ЛИНИЈСКИ ПАРК
Идејно решење завршено, почетак градње крајем наредне године
Више од 50 младих инжењера осмислило је вишенаменску оазу за одмор и забаву између Бетон хале и Панчевачког моста
Линијски парк, најзначајнији градски пројекат на отвореном, прескочио је још једну степеницу ка циљу – завршено је идејно решење за уређење простора између Бетон хале и Панчевачког моста. То значи да јавност може да види како ће бити преуређено 46,7 хектара приобаља којим су до пре две године пролазили возови. Тих 4,6 километара издељено је на десет целина и сваки тим архитеката, пре осам месеци изабраних на позивном конкурсу, добио је део запуштеног простора да га обликује. Више од 50 младих инжењера осмислило је вишенаменску оазу за одмор и забаву која ће заменити пругу и стихијски подигнуте објекте, оплеменити део града уз индустријска постројења и омогућити бољу везу града и реке.
Идејно решење основ је за план детаљне регулације (ПДР) подручја од Бетон хале до Панчевачког моста чији је рани јавни увид окончан у мају. У јануару следеће године, каже Марко Стојчић, главни градски урбаниста, биће усвојен ПДР без којег нема разраде техничке документације будућег парка и издавања грађевинске дозволе, односно реконструкције. Стојчић тврди да би изградња парка требало да почне крајем следеће године. Најмање две године биће потребне док Београђани не добију линијски парк по узору на њујоршки Хај лајн, који ће имати пешачке и бициклистичке стазе, платое за изложбе, фестивале, клизање, дечја игралишта, спортске терене на отвореном, трим стазе, скејт парк, кафиће, ресторане, уметничке павиљоне, едукативне центре...
– Реч је о великом и сложеном пројекту јер треба решити бројне имовинскоправне односе на траси парка како бисмо могли да уклонимо привремене и нелегалне објекте. Зато ћемо најпре сређивати оне целине код којих нема таквих проблема попут дела код Бетон хале и целине пет, шест, седам или осам. У фебруару ћемо расписати тендер за избор пројектанта, а за сваку целину биће издата посебна грађевинска дозвола како бисмо у фазама могли да уређујемо тај део града – истиче Стојчић и додаје да је вредност пројекта око 55 милиона евра и да ће новац бити обезбеђен делом из буџета, а делом из донација компанија и појединаца који граде или већ имају вредне комплексе на траси будуће вишенаменске оазе.
Израду идејног решења за линијски парк са око 200.000 евра финансирала је компанија „Себре Марина Дорћол” која је прошле године купила „Марину Дорћол” и на тој локацији планира да зида стамбени комплекс. Са њом су изабрани тимови потписали уговор за хонораре. Архитекте су имале три месеца да испоруче детаље за целину коју су добиле да преуреде. У јуну су почели и имали су рок од три месеца да заврше идејно решење. Крајем августа Стојчић им је одобрио продужетке због, како је образложио, враћања четири целине на дораду.