Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Po meni divlja gradnja ne treba da bude opcija.

Ovaj i vecina drugih novih stambenih kvartova su posledica investitorskog urbanizma.

Investitorski urbanizam podrazumeva da lokalna samouprava prilagodi razradu planova tako da oni budu u skladu sa zeljama investitora ali da nikalo nisu u koliziji sa planom viseg reda.

Dakle tamo gde je po planu park bice park, ali tamo gde je po planu industrijska zona (kao npr sto je ovde bila pre gradnje) ukoliko nekom Investitoru tako odgovara lokalna samouprava izlazi u susret i prilagodljiva plan. I ne samo to, vec gradi saobraćajnu i drugu infrastrukturu da bi Investitor lakše prodao stanove. Sa druge strane Investitor placa ogromnu naknadu za uređenje gradjevinskog zemljista ili cak preuzima obavezu izgradnje infrastrukture i to tako funkcioniše.

Činjenica da se sve novogradnje prodaju i pre nego sto se zgrada završi govori o tome da se kupcima vise svidja da kupe stan u zgradi koja je posledica investitorskog urbanizma nego u zgradama koje to nisu. Kao prvo uvek su cisti papiri, zatim uglavnom su to stanovi sa podzemnim garažama i jednostavno ljudi vole da udju u novo.

Imajući u vidu da je vise nemoguce da kao za vreme SFRJ drzava gradi stambene blokove i da će se gradnja i ubuduce realizovati preko investitora, da li Vi imate neki konkretan predlog kako to može da se reguliše u cilju da krajnji proizvod bude bolji za kupce ali i za sve stanovnike grada?
Ti opet binarno. Ne shvatam iz kod si univerzuma i zašto braniš investitorski urbanizam koji podrzumeva korupciju i sprovođenje materijalnih interesa investitora, a na štetu javnog interesa gradjana, ako nisi deo toga i ako nisi dobio partijski zadatak ? Pa valjda postoji ceo dijapazon opcija izmedju nelegalnih udžerica i bloka jedanaestopsratnica kojima je potpuno urušen balans urbane sredina najstarijeg dela grada, koji je nastajao vekovim?
 
Ti opet binarno. Ne shvatam iz kod si univerzuma i zašto braniš investitorski urbanizam koji podrzumeva korupciju i sprovođenje materijalnih interesa investitora, a na štetu javnog interesa gradjana, ako nisi deo toga i ako nisi dobio partijski zadatak ? Pa valjda postoji ceo dijapazon opcija izmedju nelegalnih udžerica i bloka jedanaestopsratnica kojima je potpuno urušen balans urbane sredina najstarijeg dela grada, koji je nastajao vekovim?
Zar nije i taj stav 'ili se slazes sa mnom ili si deo toga i imas partijski zadatak' malo binaran?
 
Ti opet binarno. Ne shvatam iz kod si univerzuma i zašto braniš investitorski urbanizam koji podrzumeva korupciju i sprovođenje materijalnih interesa investitora, a na štetu javnog interesa gradjana, ako nisi deo toga i ako nisi dobio partijski zadatak ? Pa valjda postoji ceo dijapazon opcija izmedju nelegalnih udžerica i bloka jedanaestopsratnica kojima je potpuno urušen balans urbane sredina najstarijeg dela grada, koji je nastajao vekovim?
Ako ja gledam binarno vi gledate jednosmerno. Ne dajete alternativu i rešenje već po difoltu sve je korupcija i ništa ne valja.

Zanima me ispred koje partije misliš da sam dobio zadatak s obzirom da su svim na vlasti do sada bile slične ideje i načini sprovođenja odluka u ovoj oblasti. Evo ovaj projekat je idealan primer. Jedna vlast je donela odluku da se na ovoj parceli nesto gradi, druga izradila idejno rešenje i planski dokument i dovela Investitora a treća oterala tog investitora, dovela naravno svog koji je zadržao gabarite objekta iz plana i izdala dozvolu za gradnju.

Kakve veze ima korupcija sa načinom realizacije projekta po principu investitorskog urbanizma. Korupcija je rak rana ovog društva koja se javlja u svim oblastima pa i u gradjevinarstvu i borba protiv nje nema veze sa ovom temom.

To sto je nastajalo vekovima mi decenijama urusavamo. Pa poslednjih xy godina na mestu na kojem su sahranjeni borci za odbranu Beograda je poznata kafana Kalemegdaska terasa gde se organizuju fensi svadbe i tada dekoracija za venčanja podrazumeva ukrašavanje Kule Jakšića u kojoj se nalazi pomenuta grobnica. Pa to je toliko morbidno da je gradnja stambenih objekata na 50ak metara od parka Kalemegdan sitnica. A da ne spominjem da postoji decenijama veliki broj stambenih objekata u neposrednoj blizini tvrdjave. Da li treba da nastavim sa narkomanskim mestima u sred tvrdjave i sličnim primerima.

Budite realni malo
 
Eksproprijacija. Viši interes društava. Dođe država i kaže tako i tako. Nema šale sa državom. Kao za autoput.
Da bi sproveo eksproprijaciju prvo trebaš da proglasis javni interes, da bi to uradio moraš da ukines plan detaljne regulacije što je samo po sebi teško, zatim da izradis novi koji treba da sadrži i saglasnost nas vlasnika. Dakle mrka kapa ali srećno sa tim :)
 
Da bi sproveo eksproprijaciju prvo trebaš da proglasis javni interes, da bi to uradio moraš da ukines plan detaljne regulacije što je samo po sebi teško, zatim da izradis novi koji treba da sadrži i saglasnost nas vlasnika. Dakle mrka kapa ali srećno sa tim :)
Objasni to za saglasnost ljudima u bloku 70. Hahahaha 😂
 
Molim malo koncentracije ;)

Pričamo o saglasnosti na plan detaljne regulacije. Znam da je radno vreme ali ipak.
Malo dodatnih informacija:)

Saglasnost je obavezno prikupiti od svih imaoca javnih ovlašćenja (različitih javnih i privatnih preduzeća koje poseduju svoju infrastrukturu) i vlasnika privatne svojine u okviru područja koje je obuhvaćeno planom.

Ako misliš na predlog za izgradnju parkinga na kraju bloka 70 granice tog plana ne uključuju stambene zgrade.
 
PXL_20230309_082329303.jpg
 
Jel ce tu da bude prolaz ka A fazi?

Jel ima neko informaciju sta i kad se otvara od radnji/kafica/restorana u kompleksu?
 
Дистрикт Ка








Нису завршени сви тротоари и жардињере:

Улази су пространи, још се довршава по нешто:









Увек ме обрадује добар осећај за језик и културу - натписи на српском и енглеском:









Надграђени спрат је добио исту фасаду као остали, па сада утолико изгледа складније:






 
Poslednja izmena:
Ove klime iznad ulaza u garazu i njihova creva su stvarno u skladu sa lepotom celog projekta
 
Koja je trenutna najniža cena kvadrata za stanove u izgradnji? I da li uopšte ima manjih stanova u ponudi?
 
Jel ima neko inf za useljenje C faze? Meni su rekli da se čeka tehnički pregled. Video sam svetlo u nekoliko stanova deluje kao da je krenulo useljavanje?
 
Kako mi prozor na poslu gleda na K district mogu da potvrdim da se u nekim stanovima rade unutrasnji radovi, cak mi se cini da je jedan stan i useljen.
 
Vrh