпуно инфраструктурно заокружен изградњом апотеке, паркинга, пута и склоништа. Дому здравља моћи ће да се приђе са три стране, а имаће и сопствену трафостаницу – рекао је Јаношевић.
Он је истакао да ће нови дом здравља за Сурчинце имати огроман превентивни значај, али ће и многи животи бити спасени јер ће у њему бити смештена и служба хитне помоћи.
– Становници Сурчина деценијама као приоритетну потребу истичу изградњу дома здравља и канализације. Данас почињемо са изградњом првога, а већ изграђена канализација биће пуштена у марту, када нова црпна станица буде прикључена на струјну мрежу и када се обави њен технички преглед – најавио је Јаношевић.
Директор Грађевинског предузећа „Акорд” Гордан Шуњеварић обећао је да ће објекат бити завршен до Нове године, премда је рок за изградњу 12 месеци.
Докторка Бранка Глоговац годинама ради по сурчинским селима и истиче да је почетак градње дома здравља историјски дан за Сурчин.
– Лекари у сурчинској амбуланти раде у веома тешким условима и скученом простору, у згради која датира из 1929. године. Будући да смо рурално подручје, кад почне сезона радова биће велики број повреда, па ће људи због рендгенгског снимка или биохемијских налаза морати да иду у Шилерову улицу, на Бежанијску косу или у КБЦ „Земун”. На овај дан чекамо деценијама: многи су покушавали да почну градњу, али то до данас нису успели. Било је много скептика који су говорили да никада нећемо добити дом здравља, а ускоро ћемо имати нов објекат са свим садржајима које имају домови здравља у граду – рекла је др Бранка Глоговац.
Бранка Илић дошла је на градилиште да се увери како јутрошња вест о почетку изградње није гласина. Она је, признаје, била скептик.
– Нисмо веровали да ће овај објекат икада бити изграђен, јер смо до сада здравствену заштиту добијали у веома лошим условима. Посебно је тешко зими, када се на гинеколошки преглед чека испред врата амбуланте, на хладноћи, јер нема чекаонице. За поједине прегледе сам морала у Земун, па чак и у град, тако да ћу од идуће године уштедети на новцу, а моћи ћу и чешће да идем код лекара – истакла је Бранка Илић.
Горан Митровић је имао непријатно искуство када је његова ћерка сломила руку.
– Нису могли овде да направе ренгденски снимак и санирају повреду, већ је са сломљеном руком морала у Земун. Нисам могао да верујем да се тако једноставна интервенција толико искомпликовала. Нови дом здравља ће ми бити у крају, а посебно нам значи и што ће имати хитну помоћ – рекао је Горан Митровић.
У новом дому здравља предвиђене су службе за здравствену заштиту одраслих са кућним лечењем, здравствену заштиту деце, здравствену заштиту жена, поливалентна патронажна служба, стоматолошка служба, лабораторијска и рендген дијагностика и специјалистичке службе: интерна медицина, офталмологија, ОРЛ, психијатрија, физикална медицина и рехабилитација. У објекту је опредељен и простор за станицу Градског завода за хитну медицинску помоћ и апотеку.
Општина Сурчин је најмлађа од седамнаест општина на територији Београда и стога једина која до сада на својој територији није имала дом здравља. Сурчин је удаљен 18 километара од Дома здравља „Земун”, а најудаљеније село општине је Прогар, које је 42 километра удаљено од овог дома здравља. Иако у сваком од седам околних села Сурчина – Прогару, Бољевцима, Јакову, Петровчићу, Бечмену, Добановцима и Сурчину постоји амбуланта, капацитети нису довољни да обезбеде основне здравствене услуге становништву Сурчина.