Pljusak kazni zbog nedozvoljenog lepljenja plakata
Najčešće su „tapetirane” ograde gradilišta, stubovi javne rasvete, fasade zgrada, podzemni prolazi, razvodni, elektro i semaforski ormani
Foto D. Jevremović
Plastificirani portreti stranačkih lidera svijeni oko surčinskih bandera, jedra sa izbornim parolama razapeta između stubova javne rasvete na „Plavom mostu”, plakati na fasadama zgrada – već mesecima su „ukrasni stikeri” glavnog grada. Protiv postera i druge „papirne propagande” koja ruži izgled prestonice, od 20. aprila uporno su se borili inspektori iz svih odeljenja gradskog Sekretarijata za inspekcijske poslove, udruženi sa opštinskim inspekcijskim ekipama. Do 4. maja,obišli su gotovo300 ulica u gradskom jezgru i obavili više od 500 provera.
Zoran Marković, pomoćnik sekretara za inspekcijske poslove, kaže da gotovo nema mesta na kome nisu našli poneki predizborni plakat. Najčešće su „tapetirane” ograde gradilišta, stubovi javne rasvete, fasade zgrada, podzemni prolazi, razvodni, elektro i semaforski ormani. I gradski saobraćajni inspektori imali su pune ruke posla, jer su „terenci” izbornih štabova „okitili” nosače kontaktne mreže tramvajskog i trolejbuskog saobraćaja. Nije bilo stranke koja se nije ogrešila o odluke o komunalnom redu, oglašavanju i javnoj rasveti.
Na Voždovcu i Autokomandi bilo je mnogo konopaca postavljenih bez dozvole, na kojima su se vijorile zastave SNS-a, a što se lepljenja plakata tiče, za njima nisu zaostajale ni DS, DSS, Dveri, SRS, URS, LDP... Manje takvih prekršaja bilo je na kontu Pokreta radnika i seljaka i Zelene ekološke partije.
– Pronašli smo samo jedan plakat SPS-a, na nedozvoljenoj lokaciji, kod stadiona Crvene zvezde. Kada smo ih obavestili o tom prekršaju, platili su kaznu – kaže Marković.
Inspektori podsećaju skupštine zgrada da su dužni da uklanjaju plakate sa fasada svojih višespratnica, dok su za saniranje javnih objekatazadužena komunalna preduzeća. Prema Markovićevim rečima najangažovanija je bila „Elektrodistribucija Beograd”, čije su bandere bile glavni poligon „rata plakatima”. Sa stubova ih je, kako kaže, najteže i bilo skinuti jer su od dna do vrha bili oblepljeni u više slojeva i to jakim lepkom. Inspektori kažu da su posebno bili zatečeni „redizajnom” fasade nekadašnjeg bioskopa u Ulici vojvode Stepe: od tla do gotovo poslednjeg reda žutih blokova, bili su nanizani posteri jednog od predsedničkih kandidata. Među „najokićenijim” bio je i „Plavi most”,
dok je „Most na Adi” ostao netaknut, zahvaljujući fizičkom obezbeđenju. Pošteđeni su bili i vrtići, bolnice i škole.
– Događalo se da u stranačkim centralama tvrde da plakati nisu njihovi, iako su na fotografijama lideri te stranke. Ali, imali smo neoborive argumente – sva mesta prekršaja smo fotografisali i na osnovu toga pisali prijave – objašnjava Marković.
D. J. S.
-----------------------------------------------------------
Kontejneri izašli iz mode
Sem na bilbordima i reklamnim panoima na stubovima javne rasvete, stranke su mogle da se reklamiraju na za to namenjenim površinama u Knez Mihailovoj ulici. Postojala je mogućnost i da zatraže saglasnost od nadležnih agencija da razapnu propagandnu poruku iznad ulice, što je učinio SNS u Nemanjinoj i Bulevaru kralja Aleksandra.
– To je praksa koja se primenjuje u svetu. Tamo, zahvaljujući rigoroznim kaznama, ne lepe olako plakate kud god stignu, kao kod nas. Stranački aktivisti treba da shvate da je od agresivne i protivzakonite plakatne propagande mnogo efikasnije slanje predizbornih poruka posredstvom masovnih medija – ističe pomoćnik sekretara za inspekcijske poslove, dodajući da je iz mode izašlo lepljenje plakata po kontejnerima, što je bio trend u prethodnim izbornim kampanjama.
-----------------------------------------------------------
„Izborni rezultat” inspekcije
• 300 upravnih postupaka inspekcija je pokrenula protiv stranaka koje su izbornu propagandu isticale na mestima koja za to nisu predviđena
• 150 prijava sudiji za prekršaje podneto je po istom osnovu
• 15 mandatnih kazni je naplaćeno na licu mesta
• 2.500 – 1.000.000 dinara je kazna koju sudija za prekršaje može da izrekne za ovu vrstu prekršaja
• 2.500 – 10.000 dinara je mandatna kazna na licu mesta, koju izriče inspektor
objavljeno: 27.05.2012