Evo još jedne ideje za uređenje linijskog parka uz istovremenu prezentaciju bedema tvrđave. Uradio sam jedan brzi proračun, pa je ispalo da je novi park kod pasarele dovoljno veliki da budemo ambiciozniji u prezentaciji bedema.
Ideja sa nadgradnjom isprekidanih delova spoljnog priobalnog bedema do visine od oko 1 metar iznad zemlje, koji sam ranije spomenuo, ostaje ista. Ta nadgradnja bi imala dvostruku funkciju prezenatacije bedema i niza linearnih prostora za sedenje i ležanje umesto sadašnjih betonskih ležaljki u zelenilu.
To bi bila vrlo mala dogradnja u visinu jer je sačuvani deo bedema ionako tik ispod nivoa tla i dobro očuvan.
A i izgleda vrlo impresivno.
Međutim umesto uskih stepenica tik uz bedem koje bi vodile ispod nivoa tla do jednog od ovih ogromnih otvora za sidrenje, kao što sam predložio u početku, i tu možemo staviti nešto što bi takođe imalo višestruko korisnu funkciju, isto kao i nadograđeni bedemi iznad zemlje. Račun pokazuje da ovde ima dovoljno mesta za jedan ili čak dva
mini amfiteatara. Dakle ovako, a slici vidite koliko malo mesta zauzimaju (ljubičasti niz polukrugova) :
Geometrijski oblik amfiteatra, dakle jednog konusnog udubljenja u zemlji, ima čitav niz prednosti i skoro nijednu manu. Za početak, kad čovek priđe bliže, otvorio bi mu se neometan pogled na prilično dugačak segment originalnog bedema ispod zemlje, što bi inače ostalo ili nevidljivo ili bar teško sagledivo iz prostora uskih stepenica koje vode nadole, kao u prvom predlogu. Dakle, vidi se ne samo moderna rekonstrukcija bedema iznad zemlje, nego i originalni podzemni deo. Ali istovremeno, kad se gleda sa malo veće distance, pogled na otvor amfiteatra pada pod veoma malim uglom i on je praktično nedvidljiv. Nema ničega što štrči iznad zemlje i sakriva zelenilo i zeleni parkovski ambijent. Pa je to idealna kombinacija: iznad zemlje je samo namerno niska nadgradnja bedema, do 1 metar, koja posetiocu objavljuje da tu postoji bedem, ali pritom ne smeta previše pogledu na park. Međutim kako čovek prilazi bliže, pogledu se polako otvara sve veći i veći lučni otvor na liniji dodira bedema i tla, pa se vidi i sve veći podzemni deo bedema. Pri tome su gledano sa šetne staze stepenice amfiteatra uglavnom sakrivene, jer su pretežno na bližoj, unutrašnjoj i nevidljivoj strani rupe, pa je glavni vizelni akcenat samo na bedemu koji dominira pogledom, a ne na stepenicama amfiteatra. Time je poboljšana vidljivost i prezentacija starih bedema tvrđave bez velike degradacije parkovskog ambijenta.
Dodatno međutim dobijamo još i izuzetan novi prostor na izuzetnom mestu pored reke, nešto što do sada nismo imali. Pogledajte rezultate računa. Po sećanju, a i gledajući na stare i nove fotografije, mislim da možemo poći od pretpostavke da je otvor sidrišta na dnu širok recimo 2,8m, a da od tla do njegove donje ivice ima 3,5m. Ispred otvora možemo ostaviti još i dodatni prostor za "binu" poluprečnika 2m. Ako su stranice amfiteatra pod nagibom od 45 stepeni, visinsku razliku od 3,5m možemo savladati sa 8 stepenica od po 43,75 cm. Tako smo dobili izuzetan muzičko-pozorišni prostor sa binom od oko 10 m2 ukupno (spoljni i unutrašni deo), u kome može stati od 90 (svaki drugi red ispunjen, ljudi na 1m razmaka) do 200 gledalaca. I pri tome smo zauzeli samo površinu koju zauzima polovina punog kruga prečnika 11 metara, a slici vidite da to uopšte nije puno.
Ovde je onda moguće održavati koncerte, tribine, male pozorišne prestave, performanse, promocije, žurke i zabave svih vrsta. Na relativno čistijem i leti hladnijem vazduhu, pored same reke. Ljudima za odmor i deci za igru (onaj veliki krug sa veštačkim brdima od gume i plastike se i ne koristi naročito, pa bih to uklonio). Polovina bine koja je u unutrašnjosti otvora sidrišta je pokrivena, pa joj ne smeta kiša. Tu se može staviti elektronika i priključci za struju. Pošto je u pitanju niz koncentričnih krugova, akustika bi bila fenomenalna, pogotovo iz unutrašnjosti otvora sidrišta koje je izgleda oblika školjke (koliko sam iz malog otkopanog dela mogao naslutiti), tj prirodni rezonator zvuka. Izvođačima pojačala ne bi ni bila potrebna. A buka se ne bi širila unaokolo pošto smo u rupi.
Dakle, uz trošenje svega polovine površine kruga prečnika 11 metara dobijamo izuzetno mesto za odmor šetača linijskog parka, za druženja, zabave, ulične izvođače i male priredbe svih vrsta, a istovremeno se otvara pogled na donji deo spoljnog bedema tvrđave koji čitavom uličnom pozorištu daje posebni šmek i istorijski ambijent, dok je bastion Mračne kapije ponovo bar vizuelno povezan sa njegovim ostatkom preko puta. Ne pada mi na pamet ni jedna ozbiljna mana ovakvom rešenju.