Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

U Gadzinom Hanu bi ove karakodzule od zgrada izgledale kao Barad-dûr, falilo bi im samo Sauronovo oko. Ode je iz avona jasno nekom ko prvi put prelece beograd da je u pitanju investitorski "urbanizam"
Bolje investitorski urbanizam na novim lokacijama sa podzemnim garažama na mestima starih fabrikan ego da zidaju zgradurine na mestu postojećih kuća i predratnih zgradica čime se sabija i grad i infrastruktura i raspoloživa parking mesta.

Organizovana gradnja je uvek bolja od divlje ili neorganizovane gradnje. A tamo gde postoji pozitivan trend sto se tice broja stanovnika nova stanogradnja se ne može izbeći.
 
U Beogradu ne postoji pozitivan trend što se tiče broja stanovnika. Stojimo na istom broju.
 
U Beogradu ne postoji pozitivan trend što se tiče broja stanovnika. Stojimo na istom broju.
Gresis. Izmedju dva popisa skoro 30k stanovnika ima više zvanično.

Saberi u poslednjih 10 godina useljenu novogradnju i videćeš da su to slični brojevi.

Da ne pričam o situaciji sa Rusima, Ukrajincima, ranije migrantima, ljudima iz regiona koji nisu prijavljeni ovde ali imaju tu stanove i zimi su uglavnom tu...
 
30k je ništa na grad od 1.5 miliona. Statistička greška.

Ruse i Ukrajince ne računam. Eventualno ih smatram turistima.
 
30k je ništa na grad od 1.5 miliona. Statistička greška.

Ruse i Ukrajince ne računam. Eventualno ih smatram turistima.
Bez obzira na postojeći broj stanovnika, ukoliko ti postojeći žive u svojim stavovima/kućama i postoji dovoljan broj za njih ali ne i višak stambenog prostora onda da bi novi stanovnici imali gde da stanuju (bilo da ih je 20,50 ili 200k) moraju se izgraditi novi kapaciteti. Odatle i tolika potražnja za stanovima u gradu.

Tako isto može da se kaže da je celokupna izgrađena novogradnja u poslednjih 10 godina kada se poredi sa svim postojećim stambenim prostorom grada BG samo statistička greška.

Sto se Rusa tiče veruj mi da će ih barem trećina ostati. Na poslu sam upoznao jednog koji je oduševljen Beogradom i nema nameru da se vrati a slicne utiske imaju i njegovi zemljaci ovde.
 
Znači 10 godina gradimo zbog 30k stanovnika. A onda dođe 200k Rusa i Ukrajinaca i nađu smeštaj preko noći. Nešto mi tu ne štima.
 
Znači 10 godina gradimo zbog 30k stanovnika. A onda dođe 200k Rusa i Ukrajinaca i nađu smeštaj preko noći. Nešto mi tu ne štima.
To možda u celoj Srbiji 200k. U BG možda trećina, prosečno po troje u stanu, dakle manje od 25k stanova.

Ne vidim probelm da u gradu od 1.5 mil nadjes 25k stanova za izdavanje. A činjenica da su napravili potres sa cenama izdavanja govori u prilog tome da nije ni bas da ima ogroman višak praznih stanova.

A i nije preko noći, dolaze već godinu dana.
 
Sada su se raširili po Srbiji. Inicijalno su svi došli prvo u Beograd na neko vreme.

Jeste preko noći jer pričamo o velikim periodima vremena, od popisa do popisa. No, ja nemam problem sa rastom grada. Neka se gradi. Više mi smeta što imamo rast, bez razvoja.
 
Bolje investitorski urbanizam na novim lokacijama sa podzemnim garažama na mestima starih fabrikan ego da zidaju zgradurine na mestu postojećih kuća i predratnih zgradica čime se sabija i grad i infrastruktura i raspoloživa parking mesta.

Organizovana gradnja je uvek bolja od divlje ili neorganizovane gradnje. A tamo gde postoji pozitivan trend sto se tice broja stanovnika nova stanogradnja se ne može izbeći.
Ko je pominjao divlju gradnju? Znas sta kazu za ljude koji teze da sve svode da crno-belo ?
 
Ko je pominjao divlju gradnju? Znas sta kazu za ljude koji teze da sve svode da crno-belo ?
Neki oblik divlje gradnje je neminovan ako bi se odustalo od investitorskog urbanizma što je bila tema komentara. To će ti reći svako ko ima iole iskustva u ovoj oblasti, a u našem gradu imaš primera na pretek.

Jel znaš šta kažu za ljude koji se jave kad ih niko ništa ne pita?
 
Interesantna logika, kao već živim na Starom Gradu ali mi je daleko kej i zoo vrt za decu, pa ću baš da finansiram bahatog investirora čija je betonska tumorčina unakazila Donji grad i sve ostalo što je već rečeno u ovoj diskusiji. A da, imaš i parking mesto u garaži.
Da si ti odrastao na Starom Gradu sigurno bi barem osećao teskobu ovog užasa od KD na mestu na kom su ga natakarili. Razumem te da si dao previše novaca samo da bi živeo tu, ali bar nemoj davati te infatilne razloge svog izbora.
Ahahahaha tih 2500 po kvadratu mi sada deluje kao bagatela a ne "previse novaca" ali da ne ulazim i u tu temu - recimo da u tom trenutku nije bilo ponude stanova u starogradnji na toj lokaciji te kvadrature koja mi treba a da ima centralno grejanje, lift i neku normalnu orijentaciju bez pogleda u svetlarnike i slicno. I da, to je bila logika mnogim ljudima koji su ovde kupili stanove a da su isto kao i ja ziveli tu u kraju i trebao im je veci/komforniji/prilagodjeniji stan za porodicni zivot zbog dece na putu itd.

Mogu da ti posaljem adresu iz krstenice u inbox ako mi ne verujes gde sam se rodio i odrastao :cool: Kao dete sam se igrao stalno na Kalisu i bila mi je bas strava ideja da se konacno Donji grad poveze sa Dunavskim kejom u visini Vidin kapije a da ne more da se ide cak do Nebojsa Kule ili kroz onaj podvoznjak u Tadeusa Koscuska (uvek me je smaralo to obilazenje) i da tu kupim stan u novoj zgradi sa svim pogodnostima savremenog zivota.

A ako razmisljam koga finansiram od bahatih investitora, onda bolje da ne kupujem ni u jednoj prodavnici odece/obuce, ne sipam gorivo na dobrom delu pumpi, ne sedim po kaficima/restoranima koje mozda tako neko drzi itd tako da ta teorija ide u kretenizam...

Suma sumarum, meni koji vec 40 godina zivim u radijusu od kilometar oko Kalisa manje smeta KD cak i takav kakav je ispao na tom mestu nego raspale fabrike i skladista. 20 puta vece ruglo je ova vojna ustanova pored KD koja zagadjuje dimom iz dimnjaka ceo kraj i brojne napustene udzerice u stanju raspada po tom kraju koji neminovno mora doziveti dzentrifikaciju i urbanizaciju. To sto je KD prvi potez u tom planu pa izgleda malo cudno nasadjen usred svega toga moze da bode oci, ali videcete za npr 5-10 godina... To je misljenje jednog dela nas na ovom forumu, i ne vidim konstantnu potrebu da se pljuju ljudi koji su posteno kupili legalne stanove u legalnom objektu.

A da, i parking mesto u garazi je bas super nakon godina vrtenja po ulicama i jurenja parkinga na ulici! ;) Ali to razumeju samo ljudi iz centra grada koji tu cirkulisu i funkcionisu sa svim dnevnim obavezama i tuku se za parking sa raznim turistima, posetiocima ZOOa, kafica, Knez Mihajlove itd...
 
Poslednja izmena:
Neki oblik divlje gradnje je neminovan ako bi se odustalo od investitorskog urbanizma što je bila tema komentara. To će ti reći svako ko ima iole iskustva u ovoj oblasti, a u našem gradu imaš primera na pretek.

Jel znaš šta kažu za ljude koji se jave kad ih niko ništa ne pita?
Ove je forum i svi se pitamo itekako, a prica da su divlja gradnja i investitorski urbanizam jedine opcije nece proci vise ni kod tebe u Gadzinom Hanu
 
Ne bih imao nista protiv da sutra grad demolira K-District i obesteti vlasnike stanova. I vece pare se bacaju na vece gluposti (npr. stadione po Srbiji).
 
Ahahahaha tih 2500 po kvadratu mi sada deluje kao bagatela a ne "previse novaca" ali da ne ulazim i u tu temu - recimo da u tom trenutku nije bilo ponude stanova u starogradnji na toj lokaciji te kvadrature koja mi treba a da ima centralno grejanje, lift i neku normalnu orijentaciju bez pogleda u svetlarnike i slicno. I da, to je bila logika mnogim ljudima koji su ovde kupili stanove a da su isto kao i ja ziveli tu u kraju i trebao im je veci/komforniji/prilagodjeniji stan za porodicni zivot zbog dece na putu itd.

Ako tebi deluje kao bagatela što si dao 2500 da živiš u onoj abominaciji od zgrade i to smatraš nekim uspehom ja nemam šta dalje da kažem. Nadam se da ti prozori nisu orijentisani ka unutrašnjosti kompleksa i da ne gledaš komšiluku u tanjir;). Ja lično nikad ne bih izabrao da zivim u soliterčini (ovo nije vezano samo za KD) iz razloga kad prođe nekoliko godina i krenu problemi videćeš kvalitet tog divnog komšiluka.
Mogu da ti posaljem adresu iz krstenice u inbox ako mi ne verujes gde sam se rodio i odrastao :cool: Kao dete sam se igrao stalno na Kalisu i bila mi je bas strava ideja da se konacno Donji grad poveze sa Dunavskim kejom u visini Vidin kapije a da ne more da se ide cak do Nebojsa Kule ili kroz onaj podvoznjak u Tadeusa Koscuska (uvek me je smaralo to obilazenje) i da tu kupim stan u novoj zgradi sa svim pogodnostima savremenog zivota.
Vidi, ja nisam nekakav inspektor da mi šalješ tvoje lične podatke niti me zanimaju. Ako si ti kao starosedeoc maštao o tome da tu živiš ignorišući šta sve prestavlja KD i koliko je bespovratno nagrdio Donji grad meni je to neshvatljivo. Ja zaista od nikog stare ekipe iz kraja nisam čuo bilo kakvo lepo mišljenje o KD, evo ti si prvi
Da ne razumeš pogrešno, ja se potpuno slažem sa obnavljanjem donjeg Dorćola u smislu uklanjanja onih raspada od udžerica i napuštenih objekata u Solunskoj, Mike Alasa, Dubrovačkoj i Skenderbegovoj, ima tu pristojne gradnje koja barem liči na nešto. KD je miljama daleko od te priče, tu jednostavno nije trebalo da se gradi ono što se izgradilo.
A ako razmisljam koga finansiram od bahatih investitora, onda bolje da ne kupujem ni u jednoj prodavnici odece/obuce, ne sipam gorivo na dobrom delu pumpi, ne sedim po kaficima/restoranima koje mozda tako neko drzi itd tako da ta teorija ide u kretenizam...

Jedini kretenizam ovde je generalizacija sa potpuno nevezanim stvarima u diskusiji oko KD. Za mene su svi koji su kupili stan u ovom naselju indirektni učesnici urbicida ovog dela Beograda,

Suma sumarum, meni koji vec 40 godina zivim u radijusu od kilometar oko Kalisa manje smeta KD cak i takav kakav je ispao na tom mestu nego raspale fabrike i skladista. 20 puta vece ruglo je ova vojna ustanova pored KD koja zagadjuje dimom iz dimnjaka ceo kraj i brojne napustene udzerice u stanju raspada po tom kraju koji neminovno mora doziveti dzentrifikaciju i urbanizaciju. To sto je KD prvi potez u tom planu pa izgleda malo cudno nasadjen usred svega toga moze da bode oci, ali videcete za npr 5-10 godina... To je misljenje jednog dela nas na ovom forumu, i ne vidim konstantnu potrebu da se pljuju ljudi koji su posteno kupili legalne stanove u legalnom objektu.A da, i parking mesto u garazi je bas super nakon godina vrtenja po ulicama i jurenja parkinga na ulici! ;) Ali to razumeju samo ljudi iz centra grada koji tu cirkulisu i funkcionisu sa svim dnevnim obavezama i tuku se za parking sa raznim turistima, posetiocima ZOOa, kafica, Knez Mihajlove itd...
Apsolutno se ne slažem da jedno zlo bude zamenjeno sa većim zlom i konstatacijom da će vremenom to zlo postati prihvatljivo. Ne, taj betonski ružni tumor je samo klica za dalje širenje te izopačenosti kao što su "dozvole" za dalje širenje objekata prema ušću i oslobađanje kvadrata izmeštanjem zoo vrta. Tako da tvoja priča o šetanju dece po keju i posete zoo vrtu su krajnje neizvesne
Moglo je tu da se osmisli nešto bez stotine kvadrata betona, da se taj trulež raskrći i napravi neka prijatna okolina za odmor i relaksaciju svih stanovnika. Grad se širi prema obodima a ne nasred Kalemegdana i pripadajuće okoline koja čini celinu sa tvrđavom.
 
Fluktuacija stanovništva i kupoprodaja nekretnina u Beogradu su u korelaciji kao što je populacija pingvina na Južnom polu sa temperaturom podešenom na frižideru - može biti, ali ne mora da znači.
 
Da li neko ima informaciju o primopredaji stanova u fazi C? Sta se desava sa time?
 
Ako tebi deluje kao bagatela što si dao 2500 da živiš u onoj abominaciji od zgrade i to smatraš nekim uspehom ja nemam šta dalje da kažem. Nadam se da ti prozori nisu orijentisani ka unutrašnjosti kompleksa i da ne gledaš komšiluku u tanjir;). Ja lično nikad ne bih izabrao da zivim u soliterčini (ovo nije vezano samo za KD) iz razloga kad prođe nekoliko godina i krenu problemi videćeš kvalitet tog divnog komšiluka.

Vidi, ja nisam nekakav inspektor da mi šalješ tvoje lične podatke niti me zanimaju. Ako si ti kao starosedeoc maštao o tome da tu živiš ignorišući šta sve prestavlja KD i koliko je bespovratno nagrdio Donji grad meni je to neshvatljivo. Ja zaista od nikog stare ekipe iz kraja nisam čuo bilo kakvo lepo mišljenje o KD, evo ti si prvi
Da ne razumeš pogrešno, ja se potpuno slažem sa obnavljanjem donjeg Dorćola u smislu uklanjanja onih raspada od udžerica i napuštenih objekata u Solunskoj, Mike Alasa, Dubrovačkoj i Skenderbegovoj, ima tu pristojne gradnje koja barem liči na nešto. KD je miljama daleko od te priče, tu jednostavno nije trebalo da se gradi ono što se izgradilo.


Jedini kretenizam ovde je generalizacija sa potpuno nevezanim stvarima u diskusiji oko KD. Za mene su svi koji su kupili stan u ovom naselju indirektni učesnici urbicida ovog dela Beograda,


Apsolutno se ne slažem da jedno zlo bude zamenjeno sa većim zlom i konstatacijom da će vremenom to zlo postati prihvatljivo. Ne, taj betonski ružni tumor je samo klica za dalje širenje te izopačenosti kao što su "dozvole" za dalje širenje objekata prema ušću i oslobađanje kvadrata izmeštanjem zoo vrta. Tako da tvoja priča o šetanju dece po keju i posete zoo vrtu su krajnje neizvesne
Moglo je tu da se osmisli nešto bez stotine kvadrata betona, da se taj trulež raskrći i napravi neka prijatna okolina za odmor i relaksaciju svih stanovnika. Grad se širi prema obodima a ne nasred Kalemegdana i pripadajuće okoline koja čini celinu sa tvrđavom.
"Da ne gledas komsiji u tanjir".... U odnosu na prosek udaljenosti izmedju zgrada u celom centru grada (od dorcola, preko vracara i savskog venca) u k-distriktu je veci razmak. A i postoji jedan izum zove se zavesa. Za vreme studija ziveo sam na Vracaru u Svetozara Markovića i moja soba je gledala na komsiju sa razmakom max 10 metara, tada mi je to bilo čudno ali posle sam shvatio da je tako u vecem delu grada osim na Nbgd i periferiji. U k distriktu minimalno rastojanje je 25 metara i to je ok.
 
Ove je forum i svi se pitamo itekako, a prica da su divlja gradnja i investitorski urbanizam jedine opcije nece proci vise ni kod tebe u Gadzinom Hanu
Po meni divlja gradnja ne treba da bude opcija.

Ovaj i vecina drugih novih stambenih kvartova su posledica investitorskog urbanizma.

Investitorski urbanizam podrazumeva da lokalna samouprava prilagodi razradu planova tako da oni budu u skladu sa zeljama investitora ali da nikalo nisu u koliziji sa planom viseg reda.

Dakle tamo gde je po planu park bice park, ali tamo gde je po planu industrijska zona (kao npr sto je ovde bila pre gradnje) ukoliko nekom Investitoru tako odgovara lokalna samouprava izlazi u susret i prilagodljiva plan. I ne samo to, vec gradi saobraćajnu i drugu infrastrukturu da bi Investitor lakše prodao stanove. Sa druge strane Investitor placa ogromnu naknadu za uređenje gradjevinskog zemljista ili cak preuzima obavezu izgradnje infrastrukture i to tako funkcioniše.

Činjenica da se sve novogradnje prodaju i pre nego sto se zgrada završi govori o tome da se kupcima vise svidja da kupe stan u zgradi koja je posledica investitorskog urbanizma nego u zgradama koje to nisu. Kao prvo uvek su cisti papiri, zatim uglavnom su to stanovi sa podzemnim garažama i jednostavno ljudi vole da udju u novo.

Imajući u vidu da je vise nemoguce da kao za vreme SFRJ drzava gradi stambene blokove i da će se gradnja i ubuduce realizovati preko investitora, da li Vi imate neki konkretan predlog kako to može da se reguliše u cilju da krajnji proizvod bude bolji za kupce ali i za sve stanovnike grada?
 
Pa i autoputeve nam cesto blokira par bespravnih udzerica.

Treba mnogo divljih naselja koja blokiraju kriticnu infrastrukturu da se porusi pre nego sto dodjemo do stadijuma da rusino legalna naselja radi lepseg pogleda.
 
Vrh