Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Најчешће коришћена замерка је: "Такве локације морају на конкурс".

И? Да ли то значи да бисмо добили боље решење? Ја не мислим тако. Вероватно бисмо добили лошије, јер, на конкурсима у корумпираним државама светски познати бирои попут Захе Хадид ни не учествују. Архитекти таквог ранга добијају ексклузивне пројекте и не бакћу се конкурсима за које знају да о њиховим резултатима одлучује полусвет.

Заха Хадид је један од најоригиналнијих архитеката данашњице која је позната по томе што максимално поштује локацију, и пројектује изузетно велике јавне просторе на својим пројектима. Боље не бисмо добили.

То се уосталом види и на овом пројекту. У односу на 99% пројеката по Београду, зелене површине заузимају лепу површину, централни коридор кроз комплекс је јавног карактера, и спаја пешачки директно Калемегдан и СЦ 25. мај. Исти коридор је постављен тако да чува једине визуре које и постоје. Са окретнице 79 ка кули, и са Калемегдана према објекту СЦ 25. мај. Такође, оно што је мени јако битно, нема надземних одвратних паркинг места. Коначно.

Оно што се мени не свиђа је што је објекат базена заклоњен, јер ми је далеко лепши део комплекса од оног чардака, али шта је ту је.

Велики притисак јавности у предходном периоду за резултат је добио одустајање од предходног пројекта и ангажовање Захе Хадид. Настави ли се неоправдани крсташки рат, Грк ће увидети да нема поенте да троши енормна средства на јако скупу верзију пројекта, што Захини објекти и јесу, и добићемо неко срање. Стога, навалите народе на примедбе.
 
Није мени проблем ни његова скупоћа ни модерност, него његови габарити, што се види у погледу са Калемегдана. Када је продата локација, речено је да може да се гради од 4 до 8 спратова. И то 8 само у делу према Тадеуша Коћушка.
 
Evo i teksta sa eKapije. Manje-više je sve isto kao i u tekstovima iz "Novosti" i "Politike" (čak su i rendere uzeli odatle), ali prenosim ga čisto arhive radi:

11. 10. 2012.| 12:18
Fabrika "Beka" postaje luksuzni hotel - Grčka "Lamda" ulaže 200 mil EUR u multifunkcionalni kompleks pored Dunava podno Kalemegdana
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sve je izvesnije da će Beograd dobiti luksuzni turistički kompleks vredan 200 mil EUR. Dugo najavljivani projekat grčkog investitora na mestu zgrade "Beka" mogao bi uskoro da zaživi. U jednom od najlepših delova prestonice u podnožju Beogradske tvrđave, "Lamda development" ne odustaje od planova da izgradi multifunkcionalni kompleks, potvrđeno je "eKapiji" u toj kompaniji.

- Ovaj jedinstveni kompleks biće izgrađen u ulici Vojvode Bojovića 6-8 na mestu nekadašnje tekstilne fabrike "Beko". Ekskluzivni kompleks prostiraće se na 94.000 kvadratnih metara i činiće ga rezidencijalni, komercijalni deo, poslovni prostor, kao i hotel sa 5 zvezdica – navode u kompaniji "Lamda".

Kompleks će biti pozicioniran na 3,3 ha između Kalemegdana i Sportskog centra "25. maj" i povezaće grad i reku.

- Ovaj projekat će oživeti izuzetno važan, ali sada zanemaren deo grada. Kompleks će postati novi urbani centar grada, uzbudljiva destinacija, u kojoj će biti mesta za različite sadržaje - udoban život, poslovne aktivnosti i nove, turizam, šoping, šetnju, odmor i uživanje – kažu u komapniji "Lamda".

Grčka komapnija angažovala je Zahu Hadid, čime će Beograd, ako se obistine najave investitora, biti prvi grad u ovom delu Evrope koji će moći da se pohvali građevinama sa potpisom slavne arhitektkinje.

- Ovaj projekat će staviti Beograd na svetsku mapu, imajući u vidu da jedan od najpoznatijih arhitekata današnjice potpisuje master plan projekta. Ovaj kompleks će uspostaviti nove standarde na srpskom tržištu kada je reč o arhitekturi i izgradnji a projekat zadovoljava i najviše standarde "zelene gradnje". Sigurni smo da će kompleks postati novo obeležje Beograda, koju će svakodnevno posećivati veliki broj turista i svi oni koji žele da uživaju u viziji čuvene Zahe Hadid – kažu za naš portal iz "Lamda development".

U kompaniji ističu da će projekat imati veliki uticaj na srpsku ekonomiju jer će privući investicije lokalnih i stranih poslovnih ljudi zainteresovanih da kupe nekretnine na atraktivnoj lokaciji, turiste i poslovne ljude, i što je najvažnije, obezbediće oko 1.000 novih radnih mesta.

Od 8. oktobra je na javnom uvidu urbanistički projekat. Prostor na kojem bi ovaj kompleks bio izgrađen pripada Beogradskoj tvrđavi i deo je spomenika kulture od izuzetnog značaja za državu.

Iz grčke kompanije potvrđuju da je projekat potpuno u skladu sa domaćim propisima i regulativama, a sve sugestije Zavoda za zaštitu spomenika kulture uvrštene su u finalno rešenje.

"Lamda development" je obezbedila lokaciju na kojoj će biti izgrađen kompleks još 2007. za šta je platila 55,8 mil EUR. Da li će ovaj kompleks postati novo obeležje Beograda zavisi od rešavanja problema sa administracijom nastale posle kupovine fabrike "Beko" u stečaju.

U kompaniji "Lamda development" kažu da su jedini vlasnici i nosioci projekta, ali ne mogu da preciziraju kada će početi izgradnja kompleksa.

Izvor: eKapija
 
ekapija je u svo tekstu zaboravila da spomene i da ce ovo biti prvi obekat na celoj planeti koji ce da se morfuje. parnim danima ce izgledati kao na renderu 1 onda ce nocu da se zatalasa i neparnog dana osvanuce kao na renderu 2.

ja sam se bas radovao ovome i nadao se... ono sto vidim me skroz zbunilo, sem imena zahe hadid sve u vezi ovog projekta, od arhitektonskog resenja do konfuzije oko rendera i same javne prezentacije sa listovima a4 formata,.... me je bas osamarilo i vratilo u realnost.
 
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 8472_n.jpg

na ovoj lokaciji ??? hmmm... ovo bi super leglo u SA negde do gazele, ali pored tvrdjave meni licno se ne svidja.
Mozda kada bi deo prema savi bio manjih gabarita i spratnosti a ovaj blize Dorcolu bi mogao biti veci i vislji.

EDIT:
Gle ja modifikujem projekat. Blesav, hahahahha :D :bash:
 
I ja cenim zalene prostore i sklanjanje garaznih mesta ali mi se resenje prikazano ranije puno vise svidja od ovoga koje me asocira na leptira presecenog po sredini. Ja iskreno ne znam ni za jedan projekat Zahe Hadid koji me oborio s nogu. Da, to sve deluje moderno a-la swatch ili i-phone ali ja tu u biti vidim vise zakrivljenosti i "interesantnosti" radi njih samih nego estetike ili nekakve funkcije/funkcionalnosti. Na ovim novijim/detaljnijim renderima mi takodje smeta tretman te stare zgrade (Beko ili Vojni institut?) koju je postenije bilo srusiti.

Ako su mislili da tu dovode nekoga (sto mozda nije lose, pogotovo s obzirom na nasa iskustva sa konkursima), ovo mesto vapi za Portugalcima. Mozda cak i kortenom :)
 
[ciganski vlažni snovi]Ne mogu Portugalci! Oni su rezervisani za novu Marakanu![/ciganski vlažni snovi]

edit - tekstić iz "Danasa" sa primedbama civilnog sektora:

Na Beogradskoj tvrđavi uskoro će se graditi hotelsko-stambeni kompleks
Luksuzni hotel ispod Kalemegdana
AUTOR: B. KAROVIĆ
Na Kalemagdanu kod Zoo-vrta uskoro će početi gradnja prestižnog hotelsko-stambenog kompleksa. Naime, na mestu nekadašnje zgrade „Beka“ izgradiće se multifunkcionalni kompleks, koji će zauzeti površinu od oko 94.000 kvadratnih metara, na kom će se naći hotel sa pet zvezdica, kao i rezidencijalni, komercijalni i poslovni prostor. U ovu namenu biće uloženo oko 200 miliona evra, a posebno je zanimljivo da je za ovaj projekat angažovan arhitektonski biro svetski poznate Zahe Hadid.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Javna prezentacija projekta je od utorka otvorena u Gradskoj upravi i svi zainteresovani mogu da imaju uvid do 16. oktobra.

Investitor će, nakon usvajanja urbanističkog projekta, početi sa pribavljanjem dozvola za gradnju.

Sa druge strane, kako je Danas ranije pisao, predstavnici Inicijative „Ko gradi grad“, te arhitekta Aleksandra Banović, ranije su upozoravali da će gradnja hotelsko-stambenog kompleksa narušiti ambijentalnu celinu Beogradske tvrđave. Oni su tada ocenili da su Izmene Plana detaljne regulacije za takozvani blok „Beko“ napravljene i usvojene bez javne debate, te da su po strani ostala i mišljenja stručnjaka koji smatraju da je nedopustiva izgradnja koja bi zaklonila tvrđavu.

Marko Aksentijević iz Inicijative podsetio je svojevremeno za naš list da je modna konfekcija „Beko“ otišla u stečaj i da je svojevremeno formiran odbor poverilaca u kome nisu bili predstavnici radnika, zatim je taj odbor prodao fabričku zgradu i krug, kao nekretninu, firmi „Property Divelopment“, koju je osnovala grčka firma „Lambda divelopment“.

- Kako Detaljni urbanistički plan Kalemegdan iz 1969, na datoj lokaciji, ne dozvoljava izgradnju rezidencijalno-hotelsko-trgovinskog kompleksa, „Property Divelopmen“, posle kupovine zgrade fabrike i okruženja, pokrenuo je inicijativu za izradu Plana detaljne regulacije i za izradu plana angažuju Centar za planiranje urbanog razvoja (CEP), s idejom da se plan uradi samo za blok „Beko“, a ne za ceo Kalemegdan, što predstavlja brutalno parcelisanje jedne ambijentalne celine koja se oduvek sagledavala kao celina. Grad u tome nije video problem i odobrio je izradu plana - naveo je Aksentijević.

Podsetimo, gradski parlament je 9. marta ove godine usvojio novi Plan detaljne regulacije, koji izuzima blok „Beko“ iz konceptualizacije šireg područja Kalemegdana i koji omogućava investitoru da uđe u postupak dobijanja građevinske dozvole za izgradnju planiranog kompleksa.

Izvor: Danas
 
Projekat od ovakvog znacaja za grad, predvidjen da se gradi na mestu od takvog znacaja za kulturu, istoriju i ukupni imidz grada, jednostavno ne sme da bude izlozen "radnim danima od 9 do 15" u hodniku nekog mracnog podruma gradske uprave. Pa, ko slucajno uopste sazna da se je tako nesto u toku, ko zatim moze da izadje sa posla, taj ce imati sumnjivu priliku da cupka u hodniku pokusavajuci da za pola sata vidi i shvati sta se nalazi na minijaturnim reprintima ogromnih planova. I iako bi bilo trivijalno uploudovati sve ovo na bilo koji sajt, jer ionako vec postoji u elektronskom obliku, to se nikada ne dogadja. Nemoguce je oteti se utisku da citav smisao ovog pristupa i jeste u tome da se sto manje "talasa" tako sto ce se "javni uvid" javnosti otezati na svaki dozvoljeni nacin.

Zbog toga sam morao da odem da vidim kako sve to izgleda, a zatim i prosetao obalom Dunava.

Na ovoj adresi imate snimke, ponekad sa detaljima, svakog papira koji je u tom podrumu bio izlozen na panelu (kliknite na zum).

http://photobucket.com/KompBeko

IMG_2503_resize.jpg

( Na gornjoj slici kamera gleda sa Dunavske obale, desno je Savska, a pravo je tvrdjava. )

Projekat je ne samo moderan i lep, nego se i na citavom nizu detalja vidi sa kakvom je paznjom radjen. Zbog toga je izgleda jedina prava kontraverza u kojoj ce meri nesto ovakvo pokvariti vizuru i dozivljaj tvrdjave. Ovo sto sledi je pokusaj male analize sta mozemo ocekivati u tom pogledu.

Po Guglu je nivo zemljista unutar zidina tvrdjave oko 114 metara. Novi objekat najblizi reci Savi ima (gle cuda!) najvisi tacku takodje 114m (to je leva strana, "rep" polukruznog objekta koji je skroz desno na gornjoj slici), pri cemu je njegova tacka najbliza Savi nesto niza. Ocigledno je postojalo zadato ogranicenje da se ne ide vise od tvrdjave. Medjutim, problem je sto je ovaj objekat, u zavisnosti od toga odakle se gleda, blizi posmatracu koji stoji na obali, pa ce proporcionalno tome izgledati visi. Zgrada Beka ima prizemlje i tri sprata. Bice rekonstruisana tako da ce ostati u slicnim gabaritima iako ce imati sest spratova. Posto su fabricki spratovi visoki, svaki ce biti podeljen na dva. Buduci da se ona sada moze videti, mozemo je upotrebiti za procenu vidljivosti buduceg objekta, pri cemu treba uzeti u obzir da polukruzni objekt dolazi isrped nje, a ima istu visinu. Spolja vidljivi materijal je beton i staklo. Trenutne vizure izgledaju ovako:

Zgrada Beka.

IMG_2449.jpg

IMG_2451_resize.jpg

IMG_2457_resize.jpg


Pogled sa kraja te ulice, kod tramvajske okretnice (kombinacija dve slike).

IMG_2465-2466-711.jpg


Pocetak 25. Maja, kod podvoznjaka, je najkriticnija tacka. Zgrada ce skoro potpuno pokrivati tvrdjavu, mada je ucinjen herojski napor da se u sred placa ostavi siroki koridor koji omogucuje pogled na deo oko kule, kao i obrnuto, sa zidina na Dunav. Sa druge strane, sa tog mesta se tvrdjava vidi jedino sa duzine od oko 10 metra, tj sa ulice koja vodi iz podvoznjaka. Tvrdjava je nevidljiva i pre i posle toga.

IMG_2534_resize.jpg

IMG_2536_resize.jpg


Iduci ka uscu, tvrdjava se ne vidi uopste. Zaklanjaju je zgrade sportskog centra i teniski tereni. Vrh Beka medjutim proviruje tu i tamo, sto znaci da ce vrhovi novog poslovnog centra takodje biti vidljivi, u nesto vecoj meri. Ovde nema problema sa novom zgradom.

Kada se prodju teniski tereni, tvrdjava je i dalje nevidljiva. Sada je zaklanja visoko drvece koje raste sa obe strane stadiona i ulice. Strelicama su oznaceni vrh Beka i delic tvdjave koji proviruje kroz drvece. I ovde nova zgrada ne pravi problem.

IMG_2545.jpg


Tvrdjava postaje vidljiva tek kada se dodje do Nebojsine kule. Medjutim, sada je vec lokacija placa sa novim kompleksom otisla prilicno u levu stranu, pa je rastojanje do zidina tvrdjave i do najblizeg objekta kompleksa otprike isto. To znaci da ce vizuelno vrh ovog objekta biti u istom nivou kao i nivo zidina tvrdjave. Kako to izgleda vidi se na ove dve panoramske slike. Geometrija je izlomljena jer pokrivaju vidni ugao od skoro 150 stepeni.

I_2557_6_5_711.jpg


A ovo je pogled u pravcu koji je pod 90 stepeni u odnosu na pogled sa prethodne slike. Takodje panoramski sa velikm vidnim uglom, tj i reka i tvrdjava su mnogo vise na levo i desno nego sto to ovde izgleda. U daljini se vidi nekoliko redova drveca koja su ranije ometala pogled.

I_2560_2561_2562_711.jpg


I na kraju, da bi se videli opisani uglovi posmatranja i postojece prepreke, evo kako sve to izgleda na aero snimku. Ucrtao sam oblike zgrada, a zutim su oznacena jedina mesta sa kojih se istovremeno vidi i tvrdjava i hotelsko-poslovni centar.

Kalemigdan-Beko1.jpg


Ostaje nejasno kako se ovo uklapa posmatrano sa reka, posto drvece manje zaklanja kompleks. Takodje, po suncanom danu bi problem mogao biti prejaka refleksija svetlosti sa stakla i betona koja odvlaci paznju od tvrdjave, a nocu sukob neonske svetlosti centra i zute zivine svetlosti reflektora sa zidina. Medjutim treba uzeti u obzir da on gledan sa obala tek malo proviruje iznad drveca, pa je pitanje ima li to veceg znacaja. Na donjem Kalemegdanu takodje ima puno drveca pa je situcija slicna, ako se gleda odatle. Naravno, svi opisani vidici bi se lako mogli promeniti ako se jednog dana ukloni pruga a cela oblast potpuno rekonstruise.

Sve u svemu, nije tako lose kao sto sam mislio da ce biti. Sto vise razmisljam izgleda mi sve bolje. Lose je sto su uzeli blok koji prirodno pripada zelenom pojasu pored tvrdjave i reke. Medjutim, znajuci da je realnija alternativa neka druga i mnogo gora zgrada, a ne zeleni pojas, onda je ipak mnogo bolje ovo nego bilo sta sto bi se razumno moglo ocekivati od nasih politicara, tajkuna i urbanista.
 
Svaka čast na postu.

Imali smo i pre ovoga neku dikusiju o pogledima sa Dunava i tada sam rekao upravo ovo što si ilustrovao. Pogled na tvrdjavu se objektima na ovoj lokaciji zaklanja samo kod dela izlaska iz podvožnjaka(a ovde je čak i to pokušano da se ispravi). Sa bilo koje druge lokacije tvrdjava se sa reke ne vidi(do kule Nebojša).

Moram priznati da mi i dalje nije jasno oko čega je polemika. Jel ti što pljuju po novinama ikad prodju rekom tuda.
 
Što više gledam projekat, sve mi se više sviđa, prosto je fantastičan i toliko može da doprinese. Ako se ovo ikada izgradi trebalo bi horski da pevamo od sreće...

Jedini problem vidim u ogromnoj količini komercijalnog prostora. Hoteli i rezidencijalni objekti lako mogu da se iskoriste, jer za stanovima vlada potražnja, i tu cena može puno da učini, a hotele može da popuni kongresni i city turizam, ali komercijalnog prostora u narednih 10 godina će jednostavno biti previše. To će ne samo uneti dodatni problem na tržište, već ubiti potencijalne projekte u budućnosti.

Ima li neko podatke o predviđenoj kvadraturi? Ovako na slikama deluje izuzetno puno.
 
Meni licno ne smeta nedostatak pogleda sa obale na tvrdjavu vec to sto se vise sa zidina nece videti dunavski cvet i taj deo keja...
 
Zuma, umesto plusa "Pobednik" za izuzetan doprinos forumu :pob:

Ovo je verovatno Zahin projekat koji mi se najvise svidja, mozda ima necaga sto nisam video da bi mi se vise dopalo, no sumnjam.

ALI, imam zestoke zamerke na tretman "Beka" koga je bolje i postenije srusiti nego ovako tretirati. Smeta mi i blaga naguranost objekata iza Beka, no i kad ZH projektuje i dalje vaze ekonomski zakoni i zelje investitora :) .

I dalje mislim da ovo mesto vapi za nekim "portugalskim" resenjem, a i taj pristup bi verovatno bio obzirniji prema staroj industrijskoj arhitekturi "Beka".
 
Zuma":ej7l50g6 je napisao(la):
IMG_2503_resize.jpg

( Na gornjoj slici kamera gleda sa Dunavske obale, desno je Savska, a pravo je tvrdjava. )

zuma, hvala za reportazu

meni je ovaj render posebno zanimljiv zbog zoo vrta. iskreno se nadam da ce sledeci korak u sredjivanju ovog dela grada biti preseljenje zoo vrta koji bukvalno preseca kalemegdanski park na dva dela. ako cemo izgradnjom beko projekta izgubiti blok oko beka kao javni prostor (koji to uzgred nikad nije ni bio) preseljenjem zoo vrta bi dobili najbolju i najdirektniju vezu donjeg dorcola i prostora oko nebojsine kule te jednu prirodnu celinu. zagovornici zoo vrta u centru gradu moraju da priznaju da je prostor vrta jedini ogradjeni, nodustupni, prostor u celom parku i ovu cinjenicu smatram mnogo bitnijom od toga sta se vidi sa izlaza iz podvoznjak a da ne spominjem da slonovi i lavovi zive iznad ko zna kokvih arhoeloskih nalaza. cenim da je npr turisticki potencijal rimskih iskopina veci od medveda u kavezu.

beko blok je kontra teg trouglastog bloka na kosancicevom vencu sa kojim ce cinit neki "urbani ram parka". lepo bi bilo da na jednom kraju (kosancicu) sacuvamo tradicionalno a da drugi (beko) bude nesto novo i progresivno.
 
Доста је било мутних слика!

th_65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8_120914_560_view_01_day.jpg


th_65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8_120914_560_view_08_day.jpg


th_65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8_120914_560_view_plan.jpg


th_65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8_120914_560_view_07_day.jpg


th_65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8_120914_560_view_03_winter.jpg


th_65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8_120914_560_photomontage_01.jpg



http://www.zaha-hadid.com/archive :pob:

Клик на слику за већу резолуцију. Тек сада видим неке детаље и како ће бекова зграда бити добра. :gobb:
 
GOJE":pv383rvy je napisao(la):
Ima li neko podatke o predviđenoj kvadraturi? Ovako na slikama deluje izuzetno puno.

Neke podatke imas u albumu slika sa javnog uvida koji sam postavio na http://photobucket.com/KompBeko. Slike su kvalitetnije od prvih koje ste postavili i prikazuju sve sto je na panelu bio izlozeno. Evo tog dela i ovde:

IMG_2520.jpg

IMG_2521.jpg
 
Interesantno je da je na vizuelizacijama ostavljena pruga (vise koloseka, cak se i pakirani vagoni vide), ali je zato zooloski vrt "izmesten".
 
@ Zuma

Хвала на овако детаљној и озбиљној репортажи која показује осталима на који начин треба да функционише овај форум. :pob:

Похвално је такође што си прво обишао локацију и сагледао је па тек онда коментарисао, што се доста ретко среће.

Овом репортажом је уз илустроване доказе коначно дефинитивно пала та надувана прича о визурама. Ко жели да види све то са реке, можемо заједно да резервишемо крстарење на ресторан броду које се обавља сваки дан до 30 новембра.

razgradjevinar":n7jwxc8r je napisao(la):
beko blok je kontra teg trouglastog bloka na kosancicevom vencu sa kojim ce cinit neki "urbani ram parka". lepo bi bilo da na jednom kraju (kosancicu) sacuvamo tradicionalno a da drugi (beko) bude nesto novo i progresivno.
Шмекерски. :kk:
 
Hvala Delija na dodatnim renderima jos par komada u vecoj rezoluciji od ponedeljka.

Imam utisak da se investitor tj arhitekta po nalogu investitora toliko potrudio da projekat ispostuje trnuku inace nepostojece vizure o kojoj se prica, a da je napravio kompromis sa frontalnim delom gledano sa reke koji je delom odsecen i ne prati skroz liniju objekta. Takodje jasno se vide ulazi za podzemne nivoe i garaze kao i lepo definisan sredisnji pesacki deo.

I od mene velika pohvala i hvala za Zumu na slikovitom prikazu nepostojecih vizura ka cosku kalemegdana i puskarnici.
 
Зума, плусићћћ :kk:

Ако и саграде овај комплекс, убудуће ћу увек овде резервисати хотел мојим пословним партнерима из иностранства. Ионако их увек кад дођу у Београд, одведем на Калемегдан и наравно у "Калемегданску терасу".

На жалост Фотобукет неће да ради:

We're sorry, we cannot find the page you requested.
Please check the URL for correct spelling and capitalization.

We thank you for your patience. If you have any questions, please visit us at photobucket.com or contact your Photobucket team. We are here to help.
 
Hvala Zumo za trud.

Ja bih voleo da vidim još neku "živu" animaciju, u pokretu, iz ugla posmatrača sa Dunava i sa Dunavskog keja.
Projekat ostavlja "rupu" u pogledu na tvrđavu - tačno, ali koliko sam ja shvatio - argument je da se zaklanja silueta tvrđave i grebena podizanem nove zgrade.
Opet, "Beko" je taj koji u startu "kvari" pogled sa 25.maja, ali sa druge strane, silueta tvrđave je niska kada se gleda sa te strane.

Ja bih celu priču o vizurama malo okrenuo - ne bih voleo da se Kalemegdana vidi ovo

IMG_2505.jpg


A još manje uveče, kada se popale sva svetla.
Ja sam ljubitelj rustičnog i mirnog Kalemegdana i širokog pogleda sa tvrđave na reke.

Ali, dobro.

Ima jedna druga stvar koju niko ne spominje - saobraćaj.
Priča se o vizurama i o modernosti rešenja, ali se ne priča o praktičnom aspektu - pre svega za nas koji tamo nećemo kupovati stanove, odsedati u hotelu, raditi u nekim kancelarijama.

Ponavlja se situacija da se blok između zatečenih ulica "daje" investitoru i arhitekti da ga popune po želji, do poslednjeg kvadratnog metra.
Pričam o postojećoj nakardanoj raskrsnici Dunavske i Bulevara vojvode Bojovića, o Bulevaru vojvode Bojovića koji neprirodno zaobilazi plac Beka, o krivinama i nedovoljno širokm ulicama oko ovako jednog velikog kompleksa.

th_65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8_120914_560_view_plan.jpg


Jednostavno, neprihvatljivo je da se jedan ovakav kompleks pravi na takvoj raskrsnici, da se zbog naplaćivanja fenomenanlnog pogleda na tvrđavu i ušće pravi saobraćajni haos sa uvećanjim (bolje rečeno umnoženim) saobraćajem oko kompleksa. Ovo nije problem arhitekte komplesa, ovo je problem nas i naše gradske uprave i urbanista.
Sve ovo me podseća na sitaciju kod Airport Cityja gde takođe nije prvo rešeno povezivanje dve paralelne i široke ulice - Omladinskih brigada i Tošinog bunara produženjem Đorđa Stanojevića. I tada je investitoru dato kompletno zemljište između postojećih ulica, bez uređenja ili bar rezervisanja prostora za kompletiranje neophodne infrastrukture, koja je na kraju i u interesu investitora, i zakupaca, korisnika okolnih placeva i svih onih koju samo prolaze pored kompleksa.
Sad imamo haos direktno generisan od strane nesposobne/korumpirane uprave (kako kod).

I ovde je jedan od objekata tik do ulice i raskrnice - jasno, jer mu je pogled sa prozora na tvrđavu i reke glavni adut u kojem je i ceo smisao investicije. Ako bi se isprojektovala nova raskrnica i trasa Dunavske bez okuke kod Gaučosa, što je na kraju u interesu nas građana ali i korisnika budućeg kompleksa - ceo projekat bi ispao potpuno drugačije, jer bi sama osnova placa imala drugačiji oblik.

I druga stvar - strana prema Tadeuša Košćuška kod podvožnjaka - trebalo je odmah da obezbede i da se prošire i plac između "Drapšina i pruge" na kojem se nalaze barake. Jer - barake će morati da se isele (jednostavno, nije im mesto tik ispod ovakvog objekta) a onda bi ostao prazan plac - ili bi se gradilo nešto što bi zaklonilonovoizgrađeni objekat, li bi ostalo neiskorišćeno parče zemlje koje je moglo da se uklkuči u kompleks.
 
Kad se pojavio onaj stari render izgledalo mi je preglomazno i suviše napadno za ovu lokaciju, ali je asociralo na veliki brod ili kap vode što odgovara lokaciji i izgledalo je dosta originalno. Za to prvo rešenje se pojavio samo jedan render i to iz ptičje perspektive i ne znam kako bi to izgledalo kad se gleda sa pozicija sa kojih bi se najčešće gledalo. Kad sam prvi put video ove nove rendere više su mi se svideli od starog, izgledaju mi prikladnije i manje napadno, više se poštuju vizure mada je izgubljen taj efekat broda i izgleda rasplinutije. Dobro je što osim što je sačuvan pogled sa tvrđave prema 25. maju i od 25. maja prema tvrđavi, postojaće i javna površina koja povezuje Donji grad i 25. maj tako da je napravljeno neko kompromisno rešenje sa onim planovima da sve to bude park.
Primećujem da ni na jednom od ovih rendera nije prikazana fasada zgrade Beka prema ulici. Malo mi se ne sviđaju drastične izmene na ovoj zgradi do neprepoznatljivosti. Ako se zgrada čuva onda valjda treba da zadrži neke karakteristične elemente originalnog izgleda, inače bi mogla da se ruši pa da se projektuje kao da je nikad nije ni bilo. Ne znam da li će se prema ulici zadržati nešto od sadašnje fasade, vidim da je krov potpuno drukčiji.
 
Kad vidim neke komentare odmah se javi ona ,,Rdjavom k i dlaka smeta'', ovo je odlican projekat. Uostalom prosetajte malo i osetite prostor pa onda komentarisite. Mnogo smo nesto izbirljivi. Najgluplje su ideje da se ovde ili u trouglastom bloku sa druge strane posadi park. Ja sam prvi za brdo novih parkova ali tamo gde su potrebni a ne gde ih vec ima dovoljno. Park bi dobro legao umesto fudbalskih terena i kad bi se skladnim pasarelama preko Dunavske spojio sa Bekom. Samo ljubitelji Montevidea mogu da vide neku vrednost tih terena na takvoj lokaciji. Evo pogledajte poslednju sliku pa prosudite.
 
Jos kada se preseli ZOO i nj. mesto revitalizuje spustice se Silikonska dolina i ola eto živog novog epicentra grada
 
Vrh