Šta je novo?

Posao i radna prava

Ovo je glupost, svakako da sudjenja traju dugo, ali mogu reci da od kad pamtim, pravosuđe ne radi bolje nego sada.
Konkretno Up.sud je pretrpan, ali sporove uglavnom rešava bez svedoka i rasprava, na osnovu prilozenih dokaza.
Kriza kadrova izazvnan 90ih polako prolazi, jer idu u penzije te sudije.

Plus novouvedena zastita u trajanju sudskih sporova.

Izbor kadrova iz Pravosudne akademije, sto je uslov iz nekog poglavlja pristupanja EU, tek ce da urodi plodom.

Nego opet ta prevelika očekivanja, tipa u Parizu ne zastakljuju terase, u Švajcarskoj zavrsavaju brzo sporove i sl.
Preglomazan je to aparat da bi moglo na brzinu očekivati neke promene.
 
Covjece oni neznaju kad im idu sudije u penziju klapnem do NS znate sudija otisla u penziju to se kao nije znalo 6 mjeseci ranije pa da se imenuje novi
U prvom sudu fali 7 sudija i tako ....
 
Frikciona nezaposlenost je 3%. Postoje zemlje sa liberalnom i dinamičnom ekonomijom koje drže stopu na između 2% i 3%. Tamo najveći broj ljudi uvek može promeniti posao kad hoće. Ali sve ispod 5% se smatra punom zaposlenošću. Puna zaposlenost će u Srbiji ovim tempom biti dostignuta 2025, jer sad iz škola izlaze generacije iz perioda negativnog prirodnog priraštaja. Tokom ove godine će se penzionisati preko 100.000 ljudi, još 25.000 radno sposobnih će nestati sa tržišta rada po raznim osnovama (iseljenje, gubitak sposobnosti, smrt, gubitak lične potrebe za radom), a na tržište rada će se prijaviti (završiti školu, doseliti iz inostranstva) ne više od 75.000. Dakle 50.000, što je smanjenje radne populacije od 1,5%. Tako narednih šest godina to je 9% manja nezaposlenost prirodnom smenom. Ostaje da se vidi uticaj konjunkture na promenu broja radnih mesta.
 
yup, za 20 godina neće biti stanovništva :D čim odu svi normalni lekari i ostali servisi koji su bitni za građane oseliće se i ovi ostali jer znaju da bez tih ljudi ne mogu normalno živeti, tako je nastala sirija ;) stopa nezaposlenosti je bitna i zbog penzionera i njih neko treba da izdržava. pogotovu kad su silne vlasti spiskale penzioni fond. sve u svemu ja nikako ne vidim svetlu budućnost ovde pa tako ni istu za radnike.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=609806#p609806:xc4w1jt2 je napisao(la):
direktor » Uto Mar 19, 2019 8:02 am[/url]":xc4w1jt2]Covjece oni neznaju kad im idu sudije u penziju klapnem do NS znate sudija otisla u penziju to se kao nije znalo 6 mjeseci ranije pa da se imenuje novi
U prvom sudu fali 7 sudija i tako ....
Ne moze da se zna, jer zene ostvaruju pravo na starosnu penziju kad navrse 62.5 godina zivota, i do 65 mogu kad hoce da prekinu r.odnos i odu u penziju.
 
Moze da se zna samo kad se hoce a zabolje ih prosto neinteresuje ih ....
 
Ne moze da se zna, jer je to diskreciono pravo žene kao zaposlene. Samo od njene volje zavisi da li ce ili nece da radi.
Da ne pričam o trajnoj sprečenosti za rad, pa to je tek nepredvidivo
 
Ima sudija muskaraca imas privatnu firmu i sigurno da se zna i moze znati kad ko ide u penziju da se zapisli novi radnik obuci uhoda 6 mjesec ili godinu ranije zavisi od posla Njoj niko ne uskracuje pravo ona podnosi zahtjev za penziju onog trenutka kad ga podnese kreces da teazis novog Nesrece i ne predvidvidljive dogadjaje ne racunamo
 
Pa šta, radi ceo život tako i baš joj sad pukao film? teško. u mom sudu se znalo ko kad odlazi i nisu dobijale predmete jedan određen period pred kraj radnog veka kako bi što više toga očistili.
 
Lepo si rekao, sto vise ocistili.

Spor nije ogranicen trajanjem, bar ne imperativnim normama, i ne može biti kraci od 6 mesecu, bar se ne desava u praksi, prosecno godinu i po dana, ako vrati apelacija na ponovno sudjenje i duze.
Da li ce jedan sudija zavrsiti spor za svoj radni vek ako ima uslove za penziju, totalno nepredvidivo.

Samo sto je lakse pljunuti na sudije, kad rade sporo sto je tako, kad rade brzo nekvalitetne odluke.
No kad vidis koja je odgovornost i koliko je trud, znanje kod tih ljudi, promenis mišljenje.
Izuzetke ne komentarišem , uglavnom rekoh, kadar 90ih, kad su sudije primane iz poste i drugih j.preduzeca
 
U sudu gde sam ja bio sudija je imala po 8000 aktivnih predmeta ako je radila izvršenje, i skoro ap toliko godišnje novih predmeta. tu nema govora o kvalitetu.
van izvršenja radilo se uglavnom oko 300 do 400 predmetmeta za parnicu. tužilaštvo je imalo oko 800 predmeta po zameniku. 300 je zapravo dosta mali broj u poređenju sa ostalim sudovima ali je to i dalje velik broj. zapitajte se, da odlučujete o 300 stvari u ovom trenutku da li bi ste znali šta sve odlučujete? tako to pada na sudijske pomoćnike kojih isto nema puno.
dakel ceo sistem je teška truba.
 
^^
Pa kakvu predvidivost onda hoces?
 
Da li postoji mogućnost da se Zakonom ograniči broj radnih dana zaposlenog u mesecu na recimo 24 dana? Trgovine - posebno hipermarketi, šoping molovi i strogi centar uprežu radnike do krajnjih granica. Neki imaju 3 neradna dana u mesecu ponegde i manje...A nije baš da je lako pronaći radnika spremnog na to.
 
ne postoji mogućnost već obaveza, pravilo je 5 radnih dana nedeljno a izuzetak je 6, uz obavezu od 24h neprestanog odmora. To što se ta odredba mahom ne poštuje je posledica svačega nečega, velikog broja ljudi bez posla, teškog nalaska drugog, nevolja ljudi da se cimaju po sudovima, loš rad inspekcija... Ali propisan je tačan broj radnih sati u nedelji i taj odmor, 40 sati i 24h odmora NEPRESTANOG. i to pravilo ima izuzetke kod pojačanog obima i još koješta, ali sve su to iuzeci i zahtevaju dodatnu naknadu, i to uvećanu.
 
Stavljao sam ranije i sam zakon je nedorečen

Član 55
Radna nedelja traje, po pravilu, pet radnih dana.
Raspored radnog vremena u okviru radne nedelje utvrđuje poslodavac.
Radni dan, po pravilu, traje osam časova.

šta znači po pravilu ? Kom ?
Treba da stoji radna nedelja traje pet dana i tačka.

Član 51
Puno radno vreme iznosi 40 časova nedeljno, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.
Opštim aktom može da se utvrdi da puno radno vreme bude kraće od 40 časova nedeljno, ali ne kraće od 36 časova nedeljno.

Član 53
Na zahtev poslodavca, zaposleni je dužan da radi duže od punog radnog vremena u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran (u daljem tekstu: prekovremeni rad).
Prekovremeni rad ne može da traje duže od osam časova nedeljno.
Zaposleni ne može da radi duže od 12 časova dnevno uključujući i prekovremeni rad.
 
^^
Štura je odredba ali shvatanja su da ako puno radno vreme iznosi 40, prostom deobom sa "po pravilu" radni dan traje 8č.dodje do te matematike.

Utemeljenje je u prirodi posla, u prodavnicama si svaki dan i neophodno ti je, a u opštini jednom u dva meseca.

Jako su blizu dani, kad se nece ljudi boriti protestima protiv vlasti, nego cemo zajedno svi za radna prava.
Samo da se trziste radno nezaposlenih smanji po ovoj statistici na ispod 5%.

Ali pisao je Gorštak, radna nedelja imperativno određena na 6 dana, jer je obavezan taj nedeljni dan odmora.

Tako da ako mesec ima pune 4 nedelje, to je 24dana rada. Plus 2 tj. 3 do 30 odnosno 31 kalendarski dan, dodjemo do matematike da je 27 dana najvise moguce raditi mesečno.
I mora biti 4 dana odmora mesečno
 
pa vidi, imaš razne vidove smena, i ljudi se organizuju na različite načine, nikad zakon ne sme da bude previše strog tako nije ni naš. po pravilu znači da bi tako trebalo ali može i drugačije. 5 dana po 8 sati ili 6 dana po 7 sati. a imaš čuvare i stražare koji tradicionalno rade smene od po 12 sati pa imaju due odmore. onaj fazon 12 prepodne, 12 popodne, 24 slobodno. ili koliko već. ali to je baš čest slučaj u toj struci. ima raznih situacija i potreba, ima sezonskih poslova pa tako imate i preraspodelu radnog vremena. sve je to ok dokle god nema kršenja zakona, naš glavni problem su grube povrede prava zaposlenih jer u ovoj državi mnoge bole ona stvar za zaposlenog, pa nosi pelene ko te šiša.
ali razumem i te zaposlene koji se plaše za svoj hleb i zato ne žele da se bore, zato je izuzetno bitno da prava stopa padne bar na 6-7 % to znači da svi u kući imaju uvek bar jednog zaposlenog sigurno. ili bar da se socijalna prava povećaju, a i ona mogu da se povećaju samo kad stvarna stopa nezaposlenih padne na neki nizak jednocifren broj.
 
Taj rad u turnusu po 12 sati bi trebao da izgleda 12 rada (dnevna), pa 24 odmora pa 12 (noćna smena) i na kraju 72 sata odmora. Sa 6 1/2 turnusa dolazi se na 158 h mesečno.
 
pa to je u 5 dana jedan dan radni ili ti 24 h manje od 34h nedeljno, nešto mi se čini da toliko ne možeš zakonski da računaš u puno radno vreme. izvinjavam se ali mrzi me sad da obrćem te strane zakona. al sve u svemu, 40h nedeljno je zakonska norma, i postoje izuzetci od toga, preraspodela ili povećani obim, i oba se plaćaju ili nadoknađuju. zakon suštinski nije loš, primena je očajna kao i za mnogo toga drugog.
npr daj bože da se 1% učinilaca prekršaja procesuira a verovatno je i daleko manje jer od svih prekršaja koje sam ja napravio kažnjen sam za jedan pre 10 godina. i kad su krenul ida uvode merenje brzine na autoputu svi su se žalili, ja bih postavio kamere p ogradu, da hvatamo pojaseve i mobilne telefone pa i svetla i žmigavce... i kladim se da bi se jako brzo poboljšao saobraćaj u gradu!
 
Mislim da se u turnusu najčešće radi 15 dana u mesecu, metodom dva radna pa dva neradna dana, ili 3-3. To je 180h mesečno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=567655#p567655:e65a8f2j je napisao(la):
vucko » Sub Sep 15, 2018 9:37 am[/url]":e65a8f2j]Juče je održan protest "Koliko vredi ljudski život" čiji povod održavanja je bila zbog pogibja dva radnika na gradilištu Beograda na vodi.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=eRDv4-d56a0[/youtube]

Malo sam korigovao naslov, 23 meseca ali uslovne kazne za jednog od odgovornih koji se nagodio sa tužilaštvom ???? i priznao krivicu. Malo će da plati, malo će da pazi da ne ponovi isto krivično delo i dečko slobodan.

https://www.blic.rs/vesti/beograd/23-me ... sa/pcgwq1l
Za obrušavanja zida na gradilištu u Kneza Miloša jedan od odgovornih priznao krivicu

MM3k9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvT1RFN01EQV8vOTgxZWUyNTZiYzFmODU2OTYzZTdkYTNhZmZkNGU3ODAuanBlZ5GTAs0C5ACBAAU


Jedan od odgovornih za pogibiju radnika Nebojše Turovića (56) iz Kraljeva, 29. avgusta prošle godine na gradilištu u Ulici kneza Miloša u Beogradu, okrivljeni P. Ž. priznao je krivicu i zaključio sporazum sa Prvim osnovnim tužilaštvom na osnovu kojeg će biti uslovno osuđen na 23 meseca zatvora sa rokom provere od četiri godine.

Prema B. D. i D. S, okrivljenih za nepreduzimanje mera zaštite na radu, tužilaštvo je odložilo krivično gonjenje jer su na osnovu oportuniteta uplatiti po 250.000 dinara, dok se protiv M. P. nastavlja krivični postupak zbog "teškog dela protiv opšte sigurnosti", a protiv N. S. zbog nepreduzimanja mera zaštite na radu, objavilo je danas na sajtu Prvo osnovno tužilaštvo.
P. Ž. je priznao krivicu za krivično delo "teško delo protiv opšte sigurnosti. Uslovna kazna od godinu i 11 meseci zatvora, sa rokom provere od četiri godine, je ujedno i najveća moguća kazna zatvora koja je propisana Krivičnim zakonikom, a koja se može izreći ukoliko se izriče uslovna osuda", napominje tužilaštvo.
Turović je poginuo 29. avgusta 2018. godine kada je došlo do urušavanja temeljnog zida na gradilištu u Ulici kneza Miloša na prostoru bivše ambasade Sjedinjenih Američkih Država.
Nakon toga je Inspektorat za rad Ministarstava za rad, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja, podneo krivičnu prijavu protiv petoro pomenutih. U saopštenju tužilaštva se ukazuje da su u toku dokaznog postupka pred tužilaštvom saslušani svi osumnjičeni, kao i da je ispitan T. S. u svojstvu oštećenog, inače brat poginulog radnika.
Dodaje se da je pribavljena relevantna dokumentacija i isprave, kao što su ugovori izvodača i podizvođača, zapisnici inspektorata, elaborati, pismena dokumentacija, izveštaja o smrti i zapisnik o obdukciji.

Tužilaštvo ističe da su odluke o kazni i primeni odlaganja krivičnog gonjenja, donete imajući u vidu utvrđeno činjenično stanje i sve olakšavajuće okolnosti za okrivljene, kao i da je reč o neosuđivanim osobama.

Takođe, brat poginulog radnika nije se pridružio krivičnom gonjenju okrivljenih i nije istakao imovinskopravni zahtev, s obzirom na to da su ga, kako navodi tužilaštvo, u toku krivičnog postupka osumnjičeni u potpunosti obeštetili.

Nakon ove tragedije na gradilištu, mediji su pisali da na mestu bivše američke ambasade u centru Beograda, investitori iz Izraela grade luksuzni stambeni kompleks. Parcelu sa zgradom na mestu stare američke ambasade su u septembru 2016. kupile izraelske firme "Yoši Avrahami" i "Almogim holdings".

Poginuli radnik je prema pisanju medija radio na crno u preduzetničkoj firmi „Anker bau”, podizvođaču radova.

Gore 250 000 din u dobrotvorne svrhe i ovo
Takođe, brat poginulog radnika nije se pridružio krivičnom gonjenju okrivljenih i nije istakao imovinskopravni zahtev, s obzirom na to da su ga, kako navodi tužilaštvo, u toku krivičnog postupka osumnjičeni u potpunosti obeštetili.

toliko vredi život mučenika koji je došao da zaradi za hleb.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=609778#p609778:3i7y7bic je napisao(la):
direktor » Uto Mar 19, 2019 1:42 am[/url]":3i7y7bic]Idi bre za nesto sto je hitno tuzba podnjeta u decembru prosle godine rociste zakazano sredinom novembra ove godine ....do tad ko ziv ko mrtav
Upravni sud uh pa samo njima da se salju urgencije pravosudje nam je nula velika ...

lepi":3i7y7bic je napisao(la):
Ovo je glupost, svakako da sudjenja traju dugo, ali mogu reci da od kad pamtim, pravosuđe ne radi bolje nego sada.

Ja sam podneo tužbu u decembru prošle godine, radni sporovi kao imaju prioritet... Pripremno ročište je zakazano za početak jula, a prvo pravo ročište pretpostavljam će biti tek na jesen. Ne znam kako je bilo ranije, ali meni je ovo dugo. :)

Sve bi bilo lepo kad bi ih dobio, nek traje što duže, ali sumnjam da će tako biti...
 
To stvarno jeste previše.
Od tuzbe Sud u 15 dana roka salje tuzbu na odgovor tuzenoj strani kojoj ostavlja 30 dana za odgovor koji se opet u primerenom roku tebi dostavlja.
Racunaj da dva meseca najbrže moguce zakazati pripremno. Realno tri.
Doduse beogradski sudovi su stvarno preoptereceni, ali 6 meseci za pripremno je stvarno previse
 
I evo ga uskoro će jun 2020. ja sam od ročišta imao samo jedno za prethodnih godinu dana, prvo, a uskoro će drugo...

Za nekoliko dana, verovatno ćemo svi biti pod maskama, pitam se na šta će to da liči :D

Ipak sudija treba malo da oseti i nečiju gestikulaciju, ekspresiju lica, pa da u kombinaciji sa onim što je rečeno a na osnovu slobodnog sudijskog uverenja stekne utisak o tome govori li svedok istinu...

No dobro, u drugom stepenu utisci će biti nevažni, već ono što u zapisnik uđe...

Odlučio sam se da sam ispitam sve svedoke, svoje i tužene strane... Imam malu tremu ali nadam se da će adrenalin da me drži... Svi koju će tamo biti neko njih plaća tog dana da tu budu... Mene niko ne plaća, trudim se i borim se za svoja prava praktično gladan i nadam se da će se trud isplatiti...

Jako bih voleo da dobijem državu, pa to nema cenu... Tu zapravo mislim na sadašnje vlastodršce jer sam njih tužio... Neizvesno je, jer prakse gotovo da nema u ovome za šta ih tužim, a ako ih dobijem po ovom osnovu bio bih pionir u ovoj oblasti i da ih na ovaj način dobijem u Srbiji :D

Ako ih dobijem preneću celokupno iskustvo u detalje jer će onda sigurno nekima pomoći kad nezakonito izgube posao... a i ako ih ne dobijem preneću iskustvo za šta sam ih tužio...

Ne očekujem previše ali ipak... Ako ih ne dobijem tačno samo mogu da se iselim i odem da radim bilo šta bilo gde van ove zemlje... Ne bih želeo da ostanem ovde više... Kad ostanu sami SNS počerupaće se sami među sobom i dokrajčiti nam državu ali jbg... Barem sam pre iseljenja pokušao nešto :)
 
Vrh