Šta je novo?

Posao i radna prava

^^ Hvala za ovo, pogledaću.

U međuvremenu, nešto za sve koji vole d valjaju one mantre ''Srbi neće da rade'' i ''Srbi su najgori radnici''(pa zato uvezimo mase iz svetskih zabiti):

Радници у Србији раде највише у Европи​

Најновији статистички подаци Евростата показују да радници у Србији раде највише у Европи, с обзиром на то да проведу на послу у просеку 43,5 сати недељно, објавила је политичка платформа Солидарност.

Према Евростатовим прорачунима, у неким европским земљама просечно радно време износи и мање од 32 сата недељно.
Ови подаци, наводи Солидарност, не обухватају додатне послове за које се зна да представљају додатни извор прихода за велики број радника који су потплаћени на редовном послу.

Са друге стране, радницима у Србији нису загарантоване достојанствене зараде и радни услови, него умор, брига и најдуже радно време у Европи, оцењује Солидарност.
Такође, наводе да се залажу за скраћивање радног времена уз задржавање нивоа плата, као и то да развој економије и привреде морају да осете и они који су покретач и носећа снага развоја.

Како би се то десило, људима је потребно оставити више времена за друштвени, породични, културни и политички живот, наводи Солидарност.
Истиче и да примери у свету показују да је радно време могуће скратити са 40 сати на 35 сати недељно без губитака у продуктивности.

Солидарност тврди да је улога државе у томе кључна и да, уместо субвенција страним компанијама за отварање радних места, треба обезбедити помоћ предузећима како би се прилагодила скраћеном радном времену. То не би била само помоћ фирмама већ и улагање у бољи живот свих људи у Србији, наводе из Солидарности, преноси Танјуг.

 
Čitam i hteo da kliknem da vidim istraživanje, ko radi više ko radi manje medjutim nema? Samo tvrdnja te platforme. niti se navodi koje zemlje imaju manje radnih sati, možda pričaju o skandidaviji sa kojima nemamo dodirnih tačaka? Ne sporim da ljudi rade mnogo, ali ljudi koji rade. Na žalost mladih sa željom za radom je sve manje. Da smo najgori radnici i nismo, koliko para toliko muzike. Deluje kao clickbait naslov bez ikakve težine. Pisanje radi pisanja.
 
Mnogobrojne nesrece i lakoca s kojom naucna, politick ai ekonomska elita Srbije prelazi preko njih pokazuju bedno stanje vezano za posao i radna prava.

“Сви рудари у руднику ‘Соко’ настрадали су од последица гушења, услед повећане концентрације метана. Ниједан од њих нема физичких повреда“, каже за Данас директор Алексиначких рудника Немања Денић. Најмлађи настрадали рудар имао је 31 годину.
 
Саша Димитријевић, преживели рудар за Н1: Две смене су се буниле и нису хтеле да раде - наређено нам је да сиђемо у јаму. Није део посла да човек умре, са оваквим руководством, не враћам се тамо
 
Radnicima, poštenim neradnicima i siromašnoj inteligenciji srećan 1. maj! :)

1 maj BB s.jpg
 
Primetio sam da kad se radi o Prvom maju, prazniku rada i radničkih prava, demografija u Srbiji, a vala i u ostatku sveta, se može podeliti u tri glavne kategorije:

1) NKPJ i SKOJ fosili preko 70 godina, koji ne mogu da ne ispolitizuju i ne prisvoje Prvi maj da bi širili svoje ekstremističke, isključive političke poglede:
0105e.jpg


2) Običan, radni narod koji je od malena dresiran ''da trpi sve'' i ''da se ne zamera'', pa makar život proveo večno bedan i nesrećan:
Cover_Jura,_Foto_Jugmedia_710x940


3) Oni koji su još previše mladi da bi radili i/ili oni koji za 1. maj imaju slobodan dan pa ga ''slave'' ovako a da ne znaju ni šta ni zašto zapravo slave:
Lcmk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvT1dNN01EQV8vZjE5ZGE3MDc3YjE5ZjkzMzQ2YmMyNzhjYzRmNzNlOTEuanBlZ5GTAs0CgACBAAE


Prosto se ne zna šta je bolje jbt. Da li zadrti KPJ fosili, da li dresirani poslušni zombiji, ili klinčadija koja ne poznaje ni najosnovnije stvari svog društva, ali ne propušta da ispartija i ne uvošti se od alkohola i jela, jer dugo nije, čak od sinoć...

Ali nažalost ni u drugim delovima sveta nije ništa bolje. Tamo čak nemaju ni ovu prvu i treću kategoriju, samo ovu drugu - zombiji u fabrikama.
Sindikati i radnička prava su srozani širom planete, nikome više na pamet ne pada da se bori za svoja i prava svojih saboraca ili sugrađana. Svi ili gledaju svoju guzicu ili su prosto anestezirani od svega. Tužno, ali u takvoj eri živimo. Ostaje nam samo da vidimo kuda će nas to odvesti.
 
 
@vucko kaKakvi su nasi sindikati?
Da li su u stanju da sudski gone poslodavce zbog povrede radnih prava?
 
Naši sindikati su slabi ali potrebni. Koliko god ih kritikovali i govorili da ne brane radnike zakoni koji se tiču prava radnika i ekonomije bi bili još više u korist poslodavaca i kapitala.
Sve zavisi od sindikata do sindikata. Članovi sindikata imaju pravo na besplatno zastupanje od strana predstavnika sindikata koji ako su veći imaju svoje advokate to jest pravnike zaposlene u sindikatima ili ako su manji sarađuju sa advokatskim kancelarijama. Prosto ne postoji pravilo već zavisi specifično i od grane i od sindikata.
 
Фијатови радници блокирали су главни улаз у фабрику и упутили захтев држави, као трећинском власнику, да их заштити од најављеног отпуштања или ће у супротном блокирати градске саобраћајнице и ауто-пут.
 
Danas, o Fijatu:

"Практично, фабрика се затвара или како су недефинисано рекли, „замрзава пословање“ на две године, док се не реализује инвестиција која ће омогућити производњу електричног аутомобила.
Није објављено о каквом је моделу реч, да ли је то уопште утврђено или је, како сумњају, само убачено да би се смирило јавно мњење, односно да је прича о новој инвестицији заправо „стратегија за брз и лукративан одлазак из Србије“, како је то оценио синдикат Солидарност.

Нису дате ни прецизније назнаке о новом почетку рада, није речено да ли ће, ако и почне производња новог модела, досадашњи радници имати предност.

Уместо одговора на сва та и још многа друга питања, понуђене су две опције – отказ уз отпремнину или двогодишњи рад у једној од Стелантисових фабрика у Италији, Немачкој, Пољској или Словачкој."
 
Sve je vise hrabrih i pametnih ljudi koji nizasta ne zele da prestanu da rade od kuce.


dilbert5-8-21a_1.jpg
 
Ja bih rekao da rad od kuće ima i prednosti i mane..

Pre svega zavisi od toga kakav je bio rad na poslu... Ako ti većinski nisu odgovarale kolege i atmosfera na poslu, nisi podnosio šefa, a solidnim rezultatima rada si mogao da se podičiš podjednako dobro i kod kuće, bez neke neposredne kontrole i svakodnevnih naloga nadređenih, ja sam onda uvek za rad od kuće...

Ako postoji:
1. Tehnička opremljenost od kuće koja će usloviti i

2. Mogućnost obavljanja većine ili svih poslova od kuće

što dalje uz subjektivne preferencije zaposlenog utiče na

3. Podjednako dobar ili veći kvalitet obavljenog posla

Onda je rad od kuće dobra opcija.

Ostaje još

4. Naplata troškova koje zaposleni ima u vezi rada od kuće, el. energija, potrošni materijal i sl. tokom obavljanja posla od kuće...

Onaj ko se lako i dobro socijalizuje i
ukoliko recimo stanuje blizu posla, taj neće imati problem da se vrati na posao... Introvertniji tipovi, koji uz tu karakternu crtu poseduju i moć dobrog organizivanja svog vremena, tako da posao ne trpi, će preferirati rad od kuće...

Neko živi sa porodicom, a nema posebnu, odvojenu prostoriju za rad, taj mora na posao makar mu poslodavac dozvolio rad od kuće jer nema uslova za rad od kuće...

Sve u svemu dobra je to opcija... Imam ja sa kim da se socijalizujem i van posla, bogu hvala, umem da organizujem svoje vreme, ne volim da mi šef diše za vratom...

Problem je što danas dosta poslova nije moguće u celosti obaviti od kuće... Ali radna nedelja od 3 ili 4 radna dana na poslu + ostatak posla od kuće, predstavlja idealno rešenje...
 
Н1: Вијетнамски радници на градилишту Линглонга ступили у штрајк јер им два месеца нису исплаћене зараде

nadajmo se da posle Fijata propada jos jedna kolonijalna firma.
 
Dap :D Inace istekao je oglas, ne vazi vise, tako da nije reklama.

A i svakako nije cilj bilo reklamiranje vec kritika koliko su nerealni XD
 

Старосну границу за пензију у Немачкој треба подићи на 70 година, изјавио је председник Удружења послодаваца Гезамтметал.​


Ovo je taj vrli novi svet u kome se civilizacijske tekovine lagano ukidaju.
 
Nema sumnje da ce ovo preliti kod nas. Nemacka je ipak uzor i sveta zemlja za naseg coveka.
 
I u ostalim sferama života se isto izgubio taj ljudski momenat odnosno ljudski element. Mušterije su samo brojevi (kahm žigosane ovčice za šišanje i klanje kahm), prijave su samo brojevi, radnici su samo potrošna roba, odgovornost i ljudskost su samo u komunikciji, ne i u postupanju i ophođenju prema mušteriji, zakoni su tu da se krše ili zaobilaze, ugovori su tu da se drugoj strani uvali što veća obaveza a što manje prava, i tako dalje...

No dobro to je već druga tema pa neću da potežem to. Ali eto samo da kažem da mi je drago da ima još ljudi koji uviđaju kako te neki ljudski momenti koji su nekad bili prisutni svuda, sada postaju retkost, pa čak i nešto na šta novije generacije gledaju sa podozrenjem i gađenjem.

Pogotovo se slažem u tom delu... Ljudski resursi jedne velike kompanije su najbolji primer gde je sve to maksimalno vidljivo. Čak se više nigde i ne zove kadrovska služba kao nekad nego su to resursi, poput uglja i tako se nesvesno i odnose prema zaposlenom, kao potrošna roba, resurs... Ja sam radio u ljudskim resursima i zato imam malo više osećaja za zaposlene jer znam kako ih tretiraju i koliko su kršili zakon po raznim osnovama...
 
Vrh