Danas ima novih dešavanja, i to opet ne dobrih. Juče smo videli da je u nekom trenutku, ne znamo da li sada ili ranije, uništen ceo gornji deo spoljnjeg priobalnog bedema između Vodene kapije 1 i bastiona Svetog Jakova. Danas međutim postoje dobri izgledi da se tek spremaju, ili zabetoniraju ili da iskopaju, još jedan novootkriveni bedem koji još postoji u svom podzemnom delu.
Nastavljeno je iskopavanje duž dela zida ili bedema koji je bio na jučerašnjim slikama, dakle u nizvodnom smeru duž ovog zida.
I odmah su naleteli na nešto prilično impozantno.
Dva masivna paralelna zida normalna na tok reke, sa dva ogromna obrađena kamena postavljena preko njih. Ovaj prvi bi slobodno mogao da se ugrađuje i u piramide jer ima dužinu čitav metar i visinu oko 23 ili 24 cm.
Drugi je samo nešto manji, mada mu još nije celo lice otkopano.
Zahvaljujući neobičnom kosom položaju novog bedema u odnosu na tok reke, najzad mi je sinulo gde sam to već video. Na planu pristanišnih gatova u onom ludom projektu pravljenja još jedne luke uzvodno od grada, kod Zemuna, gatovi su postavljeni pod oštrim uglom u odnosu na tok reke. Takođe, isto to imamo i na Beogradskoj tvrđavi, na Dunavskoj kapiji. Kanal kojim se sa reke ide ka kapiji je takođe postavljen pod veoma oštrim uglom u odnosu na tok reke. Ovo je i logično jer brod koji ulazi u uzak rečni kanal jednostavno ne sme da se okrene potpuno na bok, pošto će ga brza rečna struja odmah odneti nizvodno, pa bi "vremenski prozor" za ulazak u kanal bio izrazito mali, a čitav manevar za duži brod i uzak kanal u brzoj reci maltene nemoguć. Zbog toga se ti kanali postavljaju pod toliko oštrim uglom da brod ide maltene uz ili niz rečnu struju, pa nema potrebe da joj pri ulasku okreću bok. Zbog toga i ovde odmah izvan Dunavske kapije kanal naglo skreće u desno:
Dakle, sasvim je moguće da je sada otkopani bedem sastavni deo Vodene kapije 1 koja je ranije izgledala sasvim drugačije nego što su kasnije slike pokazivale, tj da je kanal za ulaz gledao zaista oštro nizvodno, pa je sve ovo sastavni deo Vodene kapije 1. Kad se pogleda precizni pravac pružanja tog dela bedema, on zaista gleda otprilike ka prolazu kroz unutrašnji priobalni bedem (koga su Nemci tom rata odsekli zbog pruge, pa je ranije završavao više u desno). To se ovde lepo vidi.
Pogled niz isti bedem u drugom smeru. Tačno u pravcu vrha bastiona.
Nažalost ove bele linije koje seku bedem na dva mesta, kao i metalne šipke, skoro sigurno označavaju gde nameravaju da stave temelje za ono što sad rade (sigurno nisu oznake za arheološko istraživanje).
Dakle, ili će preseći ili zabetonirati upravo ovaj deo Vodene kapije za koji nismo ni znali da postoji