21/04/2009 20:38 | Beograd | U iščekivanju konačne sudske odluke: Luka Beograd
Da li zakoni koji se ne primenjuju mogu da reše problem utvrđivanja prava na korišćenje gradskog zemljišta
Ne smiruje se bura u Luci Beograd
Autor: M. N. Stevanović
Beograd - Očekujem pobedu u sudskom sporu koji Grad vodi sa Lukom Beograd, jer sada raspolažem sa mnogo više dokumenata nego što sam ih imao na početku. Pribavili smo kompletnu dokumentaciju iz pregovora koji su vođeni 1975. godine, kada je Luka ustupala Gradu zemljište koje ne koristi. Sada su nam dostupna i akta gradskog Izvršnog saveta, a sva ta dokumentacija ide u prilog tvrdnji sa kojom smo i započeli spor, a to je da Gradu pripada oko 200 hektara zemljišta na kome se ne nalaze objekti Luke - rekao je za Danas javni pravobranilac Beograda Strahinja Sekulić.
On dodaje da je problem koji gradske vlasti sada imaju sa Lukom Beograd posledica prodaje tog preduzeća privatnoj firmi, jer je država trebalo da zadrži svoju kontrolnu poziciju s obzirom na to da je rečo strateškoj delatnosti. Upravo taj status obezbediće i da se država pita pre nego što dođe do promene namene zemljišta i preseljenja lučke infrastrukture na drugu lokaciju, o kojoj se ovih dana uveliko govori. To je važan objekat o kome ne može samo grad da odlučuje, kaže Sekulić. On, ipak, smatra da je u ovom momentu preimenovanje industrijskog u gradsko građevinsko zemljište u drugom planu. „To još nije aktuelna tema, bar ne dok se pitanje prava korišćenja zemljišta ne bude rešilo“, objašnjava Sekulić.
I u Ministarstvu zaštite životne sredine i prostornog planiranja kažu da bi promena namene zemljišta na kome se nalazi Luka Beograd bilo komplikovana i dugotrajna procedura.
- Sva planska dokumenta i promene Generalnog urbanističkog plana, koje donose opština ili Grad, prema članu 54. Zakona o prostornom planiranju, pre nego što se objave u Službenom glasniku, moraju da dobiju saglasnost ministra nadležnog za poslove urbanizma. Aktom kojim se daje saglasnost utvrđuje se da li je GUP usaglašen sa zakonom i planskim aktima. To praktično znači da Skupština grada Beograda ako donese odluku o izmenama i dopunama GUP-a, kojima bi predvidela mogućnost premeštanja lučke delatnosti na drugu lokaciju, a istovremeno preimenovanje industrijskog zemljišta koje sada koristi Luka Beograd u gradsko građevinsko zemljište, ona ne bi imala pravno dejstvo, jer bi bila neusaglašena sa planovima višeg reda - kaže za Danas Nebojša Janjić, pomoćnik u Ministarstvu životne sredine i prostronog planiranja, nadležan za sektor urbanizma, prostornog planiranja i stanovanja.
On dodaje da je Prostornim planom definisano da je Beograd lučki grad i to ne može da promeni niti eventualni investitor koji bi bio zainteresovan za promenu namene zemljišta oko Luke, niti Skupština grada. Regionalnim planom za grad Beograd jasno je određena lokacija luke, čak je predviđeno i proširenje kapaciteta na sadašnjoj lokaciji iako je ona prostorno ograničena, što podrazumeva neko zajedničko delovanje postojeće Luke Beograd i Luke Pančevo, ističe Janjić. To praktično znači da Grad Beograd, ukoliko dobije spor i uknjiži se na zemljište koje sada koristi Luka Beograd, i ukoliko želi da taj prostor preimenuje u gradsko građevinsko zemljište, neće moći to da učini dok ne bude pronađena nova lokacija na kojoj bi bila izgrađena nova luka. A to je velika investicija koja bi bila realizovana tokom najmanje 15-ak godina.
Da podsetimo, država je 2005. godine odlučila da proda svoj paket akcija u Luci Beograd, a istu preporuku dala je i malim akcionarima, koji su posle privatizacije prema prethodnom zakonu imali svoje udele u toj firmi. Oni su kasnije optuživali da je ta preporuka bila posledica nekorektnog stava države, jer je većpočelo da se govori o promeni namene te lokacije, kojom bi budućem vlasniku, bez javne licitacije, trebalo da pripadne više od 200 hektara placa na jednoj od najatraktivnijih beogradskih lokacija (pod uslovom da se lučka delatnost iseli na prikladnije mesto). Novi vlasnik više od 90 odsto akcija Luke tada je postala luksemburška of šor kompanija Vorldfin, iza koje su u to vreme stajali Milan Beko i Miroslav Mišković. Da li je ta vlasnička struktura ostala ista, sada se samo nagađa, jer na konferenciji za novinare rukovodstvo Luke Beograd nije želelo da otkrije ko su vlasnici kompanije.
Propis se ne primenjuje
Zakonom je regulisano da vlasnici objekata na određenoj lokaciji, imaju pravo korišćenja zemljišta, ali da im to pravo prestaje ukoliko zdanje sruše da bi sazidali nešto drugo. Problem je, međutim, što se taj član zakona ne primenjuje. Bilo bi dragoceno znati pod kojim uslovima je Luka Beograd od Grada svojevremeno dobila zemljište na korišćenje i da li je to uslovljeno delatnošću kojom se bavi - kaže za Danas Nebojša Janjić, pomoćnik u Ministartsvu za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje.
Izvor: Danas
http://www.danas.rs/vesti/ekonomija/ne_smiruje_se_bura_u_luci_beograd.4.html?news_id=159293
Još jednom, ćirilicom:
Законом је регулисано да власници објеката на одређеној локацији, имају право коришћења земљишта, али им то право престаје уколико здање сруше да би сазидали нешто друго.
Glagoljicu ne znam,a staroslovenski sam učio davno, na faksu. Poenta je da je MPC mitom došao besplatno do pet hektara zemljišta a da Delta hoće da uradi isto sa lukom.