Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Pa nije to bas tako jednostavno, zivis u centru ko te sisa sta ce ti automobil. A taksisti se cesto bezobrazno gomilaju. Kod mene u kraju ih je 5 puta vise od predvidjenog na stanici.
 
stf":2a8voxpk je napisao(la):
relja":2a8voxpk je napisao(la):
I do tog (ili tih) ulaza treba doći nekuda, a ako zatvoriš jednu ulicu, samo ćeš izazvati još veći haos. Kuda bi išao saobraćaj ka Savskoj, Brankovom i NBG iz Dušanove? Kroz Parisku? Nekuda mora da se ide.
Скрећеш у Тадеуша па поред подвожњака у Дунавску. Тадеуша може лепо да се прошири на тој деоници.

У том случају добијамо Т раскрсницу уместо X, трамвај је ионако планиран у средину а губи се и она незгодна раскрница ко којој причамо. На крају крајева неки циљ треба да буде у блиској будућности да Дунавска одмени Душанову и постане Дорћолска главна улица, па самим тим, и Душановој треба већ сада полако одузимати на саобраћајном значају.
Ne razumem. Nema veze...
stf":2a8voxpk je napisao(la):
relja":2a8voxpk je napisao(la):
Jednotavno, treba prvo prošiti ulice i urediti ukrštanja, pa tek na preostalom zemljištu graditi ovoliko kvadrata...
ukoliko može da stane.
Нисам баш сигуран да сам успео сконтати на шта си тачно мислио? Исте позиције улица само шире за 2 траке? Или дислоцирање раскрснице?
Jedno, drugo ili kombinacija oba. U svakom slučaju, postojeće ulice, širina, položa i raskrnice neće biti protočne ako se nešto ne promeni.
 
Cisto da pomenemo i ovu varjantu, iako je nerealna. Ako bi novi kompleks obuhvatio ovaj prostor, onda bi najvaznije vizure bile u vecoj meri ocuvane a stanari imali vrlo slican pogled. Onda bi se mogao staviti i mali kruzni tok na oslobodjeno zemljiste. Medjutim od ovoga nema nista. Tu je vazduhoplovna akademija, a ostali prostor je takodje vojni. Isto tako sumnjam da se Zahin idejni projekat moze menjati. Isuvise je truda, ugleda i priprema vec potroseno i kod nas i kod nje i kod investitoara.

ZahaAltBekoAir.jpg
 
Danas je bilo lepo vreme, pa sledi foto dokumentacija o vizurama sa Kalimegdana. Treba uzeti u obzir da su fotografije varljive kad je u pitanju opsti utisak. Zum ima tendenciju da subjektivni utisak promeni tako da objekti izgledaju veci, odnosno znacajniji, bez obzira sto znate da je u pitanju povecanje, a sirokougaoni snimak sve smanjuje. Takodje oba ekstrema menjaju medjusobne odnose prividnih velicina objekata razlicite daljine. Zbog toga sam se trudio da sve slike koje nemaju ocigledan zum budu snimane sa vidnim uglom od otprilike 50 stepeni, sto bi trebalo da bude priblizno onome sto bi nase oci videle na istom mestu, mada to nikada ne moze biti cak ni priblizno isto. Za pravi osecaj ipak morate doci i pogledati sami.

Ovo je originalni render. Stavio sam ga da bi tacno zapamtili gde padaju projekcije ivica dva nova objekta u odnosu na zgrade 25. maja iza njih. Ovo pomaze da se vizuelizuje sta ce na sledecim slikama biti zaklonjeno. Leva ivica levog objekta sece nesto pre polovine krova, a njen vrh je NIZI od vrha krova 25. maja. Zatim, iduci na desno, silueta objekta raste, ali ne vise od vrha "dimnjaka" susedne trouglaste zgrade. Skoro citava desna truglasta zgrada se ipak vidi. Posle "promenade" pocinje druga zgrada. Vrhovi su uvek ispod gornje ivice sume sa druge strane Dunava. Ako neko ima strpljenja da umesto ovoga lepi silete na slike u fotošopu, samo napred.

ZahaKalis.jpg


Total sa vrha opservatorije na Kalimegdanu. Tacka posmatranja je mnogo visa od one na renderu, pa se slika ne moze direktno uporediti sa njim. Ovo je samo da se bolje vidi sta sve tamo postoji.

IMG_2628.jpg


Detalji sa iste tacke posmatranja.

IMG_2650_resize.jpg


IMG_2652_resize.jpg


IMG_2631.jpg


Dakle, na renderu su bili zaklonjeni deo zgrade 25. maja, deo platoa spoljnog bazena, parking i soliteri iza zgrade Beka.

Pogled sa platoa kod pobednika.

IMG_2600_resize.jpg


Glavni problem u pokvarenoj vizuri je izgleda sa kraja setalista, tj sa ove tacke.

IMG_2604_resize.jpg


Pogled u desno sa same ivice setalista, tj sa samog kraja njegovog asfaltiranog dela.

IMG_2616_resize.jpg


Posto se mnogi ne usudju da pridju tako blizu ivice, ovo je pogled sa tacke 1 metar od kraja asfalta.

IMG_2617_resize.jpg


Pogled sa tacke 2 metra od kraja asfalta.

IMG_2618_resize.jpg


Poredjenje rendera i fotografije uzete sa potpuno istog mesta kao i render (uz stepenice pa sa vrha zidića)

ZahaKalis.jpg


IMG_2612_resize.jpg


Pogled iznad crkve Ruzice.

IMG_2683_resize.jpg


Zakljucak, ako se za sad ogranicim samo na vizuelni utisak, nije bas tako jednostavan. Nove zgrade ne zaklanjaju nista preterano znacajno, iako 25. maj uopste nije los. Nema smisla cuvati pogled na parking i solitere. Nevolja je sto su novi objekti masivni i po sirini i po visini i po dubini, totalno razliciti od okoline, mnogo veci od bilo cega u tom pejsazu, i sasvim drugacijeg oblika i boje. Ali sa druge strane, oni su ipak sa strane, a to sto se vidi bi se, posto je ipak donekle sklonjeno, mozda moglo na interesantan nacin uklapati upravo po suprotnosti, dok "prirodne" krive daju zanimljivu vezu sa okolinom. Mislim da bi ipak moglo da prodje.
 
Zuma":szf79tnb je napisao(la):
Cisto da pomenemo i ovu varjantu, iako je nerealna. Ako bi novi kompleks obuhvatio ovaj prostor, onda bi najvaznije vizure bile u vecoj meri ocuvane a stanari imali vrlo slican pogled. Onda bi se mogao staviti i mali kruzni tok na oslobodjeno zemljiste. Medjutim od ovoga nema nista. Tu je vazduhoplovna akademija, a ostali prostor je takodje vojni. Isto tako sumnjam da se Zahin idejni projekat moze menjati. Isuvise je truda, ugleda i priprema vec potroseno i kod nas i kod nje i kod investitoara.

ZahaAltBekoAir.jpg

Srednja škola Drapšin, u većem delu.
Što se tiče uloženog truda i priprema - to treba da tangira samo investitora i arhitekte, nas teba da zanima samo finalno rešenje. "Tri puta meri, jedan put seci" - posle će biti kasno.

Zuma":szf79tnb je napisao(la):
..........

Poredjenje rendera i fotografije uzete sa potpuno istog mesta kao i render (uz stepenice pa sa vrha zidića)

ZahaKalis.jpg


IMG_2612_resize.jpg


Pogled iznad crkve Ruzice.

IMG_2683_resize.jpg


Zakljucak, ako se za sad ogranicim samo na vizuelni utisak, nije bas tako jednostavan. Nove zgrade ne zaklanjaju nista preterano znacajno, iako 25. maj uopste nije los. Nema smisla cuvati pogled na parking i solitere. Nevolja je sto su novi objekti masivni i po sirini i po visini i po dubini, totalno razliciti od okoline, mnogo veci od bilo cega u tom pejsazu, i sasvim drugacijeg oblika i boje. Ali sa druge strane, oni su ipak sa strane, a to sto se vidi bi se, posto je ipak donekle sklonjeno, mozda moglo na interesantan nacin uklapati upravo po suprotnosti, dok "prirodne" krive daju zanimljivu vezu sa okolinom. Mislim da bi ipak moglo da prodje.

Pre svega. hvala za trud i objašnjenje. Malo sam ljubomoran što si imao priliku da odeš i slikaš... šta rade ovi ljudi na ovim slikama u sred dana????

Dodao bih i da objekat dominira ne samo veličinom, već i zbog malog rastojanja od tvrđave.

Moj utisak na osnovu ovog rendera i fotografije sa istog mesta (saobraćaj na stranu) je da se ovim podiže još jedan zid ispred tvrđave i da se definitivno kvari i doživljaj i pogled sa tog mesta. Uklapanje po suprotnosti je jedno, ovo je pre osvajanje prostora uz nameru da se ljudi vremenom naviknu i pomire da se sa mesta sa nekada širokim i divnim pogledom sada prvo zapaža - masivna betonsko-staklena zgrada.
 
Свака час' Зума...Претекао си ме са фоткама :) Нисам против овог пројекта. Ипак мислим да је добитак већи од губитка...
 
dsc03592.jpg

dsc03588.jpg

dsc03589.jpg

Obisao sam okpo cjelog komplekasa slike malo kasnije
 
"Srednja škola Drapšin, u većem delu."

A da nadju kompromis i investitor izgradi nove objekte akademiji, a zauzvrat dobije ceo blok desno da ne dira vizure sa kalemegdana? :D
 
Hvala svima koji su se potrudili i obisli lokaciju. mnogo je lakse diskutovati o svemu kada je to ilustrovano fotografijama.

ja sam lenj i moj doprinos ce biti mnoigo manji, google earth i photoshop.


1 by razgradjevinar, on Flickr

cisto da neko ko nema pojma o cemu mi pricamo vidi celu situaciju i sam proceni

1. crveni krug je beko
2. zelena linija je linija zidine, sa i na koju se "brane" vizure
3. zeleni krug je plato oko pobednika sa koga su fotografisane vizure. sto se mene tice, dabogda pao niz liticu onaj ko tamo ode pa mu bude malo zelenila, sirine, lepote i vidika nego bi i da vidi onaj sleper uz obalu borce a ne moze od neke "proklete zgradurine za bogatune". pa ce bogatuni da vide sleper a on mukica nece moci
4. zute linije cine ugao od 90 stepeni, neko prosecno vidno polje, sve sa perifernim vidom. pa aj malo da rotiramo i vidimo sta sve mozes da vidis i koliki baksuz treba da budes pa da kazes da ce beko da ti "zaklanja pogled"
5. plavi krug je cuveni fudzimoto oblak protiv koga sam se ja toliko borio upravo zbog tih vizura, da ne bude da sam da se gradi bilo sta bilo gde samo zato sto je novo, svetsko, sareno i svetli....
 
Danas sam iskoristio lepo vreme, seo na bajs i prosao tuda. Dakle sa obale nema nikakvih zamerki na vizure, tesko da je sa Dunava drugacije. A eto na slikama gore vidi se da nema frke ni sa tvrdjave. Ja sam prvi za zastitu svega sto vredi i deo je svih nas ali ovo mogu da napadaju osobe koje ne vide prst ispred oka ali da ih probudis u 3 A.M. znaju sve o zastiti vizura, i svidja im se Zaklinina frizura! :)
 
Zuma :kk:

Kvalitetan projekat jer je stvarno u njega uslo puno razmisljanja i promisljanja. Zaha i tim su se stvarno potrudili i ja, ma koliko ne bio lud za njenom estetikom (u stvari, kod nje vidim modernost, inventivnost, i hrabrost ali NE sklad i lepotu, dakle estetiku) moram da priznam da ovo ne izgleda lose.

No problem je u NAMA, nasoj regulativi, i pristupu. Prosto mi je neshvatljivo da se radi ista spratnost na bulevarima po Novom Beogradu i na potezu izmedju vidikovca na Kalemegdanu i 25 maja (pogotovo ovaj polukruzni deo levo od Beka koji je posteno ne izvirio nego istrcao). Da li u ovom gradu iko od planera ima predstavu sta znaci kontekst? ISTA zgrada u jednom kontekstu moze biti krmacica a u drugom dinosaurus.

Mene na ovim slikama fascinira ta prijatnost kompozicije elemenata, od kojih su neki prastari (kapija Karla VI) a neki moderni (sportski centar) ali je opet to u skladu jer nista ne preteze, i tvrdjava nekako dominira celim predelom, a opet nekako diskretno jer je i sama razudjena, valjda zato sto je stalno gradjena i dogradjivana. Ako ista, vec je i taj Beko koji je meni "cool" industrijska zgrada kakvih nemamo puno nekako prevelik, no srecom je dobrim delom smaknut u desno u samoj vizuri/pogledu. I sad cemo mi tu da stavimo nesto sto je bar 3x vece od toga?! I u puno razigranijoj kompoziciji.

Najvise bih voleo da se Beko rekonstruise sa puno vise postovanja (i recimo pretvori u hotel), a da se onda na ostatku placa gradi u komadima od kojih ni jedan ne prevazilazi Beko po gabaritima, a da se bude posebno pazljiv po pitanju spratnosti i velicine volumena koji se umecu u ovaj deo levo.

Eh da su regulatori bili malo precizniji i pametniji u zadavanju toga sta se na ovoj osetljivoj lokaciji sme, i eh da su investitori angazovali recimo ovog coveka, a ne po meni uvek malo napaljenu Zahu :)
http://blog.archpaper.com/wordpress/archives/14862

No dobro, po meni ova strana tvrdjave moze vise toga da istrpi tako da ne bi bilo tragedija da se ovo izgradi. Mada je i to pitanje s obzirom na ekonomsku situaciju u svetu a i ko zna kakva ce sve kuka i motika da se digne ako se javnost uspali oko ovoga ili se pokrene pitanje privatizacije Beka...
 
Investitoru je cilj sto veci broj kvadrata i poslovnog prostora, i njega ni vizura ni estetika ne interesuje. Samo angazovanje Zahe Hadid sluzi da se zacepe usta kriticarima projekta u stilu ko si ti da protivrecis takvom svetskom imenu koji ce da postavi beograd na svetske mape... Ovo je prosto preveliko, i govorilo se da taj donji deo parcele ne moze da ima preko 4 sprata. Ukoliko su izmenili pravilnik jasno je da se radi o korupciji.
 
stf":2fah7y4j je napisao(la):
@ ljaki

Свестан сам. То је мало парче зида који је у ужасно лошем стању, сам се обрушава већ годинама и нестаје у корову, а исти тај бедем је већ уклоњен на једном делу због исте улице (испод Победника). Елем, том циглом која би била скинута реконструисао би се неки други део тог бедема, који се у међувремену сам срушио, те ништа не бисмо изгубили.


Ужасно много би изгубили. Тај коров и земља заправо штити те зидове. Када се измесе камиони и пруга лако ће бити њих ревитализовати.

Ево ти пример Куле Небојше пре и после реконструкције:

погледај зидове пре затрпане земљом:
Beograd-kula-Nebojsa-05-07-07-001.jpg


зидови данас:
d687638a-725f-11e0-8f64-a4badb54589c_10.jpg


d687638a-725f-11e0-8f64-a4badb54589c_9.jpg


Значи када би било више воље и новца наравно, цео зид на доњем делу града би се дао реконструисати.
 
relja":gsetsv94 je napisao(la):
Pre svega. hvala za trud i objašnjenje. Malo sam ljubomoran što si imao priliku da odeš i slikaš... šta rade ovi ljudi na ovim slikama u sred dana????

IMG_2612_resize.jpg

Zidić ... to je jedno od onih magičnih mesta gde se potpuno zaboravi koliko je sati. Ako se uopšte može sedeti napolju, tu uvek ima nekoga. Dovoljno je nizak da je lako popeti se, i dovoljno širok da se može leći u dvoje. Kad je neko odrastao u gradu, uvek ograničen zidovima, pa vidi sav taj prostor... i dole i gore, i levo i desno, savršenih 180 stepeni, bez prepreka, gde god da pogledaš. Reke, šuma i grad, na svakoj strani. Noću se sa njega mogu gledati zvezde, a danju, šta god poželiš. Naprimer, kao nagrada onima koji nisu previše pokvarili vid, i ovo: Iznad nedirnute šume Ratnog ostrva Zemunski breg sa svojim crkvama i daleki stubovi novog mosta.

ZemunGardosStubovi_2666.jpg
 
Au bre Zuma, svaka ti je ka' u Borhesa, čista poetika prostora! Nekada smo, u pre-modernom i pre-kapitalističkom vremenu naročito negovali te divne urbane oaze, kada ćoškarenje, gluvarenje i sanjarenje nisu bile uzaludne kategorije... Pa smo pevušili: "...i reče zidić zidiću, srešćemo se na ćoškiću".

I ne pada mi na pamet, da se izvinjavam zbog off-a, ha!
 
Upravo na fotografiju sa tog zida gde treba da strci zgradurina mislim... Taj zid je nesto najlepse u Beogradu i kad god idem na Kalemegdan malo se izgubim u gluvarenju na tom zidu... Bas je dobar jer nema ogradu i jer moze da se lezi-sedi na njemu...

Po meni, nista osim dunavskog cveta i bazena ne treba da se vidi sa tog zida bas kao sada... Sa druge strane, vec se vidi ceo dorcol i tu nemam problem sa vizurama...
 
Свака прича о визурама™ ,поготово на овој локацији ми је сувишна докле год целом локацијом доминира његово височанство димњак

26067232.jpg


Она несрећна Жаклина је у јавност тутнула тај појам како би оправдала нешто што се коси са струком а поклапа са интересима домаћих тајкуна а ви од тада визуре схватате на погрешан,пластичан начин.И не само ви,него и завод за заштиту споменика који је пресекао зграду да би се видела она иза ње(на слици изнад десно). Визуре™ нису само права линија дуж које се види неки објекат већ целокупан утисак који одаје дата локација гледана не са једне,већ са свих околних тачака. И зато понављам да је прича о визурама™ сувишна па чак и лицемерна докле год димњак доминира.На страну што је Захин одлични пројекат испоштовао све захтеве,померио стандарде у естетском и урбанистичком уређењу једног блока и што је по мени једини проблем што завод није захтевао самњење спратности левог крила пројекта.
 
Delija":32utwkun je napisao(la):
Свака прича о визурама™ ,поготово на овој локацији ми је сувишна докле год целом локацијом доминира његово височанство димњак

Kao prvo, dimnjak se uopste ne vidi sa centralnog vidikovca na kalemegdanu (cuveni zidic), a cak i da se vidi, da li jedna pocinjena greska opravdava drugu? Ovde se pre svega radi o narusenom pogledu sa Kalisa, i mislim da se to vec iskristalisalo kao centralni problem u toku ove diskusije (uz problem infrastrukture, koji se ipak u perspektivi nekako moze resiti).

Nisam zeleo da pisem dok se malo ne prosetam Kalisom, pokusam da sagledam situaciju iz raznih uglova i sacekam da se slegnu utisci. Imao sam sumnju od pocetka, a sada sam apsolutno ubedjen da ovom projektu tamo nije mesto. Nemam nista protiv samog projekta, cak sta vise, mislim da je vrlo dobar, ali na ovom mestu jednostavno ne pripada po svojoj formi, nameni i dimenzijama. Jedino logicno i prirodno resenje je da se na tom placu napravi park, kao sto je i predvidjeno prethodnim urbanistickim planom, a onoga ko je promenio taj plan bih u apsu, ili barem na stub srama. Sramota kakvi nas ljudi vode, i koliko cene svoj grad. :blah:

Niste mi jasni vi koji ste fascinirani ovim projektom i njegovim cuvenim autorom? Pa sta ako je Zaha Hadid radila projekat? Jel to jedina parcela u gladu na koju mora da se uglavi ova grdosija? Jel nema drugih placeva u gradu? Pa ako smo toliko jadni da moramo da zrtvujemo najvrednije sto imamo da bi se ovakav projekat realizovao u nasoj zaostaloj kasabi, bolje neka bude livada. Barem necemo morati da rusimo posle.. kao taj dimnjak. :x
 
1. Ево,управо си у првој реченици доказао моју тврдњу да многи забринути ни не знају шта су визуре.

2. Да,ово је једина локација за коју је инвеститор платио 60 милиона евра и још ангажовао понајбољег архитекту данашњице да пројектује у Србији која је за кратко време избачена из свих културних а самим тим и архитектонских токова у Европи и свету.Ово је одличан начин да их сустигнемо.
До сада нас ни један инвеститор није толико испоштовао и за то му одајем признање.

3. Једна грешка не оправдава другу али забрањује одговорнима и ентузијастима са овог форума да критикују ову другу игноришући постојање доминантне прве.

ПС: Свако ко макар и офрље прати овај форум и ову тему може видети да сам ја још и први споменуо проблем овог левог крила али то им могу опростити с обзиром на квалитет целог пројекта и на чињеницу да је за тај пропуст одговоран завод за заштиту споменика.
 
vids black, ja uopste nisam fasciniran ni zahom a narocito ne ovi projektom. to nesto zguzvano pa zatalasano i wow.. pa i nije bas. ja sam fasciniran raspalim beko blokom, sokiran onim brodovima i smecem uz savsku obalu, zgrozen nad starim sajmistem, ljut zbog toplana i sljunkar .. ne razumem tu nasu zavist, tu spremnost da se ispovracamo sami po sebi i da se valjamo u supstvenim govnima i da nam to nista ne smeta... ali cim se pojavi neko ko ima, moze, hoce... mi odjednom "ne damo ono sto nam je najsvetije, najvrednije, srce i dusa.."

sad je odjednom neki skrajnuti dorcolski blok koji se 50 godina davi u smradu zoo vrta i pogled sa opservatorije na parking 25. maja najvrednije sto imamo?

za kraj, cisto "for the record".. ja bih na ovom mestu npr jako voleo da vidim jednu kulu sa koje i na koju bi se pruzao predivan pogled na tvrdjavu, usce, levu ubalu dunava.. to je neka moja ideja sta je lepo i prikladno...ali avaj, i ja cu izgradjnom ovga trajno ostati uskracen za tu mogucnost..isto koliko i svi oni koji bi da dosetaju do platoa kod popbednika, nagnu se i iskrive vrat na desno sa zeljom da tamo vide parking kod 25. maja a ne neke zgrade i objekte u kojima ce ziveti i raditi neki zli bogati ljudi...
 
razgradjevinar":2pp80aho je napisao(la):
vids black, ja uopste nisam fasciniran ni zahom a narocito ne ovi projektom. to nesto zguzvano pa zatalasano i wow.. pa i nije bas. ja sam fasciniran raspalim beko blokom, sokiran onim brodovima i smecem uz savsku obalu, zgrozen nad starim sajmistem, ljut zbog toplana i sljunkar .. ne razumem tu nasu zavist, tu spremnost da se ispovracamo sami po sebi i da se valjamo u supstvenim govnima i da nam to nista ne smeta... ali cim se pojavi neko ko ima, moze, hoce... mi odjednom "ne damo ono sto nam je najsvetije, najvrednije, srce i dusa.."

Уф,то је тек посебна категорија која ме излуђује. Читава обала у Старом Граду нам је гаднија од Чернобиља и прљавија од сваке депоније коју сам видео а сви се дигли против једног пројекта који би овај град бар мало приближио тој обали,уредио бар неки њен део,спојио град са 25. мајом и омогућио једну лепу везу ка реци од које су нас одсекли којекакви "стручњаци".
 
imamo jednu parcelu koju smo koliko toliko cisto prodali, uzeli debele pare, ogranicili i uslovili investitora, on nas istrpeo i ispostovao i sad ajmo kuku lele "pa gde bas tu oce tog monstruma na srede vizure, meni ispred nosa, ej, ma to oni meni namerno, pa kako TO detetu da objasnim, ma mi smo sljam kad to sebi dozvoljavamo... " nismo bre sljam zbog toga, mi smo sljam sto npr dozvoljavamo da se na hotel moskvu vec 60 godina naslanjaju dve razvaline i to smeta i o otme misli nas desetak na ovom forumu.. a onda jednog dana kada neko budeo dosao sa idejom, vizijom i novcem da na tom mestu realizuje tu svoju ideju i viziju (ma kakva ona bila) dici ce se kuka i motika, povredjena i unizena sto ce neko da im uskrati njihovo pravo da tu vide zazidanu apoteku
 
Zahuktalost diskusije me navodi na to da ubacimo na temu mogucnost glasanja da li ste za izgradnju objekta o kome govorimo.
 
vucko":3jn7s6io je napisao(la):
Zahuktalost diskusije me navodi na to da ubacimo na temu mogucnost glasanja da li ste za izgradnju objekta o kome govorimo.

ja sam evo protiv ovoga jer mi je suvise kompromisno i zbudzeno i, kao sto rekoh, ja bih tu voleo da vidim neku kulu.. moras priznati da je to dijametralno suprotan stav od nekoga ko se protivi izgradnji jer zeli da vidi samo i iskljucivo borcansko siprazije. valjda smo nesto naucili iz primera ankete o beton hali, lose postavljeno pitanje i ponudjeni odgovori kao rezultat mogu dati bas iskrivljenu sliku stvarnog stanja.

nego.. evo ja predlazem drugu anketu - da li ste za rusenje palate usce jer narusava pogled na sest kaplara?

ako mozemo ovima da zabranimo izgradnju u ovoj fazi projekta, mozemo i ovima da rusimo.. kazemo lepo i jednima i drugima, jbg, predomislili smo se, vaznije su nam vizure, steta vasih para, puj pike ne vazi...
 
Vrh