Šta je novo?

Posao i radna prava

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606612#p606612:1d525q0x je napisao(la):
Tintoreto » Sre Mar 06, 2019 2:50 pm[/url]":1d525q0x]Evo ukratko.
Otac radi u Energoprojekt Visokogradnji 35 godina, od zasnivanja prvog radnog odnosa.
Ove godine u jul-u puni 56 godina.
Trenutno je radno angazovan na jednom gradislistu u Beogradu.
Pre dva dana, stigao im je spisak ljudi iz njegovog sektora na nivou celog preduzece Visokogradnja, sa imenima svih njegovih kolega, od masinskih inzenjera, tehnicara, sefova meganizacije, poslovodja, radnika, vozaca, bravara elktricara i sl.

Na vrhu spiska hemijskom olovkom napisano je visak.
Svima sa tog spiska, a ima 40 ljudi od tada je otvoreno placeno odsustvo, oni vise ne idu na posao, iz firme nemaju i formaciju kakva im je sudbina, a 1/3 spiska je sa naznakom penzija, to su ljudi preko 62god.

Hteo sam da pitam kakva sudbina moze da ih zadesi?
Jedni picaju da ce polovina preci u EP Niskogradnju, jedni da posle ovog placenog odsustva idu na odmore koje nisu koristili, a onda....

Da li im je zakonom garantovana otpremnina, ukoliko ih sve proglase za visak?

Hvala
Evo kao neko uskokvalifikovan za radne odnose da objasnim.

Situacija je sledeca, resavanje viska zaposlenih zbog verovatno organizacionih, a mozda i tehnoloskih razloga (nisi rekao zasto ih otpuštaju ) u firmi koja je pretpostavljam ima veci broj radnika, mora se izvršiti na sledeci nacin:
Donosenje programa resavanja viska zaposlenih.

Sta to znači u praksi, odrede u ovom tvom slucaju oca, da je visak i kroz praksu koja je gotovo ustaljena, prvo mu ponude sporazum o raskidu r.odnos, uz odredjeni iznos otpremnine koji oni odrede proizvoljno, obično bude povoljniji od 1/3 zarada koju zakon odredjuje kao minimum.
E sad, ako odbije, krece se dalje po programu resavanja viska, koji mora da odredi kriterijume po kojima je bas on visak. To je produktivnosti, da li ima dece, socijalno stanje, samohranost roditelja, staz... budu odredjeni i u kolektivnom ugovoru.
Kad se utvrdi da je bas on visak, tj.spada u grupu koja je višak, inace moguce da je visak radnika na poslovima koje on obavlja, a ne recimo čistačica ili računovođa...

Na kraju, miminum je 1/3 proseka zarade za prethodna 3 meseca. Sindikat igra bitnu ulogu jer se program daje na mišljenje sindikati, koji ukoliko ima jakog uticaja uglavnom izboksuje vise novca po godini staza.
Svakako, sleduje ga lepa svota novca i na birou isplata u trajanju od godinu dana.

Inace jos ovo, jako mali broj pravika ume da resi visak zaposlenih u skladu sa zakonom, a da pritom ispoštuje napisano u programu, jer je uvek neko s protkecijom da ne bude ispod crte.
Zato, kad uzme novac, program i resenje o otkazu , listu rangiranih i kod advokata na savet.
 
Još jedna stvar iz prakse, da se nadovežem mada ja lično jako ne volim da govorim o konkretnim slučajevima bez konkretnih informacija i papira:
ako dobije otpremninu a planira da tuži neka je ne troši jer u slučaju da ga vrate na posao istu mora da vrati.
svakako mu sleduje otpremnina ako ga proglase za višak. takođe, ako imate papire a ne daju vam se pare za advokata imate kliniku za radno pravo na fakultetu Union pa u 2 nedelje tamo možete da se posavetujete. Ima i državni kliniku samo ne znam da li pokriva radno pravo.
 
^^
Sve dok rešenje ne bude poništeno kao nezakonito, on je savseni sticalac te naknade.

Sudska praksa nije ujednačena, te su stanovista sudova različita po pitanju vracanja neosnovanog obogaćena, tj.od trenutka kada krece kamata da teče. U praksi se desavalo, da kamatu računaju od trenutka poništenja resenja o otkazu kao nezakonito, i ja sam tog stava kao pravičnog.
Ali u par navrata mi se desilo da kamatu racunaju od trenutla utuzenja za neosnovano obogacenje.

Zasto ovo pišem, Zato sto u slučaju da je rešenje nezakonito, zaposleni se vraca na posao i sleduje ga naknada štete u vidu neisplacenih zarada sa zakonskom zateznom kamatom od trenutka kada bi dospela svaka zarada pojedinacno, ako nece da se vrati onda do 18 njegovih prosecnih zarada.

Znaci posledica nezakonitog otakaza bi bila naknada stete zaposlenom sa kamatom i vraćanje poslodavcu neosnovanog obogaćena s kamatom.
Kad se to prebije, s obzirom na trajanje postupka uvek zaposleni ostane u dobrom plusu.

Cuvanje tih para nije nuzno, svakako ce se naplatiti.
 
Hvala ljudi, videce sta ce biti, jos se ne zna nista, izgleda da ce ponuditi otpremninu onima koji su na godinu ili dve dana do penzije, a ovi ostali ce igleda ostati, eventualno ce neki biti prekvalifikovani.
Toliko za sada.
Hvala jos jednom.
 
^^
Najgore je to igranje s zivotnim mirom čoveka.

Ostaje, ne ostaje, sta ce biti, neizvesnost, na kraju najgora opcija ostanak bez posla u sestoj deceniji zivota, ostavlja trajne posledice na zdravlje.

Ljudi su to iz proslog milenijuma, gde je jedan posao biran za ceo radni vek.
Stres cesto bude koban, to pričam iz svog zivota.

Kucaj pp, pomoci cu u skladu sa svojim mogućnostima i znanjima.
 
^^
Iscitam ovako budalastine, zapitam se sto li sam uopste otvorio link.

Valjda je dovoljno jasno, da dok god ima nezaposlenih lica preko 10% (po kvartalnim podacima koji racunaju u radni odnos i ljude koji rade van radnog odnosa, te niza primedbi na zvanicnu statistiku, ali uzmimo je kao relevantnu,) i sve dok ta brojka ne padne na 5% ljudi koji traze posao, na povecanja zarada necemo moci da računamo, bar ne znatnih. I ako sada mogu da navedem pozitivne primere...

Bili ovi, oni, sadašnji, prethodni, naredni, to je put koji je neizbežan. Cak i tada, migracije po zaposlenju bice velike.
 
@lepi baš tako, ali mi nemamo tačan podatak koliko nezaposlenih imamo u državi. kao što nemamo ni podatak koliko ljudi je otišlo iz države.
Broj nezaposlenih kod nas se isključivo oslanja na broj onih koji su na birou a da bi bio na birou moraš na svaka 3 meseca u tačno oređeno vreme da odeš, meni svojevremeno nisu hteli da zakažu za petak ili ponedeljak a rekao sam im da volontiram u sudu i da ne mogu u sred radne nedelje da dođem.
A da bi napravili puno radnih mesta morali bi da skinemo omče sa vrata malim i srednjim, ali pogotovu malim preduzećima dakle mala doo i preduzetnici. i to nije toliko teško urediti koliko nema volje da se to radi.
 
Koliko se poštuju prava majki u ovoj zemlji? I prava očeva? Da li roditelji dece do tri godine moraju da rade večernje smene, vikende i državne praznike? Teorija mi je jasna, na papiru su ta prava kao u Švedskoj ili tu negde, ali u praksi takvoj majci će se odmah zameriti. Došli smo do diktature usedelica - karijerista koji na svaki način pokušavaju da povećaju benefite za one koji nemaju decu jer oni mogu da se posvete firmi, dok se prava roditelja sistematski potiskuju. Mobing je sasvim normalan.
 
Ima tu i druga strana, pogledaj koliki su ti doprinosi a kad se razboliš prvih mesec dana ti plaća poslodavac. I to nije jedina stavka o teretu poslodavca. Čak i za te poreze i doprinose, raspravljao sam se sa nekim ekonomistom i reko pogledaj koliki su doprinosi a on će meni pa ne plaćaš ti sve, pola plaća poslodavac :D alooo, a ko njemu plaća i odakle? :D
što se tiče zaštite najveći problem je to što se svi opravdano plaše da pruže otpor. Mom ujaku zu zakazivali ročišta na 8 meseci za neke neisplaćene naknade. SUdovima u "tranzicijji" treba daleko više zaposlenih nego kada je sve sređeno. A ovamo tokom celih studija pa i kasnije mi pričaju kako treba smanjiti broj jer nemačka ima manje sudija po glavi stanovnika nego mi. babe i žabe!
Priča jedan nemac, advokat nama na nekom predavanju o jednom izuzetno teškom slučaju koji je okončan za 6 meseci prvi stepen i za manje od godinu dana sve ukupno, smejali smo mu se. napomenuo je kako je to dugačak slučaj bio.
da sumiram, daleko smo mi od poštenog sistema a pošten sistem bi svima koristio pa i poslodavcima, državi i zaposlenima i onima koji žele da budu zaposleni.
 
Zanimljivo, kreativno rešenje je što su u nekim firmama, posebno IT struke umesto zapošljavanja uveli angažovanje - ti ideš na intervjue, prime te, i kreneš na posao kao i svaki zaposleni, ali umesto ugovora o radu potpišeš ugovor o poslovnoj saradnji, tvoje je da odeš u APR i registruješ sse kao preduzetnik, iako je sve ostalo defacto kao da si u normalnom radnom odnosu, ideš u firmu, imaš odmore i svekao da si zaposlen, ali je plaćanje drugačije rešeno, nema regresa, toplih obroka i sl. nego samo suma koju si nagodio...ako se dobro nagodiš nećeš primetiti nedostatak regresa, toplih obrka jer sve to ulazi u jednu i jedinstvenu naknadu za pružene usluge, a i administrativno je jednostavnije - kako za knjigovođu te firme, mnogo je manja papirologija ako si podizvođač nego radnik, i u slučaju spora ide sve brže jer je nadležan sasvim drugi sud.
 
Nadležan je moj bivši sud, to je takozvani "agencijski" model. Ono što se ne vidi na prvi pogled su brojni drugi nedostaci a prednost su daleko manji porezi i doprinosi.
nedostaci su npr to da nemaš zaštitu od mobinga, možeš da popiješ otkaz bez obrazloženja itd. Isto tako nemaš baš zaštitu kada si bolestan, ta firma lako može reći nisu pružio uslugu nema naknade i to bi prošlo na sudu. Jer gledaj, ti si firma za sebe u tom slučaju i poslodavac ti plaća samu uslugu, nema drugih obaveza. ja bih svakako išao na to ali takav odnos definitivno ima i prednosti i mane o kojima treba dobro razmisliti.
 
Ako si firma za sebe lakše ćeš nagoditi sumu za krupni vremenski period - kvartal, godinu...Takci su radni ugovori u Americi, tamo nema ni porodiljskog odsustva po zakonu, a tek regresa za godišnji odmor, ali niko ne kuka jer se ove stvari srede upravo tim agencijskim dogovorom... Ako se razboliš to ćeš nadoknaditi radom drugačije ili će nekako biti revalorizovano, u svakom slučaju rizike ukalkulišeš u cenu usluge. Ni vlasnik firme za koju radiš nema puno izbora ako se razboli, on mora da upravlja firmomu svim uslovima, posebno ovde na Balkanu gde je poverenje deficitarna roba. .Zaštita od mobinga - koliko % slučajeva mobinga po radnom zakonodavstvu uopšte bude procesirano, a u koliko tek od toga radnik dobije spor? Jedini krupannedostatak agencijskog modela koji vidim je nedostatak otpremnina. Ali druge prednosti - možete da birate koliko doprinosa ćete uplaćivati, možete ako vam je veća zarada, npr 1500 eur, dosta i uštedeti ako postanete paušalac..
 
Gorstak89":9egev17g je napisao(la):
@lepi baš tako, ali mi nemamo tačan podatak koliko nezaposlenih imamo u državi. kao što nemamo ni podatak koliko ljudi je otišlo iz države.
Broj nezaposlenih kod nas se isključivo oslanja na broj onih koji su na birou a da bi bio na birou moraš na svaka 3 meseca u tačno oređeno vreme da odeš.


Broj nezaposlenenih koji se koristi za izracunavanje stope nezaposlenosti je dobijen na osnovu ankete o radnoj snazi. Taj broj je za trećinu manji od broja ljudi na birou.
Postoji velika razlika između dobrovoljno nezaposlenih i nevoljno (prisilno) nezaposlenih.
Dobrovoljno nezaposleni su ljudi koji stvarno ne traže posao ili imaju nerealna očekivanja od tržišta rada. Takvih je u Srbiji mnogo, a oni se ne računaju u stopu nezaposlenosti, jer ne traže aktivno posao...
 
Te fore ko treba a ko ne da uđe u listu su meni budalaština, ne verujem da je resto ljudi koji nisu ušli u statistziku tako bez volje da radi!
ono što treba uraditi jeste napraviti spisak svih građana od 18-45 (tu namerno ne računam 15-18) i onda od tog broja oduzeti sve one koji se vode kao zaposleni odnosno one koji su prijavljeni za poreze i doprinose. i treba uvesti parametar prosečno primanje po glavi stanovnika. Ovde kod nas još uvek kada objaviš oglas bude horda ljudi koji žele da se zaposle, ja kad sam konkurisao uvek je bilo barem nekoliko stotina prijavvljenih.
Ja se slažem da ima onih koji ne žele da rade, imam takvog ortaka ali takvih ne može biti baš puno, drugo su npr probirači koji imaju neko dostojanstvo i neće baš bilo šta da rade. ali ni njih ne treba osuđivati. što se mene tiče ima poslova koje nikada ne bih i ima poslova koje bih radio samo da mi je dete gladno. a mi fakat nemamo sve podatke pa ne vidim kako država i može da radi neke planove i strategije kad nema na čemu da ih zasnuje?
EDIT:
@trgac evo ja sam bio 2 godine, radio sam kao volonter mimo svih zakona.
 
Metodologija je gotovo identična u čitavoj Evropi, RZS je deo eurostata. Jednostavno ko aktivno ne traži posao ne može se računati kao nezaposlen.
 
onda to ne zoveš spiskom nezaposlenih nego spiskom onih koji aktivno traže posao. uz napomenu da je to od neke ankete ili od onih koji su se prijavili na biro. A republički zavod za statistiku, imam ja primedbe na više njihovih načina vođenja statistike ali ajde, nemam volju da idem dalje. svakako se ne slažem sa time da taj podatak može biti dovoljan ili pouzdan da bi se na njemu planiralo nešto. 11% nezaposlenosti je za nas smešna cifra, pa iz mog kruga poznanika jedan poprilično osetan broj ljudi je morao da ode u inostranstvo i njih ne računamo, dakle nema potrebe za još radnih mesta? cvrc. meni ovde treba tridesetak hiljada dinara da bih bio na nuli mesečno, bez garderobe i ostalog. kada bi mi neko ponudio manje ja kao treba da pristanem? isto važi i za ostale. ovde debelo stvari nisu na mestu i zato i postoji mobing i ostali vidovi iživljavanja poslodavaca nad zaposlenima. prosto znaš da ako ostaneš bez posla nema ti spasa.
na kraju krajeva, statistika je kurv* a svi znamo za koga ova naša fuksica radi, i uvek je i radila... u pravosuđu dobijaš statistiku posle 2 godine praktično jer toliko vremena treba da se obrade podaci, onda cimaju visoki savet sudstva koji cima sudove da rade preseke koji opet nikad ne pokažu neki približno tačan podatak.
 
Nema smislu voditi nekoga kao nezaposlog ako on ne želi raditi. I tih je 11% je previše, normalna nezaposlenost je do 5%.
 
@DArt hoćeš da kažeš da je to situacija kod nas? samo 5% i po čemu je to normalna nezaposlenost? i kako nema smisla voditi ih kao nezaposlene?
takođe bih te zamolio da nam daš izvore toga da je svuda u evropi baš takva statistika? ja sam googlao i nisam uspeo da nađem da se bilo gde tako vodi statistika nezaposlenosti.

EDIT:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... and_beyond

Dakel broj nezaposlenih je broj radno sposobnih ljudi koji nisu u radnom odnosu i tačka. ostalo su neki drugi parametri a kod ans se ti drugi parametri predstavljaju kao nezaposlenost kako bi imali neku divnu brojku umesto realnosti. Ne bi me čudilo da i preko 30% ljudi NIJE u radnom odnosu. što je veoma poražavajuće. nego da ti druže nisi neko ko radi za sendvič možda? kad ćete da mi vratite fb nalog? tj da prestanete da me reportujete čim otvorim novi nalog pod svojim imenom i prezimenom? :D
 
Nisi ti mene razumeo, hteo sam reći da je i 11% vrlo loše.
Normalno stanje je do 5%, tj frikciona nazaposlenost. Do toga dolazi jer uvek neko menja posao, seli se u drugi grad, tek je završio školu...

Na istom tom sajtu kad klikneš na unemployment dobiješ definiciju, pa proveri sam ako mi ne veruješ
https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... employment
 
An unemployed person is defined by Eurostat, according to the guidelines of the International Labour Organization, as:

someone aged 15 to 74 (in Italy, Spain, the United Kingdom, Iceland, Norway: 16 to 74 years);
without work during the reference week;
available to start work within the next two weeks (or has already found a job to start within the next three months);
actively having sought employment at some time during the last four weeks.
The unemployment rate is the number of people unemployed as a percentage of the labour force.
i to isto prevedeno google translate-om:
An unemployed person is defined by Eurostat, according to the guidelines of the International Labour Organization, as:

Незапослена особа је дефинисана од стране Еуростата, у складу са смјерницама Међународне организације рада, као:

особа у доби од 15 до 74 године (у Италији, Шпанији, Уједињеном Краљевству, Исланду, Норвешкој: 16 до 74 године);
без рада током референтне седмице;
на располагању за почетак рада у наредне двије седмице (или је већ пронашао посао који ће почети у наредна три мјесеца);
активно тражили запослење у одређено време током последње четири недеље.
Стопа незапослености је број незапослених као проценат радне снаге.

Nezaposlena osoba je definisana od strane Eurostata, u skladu sa smjernicama Međunarodne organizacije rada, kao:

osoba u dobi od 15 do 74 godine (u Italiji, Španiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Islandu, Norveškoj: 16 do 74 godine);
bez rada tokom referentne sedmice;
na raspolaganju za početak rada u naredne dvije sedmice (ili je već pronašao posao koji će početi u naredna tri mjeseca);
aktivno tražili zaposlenje u određeno vreme tokom poslednje četiri nedelje.
Stopa nezaposlenosti je broj nezaposlenih kao procenat radne snage.
dakle sve te tačke čak i onaj ko aktivno traži posao, a ne onaj ko jeste na poslu. malo čudan izraz. sve u svemu, svako između 15 i 74 godine ko nije zaposlen. (ovde sigurno ne idu oni koji su u penziji, nije tobaš srećna definicija ali to je to, potvrđuje ono što sam ja rekao a ne ono što si ti rekao.)
i jeste, sve do nekih 6% je loše, aispod 6% se jako teško ide i tu se slažem. a pravi broj kod nas nemamo i ne možemo imati.
 
Da bi se neko vodio kao nezaposlen mora ispuniti sve 4 tačke, a ne da bira šta mu odgovara od navedenog.

Gorstak89":gq0q6act je napisao(la):
aktivno tražili zaposlenje određeno vreme tokom poslednje četiri nedelje.

Znači ovi što sede kod kuće i očekuju da im dobar posao padne sa neba, ne mogu se računati kao nezaposleni .
Generalno problem sa nasim ljudima je sto se olako predaju. Situacija je daleko od idealne, ali se morate boriti za sebe, a ne očekivati da neko to uradi za vas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=609563#p609563:1wf87abb je napisao(la):
tragac » Pon Mar 18, 2019 11:26 am[/url]":1wf87abb]Koliko se poštuju prava majki u ovoj zemlji? I prava očeva? Da li roditelji dece do tri godine moraju da rade večernje smene, vikende i državne praznike? Teorija mi je jasna, na papiru su ta prava kao u Švedskoj ili tu negde, ali u praksi takvoj majci će se odmah zameriti. Došli smo do diktature usedelica - karijerista koji na svaki način pokušavaju da povećaju benefite za one koji nemaju decu jer oni mogu da se posvete firmi, dok se prava roditelja sistematski potiskuju. Mobing je sasvim normalan.
Pa moram da priznam da zaštita materinstva na zavidnom nivou, ako mogu reci mozda i najbolje resena zastita u državi sto se radnopravnih odnosa tice
Napravili su korak unazad sa ovim iznosima nakande za vreme porodiljskog odsustva po proseku od 18 meseci, i ne racunanje trudnuckog bolovanja u prosek (mada ako gledamo objektivno, resenje je pravednije što se odnosa medju zenama tice, ali su prethodnim zakonom bile u povoljnije položaju zene koje nisu u kontinuitetu radile godinu i po dana, pisao sam jos u nacrtu dok je bio zakon, da bi određivanje minimalnog iznosa tipa 15000rsd resila sve probleme a ne bi uticala previse na celokupni budžet za ovu namenu.)
ali ako zanemarimo to, ogroman korak napred je sto se nezavisno od poslodavca naknada isplaćuje. Rešen je veliki kamen spoticanja u odnosu trudnica, majka i poslodavca.

Sto se tiče prava roditelja sa decom do 3 godina, van domasaja je pravde ukoliko ne prijave inspekciji rada.
Moram da priznam, da je kadar u Inspektoratu u zavisnosti od regiona, razlicit po kvalitetu.
Dosta se kuburi u Ministarstvu rada, na drugostepenosti upravnog postupka, sto je po meni nedopustivo, ali to je vec stranački uticaj koji je gotovo nemoguce ispraviti.
Kad bih vam pricao s kojim pristupom, nezainteresovanoscu, neznanjem resavaju upravne stvari, sramota.
Ali eto savet pravnicima, ne odustajati od upravnih sporova. Cutanje uprave i prava, uvek traziti pred Upravnim sudom. Mladi advokati placu za tim sporovima, jer za malo truda dosta velike tarife naplaćuju.
 
Idi bre za nesto sto je hitno tuzba podnjeta u decembru prosle godine rociste zakazano sredinom novembra ove godine ....do tad ko ziv ko mrtav
Upravni sud uh pa samo njima da se salju urgencije pravosudje nam je nula velika ...
 
Vrh