Šta je novo?

Posao i radna prava

Vučko, da li radnici koje država (JP, JKP, administracija, vojska, murija, bolnice...) zaposli na ovaj način imaju ikakve šanse u Strazburu? Ako država ima propis i ako taj propis krši na ovaj način.
 
Koliko ja znam, Republički geodetski zavod je dobio odobrenje za povećanje broja zaposlenih i to kasnije u odnosu na jul 2017. godine (čini mi se zimus). Mislim da su prebacili sve koji su bili na određeno na neodređeno, plus mislim da je išlo to još i više (nešto mi u glavi stoji 500 ljudi, ali ne bih da lupam brojeve)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542589#p542589:2b39l8ae je napisao(la):
Vladivoje » 04 Jun 2018 12:22 pm[/url]":2b39l8ae]Po meni, i ta priča oko tog tzv. registra zaposlenih je prazna priča, jer svako može da unese u taj registar ono što hoće i da ne unese ono što neće... :roll:

Uostalom, sve je to isto kao i zvanična (državna) statistika, koja prikazuje ono što se želi prikazati.
Realno stanje je jaaako daleko od svega toga...
Da, svako može da unese šta hoće. Zato su i predviđene kazne i kontrola od strane više inspekcija. Naravno, pitanje je koliko su inspekcije istrajne u svom radu, od toga sve zavisi.

Trenutno se registar koristi interno za potrebe državne uprave te ne vidim preterani razlog da se predstavljaju pogrešni podaci, ako/kada postane javni biće druga priča...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542591#p542591:2b39l8ae je napisao(la):
tragac » 04 Jun 2018 12:27 pm[/url]":2b39l8ae]Vučko, da li radnici koje država (JP, JKP, administracija, vojska, murija, bolnice...) zaposli na ovaj način imaju ikakve šanse u Strazburu? Ako država ima propis i ako taj propis krši na ovaj način.
Po zakonu mogu tužiti poslodavca, tako je puno radnika GSP-a, gradske čistoće, kao i Infostana dobilo radne sporove kojim su dobili stalni posao i dobili su nadoknadu za to što su imali manja prava i manje plate nego oni na ugovorima za stalno. Važan uslov je da ako rade preko privremenih i povremenih poslova to traje duže od dve godine jer čak i ugovor na određeno koji se radi duže od dve godine postaje ugovor na neodređeno pa se advokati pozivaju na tu normu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542650#p542650:2b39l8ae je napisao(la):
jelenabg » 04 Jun 2018 05:06 pm[/url]":2b39l8ae]Koliko ja znam, Republički geodetski zavod je dobio odobrenje za povećanje broja zaposlenih i to kasnije u odnosu na jul 2017. godine (čini mi se zimus). Mislim da su prebacili sve koji su bili na određeno na neodređeno, plus mislim da je išlo to još i više (nešto mi u glavi stoji 500 ljudi, ali ne bih da lupam brojeve)
Da, RGZ je zaposlio oko 540 ljudi u aprilu ove godine, ali to nisu ovi koji su radili po ugovorima već su doveli nove ljude. Poslednjih dana smo dobili nekoliko žalbi radnika koji i dalje rade za neku bedu od tipa 21.000 dinara dok su dobili nove kolege preko konkursa koji isti posao rade za 50-60.

Primer bahatosti RGZ-a je što su odbili da odgovaraju na naša pitanja u vezi radnika na PP ugovorima kao i o broju zaposlenih. Dok mi je recimo Beogradski vodovod odgovarao više puta na pitanja i sve je uradio maksimalno transparentno u pogledu komunikacije za šta imam samo reči hvale.
 
Malo sam se raspitala - pola od tog broja su oni koji su već radili na neki od ugovora, pola su novi (zna se koji). Koliko je tu viška, jbt. Jedino ako su pootpuštali ove koje nisu primili za stalno.
 
Izgleda da su u poslednje vreme svuda redom nagurali ogromne količine ljudi. šakom i kapom bez obzira na obrazovanje.
 
Intervjuisan sam za tekst BBC-a, tekst je ogroman (ostatak imate na linku posle teksta) ali dobro opisuje problematiku funkcionisanja inspekcije rada. Napomena da je prvi radnik radio za domaćeg podizvođača Italijana u Zaječaru dok je drugi radio za britanskog investitora koji je dobio 10.000 evra po radnom mestu.

Strah od otkaza glavni razlog za neprijavljivanje rada „na crno"
Katarina Stevanović
BBC novinarka

Inspekcija rada Srbije je za prvih sedam meseci 2018. na terenu zatekla 9,049 radnika „na crno".

Koliko je tačno u Srbiji onih koji rade „na crno", odnosno bez ikavog ugovora, u Inspekciji rada Ministarstva za rad nisu mogli da nam kažu. Takvu evidenciju ne vode.

Ipak, kažu da im radnici svakodnevno prijavljuju ovakve slučajeve ali, da zbog straha da će ostati bez posla, zahtevaju da ostanu anonimni.

Strah od otkaza glavni je i razlog što radnici često poslodavce u ovakvim situacijama ne prijavljuju.

„Ako ti se ne sviđa, znaš gde su vrata"
Među onima koji su izgubili posao nakon što su prijavili rad „na crno" je Nikola Stevanović (23).

„Nisam imao ugovor o radu. Glavna poruka poslodavca bila je - ako ti se ne sviđa, znaš gde su vrata".

Kaže da se „desetak puta obratio inspekciji, pre nego što su izašli na teren." Pošto su posetili firmu, dobio je ugovor. Ispostavilo se - lažan.

„Dali su mi da potpišem papir koji nije imao potpis i pečat poslodavca. Potpisao sam to i svoj primerak nikad nisam dobio", kaže Stevanović za BBC na srpskom.

Kaže i da su mu pretili kada je tražio, bunio se i pitao.

Firma u kojoj je radio kasnije je zatvorena.

„Ljudi ovde pristaju da rade bez ugovora, za platu od 12-13,000 dinara. Nemaju od čega da žive, pa su primorani da pristaju na takve uslove.

Ja sam mlad, imam snage i želje da se borim. Ali, šta ćemo sa ostalima?", priča nam Stevanović.

Obraćao se i portalu Radnik, koji pruža pomoć i savete u ovakvim situacijama.
Bolje i na crno nego nikako
Urednik ovog sajta Miloš Vučković za BBC na srpskom kaže da im se zaposleni svakodnevno obraćaju za pomoć, jer smatraju da su im prava uskraćena.

Ipak, kako kaže, mnogo je onih koji se na to ne odlučuju - zbog teške ekonomske situacije i visoke nezaposlenosti.

„Ljudi često smatraju da je bolje da rade i na crno za 20,000 dinara, nego da sutra nemaju čime da izdržavaju porodicu".

Vučković kaže da „svako zna nekog ili je čuo da je neko ostao bez posla jer je inspekciji prijavio poslodavca".

„Naravno, nešto od toga je istina, nešto su glasine, ali generalno, radnici u Srbiji, bar po našem iskustvu, ne prijavljuju poslodavce često", priča Vučković.

Ostatak na
https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-45051084
 
Bio sam prošle nedelje na N1 povodom pogibje radnika na gradilištu u Kneza Miloša kao i o drugim temama...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zVc-59bTYds[/youtube]
 
Da li Zakon o radu propisuje minimum slobodnih dana u toku meseca. I da li taj broj može da bude 3 ili 4?

Drugim rečima, da li je po zakonu da se radi 27 dana u mesecu iako je broj sati standardan oko 170h mesečno?
 
Zakon propisu sve i ništa.

Član 55

Radna nedelja traje, po pravilu, pet radnih dana.

Raspored radnog vremena u okviru radne nedelje utvrđuje poslodavac.

Radni dan, po pravilu, traje osam časova.

Poslodavac kod koga se rad obavlja u smenama, noću ili kad priroda posla i organizacija rada to zahteva - radnu nedelju i raspored radnog vremena može da organizuje na drugi način.

Ako priroda posla i organizacija rada dozvoljava, početak i završetak radnog vremena može se utvrditi, odnosno ugovoriti u određenom vremenskom intervalu (klizno radno vreme).

Poslodavac je dužan da vodi dnevnu evidenciju o prekovremenom radu zaposlenih.

Kom pa sad pravilu ? Zakon ko da su pisala deca na ulici.


https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_radu.html
 
Ukratko rečeno ovaj član je skandalozan i dozvoljava poslodavcu da naredi radniku i da radi svaki kalendarski dan u mesecu.

Ovo mi je mnogi skandaloznije od izjave one Antićke ili kako već juče.
 
Ovde se malo vade, nema po pravilu

2. Puno i nepuno radno vreme

Član 51

Puno radno vreme iznosi 40 časova nedeljno, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.

Opštim aktom može da se utvrdi da puno radno vreme bude kraće od 40 časova nedeljno, ali ne kraće od 36 časova nedeljno.

Zaposleni iz stava 2. ovog člana ostvaruje sva prava iz radnog odnosa kao da radi sa punim radnim vremenom.

Nepuno radno vreme, u smislu ovog zakona, jeste radno vreme kraće od punog radnog vremena.
 
Zakon se cita u cijelini fino kaze radna nedelja traje po pravilu 5 radnih dana radnio vrieme 8h sa pauzom dok je u njemackoj bez pauze
Rijec po pravilu se koristi rad mogucnosti kraceg radnog vremena i preraspodjele radnih sati termini koji se koriste uzakonu obicno su i objasnjeni
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=567025#p567025:31vz4o17 je napisao(la):
tragac » Sre Sep 12, 2018 9:17 pm[/url]":31vz4o17]Ukratko rečeno ovaj član je skandalozan i dozvoljava poslodavcu da naredi radniku i da radi svaki kalendarski dan u mesecu.

Ovo mi je mnogi skandaloznije od izjave one Antićke ili kako već juče.


3. Nedeljni odmor

Član 67


Zaposleni ima pravo na nedeljni odmor u trajanju od najmanje 24 časa neprekidno kojem se dodaje vreme odmora iz člana 66. ovog zakona, ako zakonom nije drukčije određeno.

Nedeljni odmor se, po pravilu, koristi nedeljom.

Poslodavac može da odredi drugi dan za korišćenje nedeljnog odmora ako priroda posla i organizacija rada to zahteva.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, zaposleni koji zbog obavljanja posla u različitim smenama ili u preraspodeli radnog vremena ne može da koristi odmor u trajanju utvrđenom u stavu 1. ovog člana, ima pravo na nedeljni odmor u trajanju od najmanje 24 časa neprekidno.

Ako je neophodno da zaposleni radi na dan svog nedeljnog odmora, poslodavac je dužan da mu obezbedi odmor u trajanju od najmanje 24 časa neprekidno u toku naredne nedelje.
 
Znači 'radna nedelja' gde zaposleni ima sedam radnih dana potom jedan neradan, tako da je svaki osmi kačendarski dan neradan ipak nije u skladu sa Zakonom?
 
Juče je održan protest "Koliko vredi ljudski život" čiji povod održavanja je bila zbog pogibja dva radnika na gradilištu Beograda na vodi.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=eRDv4-d56a0[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=567642#p567642:1fn1bfts je napisao(la):
tragac » Sub Sep 15, 2018 8:56 am[/url]":1fn1bfts]Znači 'radna nedelja' gde zaposleni ima sedam radnih dana potom jedan neradan, tako da je svaki osmi kačendarski dan neradan ipak nije u skladu sa Zakonom?

Po mom mišljenju poslodavac je dužan da mu obezbedi odmor jedan dan u nedelji u trajanju od 24h, ako to ne učini, onda bi zaposleni trebalo da ima pravo na 24h u toku sledeće radne nedelje + pravo na nedeljni odmor u toj nedelji. Tako ja tumačim, ako neko tumači drugačije, nek se oglasi. Samim tim svaki osmi dan kao neradni i tako unedogled, nije u skladu sa Zakonom o radu.
 
Vučko,

Magna Odžaci....imaš li info šta se dešava? Jel istina da se dešava ono što pišu na FB stranici Anonymous Srbija? Sramota za sve medije ako je tako.
 
Radna nedelja u Maksiju traje 42 sata. Naravno ta dva sata se nigde ne navode i ne plaćaju. Radi se 6 dana po 7 sati i, pri tom, mora da se dođe 15 minuta ranije ( važi za kasire) što je još sat i po nedeljno. Uveče se ostaje dok se ne poravnaju svi rafovi u radnji i ne sredi pazar, pa onda umesto do 22 radite i do ponoći ako se nešto ne složi u kasi. Niko ne odlazi dok vođa smene ne sredi stanje u papirima. Ne znam da li je tako baš u svakom Maksiju, ali znam za nekoliko onih u kojima jeste. U svakom slučaju pola sata ostanka na poslu nakon radnog vremena vam ne gine....
Radnici ćute i trpe i dolaze na posao. Retki se bune, ali to ne odlazi dalje od njihovog poslovođe i to je to. Niti im se plaća tih bednih 2 sata nedeljno, niti im npr. daju slobodan dan nakon 4 nedelje takvog rada...
 
Kao što su komunističke vlasti svoje državno uređenje opisivali sa "diktatura proletarijata", tako se i današnja vlast u Srbiji (kao i veći broj prethodnih) može opisati diktaturom činovništva. Činovnicima se povećavaju plata, a zaposlenima kod privatnika se pogoršavaju uslovi rada, dok i oni koji su i sami privatnici često ne mogu da se izbore sa ogromnim nametima države. Suficit budžeta se koristi da se činovnicima podižu plate, dok uslovi poslovanja i dalje ostaju veoma loši, samimtim i standard zaposlenih kod privatnika, ali i samozaposlenih, zanatlija i onih koji imaju porodične firme, sa izuzetkom onih koji su "pretplaćeni" da budu dobavljači države u nekom talu.
 
Iz mog iskustva zaposlenog u jednoj državnoj instituciji, ja bih pre to nazvao diktatura rukovodstva. Mi obični, tzv. činovnici, uglavnom pošteno radimo, često i prekovremeno i jedva da u jednoj glomaznoj instituciji ima nekog da te sasluša i razume, još manje podrži stanovnište jednog običnog zaposlenog kojeg sistem ne štiti. Režimski postavljeno rukovodstvo i njima bliski uvlakači i poslušnici sebi besramno nabijaju plate do nebesa i uživaju sve privilegije u sistemu koji pogoduje samo njima i to je konstanta i to se ne menja promenom vlasti. Niko ne želi vladavinu prava i nezavisne institucija, da zaposli najbolje, a da opet bude posla za sve, jer je to nemoguće ostvariti, tj. barem ovo poslednje i onda ućari što možeš, dokle možeš, zagrabi jako, jer je sad prilika, tako su i oni pre nas, tako će i oni posle. Tek da ne bude totalno ogoljeno, konstatno i usiljeno objašnjavaj javnosti da je sve to što radiš za dobrobit Srbije..

Ogroman je jaz u visini zarada između tzv. činovnika i rukovodstva i funkcionera. Slažem se da se generalno manje radi i da je tempo nešto sporiji u državnoj službi, kao pravilo, ne za sve i ne uvek, ali je tretman radnika podjednako loš. Svakog ko nije stranački podržan i poguran i ko želi da ostane neutralan i ne bira stranu, ne čeka ništa dobro. Ako se otvoreno suprostaviš, otkaz je neminovan. Rukovodstvo na minimumu znanja i kvalifikacija uživa sve privilegije, a ti sam ne možeš ništa. Bilo kakvim upiranjem prstom u nečasne ili čak nezakonite radnje nadređenih ili kolega-poltrona zapečatio si svoju sudbinu u službi.. Od suptilnih, teško dokazivih pritisaka, spoticanja, podmetanja do otvorenog šikaniranja i srozavanja na službenoj lestvici, naposletku otkaza ostaješ sam da se boriš jer i one kolege koje te razumeju ili tiho podržavaju, imaju decu koju treba iškolovati, studenta kojeg treba zaposliti, kredit koje treba otplatiti i nemaju snage da izigravaju saborce u tvom (imaginarnom?) ratu koji si tako zaludan poveo protiv sistema...

Eto to je slika u javnom sektoru... Imao sam pola sata da ovo napišem.. Pola sata pauze, dokolice na poslu.. Data mi šansa u državnoj službi, a ja je upropastio, pre vremena.. Privatnici često ni pauzu za ručak nemaju na raspolaganju.. A ja jeo u restoranu preduzeća, čorbica topla, lazanje ukusne, sad pišem šta mi volja, a nezadovoljan? Nemoćan da išta i najmanje promenim, u sistemu toliko savršenom, zašto bi išta i menjao..?
 
Niko neće da napusti državnu službu jer je većina njih ušuškana u zoni komfora....plata nije velika ali je sigurna, a sada će malko i porasti. Niko neće da daje otkaz osim ako je stvarno stručan pa nađe posao u inostranstvu te nema šta da izgubi. Ali ni taj se neće previše buniti, jednostavno će jednog dana doći po stvari....ni radnu knjižicu neće pokupiti, već samo pozvati šefa i reći da više neće raditi. Ostali će ostati jer će uživati sva prava (bole reći privilegije) iz radnog zakonodavstva, slobodne vikende, bolovanja, odmor kad hoće i gde hoće....posao će završavati omladinci i penzioneri po ugovoru o delu, za 150 dinara na sat, na ruke.

U isto vreme zaposleni kod privatnika će razmišljati kako da organizuju svoje obaveze, jer radi se i dan i noć i subota i nedelja, kako će se pokrpiti kad im zakasni plata, ko će im čuvati decu na državni praznik kad vrtići ne rade, ko će im pravdati kašnjenje jer je Rango Sićve pretvorio grad u Mažino-liniju...a kašnjenje u javnoj službi je norma, čak i kad je sve prohodno. Naravno da ima tu ljudi i koji rade, koji se trude, ali oni hrane i džabalebaroša koga je tu smestila Demokratska stranka jer je lepio plakate, i ove koje je uvalila Napredna u znak zahvalnosti za botovanje po internetima. Kod privatnika nema ni kredita jer si na određeno, a i ako si na neodređeno strepiš od svake akvizicije, reorganizacije, restrukturiranja i dezinvesticije. Preti ti i tehnološki napredak, već sutra ti može softver oteti radno mesto. A državne službenike ne menjaju softveri, sve se piše olovkom po papiru kao pre 50 godina. Osnuj svoju firmu? Plati firmarine, industrijsku struju, taksu na brojilo, kasu, GPS modul na kasi, plaćaj poreze sa kamatama većim od osnovice jer je Poreska kasnila sa obračunom, komunalnu taksu, mišljenja, sertifikate, ako izvoziš robe ili usluge, kurs evra ti je 113 a dolara 95 rsd, devizama ne raspolažeš...
 
Druže malo pričaš napamet, osvrnuću se na nekoliko stvari.. vezano za uživanje benefita od zdravstvenog osiguranja, ugovora na određeno, kao i radne discipline u kontekstu privatnik vs javna služba..

U utorak kad sam pisao prethodni post dobio sam otkaz i to pola sata nakon što sam ga napisao, pred sam kraj radnog vremena. Zapravo nisu hteli da mi produže ugovor na određeno, što sam negde i predosećao, ali nije bilo nikakvih jasnih naznaka do u poslednji minut šta će uraditi, valjda kako bih do samog poslednjeg trenutka pružio svoj maksimum. Prosečan privatnik ili barem onaj kojeg spominjemo ovde u negativnom kontekstu bi se verovatno postavio isto prema svom radniku. Gledao bi da izvuče što više iz njega ili nje, ne mareći za bilo koji aspekt njegove ili njene ličnosti, porodični, zdravstveni..

Što se tiče samog posla, veoma sam se zalagao i predano radio. Predhodna tri meseca i pored smrtnog slučaja najbližeg člana uže porodice, rintao sam svaki dan, jurcao na posao da ne zakasnim ni minut, vezane prehlade sam pregurao bez jednog dana bolovanja, kao i većina iz moje kancelarije. Tamo sve dok ih bolest ne bi učinila invalidima zaposlenima ne pada na pamet da uzmu bolovanje, jer znaju da se na to najblaže rečeno blagonaklono ne gleda. Nije uvek bilo tako, ali pod ovim režimom je tako i važi samo za nas koji nismo od strane njih postavljeni ili dovedeni. Tako da nisi u pravu da zaposleni u državnoj službi tako nonšalantno koriste sve benefite socijalnog osiguranja. Ljudi decenijama zaposleni, pribojavaju se svakog opravdanog izostanka.

Pored toga što se bolovanja restriktivno koriste, zakašnjena se ne tolarišu ni minut, dok su pauze striktno pola sata. Radilo se prekovremeno, vikednima, a i radnim danima se često ostajalo posle pola 5. Nekoliko puta u naletu posla i do kasno uveče. Režimski postavljeni i njihovi poslušnici bi imali povećanja na osnovu radnog učinka, drugi, ma koliko decenija proveli u toj kompaniji, ne. Ni odmor se ne odobrava tako slobodno kako si zamislio u svom postu i pripisao javnoj službi..

Naveo si da se na određeno radi samo kod privatnika, što nije istina. U ovoj konkretnoj instituciji je bilo na stotine zaposlenih na određeno vreme, poput mene samog, uglavnom mladih ljudi. Ugovor mi nije produžen ne jer nisam savesno radio i pokazivao rezultate rada, to mi čak nisu ni formalno zamerili, već pohvalili, nego jer nisam njihov. Odbijao sam da se učlanim u režimski sindikat i pod plaštom ''racionalizacije'' posle više od godinu dana za mene nema više mesta, jer ne žele jednog takvog da uskoro pređe u status na neodređeno. Naveo bih i to da sam za platu nešto malo ispod prosečne za nivo cele Srbije, radio pod ugovorom srednjoškolske poslove, dok mi drugi stepen visokog obrazovanja stečen na Pravnom fakultetu univerziteta u Beogradu nije uvažen. To je ostavljeno u perspektivi, ako se dobro pokažem.

Što se tiče zarada i dalje je na snazi umanjenje od 10% za sve.

Vezano za odlaske iz ove konkretne institucije, tu si u pravu. Beže glavom bez obzira ko može. Prvenstveno iz IT sektora, ljudi masovno odlaze u bolje kompanije, i to ne samo jer je posao bolje plaćen, nego i jer su uslovi rada daleko bolji nego ovde. Ostaju samo oni koji moraju i to ne jer je ovamo u bilo kom smislu bolje, nego jer nemaju kud. Oni koji imaju preko 45, sa fakultetom gde će? Ko će da ih zaposli, koji privatnik? Rado bi otišli negde da rade u svojoj spremi da mogu..

Jedino što je ovde bilo dobro je hrana, koju su dobri, vredni i ljubazni zaposleni u restoranu kompanije pravili za preko 1000 zaposlenih, tako da zaista ni u čemu nismo oskudevali kad je o tome reč. Doduše, treba i tu famu razbiti, cene su bile vrlo ekonomske, konkuretne svim ovim restoranima koji spremaju gotova, kuvana jela.

Tako da eto, u jednoj rečenici - nije bilo ni za mene kredita, jer sam bio na određeno, nije bilo ni bolovanja, trebalo je da se dokazujem, nisam bio njihov, radio predano, radio za crkavicu i dobio sam oktaz. Šta je tu lepo ili bolje nego kod privatnika? Nema te razlike privatnik, javna služba, nego jesi li član partije-poslušnik-podanik ili ne. Nisi? Ćao, zdravo, brišemo te i ne osvrćemo se.
 
Evo ukratko.
Otac radi u Energoprojekt Visokogradnji 35 godina, od zasnivanja prvog radnog odnosa.
Ove godine u jul-u puni 56 godina.
Trenutno je radno angazovan na jednom gradislistu u Beogradu.
Pre dva dana, stigao im je spisak ljudi iz njegovog sektora na nivou celog preduzece Visokogradnja, sa imenima svih njegovih kolega, od masinskih inzenjera, tehnicara, sefova meganizacije, poslovodja, radnika, vozaca, bravara elktricara i sl.

Na vrhu spiska hemijskom olovkom napisano je visak.
Svima sa tog spiska, a ima 40 ljudi od tada je otvoreno placeno odsustvo, oni vise ne idu na posao, iz firme nemaju i formaciju kakva im je sudbina, a 1/3 spiska je sa naznakom penzija, to su ljudi preko 62god.

Hteo sam da pitam kakva sudbina moze da ih zadesi?
Jedni picaju da ce polovina preci u EP Niskogradnju, jedni da posle ovog placenog odsustva idu na odmore koje nisu koristili, a onda....

Da li im je zakonom garantovana otpremnina, ukoliko ih sve proglase za visak?

Hvala
 
Sve zavisi sta piše u kolektivnom ugovoru koji su potpisali. Po zakonu otpremnina kad se ide u penziju je 2 prosečne plate, a tehnološki višak 1/3 plate za svaku godinu prevedenu u firmi.
 
Vrh