Šta je novo?

Posao i radna prava

Dok ti dodjes i dobijes do pravosn. Presu i izvrsne dosta save ce se u dunav uliti ...u svakom slucaju srecno...
Sigurno ce se strana koja izgubi zaliti ako bude bilo i malo osnova ....da rociste ce biti pod maskama i rukavicama...
Pravila ulaska svaki sud odredjuje drugacije ...tako da dodji malo ranije ...mozda rocista i ne bude zavisi od sudije ...
 
Prvi osnovni sud je u pitanju. Sudnica u kojoj sam bio na prvom ročištu je manja od moje dnevne sobe... Tamo ne može razdaljina od 1 metra da se postigne sve i da hoćeš :)

Hvala :) doći ću ranije i poneću i masku i rukavice...

A što se žalbe tiče, žale se oni po automatizmu zaključno sa revizijom... Imali ili nemali šanse da zaposlenog dobiju, teraju svoje do kraja, vrlo podlo, prepredeno i lukavo...
 
Bezbjednost radova na maksimumu

radovi-2020-07-09-23-41-25.jpg
 
Nekoliko crtica vezanih za ovu temu, dovoljno da se shvati intenzitet problema.

Razgovarao sam sa radnicom mesare. Kaže da je na izmaku snaga jer Gazda radnicima ne dozvoljava više od 10 dana odmora godišnje. Rade šest dana u nedelji 8 do 14h. Pitam je zašto ne da otkaz, a ona ćuti.

Razgovaram sa apotekarkom iz provincije. Postoji praksa da Gazde traže od zaposlenom da im u kešu vrate deo plate koji im uplaćuju.

Razgovaram sa programerom. Dobro je plaćen, ali praktično ne živi nego samo radi. Sve što mu daju, to mu i uzmu. Kaže da ostaje u firmi do kasno uveče. "Svi ostaju". Zaposleni vrše pritisak jedni na druge, dokazuju koliko vole firmu, posao i kapital. Veruju da se razlikuju od šofera i kasirki, ali su u stvari na istom.

Razgovaram sa jednom porodicom. Oni se de facto ne vidjaju tokom radne nedelje. Vikendi su odlazak u tržne centre. Deca su u igraonicama za decu. Odrasli u igraonicama za odrasle.

Čudni su putevi zarobljavanja ljudi. Najstrašniji je nedostatak nade, nedostatk iskustva osnovne pravde.
Tehnološke inovacije koliko god da su oslobodile ljude, toliko su i usavršile mehanizme kontrole.

Mi sada iz diskursa postkomunistiške ditopije prelazimo u novi narativ klasičnog kolonijalizma. Elita prodaje nas, našu radnu snagu, naše reke, šume, zemlju. Sve.

U jednoj fabrici, radnik je poginuo. Porodica je tužila gazdu, ali on je nahuškao radnike da dodju na sudjenje i vredjaju porodicu poginulog.

Šta možemo da učinimo?
Kako oživeti sindikate?
Kako pružiti otpor?
 
Prosto ... Pronadji odgovor
odakle prvo smrdi pokvarena riba...
ostalo kažće ti se samo....
:sesir:
 
https://nova.rs/vesti/hronika/godisnjic ... k-sam-ziv/

Godišnjica nesreće u Lučanima: Boriću se za sina dok sam živ

Ubijen sam, potišten, tužan. Svaki dan plačem. Dete mi nedostaje na svakom koraku. Osećam se bedno. Kad je trebalo da budem najsrećniji čovek, kad sam ovu decu izveo na pravi put, sad sam najtužniji i najbedniji čovek u Srbiji. Kaže za Nova.rs Milovan Milivojević, čiji je sin Milomir Milivojević, poginuo 14. jula 2017. u fabrici Namenske industrije Lučani.

„Svi su me napustili. Svi oni s kojima sam porastao, s kojima sam išao u školu. Napustili su me zbog straha od lokalnog moćnika, od diktatora. U našu kuću ne ulaze. Posle emisije kod Tatjane Vojtehovski, svi su prestali da dolaze. Slava nam je bila 9. januara, Sveti Stefan. Imali smo 12 gostiju iz komšiluka, niko se više ne pojavljuje. To je strah.
 
Posmatram radnike na Dorculu kako na 1. maj izbezumljeno rade na jednoj gradjevini.
Veoma tuzno.
Poznajem par tih ljudi. Stalno u stresu. Potisteni, nervozni, pod pritiskom.
Apsolutno su "fleksibilni", kako rece americki profesor Richard Sennet. DVa dana rade u Beogradu, tri u Batajnici. Ne spavaju kuci po 30 dana. Njihovi zivoti, njihove porodice, seksualni zivot, ako hocete, njihovo zivo meso, sve je degradirano i podredjeno Kapitalu.
 
Naravno pa za to smo se borili i izborili. Neobileralni kapitalizam ili ti bolje receno surovi kapitalizam.
 
Oni koji su se za to borili svakako su imali nizak iq.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=846511#p846511:1r522ypr je napisao(la):
vradovic » 01 Maj 2021 14:37[/url]":1r522ypr]Naravno pa za to smo se borili i izborili. Neobileralni kapitalizam ili ti bolje receno surovi kapitalizam.

Prvo je predhodila euforija o sve opštem Evropskom skracivanji radnog vremena sa 08 h na 06 h a potom je stiglo otrežnjenje tako da je mnogima i produženo više od + 172 h mesečno...
Ne mali broj radi i za praznike i ako ne pripadaju hitnim sluzbama
Naj drastičniji primer je u prodavnicama prehrane ,ii sl. Dovoljno je pogledati ove uskršnje - prvomajske praznike....
Tragikomika .... ni slobodni niti uvećane zarade....
Tek od prava radnika , izgubljeno je više od pola stečenih a preostala bezskuprolozno se gaze ...
mada dosta još uvek toga piše na papiru ...


Pitanje:

Po isteku više vezanih ugovora na odredjeno , nakon 2 god. ako radnik nastavi da radi al sa novim papirom
rad na zameni dr radnika
Da li poslodavac je u obavezi da primi tog radnika sa statusom na -ne odredjeno-
ili je to još jedna zakonska rupa koja služi za izrabljivanje ?
A status je jako bitan zbog uzimanja bankarskih kredita, naročito stambenog.

:sesir:
 
Ne znam to za ugovore. Treba pitati nekog advokata.


Zanimljivo da se ovim ponizavajucim i grubim krenjem prava radnika uopste ne bavi nasa salonska levica. Oni jos uvek slave pobedju nad Trampom i okrenuti su ideologiji progresivizma i raznih manjinskih prava.

Kapital upravo uporno gura agendu tzv manjinskih prava da bi se sakrila sustina degradacije svakodnevnog zivota vecine.
Na polju izrabljivanja i ponizavanja, tu smo svi vecina i braca (i gay i hetero i muskarci i zene).
Kapital i njegove sluge nas na tom mestu razdvajaju.

Sto bi rekao onaj grafit: "Ne j... vas pederi nego kapital".
 
@ Vučko čitaš li ti ove postove il si prešo u žestoku borbu sa jagnjetinom ?
:lol:
 
Nova:
У лесковачком предузећу Aptiv Contract Servies d.o.o забележена су кршења права запослених који су били приморани да потписују изјаву којом се одричу права на ограничено радно време код послодавца.
Изјава која је понуђена радницима на потписивање, због повећаног обима посла по поруџбини компаније Даимлер из Немачке, каже да запослени „добровољно желе да буду радно ангажовани на свом радном месту по 12 сати дневно“ у периоду нешто дужем од месец дана, наводе Центар за политике еманципације и Центар за достојанствен рад који су оштро осудили ову праксу, али и приложили слику овог кршења радничких права.
 
Nova.rs


Leskovački doktor Aleksandar Rangelov oglasio se povodom novog sindroma koji je uočio kod radnica tamošnje kompanije Aptiv - sve ukazuje na iscrpljujući rad. "Ulaze tiho, nastupaju skromno, uzdržani su i govore malo. Imaju podočnjake, nemaju osmeh", tako ih opisuje i detaljno objašnjava njihovo zdravstveno stanje, zbog kojeg bi, kako tvrdi, trebalo da budu na bolovanju.

Nova.rs je kontaktirala doktora Rangelova, uz njegovu dozvolu prenosimo vam ovu priču koja opominje.

Pored svega napisanog u statusu, doktor Rangelov u razgovoru za Nova.rs dodaje i da mu nakonnobjavljene priče stižu brojne poruke podrške.

„Verujem da smo kao narod sazreli za korenitu društvenu promenu, nakon mnogo vremena“, kaže naš sagovornik.
Sindrom Aptiva

Ortopedska ambulanta petkom u Domu zdravlja Leskovac.Kolega Zoran Anđelković i ja radimo svako u svojoj ordinaciji. Obično imamo preko 100 pacijenata.
Isto važi i za ostale kolege ortopede koji rade od ponedeljka do četvrtka.

Tako je godinama. Iste povrede, iste bolesti, ali dijagnostika i terapija se menjaju. I to ne uvek u smislu napretka, moram sa žaljenjem da priznam. Juli je. Čini mi se nikad topliji.

Ali, ovaj juli nije izuzetan samo po tome. Ovog jula sam upoznao novu vrstu bolesnika. Ulaze tiho, nastupaju skromno, uzdržani su i govore malo. Imaju podočnjake, nemaju osmeh.

Uglavnom su u pitanju žene. Često mlade majke. Lepe su i dostojanstvene iako su ispijene i skrušene. Deluju kao da ih grize savest, kao da su nešto nekome skrivile, nekog razočarale, izneverile.
Kao da su se borile i izgubile. Kao da u nečemu nisu uspele, a uspeh se od njih očekivao. To su očekivale njihove porodice.

Njihova deca, njihovi stari roditelji, njihovi muževi.Neprijatno im je.

Boluju od upale tetiva i tetivnih ovojnica, od upale pripoja mišića, od lumbaga, išijasa, kompresivnih neuropatija.

Najčešće pate od hronične traumatizacije tetiva koje se 12 sati dnevno taru o zidove telesnih kanala bezbroj puta prolazeći kroz njih u predelu šake, ručnog zgloba i podlaktice.
Tetive vremenom oteknu, upale se i dodatno suze uzak tunel kroz koji prolaze dok se njihovi mišići grče i opuštaju. Uslede bolovi, najpre povremeni pa konstantni.
Nastavlja se zadebljanjem tetive na mestu najvećeg trenja i njenim zaglavljivanjem u telesnom kanalu.

Javlja se ukočenost i fenomen okidajućeg prsta.

Sve se završava ubrzanim propadanjem tetive i njenom rupturom tj. kidanjem. Fenomen okidanja je indikacija za operaciju. Tetiva se istrošila, pre vremena ostarila i pacijent je već poluinvalid.
Oprezno ih pitam čime se bave, odakle su, da li su udate i imaju li decu.

U najvećem broju slučajeva čujem kratak odgovor: „Aptiv“. Nakon toga ništa više ne moraju da mi objašnjavaju.

Tim radnicima je neophodno hitno lečenje i bolovanje.

Njihove karakteristične tegobe, hroničan premor i depresija su me naveli da to bolesno stanje nazovem „Sindrom Aptiva“. Leskovačko preduzeće „Aptiv Contract Servies d.o.o“ je u srpskoj javnosti postalo simbol beskrupulozne eksploatacije radnika. Njihov menadžment primorava radnike da potpišu izjavu kojom se odriču prava na ograničeno radno vreme i na naknadu štete za posledice koje proističu iz ovakve nezakonite organizacije radnog vremena.

Te posledice se odnose na potencijalno povređivanje radnika usled premora i neadekvatne zaštite u procesu rada. Menadžment je našao originalan način da pokaže humanost tako što je po fabričkim halama rasporedio dovoljan broj nosila za radnike koji kolabiraju. Aptiv iz Leskovca je samo tokom 2019. godine iz budžeta Srbije dobio 7,5 miliona evra subvencija za zapošljavanje 2.000 radnika, a 2020. ponovo dobija subvencije u istom iznosu, ovaj put za zapošljavanje 700 radnika.

Identičan iznos (7,5 miliona evra) država je uložila u izgradnju fabrike.

Dodatnih 68 miliona dinara dala je za dovođenje gasovoda, a 45 miliona dinara za priključke EPS-a i EMS-a. Grad Leskovac je u infrastrukturu i zemljište uložio preko 270 miliona dinara.
Inače, kompanija Aptiv, u čijem je vlasništvu leskovačka podružnica Aptiv Contract Services d.o.o., u 2020. godini je ostvarila prihod od skoro dve milijarde dolara.

U reklamnom letku kojim ta fabrika traži radnike piše da Aptiv nudi veoma dobru radnu atmosferu, implementaciju sopstvenih ideja i rešenja, rad i razvoj karijere u vodećoj, svetski priznatoj kompaniji, priliku za profesionalni i lični razvoj u internacionalnom okruženju, prednost kantine kompanije, Dan Deda Mraza za decu …

Kao kada bi regrutima reklamirali odlazak u rat: „Nudimo besplatnu odeću, obuću, hranu i cigarete, boravak u prirodi na čistom vazduhu, obilje sportu sličnih aktivnosti, upoznavanje novih ljudi, nezaboravnu avanturu i … garantujemo da vam neće biti dosadno!“
Može se reći da je naš okrug zahvatila nova epidemija, a ne radi se o koroni.

U pitanju je epidemija ortopedskih bolesti tipa Aptiv sindroma, epidemija nemilosrdne, pohlepne eksploatacije i epidemija političke podrške koju aktuelna vlast pruža eksploatatorima.
Radno vreme od 12 sati

Doktor Rangelov je ukazao na sve zdravstvene posledice, ali se o slučaju Aptiv već pisalo, početkom jula, kada su se radnici u pogonu u Leskovcu pobunili zbog dvanaestočasovnog radnog vremena, potražila je ovih dana radnike u Nišu podelom letaka u kojima je između ostalog navedeno da se zaposlenima nudi „veoma dobra radna atmosfera“, pisao je tada N1.

Onima koji se odluče da rade u pogonu u Leskovcu, „Aptiv“ je ponudio „prevoz do posla, obuku pre započinjanja samostalnog rada, priliku za implementaciju sopstvenih ideja, rad i razvoj karijere u svetski priznatoj kompaniji, priliku za profesionalni i lični razvoj i ugovor o radu zaključen direktno sa poslodavcem“.

Kao prednosti rada navedene su „kantina kompanije, lekarska ordinacija, Dan Deda Mraza za decu i božićni pokloni za zaposlene“.

Osnovni uslovi za zapošljavanje su spremnost za rad sa stalnim radnim vremenom i u sistemu tri smene i orijentacija ka timskom radu.

„Aptiv“ u Leskovcu zapošljava oko 4.000 radnika, ali je, prema rečima predstavnika sindikata te fabrike, oko 900 zaposlenih otišlo na bolovanje jer su dve nedelje morali da rade po 12 sati dnevno.

Predstavnici sindikata su takođe istakli da je proteklih dana ispred fabrike non-stop dežurala Hitna pomoć jer su radnice pri kraju dvanaestočasovnog napornog rada padale u nesvest.

„Aptiv“ je prema najnovijim tvrdnjama radnika, radno vreme vratio na osam sati, ali sedam dana u nedelji, što je izazvalo novo nezadovoljstvo zaposlenih.

U anonimnoj izjavi za medije jedna članica menadžmenta je izjavila da zaposleni nisu prinuđeni da rade sedam dana nedeljno, već da im se takva mogućnost pruža kako bi više zaradili.

Ta britanska kompanija bavi se proizvodnjom električne i elektronske opreme za vozila, a pogone ima u Leskovcu i Novom Sadu.

Nova.rs kontaktirala je kompaniju Aptiv, kakobi čula i njihovu stranu , rečeno nam je da prosledimo mejl, što smo i učinili, ali do objavljivanaj ovog teksta nismo dobili odgovor.
 
Pojedine strane kompanije za dostavu su pocele da nezakonito da zaposljavaju strane drzavljane bez boravisne i radne dozvole u Srbiji.

Ne mogu da kazem vise od toga ali ima o tome i na internetu.
 
N1:
Председник Штрајкачког одбора Фијат пластика Зоран Миљковић казао је за Н1 да је оперативац Безбедносно-информативне агенције Србије (БИА) наводно данас телефоном позвао Александра Кораћа, председника синдиката Фијат пластика Крагујевац, и обавестио га о информативном разговору на који ће бити позван врх синдиката.
 
Za one koji veruju u "korektne strane firme", u "bolji"" i "jos bolji" i "parvedni" kapitalizam koji samo sto nije dosao jedna vest o krsenju sindikalnih prava od strane stranog poslodavca.


Danas:

Predsedniku sindikata „Sloga Tisza Automotive“ u Kikindi Saši Aleksiću uručen je otkaz ugovora o radu uz obrazloženje da je povredio radnu obavezu iznošenjem neistina o poslodavcu, saopštio je danas Sindikat Sloga.

Otkaz je usledio nakon suspenzije i četiri disciplinska postupka, navodi se u saopštenju.
Ovaj sindikat je ocenio da je to nastavak progona njihovih članova i najavio tužbu, krivične prijave, kao i zahtev Inspekciji rada da se Aleksić vrati na posao.

„O nezakonitom i montiranom otkazu kroz disciplinske postupke obavestićemo sve relevantne domaće i međunarodne institucije koje se bave pravima radnika, prijateljske sindikate u Evropskom parlamentu radi podrške, centralu Tise i ambasadu države iz koje potiče“, naveli su iz Sloge.

Oni ističu da je Aleksić pod suspenzijom bio od novembra 2020. godine kada je izneo u javnost da rukovodioci kadrovske službe, pogon Kikinda, vrše nezakonit pritisak na članstvo i nezakonito uzimaju izjave u vezi rada sindikata

Njemu se, kako se dodaje, pored toga, stavljalo na teret da je suprotno kolektivnom ugovoru u kompaniji gostovao na onlajn tribini o radničkim pravima, uslovima rada u društvenom i privatnom sektoru i delio objave nezadovoljnih radnika na fejsbuk profilu i stranici.

„Poseban nonsens je stavljanje na teret prenošenje saopštenja centrale Sloge u kojem je kompanija oštro kritikovana zbog pritiska na predstavnike sindikata i gde je upućen apel državi i njenim institucijama da zaštite radnike kod stranih
poslodavaca“, navedeno je u saopštenju.
 
Za one koji smatraju da je SFRJ bila krs drzava, treba da razmisle da li se ijednom radniku moglo desito ovako ensto na teritoriji te drzave, dok je postojala.


После репортаже Н1 о нехуманим условима у којима живе вијетнамски радници ангажовани на изградњи фабрике аутогума Линглонг у Зрењанину, стручњак за радно право Марио Рељановић каже за Н1 да је заправо реч о кривичном делу трговине људима и да полиција мора одмах да реагује када су било коме одузета лична документа. Новинарка ВОИЦЕ-а која је открила тај случај упозорава да 500 Вијетнамаца који никада нису видели снег чекају зиму у гуменим папучама, са фекалијама које се изливају ту где бораве.

Овако се хране, овако перу свој веш, а овде се купају. Више од тога, вијетнамски радници који у Зрењанину раде на изградњи кинеске фабрике ауто-гума Линглонг, тврде и да су пасоше морали да предају послодавцима из Кине.
 
Nakon obelodanjivanja uslova u kojima žive vijetnamski radnici u fabrici Linglong u Zrenjaninu, zbog čega je reagovao i Evropski parlament, kineski poslodavac ih je potpuno izolovao od javnosti. Prema rečima Ivane Gordić Perc, novinarke VOICE koja je prva otkrila ovu priču, svi razgovori sa radnicima se sada “nadziru”, a aktivistima i novinaruma je skoro nemoguće doći do njih.

„Tu je sve gore i komplikovanije. Veoma se vodi računa da se cela priča o radnicima gotovo hermetički zatvori. Pored radnika uvek ima nekog ko nadzire razgovore. Sada su to nekakvi predradnici. Svaka grupa od nedavno ima po jednog. Oni kao da si zaduženi za sprovođenje reda. Zanimljiva je igra reči. Vijetnamci te sitne šefove oslovljavaju sa „vlasnici“. Oni koji su hteli da govore su sklonjeni, bez obzira na nivo znanja engleskog”, kaže Ivana, napominjući da radnici i dalje „žive pod ključem“.


Борба против Линглонга није расизам већ патриотизам - империјализму се треба супростављати одакле год да долази
понедељак, 20. децембар 2021.

Недавна Резолуција Европског паламента (ЕП) о принудном раду у Линглонгу и еколошким протестима у Србији скренула је пажњу европске и светске јавности на збивања око градње гигантске кинеске гумаре у Зрењанину. Треба, ипак, скренути пажњу и на ограничене домете ове акције европарламентараца.

Најпре, треба истаћи да је у Резолуцији споменут само један од многих проблематичних аспеката у вези са Линглонгом. Није било говора о економској и еколошкој штети који од овога пројекта могу имати Банат и Србија, а недовољно је указано и на бројне повреде домаћих прописа. Наводи о тешком положају вијетнамских радника на градилишту су тачни. Кинеска компанија намерно је раднике из своје земље држала у повољнијем положају како би запослени били подељени по етничкој основи и онеспособљени за колективну акцију у одбрани својих права. Третман Вијетнамаца на градилишту представља велики преседан и уколико одговорни не буду кажњени, такво поступање може постати уобичајена пракса. Новинари и невладине организације које су обелоданиле чињенице у вези са овим скандалом заслужују честике. Такође, исказана је и солидарност према унесрећним радницма из Вијетнама. Тај добар пример требало би следити и у другим, сличним ситуацијама.

Да је Србија правна држава, Резолуција ЕП би била непотребна. Наводим део чл. 26. Устава Републике Србије: “Нико не може бити држан у ропству или у положају сличном ропству. Сваки облик трговине људима је забрањен. Забрањен је принудни рад. Сексуално или економско искоришћавање лица које је у неповољном положају сматра се принудним радом.”

Вероватни стварни мотив за реаговање ЕП нису били наведени догађаји у Србији већ прилично благ покушај да се Александар Вучић упозори да није испунио обећања која је дао када су га из западних центара моћи 2012. подржали да дође на васт. Од њега они очекују, а он им је то вероватно и обећао, да испуни следеће захтеве: да призна Косово, да истера Русију са Балкана и да ликвидира Републику Српску

У политичком систему ЕУ, Европски парламент има много мањи значај од неких других органа, рецимо Комисије, а његове резолуције нису правно обавезујуће. Ради се о декларативном исказивању забринутости. Вероватни стварни мотив за реаговање ЕП нису били наведени догађаји у Србији већ прилично благ покушај да се Александар Вучић упозори да није испунио обећања која је дао када су га из западних центара моћи 2012. подржали да дође на васт. Од њега они очекују, а он им је то вероватно и обећао, да испуни следеће захтеве: да призна Косово, да истера Русију са Балкана и да ликвидира Републику Српску. Осим тога, на Западу нерадо гледају на све већи утицај Кине на Балкану, а Србија постаје основно географско упориште тог утицаја.

У Кини и бројним трећесветским земљама велике европске компаније имају своје фирме у којима положај радника није много бољи, или је сличан, ономе у коме се налазе запослени на градилишту Линлонга. Ни ЕП ни друге европске инситуције поводом тога не изражавају забринутост. Осим тога, само радно право ЕУ знатно је испод стандарда који су постојали у развијеним европским државама пре усвајања споразума из Мастрихта и оснивања ЕУ. Један од разлога због којих је ЕУ створена је и да би права радника и политичка моћ радничке класе били умањени.

Најзад, највећи утицај на одлуке које се доносе у Бриселу има Влада Немачке. У овој држави аутомобилска индустрија је моћан политички фактор. Немачким произвођачима аутомобила требају јефтине гуме које се брзо, због географске близине, могу допремити из Србије. Што положај радника у Линглонгу буде тежи, а они буду мање плаћени, гуме ће бити јефтиније, а аутомобили произведени у Немачкој и другим чланицама ЕУ биће конкурентнији. Отуда не треба очекивати да ћемо у борби против Линглонга и штете коју нам он наноси из ЕУ добијати велику подршку.

Власт је донела је до сада низ одлука које фаворизују ову компанију на шету домаћег становништва. Да је јавни новац који је поклоњен Линглонгу био утрошен на решавање комуналних проблема, Зрењанинци би већ сада имали исправну воду за пиће и неупоредиво бољу комуналну инфраструктуру

Ипак, и поред свега реченог, треба констатовати да Резолуција ЕП представља мали корак у интернационализацији проблема са којим су суочени Зрењанинци. Али, проблем се тиче и целе Србије, јер се за потребе ове фабрике троше огромна средства из нашег државног буџета. Власт је донела је до сада низ одлука које фаворизују ову компанију на шету домаћег становништва. Да је јавни новац који је поклоњен Линглонгу био утрошен на решавање комуналних проблема, Зрењанинци би већ сада имали исправну воду за пиће и неупоредиво бољу комуналну инфраструктуру.

Комунистичка партија Кине најављује да ће у наредном периоду привредни развој више него до сада бити усмерен на смањивање неједнакости и спречавање даљег загађивања животне средине. Због појачаних еколошких инспекција производња гума водећих кинеских произвођача већ је поскупела. То је један од разлога због ког Линглонг долази у Србију. Заштита животне средине није приоритет наших власти, што се може видети и на примеру Рио Тинта. Александар Вучић и СНС свесно уништавају суверенитет Србије и народ и државу претварају у колонију у којој стране компаније могу да раде шта хоће.

Сваки капитализам, па и кинески, у развијеним фазама мора да се шири у простору, да осваја нова тржишта, изворе сировина и да тражи најјефтинију радну снагу. Таква пракса названа је империјализам. Србија је изложена великој агресији глобалног капитала чији је циљ да природна и привредна богатства наше земље подреди својим потребама и да до максимума експлоатише наше људе

Сваки капитализам, па и кинески, у развијеним фазама мора да се шири у простору, да осваја нова тржишта, изворе сировина и да тражи најјефтинију радну снагу. Таква пракса названа је империјализам. Србија је изложена великој агресији глобалног капитала чији је циљ да природна и привредна богатства наше земље подреди својим потребама и да до максимума експлоатише наше људе.

Поводом Резолуције ЕП огласила се и кинеска амбасада у Београду. Преносим њено саопштење у целини:

„Релевантна резолуција Европског парламента је неоснована, типична политичка манипулација која на основу лажних информација и предрасуда, неутемељеним и злонамерним клеветањем дискредитује кинеска предузећа и кинеско-српску сарадњу, и то најоштрије осуђујемо. Сарадња кинеских предузећа која послују у Србији и Србије заснована је на узајамном поштовању и обостраној користи и функционише у оквиру закона Србије, дајући позитиван допринос економском и друштвеном развоју Србије. Свака злокобна намера да се подрива пријатељска сарадња Кине и Србије и кочи развој Кине и Србије неће успети“

Занимљиво је да се у саоштењу поводом Линглонга говори о српско-кинеској сарадњи која је, према амбасади, обострано корисна. Таква констација је, наравно, нетачна. Од те „сарадње“ само кинеска страна ће имати корист, а ми штету. Линглонг ће остваривати профит, нама ће остати загађена животна средина, испражњен буџет и нарушена људска права. За становништво Кине добро је да се прљава индустрија из њихове земље пребаци у Србију. Али, за нас није. У том погледу интереси су нам различити.

Највећи допринос у разобличавању пројекта Линглонг до сада је дала невладина организација Грађански преокрет (ГП). Њени активисти и аналитичари изложени су у последње време оштрим нападима не само СНС-а већ и појединих, често анонимних, домаћих квазилевичара који ГП оптужују за антикинески расизам. По тој логици би се и Махатма Ганди могао оптужити да је антибритански расиста. И сви други антиколонијални и антимперијални покрети у трећем свету били су национално-ослободилачки. Борба против настојања глобалног капитала, без обзира одакле долази, је оправдана.

Указивање ГП да од Линглонга Србија може претрпети велику штету је оправдано. Ако сутра ова фабрика буде загађивала нашу животну средину неће због тога избити демоснтрације у Пекингу, баш као што се нико не узнемирава у Берлину кад Дрекслмајер, или нека друга немачка фирма, отпушта раднике у Србији. А ни кинески радници на градилишту Линглонга нису се солидарисали са Вијетнамцима

Кинеска држава просторно ширење своје привреде покушава да прикрије наводном бригом за развој других земаља и пријатељством. Осим тога, кинески капитализам и империјализам прикривају се социјалистичком реториком. По званичком ставу Комунистичке партије Кине, у тој земљи и даље постоји социјалистички систем. У многим западним државама и неке левичарске организације укључене су у пропагирање таквих ставова. Марта месеца ове године социолог Јово Бакић напустио је новосновану Партију радикалне левице. Тим поводом он је саопштио да је Председништву странке, између осталог, засметала критика кинеског империјализма.

Критичари Грађанског преокрета често се крију иза лажних фејсбук налога и не смеју да се огласе именом и презименом. Више од свега требало би да их брине што, као наводне левичаре, радници у Србији не желе да их следе. Њих то много и не занима, важно им је да добијају донације за своје „пројекте“ и да се додворавају кинеском империјализму.

Указивање ГП да од Линглонга Србија може претрпети велику штету је оправдано. Ако сутра ова фабрика буде загађивала нашу животну средину неће због тога избити демоснтрације у Пекингу, баш као што се нико не узнемирава у Берлину кад Дрекслмајер, или нека друга немачка фирма, отпушта раднике у Србији. А ни кинески радници на градилишту Линглонга нису се солидарисали са Вијетнамцима.

Југословенски комунисти имали су паролу “туђе нећемо, своје не дамо“. Борба за очување сувернитета и животне средине је обавеза свих грађана. Интереси страних компанија и држава које иза њих стоје супротни су интересима већине нашег становништва. Супротстављање таквим настојањима страних компанија и великих сила не сме се означавати као национализам или расизам. То је патриотизам.

Аутор је политиколог из Зрењанина

https://gradjanskipreokret.rs
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843798#p843798:3qrx3mzy je napisao(la):
MC_ » Sre Apr 21, 2021 11:36 pm[/url]":3qrx3mzy]Nekoliko crtica vezanih za ovu temu, dovoljno da se shvati intenzitet problema.

Razgovarao sam sa radnicom mesare. Kaže da je na izmaku snaga jer Gazda radnicima ne dozvoljava više od 10 dana odmora godišnje. Rade šest dana u nedelji 8 do 14h. Pitam je zašto ne da otkaz, a ona ćuti.

Razgovaram sa apotekarkom iz provincije. Postoji praksa da Gazde traže od zaposlenom da im u kešu vrate deo plate koji im uplaćuju.

Razgovaram sa programerom. Dobro je plaćen, ali praktično ne živi nego samo radi. Sve što mu daju, to mu i uzmu. Kaže da ostaje u firmi do kasno uveče. "Svi ostaju". Zaposleni vrše pritisak jedni na druge, dokazuju koliko vole firmu, posao i kapital. Veruju da se razlikuju od šofera i kasirki, ali su u stvari na istom.

Razgovaram sa jednom porodicom. Oni se de facto ne vidjaju tokom radne nedelje. Vikendi su odlazak u tržne centre. Deca su u igraonicama za decu. Odrasli u igraonicama za odrasle.

Čudni su putevi zarobljavanja ljudi. Najstrašniji je nedostatak nade, nedostatk iskustva osnovne pravde.
Tehnološke inovacije koliko god da su oslobodile ljude, toliko su i usavršile mehanizme kontrole.

Mi sada iz diskursa postkomunistiške ditopije prelazimo u novi narativ klasičnog kolonijalizma. Elita prodaje nas, našu radnu snagu, naše reke, šume, zemlju. Sve.

U jednoj fabrici, radnik je poginuo. Porodica je tužila gazdu, ali on je nahuškao radnike da dodju na sudjenje i vredjaju porodicu poginulog.

Šta možemo da učinimo?
Kako oživeti sindikate?
Kako pružiti otpor?

Kojim poslom se ti baviš - mislim, u kojoj delatnosti si zaposlen?
 
Vrh