Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

relja":1sp3nn50 je napisao(la):
Uklapanje po suprotnosti je jedno, ovo je pre osvajanje prostora uz nameru da se ljudi vremenom naviknu i pomire da se sa mesta sa nekada širokim i divnim pogledom sada prvo zapaža - masivna betonsko-staklena zgrada.

Jooo, kamo sreće da je betonsko-staklena, nego će verovatno fasada biti od nekih alu-panela. Nikad mi nećemo videti te materijale koji se sada koriste za savremene zgrade po Evropi :(
 
Pocinjem sam sebe da vidim kao podeljenu licnost. Argumenti mi padaju na pamet u parovima, i uvek su suprotni jedan drugome :)

Sa jedne strane treba razumeti da profesionalni politicari i urbanisti grupe kao sto je ova na Beobuildu posmatraju kao amatere-romaticare koji ne shvataju da primarni kriterijum nazalost nije kvalitet nekog resenja nego njegova finansijska odrzivost. Grad je preduzece koje mora da zaradjuje da bi prezivelo. Potpuno je nebitno da li je neka stvar potrebna, ako nema para onda je jednostavno nema, bez obzira koliko vam trebala. Grad prodaje prostor i infrastukturu i zivi od toga. Ako su oni kvalitetni, onda na trzistu postizu dobru cenu, a grad od tog profita sam sebe odrzava i gradi, da bi postao tacno onakav kakva mu je produktivnost. Metropola ili smetliste. Zbog toga povremeno morate zrtvovati nesto sto vam je vazno, da bi na racun toga sacuvali nesto jos vaznije. Ovaj kriterijum vazi svuda, a kod nas imamo i dve otezavajuce okolnosti: da para vise uopste nema, a da ce se politicari cuvati da prodju kao Dilas koji je zbog cene mosta na Adi postao omiljeni karakter u stripovima. Postalo je vise nego ocigledno da su u drustvu siromaha lepota i imidz grada nepozeljni luksuz, sasvim nezavisno od pitanja da li se na mostu neko "ugradjivao" ili ne.

Zbog toga ce se buduci infrastukturni projekti verovatno uvek raditi samo u sklopu nekog velikog privatnog komerijalnog projekta, pa ce deo sredstava davati grad, a deo privatni investitor. Prlicno je verovatno da su i Zahin projekat i njegova lokacija rezultat jednog takvog poslovnog kompromisa. Ne menja se urbanisticki plan tako lako. Zato je onaj prvi, problematicni blok namerno dobio isturenu poziciju sa koje je vidik jednako sirok kao i sa tvrdjave. Investitor dobija mogucnost da za prostor u njemu razreže ogromnu cenu, i zato postaje voljan da znatan deo svog prostora posveti "rascepljenom" dizajnu, veštačkom jezeru, promenadi, šetalistima i zelenilu. Zbog Zahinog imena, avangardnog i skupog objekta, Grad dobija mogucnost da citava oblast Usca sa jos nedefinisanom Dunavskom obalom pocne da se razvija kao ekskluzivna zona koja ce privuci jos bogatih investitora i skupih objekata. Tek tako postaje nuzno, ali se stvaraju i finansijski uslovi, da se izmesti zoološki vrt, šine i put, a pored Dunavske obale napravi moderna saobracajna magistrala. Tako Beograd najzad, sa povecanim prihodom i jos investitora u zoni obala, dobija realno ostvarljiv plan da se stvarno spusti na reke, a pri tome ima dodatnu dobit potpuno novog imidza grada. Kad se jednog dana pocisti svo ono industrijsko djubre sa Dunavske obale, sa reka ce se videti ocigledno skupa, super moderna, izuvijana zgrada pored prastare tvrdjave, sve zajedno u velikom zelenom pojasu. Sta drugo da pomisli naivni turista nego da je stigao u bogati grad koji istovremeno ceni proslost, a živi u buducnosti. Naravno, naivnih turista koji u lusuznim brodovima putuju rekom nema puno, ali od lepog pogleda i dobro smišljene sugestije uvek ima neke koristi.

Ubedjen sam da ce se prednosti ovog projekta braniti na otprilike ovakav nacin. Koliko su ovako grandiozni planovi realni je, naravno, drugo pitanje, ali da je moguce, jeste moguce.

Nazalost, posle ovako lepe vizije odmah postaje ocigledna i njena ogromna mana. Ako na rekreativnu, eko zonu obale dovedete i druge sadrzaje koji nemaju vezu sa rekreacijom i obalom reke (trzni centar, hotel, privredu, zabavu), i to jos u ovako gigantskom obimu, u zeleni pojas cete dovesti toliko novih ljudi (koji inace ne bi dosli samo zbog njega), da ce te ga potpuno unistiti. Nisam siguran da li ova traka zelenila moze da izdrzi broj ljudi koji staju u 150.000 kvadratnih metara izgradjenog prostora.
 
Ubaceno je glasanje u vezi predlozenog resenja na temu.Opcije su da ili ne.Cisto da imamo jasnu situaciju,ko god da ima komentare nek ih slobodno kaze na ovoj temi.
 
Zuma":302n6tbh je napisao(la):
... a pored Dunavske obale napravi moderna saobracajna magistrala...

Језиво. Да ли постоји место у граду куда ти не би потерао "модерну саобраћајну магистралу" ?
Zuma":302n6tbh je napisao(la):
Nazalost, posle ovako lepe vizije odmah postaje ocigledna i njena ogromna mana. Ako na rekreativnu, eko zonu obale dovedete i druge sadrzaje koji nemaju vezu sa rekreacijom i obalom reke (trzni centar, hotel, privredu, zabavu), i to jos u ovako gigantskom obimu, u zeleni pojas cete dovesti toliko novih ljudi (koji inace ne bi dosli samo zbog njega), da ce te ga potpuno unistiti. Nisam siguran da li ova traka zelenila moze da izdrzi broj ljudi koji staju u 150.000 kvadratnih metara izgradjenog prostora.

Ово једноставно није тачно из више разлога.Ево најочигледнијег - рекреативна еко зона

Дакле не ради се о еко рекреативној зони већ о правој индустријској зони са свим припадајућим садржајима као што су шупе,складишта,колосеци,оронула зграда фабрике...
 
Ljudi polako zastranjujete... Niko nista ne sme da kaze protiv ovog projekta na OVOJ lokaciji ako ne navede sve propuste grada koje svi mi znamo?! Mislim stvarno jel ovo tema o ovoj lokaciji ili treba sada da pricamo i o sljunkarama i brodovima nasukanim, i o skupom Djilasovom mostu i o dimnjaku, kao da na drugim mestima ne pricamo o tome?! Kakva je to argumentacija? Kada vam se jasno pokaze da levo krilo skandalozno dominira kada se gleda sa lokacije najlepseg pogleda u Beogradu trenutno, vi onda krecete o sljunkarama i dimnjacima... Ja to zovem zamena teza i skolski primer licemerja a ne ovo sto vi pripisujete drugima...

Niko na ovom forumu nije rekao nesto pozitivno o sljunkarama i dimnjacima i zato nemate pravo da nekoga nazivate licemernim u tom kontekstu...

ja sam cak i pitao da li postoji tehnicko resenje da toplana u centru nema toliki dimnjak i niko mi nije odgovorio? Jednostavno ne znam kako to funkcionise...
 
Ја својим постовима нисам ишао даље од локације на којој ће се наћи овај објекат.

Лицемерје је када некоме смета ово уместо овога а не смета ово иако се ради о истој проблематици визура на истој локацији али у далеко већим размерама.

И није проблем само у томе.Дакле неко је уложио својих 60 милиона евра и планира да уложи још 200 милиона у остатке индустријске зоне како би то трансформисао у нешто лепо,ново и модерно а нама ни то не ваља. Заборављамо да нам управо овакав концепт треба за Београд или ће у супротном пола његовог центра и најлепшег дела града уз обалу остати довека само пропала индустријска зона а Београд само град који је могао боље.
 
Ne radi se ovde o vrednosti "zapustenog dorcolskog bloka" i "pogledu na borcansko siprazje", radi se o harmoniji, skladu i osecaju da nesto po svojoj nameni, obliku i gabaritu tu ne pripada. 25. maj je odlican primer za to, jer je nenametljiv, pre svega po svojim dimenzijama, pa deluje nepretenciozno, vise kao dekor nego centralni landmark. Sa koje god strane da pogledas, jasno je da se tu jedino park moze uklopiti i sve ostalo je silovanje.

Znam da se ovo mnogima nece svideti, ali po meni je bas most na Adi pravi primer projekta koji unapredjuje gradski ambijent i pravi razliku izmedju palanke i metropole, a ne ovo cudo.
 
25. Мај је све само није ненаметљив. Цела поента тог објекта је управо у супротном. Ако би ти парк подно парка врати инвеститору уложено.Управо Мост на Ади је Београду закуцао епитет паланке на дужи период иако то његова величина и ноћно осветљење вешто скривају. Београд је много више од погледа на један лепи мост.
 
Delija":ka7hmukh je napisao(la):
Zuma":ka7hmukh je napisao(la):
... a pored Dunavske obale napravi moderna saobracajna magistrala...

Језиво. Да ли постоји место у граду куда ти не би потерао "модерну саобраћајну магистралу" ?

Da, upravo ovo mesto - ukoliko pozelim da obala Dunava ostane idustrijsko bespuce iz 18. veka, prepuno stovarista uglja, keramickih plocica i peska, koje opsluzuje mreza zatravnjenih pruga, onda NIKAKO ne bih zeleo da sve to zamenim jednim modernim putem u kome nece biti guzve. Inace ce neko (ne daj boze) pomisliti da se u saobracajnom spicu do srca starog grada moze probiti za manje od jednog sata, pa eventualno i pozeleti da na obali Dunava napravi nesto manje crno od stovarista uglja. A to nikako ne bi zeleli, zar ne?

Delija":ka7hmukh je napisao(la):
Zuma":ka7hmukh je napisao(la):
Nazalost, posle ovako lepe vizije odmah postaje ocigledna i njena ogromna mana. Ako na rekreativnu, eko zonu obale dovedete i druge sadrzaje koji nemaju vezu sa rekreacijom i obalom reke (trzni centar, hotel, privredu, zabavu), i to jos u ovako gigantskom obimu, u zeleni pojas cete dovesti toliko novih ljudi (koji inace ne bi dosli samo zbog njega), da ce te ga potpuno unistiti. Nisam siguran da li ova traka zelenila moze da izdrzi broj ljudi koji staju u 150.000 kvadratnih metara izgradjenog prostora.

Ово једноставно није тачно из више разлога.Ево најочигледнијег - рекреативна еко зона

Дакле не ради се о еко рекреативној зони већ о правој индустријској зони са свим припадајућим садржајима као што су шупе,складишта,колосеци,оронула зграда фабрике...

Ovo je slika placa na kome ce se graditi Zahin kompleks. Kakve to ima veze sa ovim sto sam ja rekao? Pricao sam o situaciji koja ce nastati POSTO se na tom mestu napravi ovaj centar. Dakle, govori se o posledicama po okolinu tog placa, ne o NJEMU. Tu su sada uglavnom izlomljeni betonski blokovi.

Evo jos jednom, upošćeno. Kada izgradjeni kompleks zbog mnoštva sadrzaja nevezanih za obalu reke na ovo mesto dovuce desetine hiljada ljudi koji su dosli da završe posao, na šoping, ili zbog bučne zabave, a ne na ušće, oni nece samo sedeti u kancelarijama niti stalno biti na nogama u šoping centru. Izaci ce na sunce i napraviti piknik na svakom kvadratnom metru trave ispod Kalemegdana. Desice se neka varjanta onoga sto se citavo leto desavalo ispred tržnog centra Ušće. Pored stotina taksista koji ulicu zauzimaju u nekoliko redova, citavih reka ljudi koji izlaze i ulaze, prodavaca krpica koji ih cekaju u prolazu, betonskog platoa koji je pretvoren u forum za klince, na kraju je neko shvatio da tamo postoji i lep travnjak koji jos nije komercijalizovan, vec onako, bez veze, samo tamo leži i ne zarađuje za svoje zalivanje. Ubrzo su ga nasuli peskom i napravili "Naxi Plažu". Ovako:

Naxi-plaza-ispred-Usce-shopping-centra-803.jpg


Tako smo mogli da slusamo i vidimo: amatersko takmicenje u sambi, karaoke binu, simuliranu plazu, prodavnice koka-kole, odbojku na pesku, prostor za tusiranje ... Da li stvarno zelis da se ovo desi i sa prostorom ispod Kalemegdana? Cak i ako postoje stroge formalne zastite od ovakve zloupotrebe zelenog pojasa, nista se ne moze uraditi ako takav prostor po broju skupljenih ljudi postane nalik stadionu ili koncertnom prostoru na Uscu kod "Vecne Vatre". Dovoljno je dovesti mnogo ljudi koji tu nisu dosli zato sto cene takav zeleni prostor, vec su dosli u trzni centar "Zaha", a ispred njega slucajno postoji siroko polje pogodno za zezanje. Ne sme se na ovakav nacin menjati urbanisticka namena prostora.
 
Feanor":2zwe4qeg je napisao(la):
Kada vam se jasno pokaze da levo krilo skandalozno dominira kada se gleda sa lokacije najlepseg pogleda u Beogradu trenutno...

"skandalozno dominira" i ti nam to jasno pokazao :)

sjajno
 
Zuma":3k6pvado je napisao(la):
Sa jedne strane treba razumeti da profesionalni politicari i urbanisti grupe kao sto je ova na Beobuildu posmatraju kao amatere-romaticare koji ne shvataju da primarni kriterijum nazalost nije kvalitet nekog resenja nego njegova finansijska odrzivost. Grad je preduzece koje mora da zaradjuje da bi prezivelo. Potpuno je nebitno da li je neka stvar potrebna, ako nema para onda je jednostavno nema, bez obzira koliko vam trebala. Grad prodaje prostor i infrastukturu i zivi od toga. Ako su oni kvalitetni, onda na trzistu postizu dobru cenu, a grad od tog profita sam sebe odrzava i gradi, da bi postao tacno onakav kakva mu je produktivnost. Metropola ili smetliste. Zbog toga povremeno morate zrtvovati nesto sto vam je vazno, da bi na racun toga sacuvali nesto jos vaznije. Ovaj kriterijum vazi svuda, a kod nas imamo i dve otezavajuce okolnosti: da para vise uopste nema, a da ce se politicari cuvati da prodju kao Dilas koji je zbog cene mosta na Adi postao omiljeni karakter u stripovima. Postalo je vise nego ocigledno da su u drustvu siromaha lepota i imidz grada nepozeljni luksuz, sasvim nezavisno od pitanja da li se na mostu neko "ugradjivao" ili ne.

Ovo zvuči kao da se sada okrećeš strani tih političara i pokušavaš da nađeš izgovor za cenu Mosta na Adi, te opravdaš izgradnju ovog objekta kao finansijski beneficijalnog. Nemoj molim te. Svi dobro znamo da u ovom gradu ima puno šansi na kojima isti može da zarađuje, a to se ne čini. Jedna zgrada manje-više, nećemo propasti. Pogotovu ako je ta zgrada podno najznačajnijeg srpskog spomenika.

Pored toga, ako je investitor zaista dosledan svojoj želji da uloži u izgradnju u Beogradu, prihvatiće i kompromis izmene urbanističkog projekta. Osim ako isti investitor ne mlatara povećim svotama parica obilazeći zavode i sekretarijate...

Zuma":3k6pvado je napisao(la):
Ne sme se na ovakav nacin menjati urbanisticka namena prostora.

Amin, i naveo si odličan primer!
 
Zuma":3e9vnam7 je napisao(la):
Delija":3e9vnam7 je napisao(la):
Zuma":3e9vnam7 je napisao(la):
Nazalost, posle ovako lepe vizije odmah postaje ocigledna i njena ogromna mana. Ako na rekreativnu, eko zonu obale dovedete i druge sadrzaje koji nemaju vezu sa rekreacijom i obalom reke (trzni centar, hotel, privredu, zabavu), i to jos u ovako gigantskom obimu, u zeleni pojas cete dovesti toliko novih ljudi (koji inace ne bi dosli samo zbog njega), da ce te ga potpuno unistiti. Nisam siguran da li ova traka zelenila moze da izdrzi broj ljudi koji staju u 150.000 kvadratnih metara izgradjenog prostora.

Ово једноставно није тачно из више разлога.Ево најочигледнијег - рекреативна еко зона

Дакле не ради се о еко рекреативној зони већ о правој индустријској зони са свим припадајућим садржајима као што су шупе,складишта,колосеци,оронула зграда фабрике...

Ovo je slika placa na kome ce se graditi Zahin kompleks. Kakve to ima veze sa ovim sto sam ja rekao? Pricao sam o situaciji koja ce nastati POSTO se na tom mestu napravi ovaj centar. Dakle, govori se o posledicama po okolinu tog placa, ne o NJEMU. Tu su sada uglavnom izlomljeni betonski blokovi.

:shock: Не знам ја кога ти правиш лудим.Горе све лепо пише а ти си на сваком кораку контрадикторан.Да ли су ту коми блокови,рекреациона зона,зелени појас или нешто четврто? Шта ти се тренутно привиђа код ових остатака индустријске зоне оивичене пропалим колосецима и шупама? Последице након изградње овог комплекса ће бити драстично добре.Људи ће похрлити тамо где је деценијама била пропала фабрика тако да ће овај комплекс имати далеко позитивнији ефекат на околину од досадашње верне реплике Чернобиља на датој локацији за коју си тако забринут. Обале нису ни не требају да буду резервисане само за паркове и шеталишта.Без приватног капитала нема уређења обала а ни један део града па ни обале не чини само јавни простор.Категорија као што су "садржаји који немају везе са реком" једноставно не постоји.Цео Београд има сваке везе са реком,као што његово одсецање од истих има сваке везе са садашњим очајним стањем целог града.
 
Zuma":1i8szww0 je napisao(la):
travnjak koji jos nije komercijalizovan, vec onako, bez veze, samo tamo leži i ne zarađuje za svoje zalivanje. Ubrzo su ga nasuli peskom i napravili "Naxi Plažu". Ovako:

Naxi-plaza-ispred-Usce-shopping-centra-803.jpg


Tako smo mogli da slusamo i vidimo: amatersko takmicenje u sambi, karaoke binu, simuliranu plazu, prodavnice koka-kole, odbojku na pesku, prostor za tusiranje ... Da li stvarno zelis da se ovo desi i sa prostorom ispod Kalemegdana? Cak i ako postoje stroge formalne zastite od ovakve zloupotrebe zelenog pojasa, nista se ne moze uraditi ako takav prostor po broju skupljenih ljudi postane nalik stadionu ili koncertnom prostoru na Uscu kod "Vecne Vatre". Dovoljno je dovesti mnogo ljudi koji tu nisu dosli zato sto cene takav zeleni prostor, vec su dosli u trzni centar "Zaha", a ispred njega slucajno postoji siroko polje pogodno za zezanje. Ne sme se na ovakav nacin menjati urbanisticka namena prostora.

мени је логичније да ово буде негде поред воде, а не испред Ушћа са бетоном свуда около
 
Delija":3hqjej9q je napisao(la):
:shock: Не знам ја кога ти правиш лудим.Горе све лепо пише а ти си на сваком кораку контрадикторан.Да ли су ту коми блокови,рекреациона зона,зелени појас или нешто четврто?

Nisam kontradiktoran nego ti ne citas pazljivo. Samo sam izneo sam dva suprotna argumenta, na sta sam za svaki slucaj i upozorio na samom pocetku. To je nesto sasvim razlicito od konacnog suda o citavom projektu. Problem je sto je ovde veoma tesko odluciti se, a na ovakvom mestu jednostavno ne smemo da pogresimo. Svi ponekad imamo tendenciju da se cvrsto drzimo prvog utiska, pa tako jedni vide samo razvojni potencijal, a samo drugi samo opasnost po ono sto vec imamo. Zbog toga pokusavam da iznosim sve argumente, i za i protiv, kako mi sta pada na pamet. Argument jos ne podrazumeva konacan stav. Jedni ce videti greske u argumentaciji kod drugih, i samo tako mozemo prvo dobiti potpunu sliku onoga o cemu pricamo, da bi tek posle donosili konacne sudove.

Sam plac na kome ce se graditi je trenutno u fazi rusenja, pa se na mestu dva betonska hangara nalazi samo gomila betona i jedna masina. Ocigledno da ne pricam o trenutnom sadrzaju tog placa, jer on zavisi od odluke kako razvijati njegovu okolinu i kako ce ono sto se tu bude nalazilo uticati na tu okolinu.

Sto se tice razvoja Dunavske obale, tu sam bio ne malo iznenadjen da se najzad u necemu slazem sa tobom. I ja mislim da je gradnja ovako sjajno dizajniranog i skupog objekta izuzetna sansa za razvoj DUNAVSKE obale (ne Savske). Savska obala, odnosno donji Kalemegdan, je sjajna i ovakva kakva je sad (sem pruge i puta), i citav problem nije u tome da je ovo dobar dizajn ili dobar uitcaj na dalji razvoj zapustenih delova grada, nego upravo da li ce cena razvoja Dunavske obale biti prevelika na Savskoj obali. Bio sam sasvim ozbiljan kad sam pricao o tacki gledista profesionalnih urbanista i politicara. Lepota grada u konacnoj instanci zavisi i od ekomske odrzivosti urbanistickih resenja. To je jednostavno tako i mora se postovati. Tu sam otvoremo podrzavao tvoj stav i sasvim sam svestan i koristi onoga sto bi ovaj projekat mogao doneti, ali i cinjenice koliko bi nam dobro "legao" jedan super moderan dizajn. Ali ... da li se isplati platiti cenu za to? Kolika je uopste ta cena? To je smisao price o vizurama, sadrzajima donjeg Kalimegdana i lepoti "Zidića". Smemo li uopste cak i da nacnemo nesto sto su i prethodne genetacije mogle da "bolje iskoriste", ali eto nisu, nego su ovako divno mesto ostavile nama? To su dileme, a ovo sto pisem je pokusaj da se stvari sagledaju sa svih strana.
 
Nisam ja jasno pokazao da skandalozno dominira vec njihov render... Kome taj render levog krila ne smeta to je njegova stvar... Meni je to skandalozno...

@Delija

Ali ja jesam i protiv dimnjaka i protiv baraka, ali nisam licemer ako sam protiv levog krila Zahinog projekta...
Ti si licemer jer te stvari povezujes u ovoj temi, to sam vec rekao u proslom komentaru... To ne moze da bude argument u raspravi, jer je najobicnije skretanje sa teme... Ajd da kazemo i da nam smeta cvet, pa ne mozemo ga rusiti, tu je... A ovo jos nije tu pa kao imamo razloga da pisemo o njemu...

Ja bih i da usce ruse ali sam svestan da bi to bilo neprikladno u ovom momentu, sta da radim... Kriminalci odlucili... Da je ovaj forum postojao pre izgradnje usca pisao bih protiv njega na toj lokaciji...

Meni se projekat bas svidja i vec sam rekao da bih voleo da takve zgrade vidjamo u savskom amfiteatru u buducnosti... Ili bih voleo da se dimenzije levog kirla smanje a da se desno nabije kvadratura kao kompromisno resenje...

Ja se stvarno izvinjavam ako su mi pogledi sa savskog setalista i dunavskog zida najlepsa stvar koju Beograd i ima i ako svi stranci koje vodim kroz Beograd to tvrde...
 
Jel ima neko slike sa Kal. terase ka 25-om?
I da li postoji neki render na kome se vidi kako je reseno pitanje fasade frontalnog dela zgrade Beka...
 
http://my.opera.com/gdare/albums/showpic.dml?album=276420&picture=4136906#bigimg

posto ovde ima i ljudi koji nikad nisu bili na kalemegdanu i ne znaju sta se i kako vidi sa grebena na ovom linku mozete videti random izabrani slide show izvesnog gospodina koji je, kao i mnogi drugi, bio fasciniran onim sto se moze videti sa te pozicije te je to ovekovecio svojim aparatom i podelio sa celim svetom. primeticete da od dvadesetak fotografija parka i panorame koja se pruza nema ni jedne sa divnim prizorom parkinga na 25. maju .. bice da je to onaj jedan ludak koji uvek tera kontru i umesto da se odusevi prizorom parkinga on udario da fotka skroz levo i gde skandalozno dominiraju palata usce, veliko ratno ostrvo, gardos, savski mostovi...
 
nadam se da će ovaj projekat krenuti u realizaciju, u nadi da će revitalizovati ceo ovaj kraj. u blizini su se već gradili neki apartmani, ali nisu ostavili toliki jak uticaj kao što se nadam da će ostaviti ovaj projekat.


priče o vizurama su mi najmanje rečeno preuveličane.


i nije mi jasno kako niko nije digao reč kad su se gradile ove blokovske zgrade na samom dorćolu. da su sagrađene negde na novom beogradu, nego u sred centra

o čunku neću trošiti reči.
 
Vidim da vecini smeta to sto ce biti uz Kalemegdan i da daje utisak da ce pokvariti pogled, odnosno da jedno uz drugo nece stojati. Moje misljenje je takvo da Beogradu treba upravo nesto ovakvo, jer ja bih radije video nesto moderno, a ne napusteno. Ne zelim da uporedjujem, mozda i nije dobro poredjenje, ali pogledajte London. Imaju centar sa modernom arhitekturom, a oko svega toga su stare zgrade, tacnije stariji tip arhitekture. I po meni mnogo lepo izgleda.
 
Galeks":3bxyrakl je napisao(la):
Jel ima neko slike sa Kal. terase ka 25-om?

Na prethodnoj stranici imas sliku koju sam postavio. Kalimegdanska terasa je okrenuta ka Savi, a sa desne strane je neko drvece, pa mislim da se odatle ne vidi. Ispod su napravili neku piceriju koja je na terasi koja gleda ka 25. Maju. Verovatno je novi Centar sve sto ce se odatle videti.

IMG_2628.jpg


I da li postoji neki render na kome se vidi kako je reseno pitanje fasade frontalnog dela zgrade Beka...

Samo ovo, slika dole desno i plan.

IMG_2511.jpg


IMG_2502.jpg
 
Beko ovde ne samo da potpuno menja izgled nego i puno raste, 7 spratova + 1? Malo ga preterase i investitori a i oni koji bi trebalo da regulisu njihovo ponasanje... jos jednom moram da ponovim kako me fascinira to da je regulativa ovde ista kao po NBGu :bash:
 
JohnyBgood":2pq5usn9 je napisao(la):
Beko ovde ne samo da potpuno menja izgled nego i puno raste, 7 spratova + 1? Malo ga preterase i investitori a i oni koji bi trebalo da regulisu njihovo ponasanje... jos jednom moram da ponovim kako me fascinira to da je regulativa ovde ista kao po NBGu :bash:

To sam ja pitao devojku na javnom uvidu. Ona kaze da ce svaki sadasnji sprat Beka biti podeljen na dva sprata, pa tako, valjda, visina novog Beka nece rasti, mada ovaj drugi deo ona nije rekla. Medjutim ipak nisu izdrzali da ne dodaju neki prilicno visoki staklenac na vrhu.
 
Jednostavan nacin na koji se mozete opredeliti je da trzni centar Ušće pored Brankovog mosta zamislite na ovoj slici, ispred trouglaste zgrade a iza stare kapije, pa sve do zida u desno. Zgrada bi bila lepsa, ali bi svi oni koji gluvare ispred nje i sve ono sto se inace desava oko nje bilo rasporedjeno od centra ove slike na levo i ka nama. Da li smatrate da je to prihvatljivo?

IMG_2616_resize.jpg
 
Neki kao da bi najviše voleli da sravne Beograd kao Berlin '45. pa da imamo koliko hoćeš prostora za neki Potsdamer Platz umesto Narodnog pozorišta.
Uživam u modernoj arhitekturi i voleo bih da se ovo izgradi, ali baš na ovom mestu... Da li neko može zamisliti da u centru Rima sagrade ovako nešto? Vrlo se plašim kakve će posledice sve to ostaviti.
 
Vrh